Emotiva

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Ανοιγω αυτο το θεμα ,καθως λιγοι ή πολλοι απο εμας εχουν ακουστα τα προΐοντα της Εmotiva (http://www.emotiva.com/) που μεχρι στιγμης δεν εχω ακουσει κακο λογο για αυτα σχεδον απο κανεναν...
Πραγματικα φτηνα και αξιολογα,κινεζικης προελευσης,πωλουνται αποκλειστικα απο το ιντερνετ σε παγκοσμια κλιμακα με εδρα το Τενεσσί των Η.Π.Α.
Μαλιστα με αφορμη την εθνικη τους εορτη της 4ης Ιουλιου,εχουν ξεκινησει και εκπτωσεις σε ολο τον καταλογο,εως τις 15/7.

Προσωπικα,με ελκυουν οι ενισχυτες της εταιριας,σε τελικα σταδια.....
σε επιπεδο home cinema,ψαχνω κατι για 7 καναλια στα 200rms το πολυ... και αυτο γιατι τα ηχεια μου ειναι στα 150rms... καλα δε τα λεω;
με μια συντομη ματια εχω καταληξει σε τρεις πιθανες συνθεσεις...
α)ενα ΧΡΑ-5 για τα πεντε πρωτα ηχεια + εναν UPA-2 για τα δυο πισινα surround back...
β)εναν UPA-1 για το κεντρικο + δυο ΧΡΑ-3 για την αριστερη και δεξια πτερυγα (3 ηχεια εκαστη)....
γ)εναν UPA-1 για καθε καναλι,επτα στο συνολο απο αυτους....

ποια η γνωμη σας για την εταιρια γενικα;
τι προτεινετε να κανω;
ε;
 



Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Emotiva

σε ποιο απο τα τρια;

πρωτη μου επιλογη ειναι το β,μετα το γ και τελος το α....
 



Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Emotiva

Μπορεις να πας στο "γ" ?
εις βαρος του svs,του νεου μου σαμπ,ναι....
εκτος και αν παρω 4 τωρα και τα αλλα 3 τα Χ"γεννα...

με τις εκπτωσεις,χωρις μτφ-τελωνεια οι τιμες σε ντολαρς ειναι:
α)1148 -saving $140-
β)1572 -saving $175-
γ)2093 -saving $350- ή αλλιως παιρνεις 6 και σου κανουν ενα δωρο στις κανονικες τιμες....

με μτφ-τελωνεια υπολογιζω πως θα βγουν στα ιδια νουμερα πανω - κατω αλλα σε ευρω... (1ε=0.7$)
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Emotiva

leπον ,
τα τελικα της καλα ειναι
ο προ (τον εχει μελος ) εχει κοπανησει καποιες ζημιουλες.Αν σκεφτεσαι για τελικο go on, υποστηριξη αγνωστη,
απλα σκεψου αν εχεις κανα θεμα θα πλερωνεις ΠΟΛΛΑ για να παει αμερικη , και να ξαναρθει
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Emotiva

τα ηχεια μου ειναι ολα ιδια....
σ'αυτη την περιπτωση που λες Κωστα,θα μπορουσα να παιξω και με 3 δικαναλους συν ενα μονοκαναλο αυτης της σειρας.....
οι συνδυασμοι ειναι πολλοι.....
 

Μηνύματα
106
Reaction score
6
Απάντηση: Emotiva

Για τον προενισχυτή UMC-1 που είχα ρωτήσει μεταφορικά πάντως (αν θυμάμαι καλά) μου είχαν πεί 110 dollars. Τώρα για τους τελικούς που είναι και αρκετά κιλά πάνω θα είναι σίγουρα περισσότερα τα λεφτά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Emotiva

u dont copy, δεν μιλαμε για ελα , το ελα ειναι φτηνο.Το φυγε πουλας νεφρο για να βγαλεις τα εξοδα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Εγγύηση και έξοδα μεταφοράς

Καλησπέρα κι από μένα

Τα προϊόντα της Emotiva έχουν γίνει γνωστά και έχουν γνωρίσει μεγάλη εμπορική επιτυχία στην Αμερική για δυο κυρίως λόγους:

1) Είναι τίμια για τα λεφτά τους, και μάλιστα εξαιρετικά τίμια, πραγματικό Value-for-money.
2) Πωλούνται κατ' ευθείαν από την εταιρεία, χωρίς μεσάζοντες και σε μερικές περιπτώσεις (για κάποια αντικείμενα εντός Αμερικής) τα έξοδα αποστολής δεν επιβαρύνουν τον αγοραστή. Το αμερικάνικο AVSforum.com έχει πολλούς θαυμαστές της και χρήστες των συσκευών της.

u dont copy, δεν μιλαμε για ελα , το ελα ειναι φτηνο.Το φυγε πουλας νεφρο για να βγαλεις τα εξοδα.
Ο Αργύρης έχει δίκιο. Εν μέρει. Διότι τα έξοδα αποστολής για τους τελικούς κατά την αγορά τους (για το "έλα", δηλαδή) δεν είναι ούτε αυτά λίγα για την Ελλάδα, επειδή τα μηχανήματα είνα βαριά και είναι υποχρεωμένοι να τα στείλουν με εξασφαλισμένα σωστό και ασφαλή τρόπο, πράγμα που δεν είναι φτηνή υπόθεση. Είχα κι εγώ ζητήσει κάποτε να πάρω δυο μονομπλόκ τελικούς, αλλά τα έξοδα αποστολής τους συν ο εκτελωνισμός ανέβαζε το αρχικό κόστος κάπου 35% με 40%.

Πάντως, για να επανέλθουμε σε αυτό που λέει ο Αργύρης, αν χρειαστείς τεχνική υποστήριξη (δηλ. επισκευή), το κόστος αποστολής και επιστροφής τους ίσως αποδειχθεί μεγάλο. Εκτός κι αν κάνεις καμιά συμφωνία να το μοιραστείτε, φυσικά πάντα εντός εγγύησης, διότι όταν βγουν από την εγγύηση αμφιβάλλω αν θα δεχτούν κάτι τέτοιο - όχι μόνο αυτοί, αλλά και οποιοσδήποτε. Αλλά να κάνεις τη συμφωνία πριν πραγματοποιήσεις την αγορά.

Από ότι έχω καταλάβει, ίσως να σε παίρνει να το κάνεις, ειδικά τώρα που με την κρίση όλοι έχουν αναδουλειές. Παζάρεψέ το, δε χάνεις τίποτα.
-
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Εγγύηση και έξοδα μεταφοράς

Μεγαλο?
τεραστιο!!!!!!!!!!
ενα κουτι λιγο πιο μεγαλο (σε διαστασεις -πλατος -μηκος) και μισο σε παχος (κουτιου γλυκων) μου κοστισε το 08,
250 ευρω, με 3 ζευγαρια ιντερκονεκτ.
Μιλαμε βαρος φτερο.Μου ρουφηξαν το αιμα.
Ευτυχως ηταν τραμπα καλωδιων
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Emotiva

Λοιπον....
ηρθε η απαντηση για το κοστος μεταφορας για τις περιπτωσεις που εχω παραθεσει προηγουμενως.....

Hello

I am pleased to quote the following:

2 XPA-3 $1258.00
UPA-1 $314.00
Freight $389.96 FedEx Economy
Total $1961.96

XPA-5 $799.00
UPA-2 $349.00
Freight $278.85 FedEx Economy
Total $1426.85

7 UPA-1 $2093.00
Freight $548.99 FedEx Economy
Total $2641.99

We accept PayPal and bank transfers for international orders. Please let me
know if you have any questions.
I have attached bank wire instructions. If you would like to use PayPal,
please provide your PayPal email address.

Thank you for your interest in our products


Sarah Terry
Office Manager
Emotiva Audio Corporation
131 Southeast Parkway Court | Franklin, TN 37064
615-790-6754 | www.emotiva.com
 



Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Emotiva

με μια προχειρη εκτιμηση,καθως δυο στις τρεις περιπτωσεις μου θυμιζουν αλλα πραγματα,πιθανολογω οτι:

δικαναλος + πεντακαναλος κοστιζουν στο κατωφλι περι τα 1500ε!
τρικαναλοι + μονομπλοκ,παραδοτεα, αγγιζουν τα 2000ε!
επτα μονομπλοκια πλησιαζουν τα 2500ε περιπου!

στην τελευταια τιμη (πολλα τα λεφτα) μου σφυριξε ενα πουλακι οτι υπαρχει ο sherbourn 7/200 μεσα στην Αθηνα,ενω ενιοτε παιζει και ο Adcom GFA-7707 απο Νορβηγια....
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.767
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top