DTS Neural:X

Μηνύματα
500
Reaction score
120
Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γι αυτό το dsp - αν το λέω σωστά - που έχει ο marantz. Τι ακριβώς είναι, πότε χρησιμοποιείται, που , και αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και είναι καλύτερο.
Π.χ αν μία ταινία έχει ήχο DTS-HDMA, να το χρησιμοποιήσω ;
Ευχαριστώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
Κάνει upmix το 5.1/7.1 σε DTS:X.
Αντίστοιχη δουλειά κάνουν και τα Dolby Surround (DSU), που κάνει τα 5.1/7.1 σε Dolby Atmos, και το Auro-matic 3D που κάνει τις 5.1/7.1 σε Auro-3D.

Μπορούν να εφαρμωστούν οποιοδήποτε από τα 3 σε οποιουδήποτε είδους πηγή.
Αν η ταινία έχει ήδη Dolby Atmos ή DTS:X ή Auro-3D, καλύτερα να την αφήσεις να γίνει straight decode (Direct) στο δικό της πρότυπο.
Αν δεν έχει Atmos/DTS:X/Auro-3D, δοκίμασε τα. Πιο καλή δουλειά κάνουν το Auro-3D και DSU. Της DTS (Neural:X) δεν με έχει τρελλάνει με το upmixing του.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
@billpeppas Ακριβώς την αντίθετη άποψη, οσων αφορά το DTS Neural:X, εχω εγώ.

Στα αυτιά μου, έρχεται πολύ περισσότερη ζωντάνια από τα περιφερειακά και του ταβανιου όταν το Atmos το κάνω Neuralx.

Νιώθω ότι το Atmos είναι πιο discrete ενώ αντίθετα το Neural x φωνάζει με την παρουσία του.
 

Μηνύματα
500
Reaction score
120
Εαν δεν υπαρχει στημένο atmos, και ειναι 5.1 το σύστημα, εχει νοημα η χρησιμοποιηση του?
Ειναι μονο εαν υπαρχουν καναλια υψους? Αυτο εννοω!!
 



Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Ε φυσικά !
Εμένα ο Nad με αφήνει σε 5.1 στήσιμο να κάνω upmix πηγή ήχου DtsHD 5.1 είτε truehd 5.1 σε dsu-neural x.
Όταν το είδα σκέφτηκα "δεν έχει νόημα " .
Ένα βράδυ ενεργοποιήθηκε ο upmixer χωρίς να το καταλάβω βλέποντας σειρά σε Blu-ray (Yellowstone) με ήχο truehd 5.1 όπου γνώριζα καλά την ηχητική της ταυτότητα μιας και είχα δει κάμποσα συνεχόμενα επεισόδια .

Όταν ενεργοποιήθηκε ο upmixer (χωρίς να το ξέρω ) ο ήχος του του επεισοδίου μου φάνηκε πιο ατμοσφαιρικός πιο αεράτος , πράγμα που μου έκανε θετική εντύπωση .
Έψαξα να δω εάν είχε αλλάξει κάτι ή άλλαξαν κάτι από τη παραγωγή στη μίξη του ήχου.
Τελικα ήταν ο upmixer .

Σε σκηνές όπου κανονικά ο αέρας τα φύλλα κτλ ακούγονται μόνο από τα μπροστά ή το κεντρικό με τον upmixer ακούγονται σε όλα τα ηχεία και λίγο παραπάνω στα surround .
Επίσης οι διάλογοι είναι πιο ευδιάκριτοι καθώς και αυτοί παίζουν λίγο από όλα τα τρία μπροστά .
Ο upmixer μεγάλωνε τον ήχο .

Δε λέω ότι είναι σωστό ,συνήθως προτιμώ να ακούω το original soundtrack αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο upmixer με εντυπωσίασε και παραδόξως έκανε δουλειά σε απλό 5.1 .
 
Last edited:

Μηνύματα
500
Reaction score
120
Εμένα ο Nad με αφήνει σε 5.1 στήσιμο να κάνω upmix πηγή ήχου DtsHD 5.1 είτε truehd 5.1 σε dsu-neural x.
Όταν το είδα σκέφτηκα "δεν έχει νόημα " .
Ένα βράδυ ενεργοποιήθηκε ο upmixer χωρίς να το καταλάβω βλέποντας σειρά σε Blu-ray (Yellowstone) με ήχο truehd 5.1 όπου γνώριζα καλά την ηχητική της ταυτότητα μιας και είχα δει κάμποσα συνεχόμενα επεισόδια .

Όταν ενεργοποιήθηκε ο upmixer (χωρίς να το ξέρω ) ο ήχος του του επεισοδίου μου φάνηκε πιο ατμοσφαιρικός πιο αεράτος , πράγμα που μου έκανε θετική εντύπωση .
Έψαξα να δω εάν είχε αλλάξει κάτι ή άλλαξαν κάτι από τη παραγωγή στη μίξη του ήχου.
Τελικα ήταν ο upmixer .

Σε σκηνές όπου κανονικά ο αέρας τα φύλλα κτλ ακούγονται μόνο από τα μπροστά ή το κεντρικό με τον upmixer ακούγονται σε όλα τα ηχεία και λίγο παραπάνω στα surround .
Επίσης οι διάλογοι είναι πιο ευδιάκριτοι καθώς και αυτοί παίζουν λίγο από όλα τα τρία μπροστά .
Ο upmixer μεγάλωνε τον ήχο .

Δε λέω ότι είναι σωστό ,συνήθως προτιμώ να ακούω το original soundtrack αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο upmixer με εντυπωσίασε και παραδόξως έκανε δουλειά σε απλό 5.1 .
Εσύ αδερφέ μετά απο αυτά που είπαμε υποθέτω ότι έχεις στημένο atmos ε;;
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
@Venom7

Υπάρχουν 2 upmixer:
Το Neural X το βαζουμε όταν έχουμε height κανάλια
Το Virtual X όταν δεν έχουμε height κανάλια και κάνει ενα simulation height καναλιών

Αυτά σε Marantz αλλά αμφιβάλω ότι σε άλα AVR θα ισχύει κάτι άλλο

Όσων αφορά τον ήχο έχεις απόλυτο δίκιο σου δίνει μια "χορταστική" αίσθηση
Όπως προείπα, ακόμα και τα native Atmos τα κάνω DTS Neural:X

Screenshot 2022-12-22 at 21-16-12 Description of sound mode types SR7013.png
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Εσύ αδερφέ μετά απο αυτά που είπαμε υποθέτω ότι έχεις στημένο atmos ε;;
Τι είπαμε; Δε θυμάμαι . Όχι δεν έχω στήσει ακόμα Άτμος . Παλεύω να ψησω τη γυναίκα για ηχεία στο ταβάνι τώρα που συνήθισε τα rp600m για surround , 5.1 έχω τώρα .
Το Neural X το βαζουμε όταν έχουμε height κανάλια
Το Virtual X όταν δεν έχουμε και κάνει ενα simulation height καναλιών
Δεν έχει virtual X ο Nad . Ο παλιός Yamaha είχε και έκανε ακριβώς αυτό που περιέγραψες . Σου φαίνεται περίεργο αυτό που λέω και όντως είναι και εμένα μου φαινόταν αλλά ο Nad κάνει αυτό που περιέγραψα πριν . Εάν θες σου δείχνω τα μενού και τις επιλογές .
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Τι είπαμε; Δε θυμάμαι . Όχι δεν έχω στήσει ακόμα Άτμος . Παλεύω να ψησω τη γυναίκα για ηχεία στο ταβάνι τώρα που συνήθισε τα rp600m για surround , 5.1 έχω τώρα .
Δεν έχει virtual X ο Nad . Ο παλιός Yamaha είχε και έκανε ακριβώς αυτό που περιέγραψες . Σου φαίνεται περίεργο αυτό που λέω και όντως είναι και εμένα μου φαινόταν αλλά ο Nad κάνει αυτό που περιέγραψα πριν . Εάν θες σου δείχνω τα μενού και τις επιλογές .
Δεν τίθεται θέμα, σε πιστεύω, δεν έχω κανένα λόγο για το αντίθετο :thumbsup:

Έχοντας Klipsch που θα πάς για Height, έχεις σκεφτεί?
Εφόσον δεν παίζει γυψοσανίδα για να κρυφτούν, θα πρέπει να πείσεις τη γυναίκα να βλέπει τα rp600 ΚΑΙ στο ταβάνι... :whistling:
 

Μηνύματα
500
Reaction score
120
@Venom7

Υπάρχουν 2 upmixer:
Το Neural X το βαζουμε όταν έχουμε height κανάλια
Το Virtual X όταν δεν έχουμε height κανάλια και κάνει ενα simulation height καναλιών

Αυτά σε Marantz αλλά αμφιβάλω ότι σε άλα AVR θα ισχύει κάτι άλλο

Όσων αφορά τον ήχο έχεις απόλυτο δίκιο σου δίνει μια "χορταστική" αίσθηση
Όπως προείπα, ακόμα και τα native Atmos τα κάνω DTS Neural:X

View attachment 274688
Τώρα μας τα είπες ολοκληρωμένα!!
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Έχοντας Klipsch που θα πάς για Height, έχεις σκεφτεί?
Εφόσον δεν παίζει γυψοσανίδα για να κρυφτούν θα πρέπει να πέισεις τη γυναίκα να βλέπει τα rp600 ΚΑΙ στο ταβάνι...
Ακριβώς για αυτό δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα . Θέλω όταν το κάνω να γίνει σωστά .
Σκεφτόμουν μήπως έκανα κάτι σαν αυτό
2449CE9B-4064-4ECB-B8D3-8B2B069E328C.jpeg

Με 4 Polk owm3 αλλά διστάζω , θέλω να το κάνω όπως είπες .
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Τώρα μας τα είπες ολοκληρωμένα!!
Ανοιξε ενα manual, ή έστω κάνε ενα google search πριν ανοίξεις ολόκληρο νήμα για μια ερώτηση. :thumbsup:

@Venom7
ΟΛΟΥΘΕ 6,5άρια woofer ;) (εφόσον τέτοια έχεις στο bed layer)
Πάνω, κάτω, δεξια, αριστερά :D

Το στήσιμο της φωτό στο ταβάνι είναι πολύ ωραίο, δειξτο της την πρωτοχρονιά μετα τα κρασιά, ποτα,.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Thanks , δεν τα είχα κατά νου !
Εάν η τιμή που είδα είναι όντως για ζευγάρι , με 700€ καθάρισα .
Το δύσκολο είναι να τα βρείς σε λογικές τιμές στην Ευρώπη.

Δύσκολο είναι ακομα και να στα στείλει το amazon usa απευθείας Ελλάδα.
Σε μια τετοια περίπτωση για κατι δικά μου, τα έστειλα Γερμανία (που έστελνε ο πωλητής) και μετά εδώ.
Παρόλο τα 2πλά έξοδα αποστολής, και πάλι, φθηνότερα απ ότι ζήταγε ο Λάιος βγήκαν.

Ετούτα έχουν και cerametalic woofer

 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Ετούτα έχουν και cerametalic woofer

Εσυ ποια είχες βάλει ;
Θυμάμαι έλεγες είχες παραγγείλει κάποια από Αμερική , σωστά ;
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Εσυ ποια είχες βάλει ;
Θυμάμαι έλεγες είχες παραγγείλει κάποια από Αμερική , σωστά ;
Σωστά θυμάσαι

Εχω γυψοσανίδα και πήρα inceiling
Είναι και aimable στο tweeter και στο woofer

 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Σωστά θυμάσαι

Εχω γυψοσανίδα και πήρα inceiling
Είναι και aimable στο tweeter και στο woofer!
Το έχουμε σκίσει το θέμα του φίλου αλλά τεσπα αφού του λύθηκε η απορία όλα καλά .
Πως σου φαίνονται ; Έχεις κάνει παρουσίαση εδώ ; Είχες κάτι άλλο πριν για να έχουμε μέτρο σύγκρισης ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top