Epson EMP-TW2000 αλλαγή Air Filter (Φίλτρο Projector) : )

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Έχω ερώτηση για τον Projector Epson EMP-TW2000.

Ήρθε η ώρα για αλλαγή του Φίλτρου του Projector.
Το Part code είναι το εξής:
Air Filter - ELPAF09 - V13H134A09

Μέχρι στιγμής το καθάριζα τακτικά αλλά μάλλον έχει φτάσει στο απροχώρητο, και θέλει αλλαγή! (Σίγουρα το έχω καθυστερήσει)

Έχω βρεί κάποια sites που έχουν φίλτρα για τον συγκεκριμένο projector, αλλά δεν έχουν Reviews και διστάζω να προβώ σε αγορά.
Ενδεικτικά:
projectorlampsdirect.eu
avpartsmaster.co.uk
qualitylamps.eu
projectorlamps.shop
swissprojectorlamps.ch

Το κόστος για αγορά φίλτρου κυμαίνεται πχ στα 65€, βάλε και τα μεταφορικά.. Βγαίνει κοντά 75-80€
Δεν συζητάμε καν για αγορά από Αγγλία καθώς υπάρχει το Customs Clearance (tax εκτός EE) καπέλο πχ +40-50€

Έχει κάποιος κάποια ιδέα:
1. Κάποιο Safe Website για αγορά φίλτρου?
2. Υπάρχει ελληνικό κατάστημα που θα μπορούσα να απευθυνθώ? (Ότι βρήκα για το συγκεκριμένο φίλτρο ήταν μόνο σε websites από εξωτερικό)
2. Μήπως δεν σκέφτομαι σωστά και το φίλτρο μπορώ να το αλλάξω μέ ένα "κοινό" φίλτρο (είναι συγκεκριμένο π.χ. άνθρακα? - δεν έχω ιδέα) και να το κόψω/τοποθετήσω?

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Μέχρι στιγμής το καθάριζα τακτικά αλλά μάλλον έχει φτάσει στο απροχώρητο, και θέλει αλλαγή! (Σίγουρα το έχω καθυστερήσει)

Γιατί στο απροχώρητο; Το έπλυνες με σαπούνι αν δεν είναι, που δεν είναι, χάρτινο;
Παλιότερα στους προβολείς μου τα φίλτρα όταν λερώνονταν τα έπλενα (οι τωρινοί μου έχουν πολύ απλή σίτα).

2. Μήπως δεν σκέφτομαι σωστά και το φίλτρο μπορώ να το αλλάξω μέ ένα "κοινό" φίλτρο (είναι συγκεκριμένο π.χ. άνθρακα? - δεν έχω ιδέα) και να το κόψω/τοποθετήσω?

Είναι κοινό φίλτρο, απλώς πρέπει να επιλέξεις αντίστοιχη παροχή αέρα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μέχρι στιγμής όταν θέλω να το καθαρίσω,
χρησιμοποιώ ηλεκτρική σκούπα στο φίλτρο όπως στην εικόνα στο attachment.
Μετά βγάζω το φίλτρο και φέρνω κοντά την ηλεκτρική και το περνάω ελαφρά και με μία μπατονέτα.
Κάνω σωστά?

Σε οδηγίες για άλλον projector της Epson αναφέρει:
Do not rinse the air filter in water, or use any detergent or solvent to clean it.

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το βάλω κάτω από νερό ή να το πλύνω με λίγο σαπούνι.
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
χρησιμοποιώ ηλεκτρική σκούπα στο φίλτρο όπως στην εικόνα στο attachment.
Μετά βγάζω το φίλτρο και φέρνω κοντά την ηλεκτρική και το περνάω ελαφρά και με μία μπατονέτα.
Κάνω σωστά?
Πολύ σωστά.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Zizik μήπως να το περάσω μία με νερό, να το αφήσω να στεγνώσει τελείως και να το δοκιμάσω? Ή θα του κάνω ζημιά?
Χάρτινο δεν είναι - είναι τύπου ύφασμα.
 



Μηνύματα
9
Reaction score
5
Για το update του θέματος.
Έβαλα το φίλτρο κάτω από νερό και το έπλυνα με λίγο σαπούνι.
Από μαύρο έγινε άσπρο!

Projector EPSON TW2000 Filter.jpg


Το άφησα και στέγνωσε, αλλά λίγο βιαστικός για να το δοκιμάσω ~ χρησιμοποίησα σεσουάρ σχετικά κοντά και έκανα μία μικρή ζημιά (όχι θα άφηνα) λόγω θέρμανσης. o_O

Anyway το τοποθέτησα και παίζει 1 εβδομάδα μιά χαρά. O projector κάνει και λιγότερο θόρυβο.

Με λίγα λόγια, το πλένεις άφοβα και περνάς και σαπούνι μαλακά.
Το αφήνεις 2-3 μέρες να στεγνώσει πλήρως :)

Με γεία το νέο σου φίλτρο!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
View attachment 282057

Το άφησα και στέγνωσε, αλλά λίγο βιαστικός για να το δοκιμάσω ~ χρησιμοποίησα σεσουάρ σχετικά κοντά και έκανα μία μικρή ζημιά (όχι θα άφηνα) λόγω θέρμανσης. o_O
και κάπου εδώ θα σε βάλει ο άλλος να πάρεις βελόνι και κλωστή να το μπαλώσεις :roflmao:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top