Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Σκεφτομαι να το παρω για δευτερο πικαπ. Ειναι το παλιο με την ξυλινη βαση , σε πολύ κ;αλη κατασταση. Το γνωριζει κανεις;;



(θα αντικαταστησω το sansui FR-D25. υπάρχει διαφορά;;;)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
για το συγκεκριμενο δεν θα σε συμβουλευα, παντως απο ενα DUAL CS 505 φερω πολυ καλες αναμνησεις.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Αποτι θυμαμαι τα μοντελα σαν και αυτο ειχαν αυτοματους μηχανισμους, που απο τοτε, την δεκαετια του '70 που παραγονταν, παρουσιαζαν προβληματα, ποσο μαλλον τωρα που εχουν περασει και τοσα χρονια, Παντως δουλευε και με χαλασμενους τους αυτοματισμους,
Στα θετικα του ειχε πολυ ησυχο μοτερ και στα αρνητικα του φορουσε μια κεφαλη της AT που δεν εβρισκες βελονα με τιποτα. Τωρα αν ειναι να αλλαξεις και κεφαλη ... τρεχα γυρευε.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Σε ευχαριστω Θαναση και για να σε ταλαιπορισω λιγο ακόμα θα το θεσω αλλιως το ερωτημα :
Thorens 104 ?
Thorens 160 ?
Duall 621?
Project Rp 1?
Tehnicks SL 1200 MKII ?
ή κραταω το Sansui ?

Ολα τα παραπάνω παιζουν σε μεταχειρισμένα με μικρη διαφορα τιμης (από 140€ - 250€)
Κεφαλή υπάρχει καινουργια για να φορεθει σε οποιο από αυτα (sumico Perl) καθος και θα παιξουν με το Phono Stage Cambridge Azur 640
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Που το ξέθαψες το Dual;

Είχε περάσει ένα τέτοιο από τα χέρια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς, κάπου στα 1984-1986. Δεν θα έλεγα ότι αποτελεί σοφή επιλογή.

Από αυτά που αναφέρεις σε μεταχειρισμένα πήγαινε με κλειστά μάτια στο Technics...
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Τελικά μετα από πολύ ερευνα κατεληξα σε αυτα τα δύο :
PRO-JECT 1 XPRESSION TURNTABLE
Τechnics sl 1200 mkII

Παλι δυσκολη επιλογη. Παντως σημερα θα παρω το ενα από τα δυο. Παρακαλω τα φωτα σας
 



Μηνύματα
436
Reaction score
0
Άμα έχεις όρεξη να το μαστορέψεις, Thorens TD 160.

Πλατώ αξιώσεων, άμα του δώσεις τη δέουσα προσοχή και μ' ένα καλό βραχίονα, στέλνει πολύ κόσμο αδιάβαστο.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Tελικα πηρα το Project xpretion III

καινουργιο με την orthofon samba.

http://www.needledoctor.com/core/media/media.nl/id.12008/c.ACCT106601/.f?h=6385a40b439d01eb969e

Me το πρωτο κιολας δισκο που ακουσα ενθουσιαστικα !
Μαθημένος σε αλλες κατηγορίες πικάπ , ειναι σαν να ακουω πρωτη φορα τους δισκους μου..
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
καλη επιλογη και καλοριζικα και εγω προτιμω τις επιλογες σου απο τις υπολοιπες - καλα ακουσματα.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Να σαι καλα και χρονια πολλα σε ολους.
Δεν μπορω να ξεκωλησω από το πικάπ ( βλεπω να στρωνω τη κεφαλή σε 2 μερες...)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
η ημερα ειναι η καλυτερη απο ολες για στρωσιμο.
Βαζεις το τζινγκλ μπελς ολη μερα και η γυναικα δεν σου λεει τιποτα.

Χρονια πολλα.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ωραία.. και πάνω που ετοιμαζόμουνα να πάρω το ΜΚ2 τη Δευτέρα, πάλι ταλαντεύομαι μεταξύ των δύο.. δεν μπορούσες κι εσύ να μην είσαι τόσο ικανοποιημένος να βγω κι εγώ από το δίλλημα;
Και φτου κι απ'την αρχή.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Βελόνες...
...μπορεί να βρεί κανείς ακόμη και σήμερα, στα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη άραγε...
...ή... ...τέλος πλέον...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
δεν ξερω για τα μαγαζια ηλεκτρονικων, επαρχιωτης γαρ, αλλα για επωνυμες κεφαλες mm σιγουρα βρισκεις.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
1
Απάντηση: Dual 621 πικαπ. Γνωμες;

Βελόνες...
...μπορεί να βρεί κανείς ακόμη και σήμερα, στα καταστήματα με ηλεκτρονικά είδη άραγε...
...ή... ...τέλος πλέον...
Ναι υπαρχουν ολες και μαλιστα για πολυ παλιες κεφαλες ακομα (τιμες 5-10 €) Αν ενδιαφερεσαι να σου πω και που ακριβως
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.340
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top