dune vs nvidia shield

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Νομίζω ότι πλέον Atmos σε 1080 σταμάτησαν να βγαίνουν ...
Δεν σταμάτησαν. Κάποιες εταιρείες δεν είχαν ποτέ Atmos σε BD (Disney πχ) ενώ άλλες τα βγάζουν και στα 2 formats.
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
απο αυτους που εχουν shield...αν συνδεσεις το shield μεσω hdmi με av ενισχυτη θα δωσει 5.1 οταν θα παιξει netflix ? αν παίξεις ταινια atmos 7.1 απο σκληρι δισκο, θα αναψει η ενδειξη atmos στιν ενισχυτη;;
Ναι κανονικα, εμενα το shield με netflix DDES 5.1 στελνει ddES 5.1 στον AV reciever. Για το atmos δεν ξερω αλλα φανταζομαι το ιδιο, εγω απο kodi οταν παιζει dts master audio η dolby truehd κανει passthrough/bitstream κανονικα...και αναβει δηλαδη η αναλογη ενδειξη στον ενισχυτη.
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ναι κανονικα, εμενα το shield με netflix DDES 5.1 στελνει ddES 5.1 στον AV reciever. Για το atmos δεν ξερω αλλα φανταζομαι το ιδιο, εγω απο kodi οταν παιζει dts master audio η dolby truehd κανει passthrough/bitstream κανονικα...και αναβει δηλαδη η αναλογη ενδειξη στον ενισχυτη.
thanks gparaskevas
απο εικονα τι λεει/? βλεπεις σε tv η σε προτζεκτορα?
εγω με ενα mac mini που εχω και παιζω με Kodi και ενω εχω κανει pass through δεν μου αναβει η ενδειξη για atmos , γιαυτο ρωταω...γιατι εχω βαρεθει με ολες αυτες τισ ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να παρω αυτο που με ενα μηχανακι σαν το shield το παιρνεις out off the box.
τα 23,975 τα παιζει smooth?

γιατι διαβαζα σε κατι ξενα review στην αρχη τουλαχιστον εκανε το γνωστο σπασιμο στα 23,975 καρε.
(The only problem is the 23.976fps stutter/frame drop bug.)
υποτιθεται οτι θα διορθονωνταν με firmware update.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
αν συνδεσω shield ----> denon 4400 ----> infocus in83 ( o in83 εχει 1.3 ) μηπως εχει κανενα θεμα κλειδωματος στα 60hz ? γιατι δεν ξερω με αυτα τα hdcp τα ψιψιψισινα και τα κοκοψαρα τι γινεται....
γιατι στην παρουσα φαση το mac με οτι και να εκανα στον Denon δινει μονο 60hz.κλειδωνει εκει.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
thanks gparaskevas
απο εικονα τι λεει/? βλεπεις σε tv η σε προτζεκτορα?
εγω με ενα mac mini που εχω και παιζω με Kodi και ενω εχω κανει pass through δεν μου αναβει η ενδειξη για atmos , γιαυτο ρωταω...γιατι εχω βαρεθει με ολες αυτες τισ ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να παρω αυτο που με ενα μηχανακι σαν το shield το παιρνεις out off the box.
τα 23,975 τα παιζει smooth?

γιατι διαβαζα σε κατι ξενα review στην αρχη τουλαχιστον εκανε το γνωστο σπασιμο στα 23,975 καρε.
(The only problem is the 23.976fps stutter/frame drop bug.)
υποτιθεται οτι θα διορθονωνταν με firmware update.
Από εικόνα σε TV βλέπω αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ αφού δείχνει...:p.
Επίσης πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις και στο KODI ώστε να κάνει passthrough αλλα δεν ειναι πολλες...
Στο Netflix κάνει passthrough άλλα δεν θυμάμαι εάν έχω κάνει ρυθμίσεις στο Shield...Θα το κοιταξω σημερα.
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Ξέρει κάποιος (κυρίως για το Shield, μια και το Dune είναι πολύ καινούργιο) αν υποστηρίζει multi-channel PCM? Δεν μ'ενδιαφέρει bitstream - passthrough, θέλω Dolby TrueHD και DTSHD -MA σε PCM... Είναι εξαίρεση φαντάζομαι, τυχαίνει να το γνωρίζει επιβεβαιωμένα κανείς?
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ξέρει κάποιος (κυρίως για το Shield, μια και το Dune είναι πολύ καινούργιο) αν υποστηρίζει multi-channel PCM? Δεν μ'ενδιαφέρει bitstream - passthrough, θέλω Dolby TrueHD και DTSHD -MA σε PCM... Είναι εξαίρεση φαντάζομαι, τυχαίνει να το γνωρίζει επιβεβαιωμένα κανείς?
Κατσε να το δοκιμασω. Απο KODI προφανως εννοεις.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Ξέρει κάποιος (κυρίως για το Shield, μια και το Dune είναι πολύ καινούργιο) αν υποστηρίζει multi-channel PCM? Δεν μ'ενδιαφέρει bitstream - passthrough, θέλω Dolby TrueHD και DTSHD -MA σε PCM... Είναι εξαίρεση φαντάζομαι, τυχαίνει να το γνωρίζει επιβεβαιωμένα κανείς?
Χωρίς να είμαι σίγουρος, η μετατροπή είναι μόνο σε stereo pcm.
 

Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Κατσε να το δοκιμασω. Απο KODI προφανως εννοεις.
Αναπαραγωγή τοπικών αρχείων, όχι streaming δικτυακά. Kodi ή άλλος player... Αλήθεια έχει κάποιον δικό του το Shield;
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Το λοιπόν, εάν απενεργοποιήσεις το Passthrough τότε στέλνει multichannel PCM(αναλόγως τι συσκευή εξόδου έχεις ορίσει στο KODI).
Να ρωτήσω και εγώ τώρα τι κέρδος έχει κάνεις από αυτό?
 
Last edited:

Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Το λοιπόν, εάν απενεργοποιήσεις το Passthrough τότε στέλνει multichannel PCM(ανάλογος τι συσκευή εξόδου έχεις ορίσει στο KODI).
Να ρωτήσω και εγώ τώρα τι κέρδος έχει κάνεις από αυτό?
Σχεδόν όλοι τίποτα χα χα!:o:D


Εγώ πάλι που ρωτάω έχω ένα ασυνήθιστο συνδυασμό 2 "αρχαίων" AV processors. Με λίγα λόγια ο ένας, audio only, ΔΕΝ αποκωδικοποιεί HD audio formats. Οι AV πηγές συνδέονται στον άλλο, που λειτουργεί ως HDMI Audio Processor. Δηλαδή λειτουργεί σα κλασσικός switcher για την εικόνα, διαχωρίζοντας ταυτόχρονα ήχο και εικόνα. Στέλνει τον ήχο στον πρώτο σε πολυκάναλη PCM μορφή (επομένως έμμεσα πλήρως ασυμπίεστα HD formats) και την εικόνα... όπου αυτή προβάλει!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top