dolby ....

Μηνύματα
46
Reaction score
0
καλησπέρα, έχω τον παρακάτω ενισχυτή από παλιά κ κάτι ηχεία canton (4 μικρά κ ένα μεσαίο) κ ένα γουφερ
επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και χώρος μου άλλαξε θέλω να ρωτήσω:
- μπορώ τα δυο πίσω από την θεση θέασης να αντικατασταθούν με 2 ασύρματα κ να θέλω μονο ρευμα ?
-αυτός ο ενισχυτής γραφει 7.1 , μπορεί να παίξει κάτι dolby x , atmos ? χρειάζεται παραπάνω ηχεία ή κατιτίς?
η μονη χρήση που το θέλω είναι είναι για netflix

ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα και σε σένα,
Οι προδιαγραφές του ενισχυτή σου δεν αναφέρουν για Dolby X η Atmos είναι παλιός δεν έχει ούτε hdmi δεν παίζει ούτε τα forma ήχου DTS Master audio και DolbyTrueHD έχει μόνο coaxial και optical για ηχο.
Θα πρέπει να έχεις blu-ray player και ενισχυτή που να παίζουν Dolby x or Atmos πέρα από την λειτουργιά νέων ηχείων στον χώρο γιατί στο dolby atmos τοποθετείς ηχεία στην οροφή.
Και από ότι γνωρίζω το netfix παίζει μόνο dolby digital επειδή το βλέπω και εγώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Μόνο 5.1/7.1 μπορείς να στήσεις με αυτόν, και φυσικά για τα παλιά φορμά και όχι τα μοντέρνα True HD / Atmos & DTS HDMA / DTS: X.

Για να πάρεις 5.1/7.1 ήχο από την TV σου ( netflix ) θα πρέπει να έχει ψηφιακή έξοδο ήχου ( SP/DIF Out ) η τηλεόρασή σου για να κάνεις bitstream τον ήχο στον ενισχυτή.

Εφόσον το θες για Netflix, αν έχεις στην TV digital out, τον χρησιμοποιείς με σετ ηχείων 5.1 και τέλος.
Δεν κάνεις έξοδα για 2 παραπάνω ηχεία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ο Yamaha δεν κάνει για τίποτα νέο ούτε για αυτά που θες. Για αρχή θες άλλο ενισχυτή. Σύγχρονο.

Edit: μαζί γράφουμε.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
0
Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Θα ηθελα να μου προτεινεται ενα ενισχυτη , οσο μπορουμε προσιτο σε τιμη
Μετα κραταω τα ηχεια μου κ ειμαι οκ;
Ποσα ηχεια χρειαζομαι;
Παιζει τα δυο πισω καπως να γινουν ασυρματα;
Tv εχω μια samsung 70r qled
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα και σε σένα,
Οι προδιαγραφές του ενισχυτή σου δεν αναφέρουν για Dolby X η Atmos είναι παλιός δεν έχει ούτε hdmi δεν παίζει ούτε τα forma ήχου DTS Master audio και DolbyTrueHD έχει μόνο coaxial και optical για ηχο.
Θα πρέπει να έχεις blu-ray player και ενισχυτή που να παίζουν Dolby x or Atmos πέρα από την λειτουργιά νέων ηχείων στον χώρο γιατί στο dolby atmos τοποθετείς ηχεία στην οροφή.
Και από ότι γνωρίζω το netfix παίζει μόνο dolby digital επειδή το βλέπω και εγώ.
Το νετφλιξ διαθέτει όλα τα σύγχρονα φορμάτ πολυκάναλου ήχου έως και το dolby atmos. Πιθανότατα (αν ο ενισχυτής σου είναι συμβατός με αυτά ) να φταίει η πηγή που χρησιμοποιείς και αναγνωρίζει μόνο το dd.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το νετφλιξ διαθέτει όλα τα σύγχρονα φορμάτ πολυκάναλου ήχου έως και το dolby atmos.
Όχι. Το Netflix υποστηρίζει μέχρι DD+ με Atmos (απωλεστικό) αλλά δεν υποστηρίζει formats υψηλής ανάλυσης TrueHD, DTS-HD (μη απωλεστικά). Καμία streaming υπηρεσία δεν χωράει τόσες ντάτες.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Όχι. Το Netflix υποστηρίζει μέχρι DD+ με Atmos (απωλεστικό) αλλά δεν υποστηρίζει formats υψηλής ανάλυσης TrueHD, DTS-HD (μη απωλεστικά). Καμία streaming υπηρεσία δεν χωράει τόσες ντάτες.
Σίγουρα έχει απώλειες ο ήχος όπως και η εικόνα λόγω streaming. Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα όταν δεις το αντίστοιχο υλικό σε bdp.
Ωστόσο δεν διαφωνώ μαζί σου γιατί δεν θυμάμαι τώρα που το ανέφερες να έχω δει κάτι στο νετφλιξ και να έχει κλειδώσει ο ενισχυτής σε TrueHD, DTS-HD αλλά σε dolby atmos έχει πολλές παραγωγές έστω με τις όποιες απώλειες.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δημήτρη, για να μην ψάχνω αν θες εξήγησέ το λίγο, νόμιζα πως το dolby atmos είναι μη απωλεστικό, τελικά δεν είναι;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μπερδεύεις το lossless με τα formats
Άσχετα πράγματα.
Το lossless αφορά ποιότητα ήχου και το άλλο κανάλια.
Όλα τα formats μπορούν να είναι από lossless μέχρι ότι compression θες.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ωστόσο δεν διαφωνώ μαζί σου γιατί δεν θυμάμαι τώρα που το ανέφερες να έχω δει κάτι στο νετφλιξ και να έχει κλειδώσει ο ενισχυτής σε TrueHD, DTS-HD αλλά σε dolby atmos έχει πολλές παραγωγές έστω με τις όποιες απώλειες.

Και να διαφωνούσες δεν θα άλλαζε τίποτα. :p

Maximum bitrate: 768 kbps για Atmos και 640 kbps για 5.1.


Δημήτρη, για να μην ψάχνω αν θες εξήγησέ το λίγο, νόμιζα πως το dolby atmos είναι μη απωλεστικό, τελικά δεν είναι;
Τα απωλεστικά formats είναι τα αναφερθέντα πιο πάνω. Το Atmos πολύ σωστά μπαίνει παντού.

Όλα τα formats μπορούν να είναι από lossless μέχρι ότι compression θες.
Άλλο lossless κι άλλο compressed. Όλα τα ψηφιακά formats είναι συμπιεσμένα αλλά μόνο τα HD formats (TrueHD, DTS-HD) είναι μη απωλεστικά.

EDIT: Maximum bitrates, TrueHD 18 Mbit/s, DTS-HD 24.5 Mbit/s, DD+ ίσαμε 1.7 Mbit/s (3.024 Mbit/s στο HD-DVD :roflmao: ) μα ποτέ δε φτάνει τόσο.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
0
να ρωτήσω η τηλεόραση δεν βγάζει ήχο dolby atmos , αν πάρω όμως ενισχυτή ή μπάρα με atmos και το συνδέσω είμαι ΟΚ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
να ρωτήσω η τηλεόραση δεν βγάζει ήχο dolby atmos , αν πάρω όμως ενισχυτή ή μπάρα με atmos και το συνδέσω είμαι ΟΚ?
Ναι, αν έχει Netflix και είναι σύγχρονη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top