Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Μηνύματα
330
Reaction score
1
Μόλις το παρέλαβα από ebay (Tokyo, Japan). Ο γιαπωνέζος πωλητής άψογος και η αποστολή με EMS ταχύτατη. Κόστος με μεταφορικά 58 ευρώ.

Επί της ουσίας: Μακροσκοπικά είναι ακριβώς ίδιο με το Sixaxis (χρησιμοποιεί πιθανότατα το ίδιο κέλυφος), η μοναδκή διαφορά είναι η επιγραφή Dualshock 3.

Η αίσθηση των κουμπιών, χειριστηρίων κλπ είναι ακριβώς ίδια με του Sixaxis, λόγω του ελάχιστα αυξημένου βάρους όμως δίνει την εντύπωση στιβαρής κατασκευής ενώ επιπλέον δεν τρίζει καθόλου.

Τα θετικά: Η δόνηση υποστηρίζεται ήδη και στις ευρωπαικές, δικές μας κονσόλες. Εκτός από το GT Prologue Demo (γιαπωνέζικο), υποστηρίζεται και από το demo του Uncharted (Αμερικάνικο, σήμερα εμφανίστηκε και στο Ελληνικό store) και από το Ratchet & Clank. Επιτέλους το PS3 αποκτά ένα σημαντικότατο χαρακτηριστικό, που έλειπε αδικαιολόγητα, και ολοκληρώνεται πλέον σαν κονσόλα.

Τα αρνητικά: Δυστυχώς, από μία μικρή, πρωτη επαφή, φαίνεται ότι η ισχύς της δόνησης δεν έχει καμία σχέση με αυτή του χειριστηρίου του 360 π.χ., το οποίο είναι ικανό να προκαλέσει σεισμούς!

Συγκριτικά με το τελευταίο, θα χαρακτήριζα το dualshock 3 μάλλον υποτονικό..
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Μόλις το παρέλαβα από ebay (Tokyo, Japan). Ο γιαπωνέζος πωλητής άψογος και η αποστολή με EMS ταχύτατη. Κόστος με μεταφορικά 58 ευρώ.

Επί της ουσίας: Μακροσκοπικά είναι ακριβώς ίδιο με το Sixaxis (χρησιμοποιεί πιθανότατα το ίδιο κέλυφος), η μοναδκή διαφορά είναι η επιγραφή Dualshock 3.

Η αίσθηση των κουμπιών, χειριστηρίων κλπ είναι ακριβώς ίδια με του Sixaxis, λόγω του ελάχιστα αυξημένου βάρους όμως δίνει την εντύπωση στιβαρής κατασκευής ενώ επιπλέον δεν τρίζει καθόλου.

Τα θετικά: Η δόνηση υποστηρίζεται ήδη και στις ευρωπαικές, δικές μας κονσόλες. Εκτός από το GT Prologue Demo (γιαπωνέζικο), υποστηρίζεται και από το demo του Uncharted (Αμερικάνικο, σήμερα εμφανίστηκε και στο Ελληνικό store) και από το Ratchet & Clank. Επιτέλους το PS3 αποκτά ένα σημαντικότατο χαρακτηριστικό, που έλειπε αδικαιολόγητα, και ολοκληρώνεται πλέον σαν κονσόλα.

Τα αρνητικά: Δυστυχώς, από μία μικρή, πρωτη επαφή, φαίνεται ότι η ισχύς της δόνησης δεν έχει καμία σχέση με αυτή του χειριστηρίου του 360 π.χ., το οποίο είναι ικανό να προκαλέσει σεισμούς!

Συγκριτικά με το τελευταίο, θα χαρακτήριζα το dualshock 3 μάλλον υποτονικό..
Δοκιμασες και σε ολα τα παιχνιδια ηταν το ιδιο υποτονικο?
 

Μηνύματα
330
Reaction score
1
Δυστυχώς..

Με μία πρόχειρη σύγκριση της δόνησης μεταξύ GT Prologue (PS3) και Forza 2 (360)...καμία σύγκριση!

Με το χειριστήριο του 360 νιώθεις ότι διαβάζεις το δρόμο, με το dualshock...κάτι να σε γαργαλάει.

Διάβολε, ξεκίνησα φανατικός οπαδός του PS3 και σιγά σιγά περνάω στη σκοτεινή πλευρά (360)..
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Δυστυχώς..

Με μία πρόχειρη σύγκριση της δόνησης μεταξύ GT Prologue (PS3) και Forza 2 (360)...καμία σύγκριση!

Με το χειριστήριο του 360 νιώθεις ότι διαβάζεις το δρόμο, με το dualshock...κάτι να σε γαργαλάει.

Διάβολε, ξεκίνησα φανατικός οπαδός του PS3 και σιγά σιγά περνάω στη σκοτεινή πλευρά (360)..
Για μενα το χειριστηριο του 360 ειναι το κορυφαιο.
Με μονη παραφωνια τον "σταυρο" που δεν παει διαγωνια και δεν βολευει σε παιχνιδια στυλ Pro.
Οσο για το που περνας μην αγχωνεσαι , εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να τα εχουμε ΟΛΑ για να περναμε καλα. :cool_11:
Ετσι περνουμε τα καλα και απο τους 2 :cool_4:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Διάβολε, ξεκίνησα φανατικός οπαδός του PS3 και σιγά σιγά περνάω στη σκοτεινή πλευρά (360)..
Και ο συντονιστής μας, αλλά από την ανάποδη. :happy_9:

Όταν πρωτοβγήκε το 360, είτε επειδή δεν αγαπώ και τόσο τη μικρομαλακιά είτε επειδή είμαι λιγουλάκι συντηρητικός:rolleyes: ούτε που φανταζόμουν πως θα ερχόταν μια μέρα που θα σκεπτόμουν να αγοράσω παιχνιδομηχανή και να μην είναι PS(whatever). Σήμερα το PS3 είναι η δεύτερη επιλογή μου
(ναι το ομολογώ σκέπτομαι να αγοράσω κονσόλα…:oops:)
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

(ναι το ομολογώ σκέπτομαι να αγοράσω κονσόλα…:oops:)
Τετοια να ακουω Jo :bravo::bravo::bravo:


(Μηπως γιατι σπαει ενω το ps3 οχι ? :happy_6:)
 

Μηνύματα
330
Reaction score
1
Είμαι gamer από την εποχή του Pong!

Το πρώτο παιχνιδοκούτι μου ήταν ένας ZΧ Spectrum.

Μέχρι πριν από ένα χρόνο θεωρούσα υποτιμητικό να ασχοληθώ με οτιδήποτε εκτός PC gaming..

Τώρα πλέον έχω αναθεωρήσει..

Το PC gaming (βοηθούντος της πειρατείας) πνέει τα λοίσθια. Ακόμα και η id εγκαταλείπει το πλοίο..

Το μέλλον είναι οι κονσόλες...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Είμαι gamer από την εποχή του Pong!

Το πρώτο παιχνιδοκούτι μου ήταν ένας ZΧ Spectrum.

Μέχρι πριν από ένα χρόνο θεωρούσα υποτιμητικό να ασχοληθώ με οτιδήποτε εκτός PC gaming..

Τώρα πλέον έχω αναθεωρήσει..

Το PC gaming (βοηθούντος της πειρατείας) πνέει τα λοίσθια. Ακόμα και η id εγκαταλείπει το πλοίο..

Το μέλλον είναι οι κονσόλες...
Ναι αμα θες κανα FPS ή κανα RPG τι κανεις?
 

Μηνύματα
330
Reaction score
1
RPG δεν παίζω.

FPS, από τότε που συνήθισα τα χειριστήρια των κονσολών, παίζω μόνο στις κονσόλες. Μπορεί να στερούμαι την ακρίβεια του mouse+keyboard, αλλά από την άλλη κερδίζω σε αίσθηση..

To COD4 π.x. το απολαυσα στο 360. Για να παίξω Bioshock & Crysis στο PC με το χειριστήριο του 360, πήρα το Wireless receiver for Windows. Εκεί να δείς άνεση στα plasmids και το nanosuit.

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά, άλλοι (όπως κι εγώ παλιότερα) ορκίζονται στο mouse+keyboard.

Παρεμπιπτόντως, ξανάπαιξα GT Prologue Demo, θέλει δουλειά πολύ στο θέμα του rumble ακόμα, πιστεύω ότι ήταν προσθήκη της τελευταίας στιγμής, έτσι κι αλλιώς μιλάμε για το demo του demo.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
RPG δεν παίζω.

FPS, από τότε που συνήθισα τα χειριστήρια των κονσολών, παίζω μόνο στις κονσόλες. Μπορεί να στερούμαι την ακρίβεια του mouse+keyboard, αλλά από την άλλη κερδίζω σε αίσθηση..

To COD4 π.x. το απολαυσα στο 360. Για να παίξω Bioshock & Crysis στο PC με το χειριστήριο του 360, πήρα το Wireless receiver for Windows. Εκεί να δείς άνεση στα plasmids και το nanosuit.

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά, άλλοι (όπως κι εγώ παλιότερα) ορκίζονται στο mouse+keyboard.

Παρεμπιπτόντως, ξανάπαιξα GT Prologue Demo, θέλει δουλειά πολύ στο θέμα του rumble ακόμα, πιστεύω ότι ήταν προσθήκη της τελευταίας στιγμής, έτσι κι αλλιώς μιλάμε για το demo του demo.
Εκανα καιρο να συνηθισω να παιζω FPS στις κονσολες αλλα τωρα τα απολαμβανω και εγω.
Αλλα Counter Strike source(αρρωστος:happy_6:) δεν θα γινει ποτε με κονσολα εκτος αν το υποστηριζει σαν το UT3 το keyboard/mouse.

Σε σχεση με το rumble απο τα χειρηστηρια του ps2 τι εχεις να πεις?
Οποτε μπορεις δωσε παραπανω πληροφοριες/τιμες για το σεταρισμα του Wireless receiver και αν τα παιχνδια ολα το υποστηριζουν. :cool_4:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Να πω μια αλήθεια, τα παιχνίδια μου είναι κυρίως turn based strategy και adventure. Σκοτωσάδικα και (ο θεός να τα κάνει) simulation όχι πολλά.
Αλλά τώρα θα έχω infocus και πανί 100’, οπότε νομίζω ότι είναι καιρόςςς…
Παίζω από τα 9 μου, από το 1978, σε coin op και άλλα τέτοια (είχε ο πατέρας μου φίλο κάποιον που τα επισκεύαζε και τα εμπορευόταν οπότε… ΠΑΝΙΚΟΣ), δεν έχω σταματήσει ούτε στιγμή και ποτέ μα ποτέ δεν τα θεώρησα παιδικά (δηλαδή τι μπορεί να πει το MYST σε ένα παιδί, εκτός του spresv βέβαια:happy_9:)
 


Μηνύματα
330
Reaction score
1
PS2 δεν είχα ποτέ, οπότε δεν ξέρω!

Όλα τα παιχνίδια για PC που φέρουν το λογότυπο "Games for Windows" (π.χ. Crysis) υποστηρίζουν και τον controller του 360 μέσω του Wireless gaming receiver for Windows. Από τη στιγμή που ο controller γίνει paired, αναγνωρίζεται αυτόματα από το παιχνίδι και μπορείς να παίξεις όπως ακριβώς με ένα παιχνίδι του 360. Η δόνηση επίσης υποστηρίζεται.

Αν θυμάμαι καλά, υποστηρίζεται και customization του controller.
 


Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Χμ… εμμ…, pseirάκο το δικό σου είναι;:happy_9:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Χμ… εμμ…, pseirάκο το δικό σου είναι;:happy_9:
Οχι :crazy_3:
Αλλα φαινεται καθαρα οτι το ασθενικο της υποθεσης οφειλεται στον ελαχιστο χωρο και στα μικρα μοτερ:cool_4:

(Jo θα σου μαζεψω οτι παλιο καλο adventure εχω και θα στα φερω. Με αρρωστησες που μου ξαναθυμισες το Myst):happy_9:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Myst… πριν δυο μήνες πήγα και αγόρασα αυτό:


Έχω παίξει τα πάντα από τη σειρά, απλά τώρα τα έχω και κανονικά.:crazy_3:
 

Attachments


Μηνύματα
330
Reaction score
1
Μόλις το δοκίμασα στο Timeshift demo (USA), σαφώς και βελτιωμένη η αίσθηση της δόνησης. Ίσως βιάστηκα να το θάψω, ας δούμε και άλλους τίτλους..
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Myst… πριν δυο μήνες πήγα και αγόρασα αυτό:
Έχω παίξει τα πάντα από τη σειρά, απλά τώρα τα έχω και κανονικά.:crazy_3:
:rei:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Dualshock 3-Πρώτες εντυπώσεις!

Να πω μια αλήθεια, τα παιχνίδια μου είναι κυρίως turn based strategy και adventure.
ΚαΤ' εΜέ λογικό μου ακούγεται.....:happy_4: :happy_8: :happy_8:
Αλλά πάρε PS3!!:happy_4: :happy_4:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.818
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top