error libmtp ?

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Ρε παιδιά μπορεί να με βοηθήσει καποιος με αυτό το σφάλμα που βγάζει όταν προσπαθώ να μεταφέρω αρχεία μουσικής μπ3 από το λαπτοπ στο κινητό adroid alcatel pop4 που έχω?
Φυσικά το αρχείο δεν μεταφέρεται είτε το κάνω αντιγραφή είτε αποκοπή.
Δοκίμασα και σε ένα μικρό netbook που έχει linux αλλά τα ίδια...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
δεν έχω σίγουρη απάντηση αλλά το πάω λογικά μια που δεν σου απάντησε κανείς
mtp σημαίνει media transfer protocol άρα το πρόβλημα είναι οτι τα αρχεία μεταφέρονται σαν μουσική και όχι σαν αρχεία γενικά
άρα μάλλον χρησιμοποιείς usb
και μάλλον όταν συνδέεις το κινητό το βλέπει σαν συσκευή μουσικής (μπορεί να σε ρωτάει κι όλας κατά τη σύνδεση) ή επειδή εσύ επιλέγεις αρχεία μουσικής για μεταφορά κάνει ένα είδος συγχρονισμού που έχει προβλήματα
άρα δοκίμασε να ορίσεις το κινητό σαν συσκευή αποθήκευσης και να μεταφέρεις τα αρχεία με win explorer ή κάτι αντίστοιχο
ή συμπίεσε όλα τα τραγούδια σε ένα zip αρχείο στείλτα στο κινητό και ξεζιπάρισέ τα μετά
ή άλλαξε την κατάληξη mp3 και ξανάλλαξέ τη αφού τα στείλεις στο κινητό
εννοείται πως αν το κινητό έχει κάρτα sd βγάζεις την κάρτα και τη βάζεις στο λάπτοπ και δεν κάνεις τίποτα από τα προηγούμενα...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
δεν έχω σίγουρη απάντηση αλλά το πάω λογικά μια που δεν σου απάντησε κανείς
mtp σημαίνει media transfer protocol άρα το πρόβλημα είναι οτι τα αρχεία μεταφέρονται σαν μουσική και όχι σαν αρχεία γενικά
άρα μάλλον χρησιμοποιείς usb
και μάλλον όταν συνδέεις το κινητό το βλέπει σαν συσκευή μουσικής (μπορεί να σε ρωτάει κι όλας κατά τη σύνδεση) ή επειδή εσύ επιλέγεις αρχεία μουσικής για μεταφορά κάνει ένα είδος συγχρονισμού που έχει προβλήματα
άρα δοκίμασε να ορίσεις το κινητό σαν συσκευή αποθήκευσης και να μεταφέρεις τα αρχεία με win explorer ή κάτι αντίστοιχο
ή συμπίεσε όλα τα τραγούδια σε ένα zip αρχείο στείλτα στο κινητό και ξεζιπάρισέ τα μετά
ή άλλαξε την κατάληξη mp3 και ξανάλλαξέ τη αφού τα στείλεις στο κινητό
εννοείται πως αν το κινητό έχει κάρτα sd βγάζεις την κάρτα και τη βάζεις στο λάπτοπ και δεν κάνεις τίποτα από τα προηγούμενα...
καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.
1.Ναι υπάρχει κάρτα sd, την βάζω στο λαπτοπ,μεταφερω το αρχείο mp3 κανονικά αλλά στο τηλέφωνο δεν εμφανίζεται πουθενά.Ούτε σαν μουσική,ούτε στα αρχεία του τηλεφώνου.
2. Οταν συνδέω με usb οι επιλογές που βγάζει είναι οι εξής:

-μόνο φόρτιση
-μεταφορά αρχείων mtp
-μεταφορά φωτογραφιών ptp
-προγραμματα οδήγησης cd-rom

το πρώτο καταλαβαίνω κι εγώ που είμαι άσχετος οτί μόνο φορτίζει.το δεύτερο και το τρίτο το έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα καθώς μου βγάζει οτί δεν είναι δυνατή η μεταφορά του αρχείου.
Το νο4 το έχω ήδη κάνει και υποτίθεται οτί ''η εγκατασταση έγινε με επιτυχία''/

Όταν σβήνω από την ονομασία του αρχείου το ''mp3'' μετά απλά δεν πάιζει και μου ζητάει να βρώ το καταλληλο πρόγραμα.

Το να στείλω τα αρχεία με win explorer ομολογώ οτί δεν ξέρω πως να το κάνω.

Αν υπάρχει καμμιά άλλη πρόταση πείτε μου αλλιώς το σπάω:headbang: και ξεθάβω το παλιό μου walkman8-)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αν κατάλαβα καλά:

Με συνδεδεμένη συσκευή με USB, στο τηλέφωνο επίλεξε μεταφορά MTP.
Στο (πλήρως ενημερωμένο) πισί, Device Manager -> USB (ή Other) devices (μόνο του) -> ADB* Interface (ή Alcatel ή Android phone) -> Update Driver -> Browse my PC -> Let me Pick from a List -> Android ADB (ή κάτι τέτοιο, το άλλο απο το επιλεγμένο :D ).
Μετά τα μεταφέρεις στο Music ή αλλού, αφού το βλέπει πιά σαν σκληρό. :)

Αν δεν υπάρχει το ADB driver, το κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση: USB driver for Android devices.

Αυτό χρειάζεται να γίνει μια φορά για κάθε κινητό Android που συνδέεται σε πισί.






*Android Debug Bridge
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top