DS ή PSP;




CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Re: Amstrad CPC Emulator for PSP and more

Να μια ωραία ευκαιρία να ξεδιπλώσω τους προβληματισμούς μου :crazy_3:

Σκέφτομαι να πάρω μια φορητή κονσολούλα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω...

Πρέπει να σας πω ότι γέρνω πιο πολύ προς το DS γιατί τα παιχνίδια του είναι... παιχνίδια! Gameplay πάνω απ'όλα, τα περισσότερα τουλάχιστον. Το φχαριστιέσαι, το διασκεδάζεις!

Από την άλλη το άτιμο το PSP κάνει τα πάντα. Βλέπεις ταινίες, του φορτώνεις emulators (μεγάλο πλεονέκτημα, αχ amstrad :crazy_11:) και γενικά οι δυνατότητές του είναι πολλαπλάσιες. Τα παιχνίδια του όμως δεν με συγκινούν ή τουλάχιστον δεν έχω προσέξει κάποιο. Δε θέλω να παίζω τα παιχνίδια του PC σε μικρή οθόνη και με wannabe γραφικά. Έχει το PSP παιχνίδια που να στέκονται αντάξια απέναντι στο στυλ του DS?

Επίσης από... σπασίματα, ποιο είναι πιο μπροστά;

Εσείς τι έχετε επιλέξει και γιατί;; :smoking:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Amstrad CPC Emulator for PSP and more

Επειδη εχουν περασει και τα δυο απο τα χερια μου , οντως δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Στο DS επαιξα συνολικα 10 ωρες και στο PsP καμια 200αρια.
Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια απο παιχνιδια και με τους emulators/homebrew δυσκολα να μην βρεις κατι να κολλησεις. Απο εκει και περα το ευχαριστηθηκα σε διακοπες σαν mp3 player και ειδα και μπολικες σειρες στο καραβι οσο ταξιδευα για καποιο νησι.
Προσωπικα και με τιμες που ειναι πολυ κοντα τωρα πια , δεν βρισκω κανενα υπερ προς το DS. Αλλα αυτο ειναι μονο οσο αφορα το προσωπικο μου γουστο και οι πωλησεις του DS παγκοσμίως μαλλον εμενα βγαζουν λαθος!!!!!

Εγω θα το ξαναπαρω παντως οταν του βαλουν GPS επιτελους.
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: Amstrad CPC Emulator for PSP and more

Μονο τα mame και τωρα του atari κτλ να βαλεις καταλυγεις υπερ του psp .Εχω λιωσει με το tekken 5 με to medievil -race rager κτλ....Εχει απιστευτη ποιοτητα στο video.Το UMD του spiderman 2 εχει εικονα εκπληκτικη και μαζι με ενα ζευγαρι ακουστικα το ευχαριστιεμαι οσο στο σπιτι και οι εικονα ειναι πραγματικα κρυσταλο..Αν βαλεις και τον εκπληκτικο ηχο σαν mp3 player(ανταξιο του I-pod_)!!!Αν του δωσει και κανενα gps που να περνει κανεναν καλο χαρτι θα το ξαναπαρω πισω:crazy_3::crazy_3::crazy_3:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Amstrad CPC Emulator for PSP and more

Μονο τα mame και τωρα του atari κτλ να βαλεις καταλυγεις υπερ του psp .Εχω λιωσει με το tekken 5 με to medievil -race rager κτλ....
Lumines!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και Tekken 5 βέβαια, και Riiiiidge Raaaacer (μη γελάτε, στο PSP είναι καλό μέχρι να βαρεθείς) και το Fifa 07 ήταν εξαιρετικό.
Έχω χάσει επαφή με τα του PSP αλλά η βιβλιοθήκη παιχνιδιών του ήδη ήταν πολύ καλή πέρσι και πλέον πρέπει να είναι τεράστια.

Βασικά το PSP το έφαγε η εκνευριστικά κακή αυτονομία. Ίδια ιστορία με το GameGear αν το θυμάστε. Η κακή αυτονομία και τα πολλά ports από το PS2 που μάλλον δεν πολυταιριάζουν σε φορητή κονσόλα.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Με αφορμή το post του pseira για τον amstrad emulator σε PSP είπα να ξεδιαλύνω κι εγώ τις απορίες μου. Το μεταφέρω και εδώ για να αποκτήσει περισσότερο κοινό. :beer:

Σκέφτομαι να πάρω μια φορητή κονσολούλα αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω...

Πρέπει να σας πω ότι γέρνω πιο πολύ προς το DS γιατί τα παιχνίδια του είναι... παιχνίδια! Gameplay πάνω απ'όλα, τα περισσότερα τουλάχιστον. Το φχαριστιέσαι, το διασκεδάζεις!

Από την άλλη το άτιμο το PSP κάνει τα πάντα. Βλέπεις ταινίες, του φορτώνεις emulators (μεγάλο πλεονέκτημα, αχ amstrad :crazy_11:) και γενικά οι δυνατότητές του είναι πολλαπλάσιες. Τα παιχνίδια του όμως δεν με συγκινούν ή τουλάχιστον δεν έχω προσέξει κάποιο. Δε θέλω να παίζω τα παιχνίδια του PC σε μικρή οθόνη και με wannabe γραφικά. Έχει το PSP παιχνίδια που να στέκονται αντάξια απέναντι στο στυλ του DS?

Και μερικές πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:

1) Από σπασίματα, ποιο είναι πιο μπροστά;
Η καινούργια έκδοση του PSP, το PSP Slim & Lite... σπάζει; :pc: :crazy_1:

2) Για το DS ξέρω ότι αν υπάρχει access point απλά συνδέεσαι και παίζεις multiplayer. Ούτε συνδρομές, ούτε τίποτα. Το PSP είναι έτσι;

3) Από συμπράγκαλα πως τα πάνε; Υπάρχει digital/analog tuner για το PSP; Κάτι άλλο αξιοσημείωτο;

Εσείς τι έχετε επιλέξει και γιατί;; :smoking:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Εχουν βγει τα λεγομενα "Custom Firmwares" οπου δεν χανεις τιποτα απο τα καινουργια καλουδια που προσθετουν κατα καιρους αλλα παιζουν και homebrew και emulators και γενικα τα παντα.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Δεν έχω παίξει με το PSP για να ξέρω. Έχω δει μία φορά στην ζωή μου και αυτό σβηστό (του GTX).

Αλλά το DS το έχω καταευχαριστηθεί. Μάλιστα είμαι κατοχος δύο DS :-D

Βέβαια εγώ είμαι και μεγάλος φαν του Super Mario. Αν εβγαινε το Super Mario σε PSP, τότε θα είχα PSP.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Κάθομαι και βλέπω βιντεάκια στο youtube με το PSP να παίζει emulators και μου τρέχουν τα σάλια!
Κι εγώ το DS για super mario, kart, brain academy και 2-3 άλλα κυρίως το ζαχαρώνω αλλά ρε γαμώτο, με το PSP είναι σαν να παίρνεις δώρο και την ιστορία των κονσολών και βάλε. :crazy_1:

Το PSP παίζει divx με υπότιτλους (από εξωτερικό αρχείο);;

ΥΓ. Τα topics γιατί ενώθηκαν; Αφού ήταν εντελώς διαφορετική η θεματολογία τους. :sad:
 


Μηνύματα
487
Reaction score
0
Καλημέρα και από εμένα,
μιας και είμαι κάτοχος και των δύο μηχανημάτων, πρέπει να πω και τη δική μου άποψη...
Η αλήθεια είναι ότι μου είναι αδύνατο να επιλέξω κάποια από τις δύο...
το psp μου αν και σκονίζεται σε ένα συρτάρι από τότε που πήρα το ds, δεν παύει να αποτελεί ένα εξαιρετικό μηχάνημα.
Ωστόσο, εγώ θα έλεγα ότι η μία κονσόλα συμπληρώνει την άλλη.
Το psp, έχει εξαιρετική οθόνη, έχει κορυφαίους emulators για σχεδόν οποιοδήποτε παλιό σύστημα (πλέον και ps1), έχει κάποια πολύ ωραία παιχνίδια, υποστηρίζει τα πάντα από αρχεία πολυμέσων και πολλά άλλα....
Ωστόσο, δεν παύει να είναι ένα playstation (σε μικρότερο μέγεθος) δεν βλέπω καμία άλλη διαφορά και το μηχάνημα δεν προσφέρει κάτι παραπάνω ... είναι απλώς μια ακόμα παιχνιδομηχανή.

Το DS από την άλλη...είναι ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...
μπορεί να μην κάνει emulation εύκολα και καλά όπως το psp (χρειάζεται σύστημα με 2 κάρτες), μπορεί να μην φημίζεται για τις media δυνατότητές του (αν και μπορεί να παίξει αρχεία βίντεο και μουσικής)...όμως είναι αυτή τη στιγμή το πιο πρωτοποριακό φορητό σύστημα gaming.
Έχουν κυκλοφορήσει άπειροι τίτλοι, που κάνουν χρήση της οθόνης αφής και δημιουργούν ένα καινούργιο τρόπο για να διασκεδάζεις πραγματικά παίζοντας παιχνίδια.
Για να καταλάβετε πόσο μπροστά είναι το Ds...αυτές τις μέρες παίζω το zelda. Χθες λοιπόν το βράδυ έπαιζα και βρήκα μια σφραγίδα που έπρεπε να την "τυπώσω" σε έναν χάρτη που είχα. (Η σφραγίδα ήταν στην πάνω οθόνη..ο χάρτης στην κάτω). Αφού προσπάθησα κάνα μισάωρο χωρίς αποτέλεσμα...έκλεισα λίγο το ds (μπαίνει σε standby όταν κλείνεις τις δύο οθόνες) και όταν το άνοιξα ξανά είχε τυπωθεί η σφραγίδα από την πάνω οθόνη στον χάρτη που ήταν στην οθόνη αφής!!!! :respect:
Και σε μια άλλη φάση έπρεπε να φυσήξω το ds για να σβήσω κάτι κεριά και να ανοίξω μια πόρτα:cool_1:


Αυτό που έχω να πω για να βοηθήσω λίγο όσους βρίσκονται σε δίλημμα ανάμεσα στις δύο κονσόλες είναι ότι:
1) πάρτε το psp αν σας αρέσουν τα fps και τα αθλητικά, και αν σας ενδιαφέρει κατά 50% τουλάχιστον να τρέχετε emulatorσ και αρχεία πολυμέσων.
2) πάρτε το ds αν σας αρέσουν τα puzzle / simulation / strategy παιχνίδια και θέλετε να παίξετε κάτι διαφορετικό από όσα έχετε δει μέχρι τώρα.



Όσο για το σπάσιμα....όλα σπάνε...ειδικά αν πέσουν από τον 3ο !!)()(
Το psp το σπάτε εύκολα μόνοι σας χωρίς έξτρα αντικείμενα (το lite νομίζω χρειάζεται μια μόντα στην μπαταρία, αλλά ίσως έχει βγει και άλλος ευκολότερος τρόπος ήδη). Επίσης θα χρειαστείτε μία memory stick (ι original έχει κάπου στα 80 ευρώ η 4gb). Τα back up σας θα είναι συνήθως από 500-1500 ΜΒ. Η μπαταρία διαρκεία γύρω στις 6-8 ώρες (η δικιά μου τουλάχιστον)

Το ds το σπάτε με ένα ειδικό cart που επιτρέπει να τρέχετε homebrew και άλλα...(κόστος ανάλογα με την κάρτα από 30 ευρώ). Επίσης θα χρειαστείτε μια microSD (γύρω στα 25ευρώ η 2gb). Τα back up σας θα είναι από 8-128 ΜΒ (συνήθως γύρω στα 40). Η μπαταρία διαρκεί πάνω από 13 ώρες!!


Αυτά...ρίχτε καμιά ντομάτα αν σας έπρηξα...αλλά είχα όρεξη ...)()(
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Τελικά τα έσκασα! Δείχνοντας χαρακτήρα και σταθερότητα για την αρχική μου προτίμηση πήρα το PSP. :happy_5: :happy_5:

Το πήρα με τα δύο παιχνίδια, το Tekken και το WRC Rally και μέχρι στιγμής έχω λιώσει το δεύτερο. :cool_1: Τώρα ζαχαρώνω παιχνιδάκια όπως το Locoroco και άλλα παρεμφερή (το στυλ που μου λείπει απ'το DS δηλαδή :happy_9:)

Γενικότερα είμαι πολύ χαρούμενος γιατί έχει τεράστια οθόνη (αν και με εμφανές ghost σε μερικές περιπτώσεις) και είναι αρκετά multimedia, ότι έχουμε πει ήδη δηλαδή. Χτες με το καινούργιο firmware μάλιστα (3.80) κονόμησε και δύο applications για internet radio μέσω shoutcast και icecast.
Σαν mp3/movie player είναι αρκετά οργανωμένο και αξιοπρεπές από τη μαμά του αν και στη δεύτερη περίπτωση υποστηρίζει μόνο MP4, οπότε divx κτλ θέλουν πρώτα convert (και αναπόφευκτη μείωση ποιότητας) για να τα δείξει.

Του χρόνου που θα είμαι στρατό σίγουρα θα είναι πολύ καλή παρέα (κρίνοντας και από φίλους που είναι τώρα μέσα) και επίσης σύμφωνα με τα ποσοστά κατόχων μάλλον θα βαρεθούμε να παίζουμε multiplayer. :happy_9:

Η μαγκιά του είναι ότι έχει τεράστιο βάθος δυνατοτήτων, αφού το σπάσει βέβαια κανείς. Τώρα ζητήται άνθρωπος με pandora battery για να κατεβάσω firmware! Αν διαθέτει κανείς... ας με pm! :cool_1:

Το DS από την άλλη έμεινε απωθημένο. Μόνο αν τα πάρει και τα δύο κανείς ησυχάζει. "happy_1"
 


Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Το Tekken 5 DR είναι σίγουρα ένα από τα 2-3 καλύτερα παιχνίδια που έχουν βγει για PSP :cool_4:
Αν σου αρέσει αυτό το στυλ σε περιμένει κάψιμο.
Με γειά!
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Καλοριζικο :cool_4:

Pandora's Battery still works on new PSP Firmware v3.80
P1R473H4X0R has shared a new PSP firmware v3.80 video showing in order - upgrading from v1.50, picking up WiFi, new visualizer, radio players, and lastly Pandora's Battery.

http://www.youtube.com/watch?v=a_nyNegymJw
Καλά η pandora έχει δώσει τα ρέστα της. :respect:
Αλλά πρέπει να βρω κάποιον κάτοχο να με φιλέψει γιατί "φτιάχνεται" μόνο από το παλιό psp.

Έχω βρει και οδηγούς να "χαλάσω" κατευθείαν την μπαταρία του slim (σηκώνοντας ένα ποδαράκι από την eeprom της για να απενεργοποιηθεί και να το στείλει σε service mode, ό,τι κάνει σοφτουερικά και η pandora δηλαδή) αλλά δεν μου πάει η καρδιά ακόμα και δεν έχει και απόλυτα εγγυημένη επιτυχία.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν αχρηστεύεται μετά η μπαταρία ή αν ξανακολλήσω το ποδαράκι λειτουργεί κανονικά. Αν το πάρω απόφαση (και πάρω και καμιά μπαταρία καβάτζα "happy_1") και πετύχει θα ετοιμάσω και έναν mini οδηγό για τους επόμενους!
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: DS ή PSP;

Σημερα πηρα στην κορη μου το DS.Την τρελα μου μεσα πρωι πρωι#$%#^%$%^&&^
Για πειτε τι κανει αυτη η κονσολιτσα;
Εχουμε κατι καλο;


Νο9 λεγε τι ξερεις και το 13:happy_5:
 

Μηνύματα
487
Reaction score
0
Re: Απάντηση: DS ή PSP;

Σημερα πηρα στην κορη μου το DS.Την τρελα μου μεσα πρωι πρωι#$%#^%$%^&&^
Για πειτε τι κανει αυτη η κονσολιτσα;
Εχουμε κατι καλο;


Νο9 λεγε τι ξερεις και το 13:happy_5:
Καλορίζικο ...θα το χαρεί σίγουρα η κόρη σου είναι εξαιρετική κονσόλα ειδικά για μικρές ηλικίες.
Μπορεί να κάνει πάαααααρα πολλά πράγματα...το θέμα είναι εσύ τι χρειάζεσαι...:cool_4:

γενικά πάντως αν έχεις όρεξη για διάβασμα....στο http://gbatemp.net θα βρεις πολύ καλές και έγκυρες πληροφορίες για όλες τις κονσόλες της Nintendo...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: DS ή PSP;

γενικά πάντως αν έχεις όρεξη για διάβασμα....στο http://gbatemp.net θα βρεις πολύ καλές και έγκυρες πληροφορίες για όλες τις κονσόλες της Nintendo...
Μην τον φοβασαι στο διαβασμα....εχει dreambox ο ανθρωπος :cool_11:
Φανη εδω απο τον φιλο Plink θα μαθεις τα περισσοτερα και απο τον 13.
Δυστυχως εχω δεν εχω DS και δεν νιωθω...:oops:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.797
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top