Equalizer. Ναι ή όχι;

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Τις καλησπερες μου!
Τελικα τι ισχυει?

Ενα equalizer επανω σε ενα 2καναλο συστημα κάνει καλο η κακο?
Αλλοιώνει την ηχητική ποιότητα του σηματος η ειναι ενας απλα μυθος του haliend?

Εγω χτες που κατάφερα και κούμπωσα για δοκιμη ενα στο συστημα μου,και με κάποιες ρυθμίσεις που μου αρεσαν στα αυτια μου.
Ακουω οτι μεγάλωσε η σκηνη συν οτι ακουω καποιες λεπτομέρειες μικρές μεν αλλα πριν επρεπε να εστιασω για να τις ακουσω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εννοείς απ' αυτά με τα συρόμενα ποτενσιόμετρα που είχαμε στα '70s-'80s, ή σύγχρονο πθηφιακό;
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Εννοείς απ' αυτά με τα συρόμενα ποτενσιόμετρα που είχαμε στα '70s-'80s, ή σύγχρονο πθηφιακό;
Ναι αναλογικο ενα marantz συγκεκριμένα του 87".
Ξεχασα να αναφερω πως ακροαση μονο μέσω pc-dac και αυστηρα 2καναλος και οταν εχω κεφια παιζω 2.1 :p

Είχα κατεβάσει για win10 εφαρμογή eq αλλα δεν δούλευε σωστα,μονο οταν το θυμόταν.
Επι πληρωμής δεν ξερω εαν υπαρχει καποιο που να δουλεύει σωστα.

Περι ψηφιακου για πες καμια προσιτή ιδεα στην περιπτωση παντα που αξίζει. Για να επενδύσω :D
Αν και με αυτο που εβαλα δεν εχω παράπονο,το πηρα και τσαμπε απο συγγενικο μου προσωπο που το ειχε στην ακρη.

Οπότε ερώτηση :
Αξιζει να κάνω ενα ρεκτιφιέ στο marantz?
Η να παω σε ενα νεο ψηφιακό και δοκιμασμένη συνταγη?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έχω εγκατεστημένο το Equalizer Apo και δουλεύει μια χαρά και πάντα.
Ρίξε μια ματιά εδώ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- έχω ένα επαγγελματικό της behringer γραφικό ( στην κυριολεξία :roflmao: ) , 1/3 οκτάβας και μου λύνει κάποια προβλήματα υπερτονισμού στους 55 . . . 80 κύκλους

- το έχω συνδεδεμένο σε tape loop στον προ , και δεν έχω προβλήματα . . . σε a/b με τα ρυθμιστικά όλα flat δεν ακούω διαφορές ή υποβάθμιση του ήχου

- προσπάθησε να λειτουργείς αφαιρετικά . . . δηλ. μήν boost-άρεις συχνότητες πρίν εξαντλήσεις να μειώσεις αυτές που ακούς να υπερβάλουν



The Art of Equalization - Ethan Winer
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Έχω εγκατεστημένο το Equalizer Apo και δουλεύει μια χαρά και πάντα.
Ρίξε μια ματιά εδώ.
Αυτό εβαλα συγκεκριμένα και δεν ξερω γιατι αλλα δεν δουλευε παντα,ισως να εκανα πατατα εγω στο σεταρισμα.
Ενα αλλο που δεν εχει σαν πρόγραμμα ειναι οτι δεν μπορεί να δουλέψει οταν παιζω dsd αρχεια μέσο jriver. Asio πιθανον να μην υποστηρίζει
[DOUBLEPOST=1525960835][/DOUBLEPOST]
- έχω ένα επαγγελματικό της behringer γραφικό ( στην κυριολεξία :roflmao: ) , 1/3 οκτάβας και μου λύνει κάποια προβλήματα υπερτονισμού στους 55 . . . 80 κύκλους

- το έχω συνδεδεμένο σε tape loop στον προ , και δεν έχω προβλήματα . . . σε a/b με τα ρυθμιστικά όλα flat δεν ακούω διαφορές ή υποβάθμιση του ήχου

- προσπάθησε να λειτουργείς αφαιρετικά . . . δηλ. μήν boost-άρεις συχνότητες πρίν εξαντλήσεις να μειώσεις αυτές που ακούς να υπερβάλουν



The Art of Equalization - Ethan Winer
Αυτο δεν το δοκιμασα δεν στροφαρε το μυαλο μου. :D
Στην δική μου περιπτωση στο 2ο συστημα μου που και εκανα τις δοκιμές.
Εχω πολυ χαμηλο με τα klf30 με αποτελεσμα να χάνω τις υψηλες.
Οποτε τι εκανε ο Νικος εδωσα μικρο boost στις υψηλές :p

Δυστυχώς ο peachtree δεν εχει tone control.
Το οποιο τελικα με βολεύει
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Eq, dsp, tone controls, loudness και θάνατος στους puristες … εδώ αφαίρεσαν μέχρι και το balance από τους προ λες τα ηχεία, ο χώρος και τα αυτιά τους είναι τόσο ματσαρισμένα που δεν το χρειάζονται.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Eq, dsp, tone controls, loudness και θάνατος στους puristες … εδώ αφαίρεσαν μέχρι και το balance από τους προ λες τα ηχεία, ο χώρος και τα αυτιά τους είναι τόσο ματσαρισμένα που δεν το χρειάζονται.
Ναι γιατι ενας "καθαροαιμος hi end" σκαναρει τον χωρο και τα φτιάχνει ολα μονος του.
Και χωρις μικροφωνο,dsp κτλ. :gotcha:
 




Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το πιο σωστο ειναι το dirac. Τωρα για να παιξω αν ειχα κανα neve πιθανοτατα να εβγαζα γουστα.... αλλιως για κανα φτηνο αναλογικο eq δε θα εχανα χρονο να το δοκιμασω.
 


Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Αλλοιωνει ανεπαισθητα, βελτιωνει αισθητα ασχετους ηχοληπτες και κακους χωρους ακροασης.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αλλοιωνει ανεπαισθητα, βελτιωνει αισθητα ασχετους ηχοληπτες και κακους χωρους ακροασης.
Και σχετικους ηχοληπτες βελτιωνει αρκει να γινει πριν το mastering.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Απο ποια τιμη / εταιρεια θα πρεπει να σκεφτουμε για ενα τιμιο equalizer?
Συμφωνω και εγω με τη χρηση του. Καποιες φορες θελουμε να ακουσουμε κακες ηχογραφησεις η μουσικες προτιμησεις που
χρειαζεται αρκετο tuning
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Απο ποια τιμη / εταιρεια θα πρεπει να σκεφτουμε για ενα τιμιο equalizer?
Συμφωνω και εγω με τη χρηση του. Καποιες φορες θελουμε να ακουσουμε κακες ηχογραφησεις η μουσικες προτιμησεις που
χρειαζεται αρκετο tuning
Απαντησα παραπανω στην ερωτηση σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εκουαλαϊζέισιον υποχρεωτικά, λάουντνες μόνο όταν ακούς σε στάθμες χαμηλότερες του λάιβ. (Πάντα)

Υπ'όψιν ότι υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις στάθμης του φίλτρου λαουντνες, αναλόγως στάθμης ακρόασης: όσο πιο χαμηλά ακούς, τόσο ισχυρότερο φίλτρο λαουντνες απαιτείται.
 
Last edited:




Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top