DTS HD Master Audio...

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Πειραματιζόμενος με τον ενισχυτή μου σήμερα εκεί που άκουγα τα φλακς είπα να δοκιμάσω λίγο και ένα demo bluray που έχω με DTS HD Master Audio...

Συγκλονίστικα.Έμεινα.Ο χώρος γέμισε μουσική!Ένιωθες τον ήχο από κάθε μεριά του δωματίου.Xωρίς να συγκεντρώνεσαι μπορούσες να εστιαστείς σε κάθε όργανο ξεχωριστά!Τι εμπειρία ήταν αυτή!!!

Και εδώ λοιπόν να θέσω τα εξής ερώτηματα:

Έστω οτι έχουμε ένα μουσικό κομμάτι ηχογραφημένο:
α.Με 2 κανάλια
β.Με 8 κανάλια DTS HD Master Audio

Έστω ότι έχουμε 2 άριστα στημένα συστήματα.
α.Το ένα με προδιαγραφές δικάναλου ήχου
β.Το άλλο με προδιαγραφές DTS HD.

Και τα δύο συστήματα είναι στημένα με βασική αρχή την αναπαραγωγή μουσικής.

Υπάρχει περίπτωση το stereo να θεωρηθεί ποτέ τεχνικά και ακουστικά ανώτερο του DTS HD Μaster Audio?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Αυτό είναι καθάρα θέμα προτίμισης και και κατά πολύ ηχογράφησης.

Για να ακούσεις τον τέλειο πολυκάναλο θες 5 ΊΔΙΑ ηχεία όπως τα καλύτερα μπροστινά που μπορείς να πάρεις και κατά τη γνώμη μου και πολλών έναν μουσικό πολυκάναλο προ (Π.χ. τον 6 κάναλο EC 4.9 της Electrocompaniet).

Υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που πάνε σε 3 δικάναλους προ. Το σημαντικό όμως είναι τα ηχεία.

Εγώ μέχρι να πάρω τα 803D για surround (800D + HTM1D) με χάλαγε αισθητά η διαφορά των tweeter και με 5 800D τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο ιδανικά).

Εν ολίγης (γνώμη μου πάντα) ένα σύστημα με δίπολα (τα σιχαίνομαι) και δορυφόρους που θέλουν sub για να παίξουν δεν προσφέρεται και μάλιστα χαλάει πολύ τη μουσική μιας και το μπροστινό σου soundstage θα επιβάλεται σαφώς στα πίσω ηχεία (και το κεντρικό αν είναι μικρό) και θα δημιουργεί άσχημη μουσική εικόνα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται sub (βάλε τρία για να είσαι άρχοντας - δύο μπροστά και ένα πίσω).


Επίσης παίζει ρόλο η ηχογράφηση μιας και μερικες τοποθετούν το θεατή στη μέση της ορχήστρας (για εντυπωσιασμό) που εμένα δεν μου αρέσει εκτός και αν δουλεύεις ως βιολιστής π.χ. Το σωστό είναι να ακούς ότι και σε μια καλή αίθουσα μουσικών παραστάσεων από τη θέση του θεατή με την ορχήστρα μπροστά σου (ίσως κάποιες αντανακλάσεις).

Για μένα το ιδανικό θα ήταν να κατασκευαστεί τεχνολογία και τρόποι ηχογράφησης από την αρχή για πολυκάναλο ήχο. Π.χ. βάλε μπροστά σου πολλά tweeter και midrange απλωμένα σε διάταξη οργάνων όπως μιας ορχήστρας. Αυτό θα ήθελε και χώρω και πολλά κανάλια με τον ήχο κάθε ηχείου να αντιπροσωπευει το ανάλογο όργανο σύμφωνα με τη θέση του. Λεμε τώρα....

Τώρα όσον αφορά την ποιότητα ήχου το DTS HD MA είναι lossless αλλά αυτό μπορεί να συμβεί και με το δικάνλο.

Ένα δισκάκι αναφοράς πολυκάναλου ήχου είναι το Divertimenti (BD) που περιέχει τη μουσική σε PCM 7.1, DTS HD MA 7.1 και Dolby True HD 7.1 όλα 24bit/192Khz. Επίσης έρχεται μαζί και με SACD.
To έχω και είναι εντυπωσιακό.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Όχι,αλλά σκέψου ότι χρειάζεσαι 8 ηχεία και στάδια τελικής ενίσχυσης.Επίσης ο ηχολήπτης πρέπει να ξέρει να κάνει μίξη για surround πρόγραμμα.
Α,μην ξεχάσω το μπέρδεμα που υπάρχει με τις αντιχήσεις.
Οπότε είναι εφικτό?(Σε επίπεδο κορυφής πάντα.)
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μα ένα σωστά στημένο stereo σύστημα αναπαράγοντας μία σωστά ηχογραφημένη εγγραφή σε ένα σωστό ηχητικά χώρο ακριβώς αυτό πρέπει να σου δώσει, τρισδιάστατη σκηνή, πληροφορίες ambient και .............feeling......!!!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πειραματιζόμενος με τον ενισχυτή μου σήμερα εκεί που άκουγα τα φλακς είπα να δοκιμάσω λίγο και ένα demo bluray που έχω με DTS HD Master Audio...

Συγκλονίστικα.Έμεινα.Ο χώρος γέμισε μουσική!Ένιωθες τον ήχο από κάθε μεριά του δωματίου.Xωρίς να συγκεντρώνεσαι μπορούσες να εστιαστείς σε κάθε όργανο ξεχωριστά!Τι εμπειρία ήταν αυτή!!!

Και εδώ λοιπόν να θέσω τα εξής ερώτηματα:

Έστω οτι έχουμε ένα μουσικό κομμάτι ηχογραφημένο:
α.Με 2 κανάλια
β.Με 8 κανάλια DTS HD Master Audio

Έστω ότι έχουμε 2 άριστα στημένα συστήματα.
α.Το ένα με προδιαγραφές δικάναλου ήχου
β.Το άλλο με προδιαγραφές DTS HD.

Και τα δύο συστήματα είναι στημένα με βασική αρχή την αναπαραγωγή μουσικής.

Υπάρχει περίπτωση το stereo να θεωρηθεί ποτέ τεχνικά και ακουστικά ανώτερο του DTS HD Μaster Audio?


Ούτε μια στο εκατομμύριο... Διάβασε το νήμα για την κηδεία του δικάναλου ήχου και θα καταλάβεις:



 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ούτε μια στο εκατομμύριο... Διάβασε το νήμα για την κηδεία του δικάναλου ήχου και θα καταλάβεις:



Δε νομίζω να βιάζεσαι να το διαβάσει, πόσο μάλλον να σου απαντήσει....
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως ο ανθρωπος πριν 11 χρονια ακουσε demo Blue Ray και συγκλονιστηκε. Κι αυτό φυσικα δεν συνεβη μονο σ αυτόν. Αλλα κατά καποιο τροπο προσπαθούσαμε να κανουμε αυθυποβολή ότι αυτό που ακουμε δεν είναι σωστο για τη μουσικη παρολο που αρεσει. Τωρα ερχεται ο κυριος Τουλ και λεει σωστα ακούγατε. Βαλτε ηχεια, βαλτε σαμπ.
 




Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Καλά, δεν απαντώ ξανά, επειδή έχουν αρκετό ενδιαφέρον όμως, γι' αυτό..
Το ότι είχαν ή έχουν ενδιαφέρον δεν το σχολίασα. Το να υποδεικνύεις σε άτομο που άνοιξε το θέμα 10,5 χρόνια πριν και έχει να μπει στο forum 3χρόνια, είναι αχρείαστο.
Και έτσι γίνομαι αντιπαθής σε έναν ακόμα! :roflmao:
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Σαν το αλλο που ρωταει απο το 2009 αν ειναι διαθεσιμο το mini disk.
Απο το 2009 εχει πεθάνει ο πατερας μου ,η γιαγια μου,ο μητσοτάκης,ο μητροπάνος,ο παντελίδης,η εθνική μας περιφάνεια,ο καλός μισθός μας,το 8ωρο,το μέλλον μας ....Το mini disk θα έχει μείνει?
Ο κυριος πιο πάνω δεν θα θυμάτε καν τι του είχε κάνει εντύπωση ούτε ότι είχε γράψει εδώ μέσα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εγώ πάντως, με αφορμή αυτό το παλιό θρεντ, δεκαετίας και βάλε, είμαι στο "στάσιμος", δηλαδή έμεινα μαλακας διαβάζοντας αυτό που τώρα λέω γω, να το έχει γράψει από τότε ο Jargon GR:

Για να ακούσεις τον τέλειο πολυκάναλο θες 5 ΊΔΙΑ ηχεία όπως τα καλύτερα μπροστινά που μπορείς να πάρεις
Στάσιμος, και πολύ μου είναι. :tongue:

11 χρόνια μετά να τα λέω γω; Στάσιμος ρε, στάσιμος. :biggrin:

Τες πα.

Άλλοι είναι τεφαλ. :gotcha:

Πάλι καλά να λες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top