Focal Aria 926 N/ Marantz PM7000N Black

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους,,


Άκουσα πριν καιρό τα Focal Aria 926 Nκαι τα οποία και θα αγοράσω σύντομα. Σκέφτομαι να τα συνδυάσω με τον Marantz PM7000N Black. Πιστευέτε οτι ο συγκεκριμένος ενισχυτής θα οδηγήσει τα συγκεκριμένα ηχεια ; Aν όχι τι άλλο θα μου προτείνατε σε ολοκληρωμένο μέχρι 1500 ευρώ ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Focal Aria

Ισχύς
250 W
Απόκριση Συχνότητας
45 - 28000 Hz
Αντίσταση
8 ohm
Ευαισθησία
91,5 dB
Κατανομή Συχνοτήτων
3 Δρόμων


Marantz PM7000N


Stereo
Ισχύς (8Ω)
60 watt / channel
Ισχύς (4Ω)
80 watt / channel
SNR
87 dB
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Τα συγκεκριμένα ηχεία είναι πολλές κλάσεις ανώτερα από τον ενισχυτή που σκέφτεσαι.
Γενικώς είναι ένα μοντέλο πολύ υποτιμημένο στην "πιάτσα" του hi fi , ενώ κατά τη γνώμη μου είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα.
Απ την άλλη ο ενισχυτής είναι το τίποτα, μια κινεζιά της σειράς, άξιος να παίξει με ηχειάκια των 300Ε.
Οπωσδήποτε κοίταξε κάτι άλλο, εκεί που θα πας να αγοράσεις τα ηχεία.
Μη βιαστείς να αποφασίσεις, επέλεξε το πλέον ισορροπημένο αποτέλεσμα.
Καλή επιλογή!!:drinks:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
minimum impendance 2.9 ohm και ποιος κατεχει που ειναι η φαση ντου (πως το λενε) εκει χαμηλα απου συμβαινουνε τα παραξενα φαινομενα - o θεος να βαλει το χερι του , τα 60 βατ (λεμε τωρα) του μαρατζ ισα που δα του γαργαλουνε το τουιτερ ντου ...
:drinks:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κι εμενα μ' εχει συμβουλεψει ο ημιθεος σχετικα , αλλα που λεφτα ... (για κανα κραουνακι λεμε τωρα ) :drinks:
κανας ερανος παιζει αραγε ?
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
O Para δεν τα κουνάει??
Κραουνάκις=πονοκέφαλος, άλλαξε πλάνο, τα Ηλέκτρα είναι αριστοκρατία ο ΚΡΑ-ΚΡΑ είναι της εργατικής τάξης, άσε δεν χρειάζεσαι ταξικές διαμάχες στο περιβάλον σου.
Με ένα παληό Para παίζω και έναν φρεσκο ΧΤΖ.
Προτιμώ Para ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κουνιουντε μιαολια , αλλα μονο για ξεσκονισμα των μεγαφωνων ... :(
κρα-κρα λεει ... χαχαχα :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: καλο !
 






Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Nad c388, Yamaha a s 1200, naim supernait(μτχ), είναι καλές επιλογές νομίζω και ΜF ίσως.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Υπάρχει στις αγγελίες εδώ, ολοκληρωμένος Parasound 2x160W sta 8ω, χτύπατον(ευγενής πληροφορία απο μέλος που δεν συμμετέχει πλέον) και έχεις τελειώσει για τα επόμενα 10 χρόνια.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αν μπορέσεις και θέλεις να ασχοληθείς , ρίξε του έναν SANSUI μτχ , πχ κάποιον 907MR-MRX ή κάποιο AU-X1 θα τα πάει απίστευτα. 160/8 ωμς 240/4ωμς.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!!!! Ένας άλλος που σκέφτομαι και απ ότι ξέρω έχει δοκιμαστεί κι ολας σαν σύνολο με τα Aria είναι ο Naim Unity Atom… αξίζει σαν συνδυασμός; Επειδή σαν μηχάνημα κοστίζει κοντά 3000€…
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό το συνδυασμό μπορείς άνετα να τον ακούσεις στην αντιπροσωπεία.
Το αν αξίζει είναι άλλη ιστορία, η naim e;inai μαμώ τις εταιρείες αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει και την καλύτερη επιλογή στον οποιοδήποτε συνδυασμό.
Αν πήγαινες σε supernait, θα σου έλεγα ναι, αλλά το κασέρι πάει 3 φορές πάνω απο κεί που το έθεσες αρχικά.
Αν η τσέπη σου αντέχει και θες naim, πάρε το μεγαλύτερο aria ή kanta, .....den υπάρχει όριο στο καλύτερο φίλε μου, οπότε κοίτα καλά την τσέπη σου και μετά προχώρα.
Τα 926 είναι μια καλή αρχή για να απολαύσεις τις μουσικές σου!!!
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Όπως λένε παραπάνω, 2Χ60WRMS ενισχυτής είναι πολύ μικρός για τα 926.
Αν δεν αποκλείεις τα μεταχειρισμένα, με 1500€ budget, βρίσκεις προ-τελικό με λίγη υπομονή.
Επίσης κυκλοφορεί και ένας Harman Kardon HK990 στις αγγελίες με το μισό budget σου.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
4
Εχω τα Aria 926 με ενισχυτη vincent sv-237mk (2170 euro καινουργιος , 2x 150w ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top