dvd-a

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
καπου εδω μεσα ειχα διαβασει οτι μπορουμε να "καψουμε" Dvd-a.
δηλαδη τα "περιβοητα" hd μου μπορω να τα περασω σε Dvd-a?
ενα dvd-a player πχ esoteric sa-60 θα τα παιζει?
ρε κατι ιδαιες που μου μπαινουν...
που'σε κ Θέμη?
πουνε το παλιο θρεντ? δεν το βρισκω...
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
Κατι ειχε γραψει ο κ.Θεμης ποιο αναλυτικα...
θενκσ
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
αι γεια σου...
πως το εψαξες γ@μωτ...?
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
εβαζα dvd-a και δεν μου τα εδινε...
κυριε διαχειρισταααα......
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
http://www.audio-dvd-creator.com/

Με αυτό κάνεις ένα DVD video όχι DVD-a με HD αρχεία και το σημαντικό είναι οτι έτσι έχεις ξεκλείδωτη την ψηφιακή έξοδο προς ένα DAC.
Τα προγράμματα που θα σου κάνουν DVD-a, αποκλείουν την ψηφιακή έξοδο σε HD υλικό.
Θ.Ζ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: dvd-a

Και ερωτώ εγώ ο κακός, γιατί ρε παιδιά να κάψετε κομμάτια HD σε δίσκο DVD; Αν είναι να σας πέσει η μύτη επειδή θα τα παίξετε απο ένα laptop (της γενιάς) των 600€, εντάξει, αυτό το δέχομαι. Ή μήπως υπάρχει άλλος λόγος;

(Το ρωτάω γιατί ένας καλός φίλος εδώ στην Αυστρία κατεβάζει flac και τα ψήνει σε CD, με τη δικαιολογία ότι το laptop δεν έχει SP/DIF out...)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
αμα εχεις εν dvd-a πλαυερ καις τα HD και δεν ψαχνεις για καινουργιο εξωτερικο dac....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
http://www.audio-dvd-creator.com/

Με αυτό κάνεις ένα DVD video όχι DVD-a με HD αρχεία και το σημαντικό είναι οτι έτσι έχεις ξεκλείδωτη την ψηφιακή έξοδο προς ένα DAC.
Τα προγράμματα που θα σου κάνουν DVD-a, αποκλείουν την ψηφιακή έξοδο σε HD υλικό.
Θ.Ζ.
ε υ χ α ρ ι σ τ ω
Νικος
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: dvd-a

Και ερωτώ εγώ ο κακός, γιατί ρε παιδιά να κάψετε κομμάτια HD σε δίσκο DVD; Αν είναι να σας πέσει η μύτη επειδή θα τα παίξετε απο ένα laptop (της γενιάς) των 600€, εντάξει, αυτό το δέχομαι. Ή μήπως υπάρχει άλλος λόγος;

(Το ρωτάω γιατί ένας καλός φίλος εδώ στην Αυστρία κατεβάζει flac και τα ψήνει σε CD, με τη δικαιολογία ότι το laptop δεν έχει SP/DIF out...)
- Γιατί Κώστα μου πολλοί θέλουν να βλέπουν τα δισκάκια μπροστά τους.
- Γιατί είναι ένα καλό back up.
- Γιατί τα παίζεις με ένα απλό, φθηνό DVD video player αρκεί να έχει μία ψηφιακή έξοδο.
Φτάνουν αυτά Ημίθεος?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: dvd-a

Ναι αρχηγέ μου, φτάνουν. (Μάλλον εγώ είμαι τεμπέλης, και γενικά δεν πάω τους εκτυπωτές και τα εξώφυλλα και τα ψησίματα)...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
κΘεμη το dvd-v σηκωνει >24/96?
 


Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
κΘεμη το dvd-v σηκωνει >24/96?
Ofcourse it does σε δύο κανάλια όμως.

Γνωστοί και μη εξαιρετέοι οι δίσκοι DVD-V της chesky records, μια φορά κι ένα καιρό.

Σκεφτείτε ένα DVD των 49 ευρώ με δυνατότητα 24/96 από την ψηφιακή (νομίζω ακόμα και τα πιο πιο φτηνά το κάνουν αυτό σήμερα).
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Απάντηση: Re: dvd-a

http://www.audio-dvd-creator.com/

Με αυτό κάνεις ένα DVD video όχι DVD-a με HD αρχεία και το σημαντικό είναι οτι έτσι έχεις ξεκλείδωτη την ψηφιακή έξοδο προς ένα DAC.
Τα προγράμματα που θα σου κάνουν DVD-a, αποκλείουν την ψηφιακή έξοδο σε HD υλικό.
Θ.Ζ.
Μισό λεπτό να το διευκρινίσουμε!

1. Αν γράψω ένα DVD-Video με το DVD-Creator τότε στην ψηφιακή έξοδο του Universal DVD Player θα έχω 24/96 ?

2. Αν γράψω ένα DVD-Audio (με το DVD Audio Solo ή άλλο αντίστοιχο) τότε στην ψηφιακή έξοδο του Universal DVD Player θα έχω 24/96 ή όχι ?


Bart
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: dvd-a

Μισό λεπτό να το διευκρινίσουμε!

1. Αν γράψω ένα DVD-Video με το DVD-Creator τότε στην ψηφιακή έξοδο του Universal DVD Player θα έχω 24/96 ?

2. Αν γράψω ένα DVD-Audio (με το DVD Audio Solo ή άλλο αντίστοιχο) τότε στην ψηφιακή έξοδο του Universal DVD Player θα έχω 24/96 ή όχι ?


Bart
Δε βλέπω το λόγο να μη γίνεται αυτό και μάλιστα στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεται καν universal DVD player.

Θέλει λίγη προσοχή σε κάποια universal που ανάλογα τις ρυθμίσεις της αναλογικής εξόδου (ανοιχτή 5.1 ή όχι) κάνουν downsampling στα 48.
Τουλάχιστον έτσι γίνεται σε 2 universal της Pioneer που έχω.

Βέβαια για όλα αυτά, μια δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος.
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: dvd-a

Θέλει λίγη προσοχή σε κάποια universal που ανάλογα τις ρυθμίσεις της αναλογικής εξόδου (ανοιχτή 5.1 ή όχι) κάνουν downsampling στα 48.
Τουλάχιστον έτσι γίνεται σε 2 universal της Pioneer που έχω.
Επειδή χρησιμοποιώ εξωτερικό dac με ενδιαφέρει το τι βγαίνει από την ψηφιακή έξοδο του Universal DVD.

Το DVD είναι pioneer dv-600.


Bart
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: dvd-a

Επειδή χρησιμοποιώ εξωτερικό dac με ενδιαφέρει το τι βγαίνει από την ψηφιακή έξοδο του Universal DVD.

Το DVD είναι pioneer dv-600.


Bart
Τότε να το δοκιμάσω το απόγευμα στο δικό μου DV600 αυτό. Θα μου δείξει η οθόνη του A/V τι γίνεται σε κάθε περίπτωση.

Μπορώ να το δοκιμάσω όμως σε δίσκο DVD-V και DVD-A κανονικό και όχι καμένο δισκάκι.
Για να δούμε.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.791
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top