FAKE ELNA FOR AUDIO CAPS

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Παρήγγειλα απο AUDIOPHONICS elna for audio 10000μf 63v.
Υποτείθεται ότι είναι ένα αρκετά σοβαρό διαδικτυακό μαγαζί και έτσι το έκανα χωρίς φόβο αφού ξέρω ότι από ebay το μεγαλύτερο ποσοστό είναι fake.
Ήρθαν λοιπόν και είπα να τους κάνω και μια μέτρηση παρ'όλο που ήμουν 1000% σίγουρος για την αυθεντικότητά τους.
ΕΚΠΛΗΞΗ!!!! Η μεγαλύτερη μέτρηση που πήρα ήταν 8550μf και η μικρότερη 8100uf!!!!
Μπαίνω λοιπόν στη διαδικασία να ανοίξω έναν.Δείτε το αποτέλεσμα... 20180929_115953.jpg
Άδειος ο μισός!!! και παραπάνω...

Έτυχε να έχω μερικούς 10ετίας και αρκετά δουλεμένους στα 4700 100v και τους μετράω!!! 20180929_120257.jpg

Προχωρώ σε ζύγισμα....
42g!!!
Ο καινούριος στις 10000uf... 20180929_120028.jpg

Ο παλιός...72g!!!!
Είναι βέβαια στα 100v αλλά είναι 4700!!! 20180929_120106.jpg


Στέλνω mail στην Audiophonics και μου απαντούν οι γελοίοι ότι η ανοχή είναι + -20%
(λες και δεν το ξέραμε ) και άρα είναι εντός προδιαγραφών!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα έλεγα να τους κρατήσεις υπό τάση για 10 ώρες και να επαναλάβεις την μέτρηση για να σιγουρευτείς.

Πάντως η μέγιστη ανοχή του 20% είναι συνήθως προς τα επάνω. Προς τα κάτω και μάλιστα τόσο πολύ, δεν μου έχει τύχει.
Το ESR των 0,46 ΚΩ που δείχνει το καπασιτόμετρο σου είναι υπερβολικό για πυκνωτές 10ετίας.
 
Last edited:

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Αυτό που ο μισος είναι άδειος μεσα και μάλιστα γεμισμένο με κατι….για να πιάσει βάρος...είναι που με προβληματίζει εμενα…
εάν δεν χρειαζεσαι τον παλιο ανοιξε και αυτόν να κανουμε μια συγκριση... ξερω δεν είναι ιδιοι ..αλλα ακομα και από το τύλιγμα του βλεπω εντελος προχειροτητα.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Αυτό που ο μισος είναι άδειος μεσα και μάλιστα γεμισμένο με κατι….για να πιάσει βάρος...είναι που με προβληματίζει εμενα…
εάν δεν χρειαζεσαι τον παλιο ανοιξε και αυτόν να κανουμε μια συγκριση... ξερω δεν είναι ιδιοι ..αλλα ακομα και από το τύλιγμα του βλεπω εντελος προχειροτητα.
Τους έχω αφήσει ένα 24ωρο σε τάση αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
Δυστυχώς αν και παλιοί πυκνωτές είναι μια χαρά οπότε είναι κρίμα να τους χαλάσω τα ζευγάρια.
Ενα είναι σίγουρο...είναι άδειοι και σίγουρα FAKE εκτός αν η elna κινεζοποιήθηκε τόσο που παράγει πλέον τέτοια πράγματα αν και φθηνούς nippon kmh να μετρήσεις θα δεις πάνω από 11500uf.
Την έπαθα και έχασα 8 χ 5.90€ + μεταφορικά
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν δεις πως άνοιξαν από πάνω κάτι Rubycon 10000 μF στα 80 volts που είχα βάλει σε έναν κλασντέ θα καταλάβεις.
Άνοιξαν και οι 12 ενώ δούλευαν στα 72 volts.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Ναι αυτος ειναι...πυκνωταρα κυριοι....παρτε να εχετε...
20180929_120217.jpg Ξέχασα να βάλω φωτό από τη μέτρηση.Πάντως νομίζω ότι το ESR
δεν το μετράει σωστά.Τις χωρητικότητες όμως είμαι σίγουρος ότι τις μετράει μια χαρά.
 


Μηνύματα
121
Reaction score
69
View attachment 106439 Ξέχασα να βάλω φωτό από τη μέτρηση.Πάντως νομίζω ότι το ESR
δεν το μετράει σωστά.Τις χωρητικότητες όμως είμαι σίγουρος ότι τις μετράει μια χαρά.
Τελικά δεν ξέρεις απο που να φυλαχτείς.Πάνε και οι rubycon...πάνε και οι elna....
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Τελικά δεν ξέρεις απο που να φυλαχτείς.Πάνε και οι rubycon...πάνε και οι elna....
Πιστευω οτι υπαρχουν αξιοπιστα μαγαζια οπως αυτο https://www.hificollective.co.uk/ εχει αρκετα μεταφορικα αλλα φιλε μου εγγυηση!!!
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Από την επανω πλευρα στο αλουμινιο πως είναι? Η εγκοπες για εκτονωση εχουν το σχημα ενός νοητου σπαθιου η είναι κατι ασχετο?

Παραθετω φωτογραφια από γνησιους ELNA
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Από την επανω πλευρα στο αλουμινιο πως είναι? Η εγκοπες για εκτονωση εχουν το σχημα ενός νοητου σπαθιου η είναι κατι ασχετο?

Παραθετω φωτογραφια από γνησιους ELNA
Την ίδια χάραξη έχουν και οι μαϊμού. Αυτό είναι παιχνιδάκι να το πετύχουν.

Έχω βάλει δίπλα-δίπλα μαϊμού και γνήσιους Nippon-Chemi και υπήρχε μια ελάχιστη διαφορά στην απόχρωση της βαφής.
 

K

kimon

Guest
Πιστευω οτι υπαρχουν αξιοπιστα μαγαζια οπως αυτο https://www.hificollective.co.uk/ εχει αρκετα μεταφορικα αλλα φιλε μου εγγυηση!!!
Πριν από ενάμισυ χρόνο αγόρασα αυτούς https://gr.mouser.com/new/cde/cdeslpxcaps/ από τον Μάουζερ,κρίνοντας βάσει ονόματος,χαρακτηριστικών και τιμής,στα 6800μF/63V.Δεν θα το ανέφερα,αν δεν είχα δει(σε φωτο) να χρησιμοποιούνται σε αφθονία στο τροφοδοτικό ενός χάι-εντ ενισχυτή,Mark Levinson ,αν θυμάμαι καλά.

Υ.Γ. Το quote είναι λάθος,αναφέρομαι στο ποστ του nanakos0.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν όντως είναι Μαϊμού η απλα Άλλη κατασκευή?

Δε στέλνεις ένα mail στην Elna να ρωτήσεις??
 

Μηνύματα
121
Reaction score
69
Από την επανω πλευρα στο αλουμινιο πως είναι? Η εγκοπες για εκτονωση εχουν το σχημα ενός νοητου σπαθιου η είναι κατι ασχετο?

Παραθετω φωτογραφια από γνησιους ELNA
Όχι δεν υπάρχει χάραγμα.Είναι με μαύρο πλαστικό,αλλά άλλοι γνήσιοι που έχω δεν έχουν εγκοπή.
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Όχι δεν υπάρχει χάραγμα.Είναι με μαύρο πλαστικό,αλλά άλλοι γνήσιοι που έχω δεν έχουν εγκοπή.
Ναι μπορει να είναι κατασκευαστικές αλλαγές ανα τα ετη...ότι πυκνωτες εχω δει επανω σε μηχανήματα της δεκαετηας του 90 με Elna ειχαν αυτό το "σπαθι" απο πανω..τι να πω....τα πραγματα περιπλέκονται.

Διαβασα προσφατα ότι ακομα και η ιδια η NASA ανησυχει για fake /overrated/fake parts για τις αποστολές και τα project της …..οσο καλος και να είναι ο προμηθευτής σου έαν την εχει πατήσει κι αυτος??

επισεις καποιο part μπορεί να εχει τις προδιάγραφες οκ ..αλλα να μην εχει την αντοχή σε συγκεκριμένες συνθήκες που θα ειχε το γνήσιο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.267
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top