Eurovision 2024

Τατατατα ?

  • Μαπα

    Votes: 49 62,0%
  • Καλουτσικο

    Votes: 4 5,1%
  • Καλο

    Votes: 8 10,1%
  • Γάμ@το

    Votes: 11 13,9%
  • Γ@μάτο

    Votes: 7 8,9%

  • Total voters
    79





Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385
α πα πα πα... :lolsign:
τι τι τι ; λές ; :D



The explosive concert of Marina Satti that took place last July at the Technopolis of the Municipality of Athens is coming exclusively to the Onassis Channel on YouTube, specially filmed by Christos Saris. Get ready for the most vibrant and Dionysian digital live experience of the new year. Marina Satti has not only managed to create a musical genre all her own but is also a class apart in Greece’s contemporary music scene. With an eye on a horizon that transcends geographical and aesthetic boundaries, and shortly before representing the country on the Eurovision 2024 stage in Malmö, Sweden, she takes to the digital stage of the Onassis Channel on YouTube.

Τώρα που την βλέπω παρατήρησα ότι δεν μπορεί να "στηρίξει" ένα χορευτικό με συμμετοχή της στην σκηνή. Καλή αλλά ερασιτεχνής ή δεν θέλει. Πρέπει ο χορογράφος να βρεί τρόπο να καλύψει αυτήν την αδυναμία.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385
Ζημιωμένη βλέπω να βγαίνει η κοπέλα (στην περίπτωσή της) . Εγω δεν θα έμπλεκα στην θέση της με Eurovision. Ποιός ξέρεις πως έμπλεξε ;

Μπορεί να ήλπιζε να πάει international αλλά έπρεπε να πατήσει πόδι να πάει με κανένα τέτοιο τραγούδι.

Αλλά μπορεί κάτι να ξέρουν αυτοί παραπάνω ... (τι μπορεί ; σίγουρα, απο εμένα τουλάχιστον).

@Sotos65 sto 51.00 ... έχει και ένα " tu cu tu m". Του κου του κου μου. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385
@alexis Αλέξη ποιά είναι η nmr visuals ; Την εχεις ακούσει ποτέ ; Δεν είναι η Αμερικάνικη και παρόλο το αρχικό συνθετικο ούτε συνάδελφοι χα χα.

Κατά τα άλλα παιδιά απο Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή και Ξάνθη που μένουν στην Γερμανία.



Οποτε απο ότι βλέπω άδικο είχαμε Σώτο , δεν πρέπει να εμπλέκονται η ΕΡΤ κλπ ... δικό της project (υπό σχετικό έλεγχο της) φαίνεται. ΟΚ.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385

 

Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
«I wanna eat feta cheese right now!….Marina wonderful hermana!
I m getting really nice vibes…The song is insane,Marina is insane!This song is a winner song..»


Διαβαζω τι γράφετε …,ακούω αυτόν τον τύπο - Ισπανός - που έχει ξετρελαθεί κυριολεκτικά (στο βιντεο του ).


 

Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385
Όταν πάρει την πρώτη θέση ...θα καταπιούν την γλώσσα τους οι ζηλιάρηδες. Μην δουν έναν νέο άνθρωπο να προοδεύει. Εγώ κλασική ακούω αλλά πάλι την υποστηρίζω. :D ¨Εαν είχε βάλει και ένα "πα" να σπάσει τα πολλά απανωτά " τα"θα είχε και το full endorsement μου. :D

Μόνο ο @jag και ο @Δημητρης 777 έχουν αγνή καρδιά για να την στηρίξουν (ενδεχομένως). 😍
 


Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.454
@Sotos65 sto 51.00 ... έχει και ένα " tu cu tu m". Του κου του κου μου. :D
#4 tucutum... :geek:

Όταν πάρει την πρώτη θέση ...θα καταπιούν την γλώσσα τους οι ζηλιάρηδες. Μην δουν έναν νέο άνθρωπο να προοδεύει. Εγώ κλασική ακούω αλλά πάλι την υποστηρίζω. :D ¨Εαν είχε βάλει και ένα "πα" να σπάσει τα πολλά απανωτά " τα"θα είχε και το full endorsement μου. :D

Μόνο ο @jag και ο @Δημητρης 777 έχουν αγνή καρδιά για να την στηρίξουν (ενδεχομένως). 😍
Εγώ το είπα, έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη... η πρώτη φορά μου έκατσε άσχημα στο στομάχι (ειδικά αυτό το τα τα τα τα) , αλλά μετά την προπόνηση (δηλαδή με 3-4, 5, 6 ακούσματα) άρχισα να το συμπαθώ! (και δεν κάνω πλάκα) :gamer::laugh:
 

Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
Ψηφισα « καλούτσικο« ,όπως μπορεί να δει κανείς είναι 1 ψήφος και μοναδικός ,προς το παρόν.


Εβαλα τη λίστα να παίζει με τ ακουστικά και κάθε φορά που άκουγα κάτι « ενδιαφερον « αναζητούσα την προέλευση του….

Αυτη τη χρόνια 2024 ΕSC μπορώ να σχολιάσω - δίχως τη σκηνική παρουσία που επεται :

Μετα την αισθαντική μπαλάντα της Γαλλίας με τον Slimane,

ανατρίχιασα με την κραυγή της Gåte Νορβηγία,

μου άρεσε η Nebullosa - Ισπανία,

το μήνυμα της Τσεχίας με το pedestal,

η πανέμορφη παρουσία - άποψη μου - της ερμηνεύτριασ της Αλβανίας Besa,

Iolanda - Πορτογαλία,

και το διασκεδαστικό Ευropa pa παπαπαπα των κάτω χωρών ….

Η ιταλική μουσική συγκινεί πάντα κάποιες χορδές μου - εκτός συναγωνισμού.:)
 

Μηνύματα
609
Reaction score
893
#4 tucutum... :geek:



Εγώ το είπα, έχω αρχίσει να αλλάζω γνώμη... η πρώτη φορά μου έκατσε άσχημα στο στομάχι (ειδικά αυτό το τα τα τα τα) , αλλά μετά την προπόνηση (δηλαδή με 3-4, 5, 6 ακούσματα) άρχισα να το συμπαθώ! (και δεν κάνω πλάκα) :gamer::laugh:
Εγώ το άκουσα 500.135 χιλιάδες φορές είναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!😂😂
 





Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
Να και μία ενδιαφέρουσα προσέγγιση του τραγουδιού. Πολύ σωστά εντόπισε τον (ελάχιστα συγκαλυμμένο) σατιρικό χαρακτήρα του και το ότι είναι πράγματι meta, τι πιο ταιριαστό για την εποχή αυτή.



Ένα ποτ πουρί από τα πιο διαφορετικά μουσικά είδη – τραπ, μοιρολόι electro, μπόλυγουντ – ένας κυκεώνας από σκηνές και εικόνες ατάκτως ερριμμένες, το Ζάρι της Μαρίνας Σάττι είναι ο ορισμός του meta.

Μια ιστορία χωρίς συνοχή, μια κατακερματισμένη εμπειρία σαν αυτή που βιώνει καθημερινά ο χρήστης του TikTok όταν σκρολάρει στο κινητό του το ένα βιντεάκι μετά το άλλο, από συνταγές μαγειρικής, μέχρι κοινοτοπίες συμβουλευτικής.

Η γλώσσα του σχιζοειδής - μια αλληλουχία "καθαρών" σημαινόντων (χωρίς σημαινόμενα) και ασύνδετων δρώμενων, σε ένα διαρκές παρόν δίχως ιστορικότητα.

Το κομμάτι ειπώθηκε ότι παρωδεί τη σύγχρονη τουριστική Ελλάδα, αλλά είναι μάλλον πιο κοντά σε αυτό που ο F. Jameson περιέγραφε ως pastiche.

Όπως η παρωδία, το pastiche είναι η μίμηση ενός ιδιότυπου στυλ, η χρήση μια υφολογικής μάσκας. Είναι όμως μια μίμηση ουδέτερη, χωρίς τις κριτικές αιχμές της παρωδίας, ακρωτηριασμένη από τη σατιρική παρόρμηση, δίχως γέλιο – μια παρωδία «άσφαιρη».

Το Ζάρι σαρκάζει το κιτς παλίμψηστο της τουριστικής Αθήνας, ενόσω το απολαμβάνει βουλιμικά. Παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά, αλλά με την απαραίτητη δόση κυνισμού των social media. Ειρωνεύεται και ταυτόχρονα εκστασιάζεται, με αυτό που υποτίθεται ότι σατιρίζει.

Το Ζάρι δεν παραπέμπει σε κάτι πιο βαθύ, σε κάποια κρυμμένη αλήθεια, αυτό που βλέπουμε, αυτό υπάρχει - πολλαπλές επιφάνειες που εναλλάσσονται με ρυθμούς πολυβόλου.

Ο κόσμος μας άλλωστε είναι επίπεδος - η Ακρόπολη μια στιγμή της καταναλωτικής εμπειρίας, δίπλα στο σουβλάκι και το τουμπερλέκι, όπως στο βίντεο κλιπ….

……..



Και ένα εξτραδάκι επίσης ενδιαφέρον:

Nothing Days - M.Hulot

Το «Ζάρι» που ενόχλησε τον Μπύθουλα. :thumbsup:

…..


Περί «μουσικών ασυναρτησιών» και ένα τραγούδι (για τα πανηγύρια) που προσβάλλει τoν μουσικό πολιτισμό των Ελλήνων.

Το κλιπ είναι αριστουργηματικό (σ.σ. είναι σαν να γυρίστηκε το 2004, με κάθε λεπτομέρεια στο background να αναβιώνει την εποχή).

Με σαφές μήνυμα το χάος της ελληνικής πολιτείας και κοινωνίας. Βλέπουμε τον τουρισμό (τον στερεοτυπικά κακό μαζικό τουρισμό) να περιπλέκεται με την καθημερινότητα του Έλληνα.

Μέσα από αυτή τη μίξη προβάλλεται η δυσκοιλιότητα του τουρίστα να βιώσει αυθεντικά τον τόπο που επισκέπτεται. Από την άλλη ο Έλληνας ζει τη φτωχική του ζωή θυσιάζοντας τα πάντα για τα κέρδη από αυτήν την μοναδική πηγή εισοδήματος που του απομένει.


Η ασχήμια που δημιουργείται από τα κιτς χρώματα, την ταχύτητα στην εναλλαγή καρέ και τη δυσνόητη σκηνοθεσία, είναι η Ελλάδα μας 2.0. Είναι μια πολύ ρεαλιστική απόδοση-διαφήμιση της ελληνικής πραγματικότητας για έναν διεθνή διαγωνισμό.


Η οποία σε συνδυασμό με τον στίχο (προφανώς επιφανειακά μόνο ερωτικό), σαν να ήταν γραμμένος από τον Ρασούλη, μάς τονίζει επίκαιρα πως αν και αχ Ελλάδα σ' αγαπούμε, δυστυχώς όμως τα αφήνουμε όλα στην προσευχή και την τύχη και "πάμε κι όπου βγει" και ξεχνούμε γρήγορα ότι οδεύουμε σε άλλο ένα τέλμα. ("Πόνος μη μας έρθει μακάρι / Πέφτω και κυλιέμαι σαν ζάρι / Κάνω πως ξεχνάω τ' όνομά σου / Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα")». (Μήτσος Μαυράκης)

….
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.140
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top