Dynavox -VT80

Μηνύματα
263
Reaction score
71
Αγαπητοί φίλοι
αγόρασα τον παραπάνω "ενισχυτάκο" (και πλέιερ) ύστερα από 2 πολύ θετικά ρεβιού ένα από ντόπιο και ένα από γερμανικό περιοδικό και λόγω τιμής... χώμα και γιορτινής .. φαγούρας. Με εντυπωσίασε. Η απόδοση του κατά την γνώμη μου είναι καλύτερη από εκείνη του trends 10.1 για τον οποίο τόσο κουβέντα κάναμε τότε παλιά. Εδώ βέβαια άλλη τεχνολογία . Ήθελα απόψεις από συμφορουμίτες που τον έχουν ακούσει μη τυχόν και ... δεν ακούω καλά πλέον.
Είμαι ο MVL που για κάποιο λόγο πιθανά επειδή είχα πολλά χρόνια να ποστάρω το σύστημα με έβαλε να ξαναγραφώ και έγινα ο MVL1

Χρόνια πολλά σε όλους
 



Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Ωραία ιδέα για κάποιον που θα ήθελε να προσθέσει ΒΤ, USB reader και έξοδο ακουστικών στο βασικό του σύστημα χωρίς να ξοδέψει πολλά χρήματα.
Ταυτόχρονα, αν ήθελε και ήχο σε ένα δεύτερο χώρο (ή και τρίτο) και δεν του το πρόσφερε ο ενισχυτής του :)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αγαπητοί φίλοι
αγόρασα τον παραπάνω "ενισχυτάκο" (και πλέιερ) ύστερα από 2 πολύ θετικά ρεβιού ένα από ντόπιο και ένα από γερμανικό περιοδικό και λόγω τιμής... χώμα και γιορτινής .. φαγούρας. Με εντυπωσίασε. Η απόδοση του κατά την γνώμη μου είναι καλύτερη από εκείνη του trends 10.1 για τον οποίο τόσο κουβέντα κάναμε τότε παλιά. Εδώ βέβαια άλλη τεχνολογία . Ήθελα απόψεις από συμφορουμίτες που τον έχουν ακούσει μη τυχόν και ... δεν ακούω καλά πλέον.
Είμαι ο MVL που για κάποιο λόγο πιθανά επειδή είχα πολλά χρόνια να ποστάρω το σύστημα με έβαλε να ξαναγραφώ και έγινα ο MVL1

Χρόνια πολλά σε όλους
Συνυπογράφω. Τον πρότεινα σε μια φίλη που ήθελε να στήσει ένα φτηνό σύστημα. Βρήκαμε και κάποια αξιόλογα ηχεία (Wharefedale Diamond 9.1, ας είναι καλά το φόρουμ) και χθες έπαιξε. Εντάξει, μόλις βγήκε από το κουτί του, και το αποτέλεσμα ήταν υπεράνω προσδοκίας για τα λίγα χρήματα που ζητάει. Βέβαια δεν θα αδικήσω τα ηχεία που νομίζω ότι είναι καταπληκτικά και τα οποία και πάλι δικαίωσαν την επιμονή μου στην πρόταση αγοράς μεταχειρισμένων συσκευών σε άριστη κατάσταση. Πολύς ήχος για λιγοστά ευρώ!!!!!!
 

Μηνύματα
263
Reaction score
71
Συνυπογράφω. Τον πρότεινα σε μια φίλη που ήθελε να στήσει ένα φτηνό σύστημα. Βρήκαμε και κάποια αξιόλογα ηχεία (Wharefedale Diamond 9.1, ας είναι καλά το φόρουμ) και χθες έπαιξε. Εντάξει, μόλις βγήκε από το κουτί του, και το αποτέλεσμα ήταν υπεράνω προσδοκίας για τα λίγα χρήματα που ζητάει. Βέβαια δεν θα αδικήσω τα ηχεία που νομίζω ότι είναι καταπληκτικά και τα οποία και πάλι δικαίωσαν την επιμονή μου στην πρόταση αγοράς μεταχειρισμένων συσκευών σε άριστη κατάσταση. Πολύς ήχος για λιγοστά ευρώ!!!!!!

Μπράβο musicfanatic ! άρα μάλλον καλά ακούω ακόμη .. αυτό το ενυσχυτακίδιον έπαιξε απρόσμενα καλά ακόμη και με τα sonus faber venere και τα οδήγησε και πολύ δυναμικα..
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Καλησπέρα σκέφτομαι αν τον αγοράσω να τον χρησιμοποιήσω ως προενισχυτή. Έχω τελικό τον Rotel rb-980bx και ηχεία τα Dali zensor 7. Να σημειώσω ότι τώρα ως προενισχυτή έχω μίκτη Soundcraft. Η μουσική αναπαράγεται αποκλειστικά από τον laptop με το magicdac xs. Το ερώτημα είναι θα παίξει καλύτερα από τον μίκτη????
Υ.Γ. υποψιάζομαι πως ναι........????
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σκέφτομαι αν τον αγοράσω να τον χρησιμοποιήσω ως προενισχυτή. Έχω τελικό τον Rotel rb-980bx και ηχεία τα Dali zensor 7. Να σημειώσω ότι τώρα ως προενισχυτή έχω μίκτη Soundcraft. Η μουσική αναπαράγεται αποκλειστικά από τον laptop με το magicdac xs. Το ερώτημα είναι θα παίξει καλύτερα από τον μίκτη????
Υ.Γ. υποψιάζομαι πως ναι........????
Δεν νομιζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προενισχυτής (για τον VT-80 μιλάω)
 

Μηνύματα
19
Reaction score
14
Κι όμως μπορεί : "Επιπλέον, το VT-80 έχει μια ρυθμιζόμενη προενισχυμένη εξόδο σήματος (pre-out) για να λειτουργήσει ένα τελικό ενισχυτή ή ένα υπογούφερ." Επίσης το αναφέρει και ο¨Ηχος"
[DOUBLEPOST=1547145558][/DOUBLEPOST]Ορίστε και το link : http://www.hxoseikona.gr/nea/6300-dynavox-vt-80.html
 

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Καλησπέρα στην παρέα..Πως πιστεύετε ότι θα τα πήγαινε ο ενισχυτής στην οδήγηση 4ωμων ηχείων; Συγκεκριμενα τα hiper 2000της chario.. Είμαι ανάμεσα σε marantz εισαγωγικό και στον παραπάνω ενισχυτή Πάνω από όλα με ενδιαφέρει ο ήχος και όχι οι ευκολίες. Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία οδηγουνταν αρκετά ικανοποιητικα - από έναν cambridge audio 340 se
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Καλησπέρα στην παρέα..Πως πιστεύετε ότι θα τα πήγαινε ο ενισχυτής στην οδήγηση 4ωμων ηχείων; Συγκεκριμενα τα hiper 2000της chario.. Είμαι ανάμεσα σε marantz εισαγωγικό και στον παραπάνω ενισχυτή Πάνω από όλα με ενδιαφέρει ο ήχος και όχι οι ευκολίες. Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία οδηγουνταν αρκετά ικανοποιητικα - από έναν cambridge audio 340 se
Φίλε μου έχω τα premium 2000 ,δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εισαγωγικός marantz και ο vt80 ούτε για πρωινό δεν κάνουν.
Αν θέλεις να ακούς ραδιόφωνο οκ αλλά τσάμπα πάει το ηχείο.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Dauerleistung (8 Ohm / 4 Ohm) 16 W/20 W
Dämpfungsf. an 4 Ohm (63Hz/1kHz/14kHz) 3,1/3,8/11,6
Από την δοκιμή που του έγινε είναι 16 watts στα 8 Ωμ και 20 watts στα 4 Ωμ ο ενισχυτής και με Συντελεστή Απόσβεσης 3,1 στα 4 Ωμ.

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην προτιμηθεί ένας ενισχυτής όπως ο ΥΑΜΑΗΑ AS-201 για παράδειγμα.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην προτιμηθεί ένας ενισχυτής όπως ο ΥΑΜΑΗΑ AS-201 για παράδειγμα.
Πρόσφατα συνέστησα τον Dynavox σε μια φίλη, που δεν μπορούσε με τίποτε να διαθέσει περισσότερα από 200-250 ευρώ (λόγω μακροχρόνιας ανεργίας), να στήσει ένα σύστημα για να ακούει την μουσικούλα της. Το πρόβλημα εδώ ήταν ότι ήθελε να αναπαράγει ό,τι αρχείο υπήρχε σε ένα φτηνό tablet-άκι που ήδη κατείχε και μάλιστα με ασύρματη σύνδεση ώστε να μπορεί να κάνει και "βόλτες" στο σπίτι με το tablet!
Πως θα μπορούσε να επιτευχθεί αυτό; Μόνο με ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα ηχεία (ενεργά με bluetooth ή παθητικά): εδώ η πιο καλή οικονομική λύση που βρέθηκε ήταν ένα ζεύγος Wharfadale diamond 9.1 (από το φόρουμ). Με τα υπόλοιπα χρήματα που περίσσεψαν τι να αγοράσει κανείς; Κοιτάζοντας το συγκεκριμένο νήμα της πρότεινα τον Dynavox ο οποίος εχει bluetooth + usb συνδεσιμότητα. Έτσι με 220 έχει (για τον μικρό της χώρο) ένα πολύ καλό ομολογουμένως αποτέλεσμα.
Άρα υπάρχουν δύο λόγοι επιλογής του Dynavox:
1.δεν έχω λεφτά για ακριβότερο
2.θέλω οπωσδήποτε συνδεσιμότητα bluetooth ώστε να μπορώ να κυκλοφορώ με το tablet από το δωμάτιο στην κουζίνα και τανάπαλιν και ταυτόχρονα να ακούω την μουσικούλα μου.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αρχίζω να σκέφτομαι τον συγκεκριμένο ενισχυτή μια και χρειάζομαι οπωσδήποτε είσοδο USB. Υπάρχει κάποια εναλλακτική επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμής;
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Όπως καταλαβαίνω δεν υπάρχει δυνατότητα περιήγησης σε φακέλους. Το ίδιο συμβαίνει και στον βασικό ανταγωνιστή ΕΜ-201 BC Acoustique.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αρχίζω να σκέφτομαι τον συγκεκριμένο ενισχυτή μια και χρειάζομαι οπωσδήποτε είσοδο USB. Υπάρχει κάποια εναλλακτική επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμής;
αρα η usb ειναι ουσιαστικα αχρηστη,δεν μπορω να καταλαβω γιατι εβαλαν αυτη τη δυνατοτητα (οπως και την sd καρτα).Καλυτερα να ειχε μονο bluetooth και να ηταν 20 ευρω φθηνοτερος.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Το ιδανικό θα ήταν να έχει έστω φακέλους.

Με την USB ουσιαστικά παίζεις αρχεία απλώς με την σειρά, όποτε ή τα αλλάζεις κάθε τόσο στον υπολογιστή ή έχεις δυο τρία στικάκια αν φτάνουν.

Το θετικό ειναι το μικρό σχετικά μέγεθος και βάρος.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top