Eπιστροφη στο μελλον

Μηνύματα
5
Reaction score
4
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα..... Επειδη θεωρω αγενεια να παρακολουθεις ενα φορουμ και να μη συστηνεσαι , επιτρεψτε μου να το κανω .....

Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχα τρελα με τα βινυλια..... Το πρωτο μου το αγορασα καπου το '85 μετα απο δωδεκαωρα καλαντα σε ολο το κεντρο της θεσσαλονικης και τριμηνη αποχη απο τα stickers PANINI για να μαζεψω τις απαραιτητες δραχμουλες.....Ten thousand Lightyears , Boney M , διαστημα, βατες και πολυ γυαλλαδα... τρομερα εντυπωσιακα για εναν εννιαχρονο.... απο τοτε κυλησε πολυ νερο στο αυλακι και οι Boney M εδωσαν τη θεση τους στην παιδικη φαντασιωση των περισσοτερων της ηλικιας μου Samantha Fox , για να παρουν σειρα τα indies του Μαντσεστερ ,οι Cure , οι Depeche Mode , ο Nick Cave και...... Καθε χτυποκαρδι, καθε απογοητευση καθε εξεταστικη με το αντιστοιχο soundtrack , δισκους και τραγουδια χιλιοπαιγμενα στο παλιο ξυλινο DUAL που ενσωματωνε μαγικα στο τραγουδι ακομα και το σταθερο πηδημα της βελονας.....

Αρκετα χρονια και σχεδον τρια παιδια μετα, ηρθε η ωρα να ξαναζωντανεψω τα περιπου χιλια βινυλια που μαζεψα ολα αυτα τα χρονια..... και ισως να μεταδωσω αυτο το παθος και σε κανενα απο τα πιτσιρικια μου , μπας και τα γλυτωσω απο την εφημερη σαβουρα που τους σερβιρουν μεγαλοπρεπα στο you tube και τα ΜΚΔ.

Συνοδοιπορος μου αυτη τη φορα τα παλιο μου Τechnics ΜΚ2 που αγορασα οταν παριστανα τον DJ σε παρτυ φιλων και μπαρακια της γειτονιας..... Εδω θα χρειαστω και τα φωτα σας .....Αυτη τη στιγμη εκτος απο το πικαπ , εχω ενα marshal kilburn ηχειο που παιρνει καρφι input και bluetooth και ενα παλιο home cinema της ΒΟSE που δεν εχει εισοδο phono..... Tι μου προτεινετε να χρησιμοποιησω και πως. Να παρω ενα προενισχυτη και να καρφωσω το ηχειο , να παρω εναν προενισχυτη και να μετατρεψω το σημα bluetooth και να το στειλω στο ηχειο ασυρματα, ή το πιο δυσκολο λογω χωρου να στειλω απο τον προενισχυτη στο home cinema? Μηπως αντι για προενισχυτη να παρω εναν παλιο ενισχυτη με RCA output και να χρησιμοποιησω αυτον??

Αυτα για αρχη και ελπιζω να μην σας παρα κουρασα....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top