Focal Aria 926 N/ Marantz PM7000N Black

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Με το budget σου, μόνον μεταχειρκαμένο.
Και αν μπορούσες να πας στο ηχείο KEF R5 θα ανέβαινες πολλά σκαλιά σε απόδοση.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
τα focal δεν θελουνε και τρελα watt για να οδηγηθουν, αρπαζουν ευκολα και σε καμια περιπτωση
σπιρτοζικους ενισχυτες, καμια καλη ποιοτικη καλοδιατηρημενη vintagια
γιατι με αυτο το twiter καραμουζα που εχουνε μετα απο μιση ωρα ακροαση θα
θες ασπιρινες
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
τα focal δεν θελουνε και τρελα watt για να οδηγηθουν, αρπαζουν ευκολα και σε καμια περιπτωση
σπιρτοζικους ενισχυτες, καμια καλη ποιοτικη καλοδιατηρημενη vintagια
γιατι με αυτο το twiter καραμουζα που εχουνε μετα απο μιση ωρα ακροαση θα
θες ασπιρινες
σωβρακολογω αγαπητε, δεν κυλοταρω
εβαλα τα Hypex Ncore να οδηγησουν αυτα τα Focal και στο μισαωρο ηθελα ασπιρινες
,για πολυ σκουπιδια ηχεια, χριστιανοι μακρια........,αυτο σας λεω μονο.....
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
σωβρακολογω αγαπητε, δεν κυλοταρω
εβαλα τα Hypex Ncore να οδηγησουν αυτα τα Focal και στο μισαωρο ηθελα ασπιρινες
,για πολυ σκουπιδια ηχεια, χριστιανοι μακρια........,αυτο σας λεω μονο.....
Ο χώρος σου είναι φροντισμένος ηχητικά ;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Πριν δύο χρόνια περίπου έτυχα ακρόασης, (σε φροντισμένο χώρο γνωστής εταιρείας του είδους), των συγκεκριμένων σε αντιπαράθεση με τα chario pegasus & PMC twenty5-23 αν θυμάμαι καλά.
Περιττό να γράψω συγκρίσεις!
Μάλιστα τα Tweeters στα focal ήταν ο βασικός λόγος απόρριψης τους ήδη από τα 5 πρώτα λεπτά ακρόασης!
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Κάτι που κοστίζει τα διπλά+, δεν παίζει λογικά και καλύτερα;
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σωστά για αυτό έγραψα την λέξη περιττό, όμως στην περιοχή των tweeters όντως μου φάνηκαν κουραστικά τα παραπάνω ηχείa. Έχει δηλαδή κάπου δίκιο ο φίλος billben3.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Σωστά για αυτό έγραψα την λέξη περιττό, όμως στην περιοχή των tweeters όντως μου φάνηκαν κουραστικά τα παραπάνω ηχείa. Έχει δηλαδή κάπου δίκιο ο φίλος billben3.
Πριν προσθέσεις την τελευταία πρόταση, έλεγα μήπως έγινε κάποια έκπληξη.
:drinks:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Ta aria μετρανε εξαιρετικά (ένα search είναι αρκετό) και όχι στο γάμο του Καραγκιόζη όπως τα αντίστοιχα αγγλικά ηχεία με τα βελουδινα τουιτερ... Άσε που κοστζουν και δύο φορές λιγοτερα. Το πώς εχει συνηθίσει ο καθενας να ακούει είναι σεβαστό αλλά μη λέμε ότι θέλουμε...

Για κάποιους η έλλειψη waveguide , είναι το μελαλυτερο μειονέκτημα , το γράψω γιατί ακούω on axis αλλα για κάποιον άλλον μπορεί να είναι σοβαρό (και είναι σοβαρό για τους χώρους που απευθύνεται το 936 και το 948)

Τα 936 τα είχα αγοράσει καινούργια 1.5κ (ο τιμοκαταλογος έγραφε σχεδόν 2,5κ) από το athens pro audio. Για τα λ7 αυτά και σημαντικότερα για τον χώρο που μπορούν να γεμίσουν εξακολουθω να πιστεω ότι ελάχιστα πράγματα μπορούν να συγκριθούν.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Πριν δύο χρόνια περίπου έτυχα ακρόασης, (σε φροντισμένο χώρο γνωστής εταιρείας του είδους), των συγκεκριμένων σε αντιπαράθεση με τα chario pegasus & PMC twenty5-23 αν θυμάμαι καλά.
Περιττό να γράψω συγκρίσεις!
Μάλιστα τα Tweeters στα focal ήταν ο βασικός λόγος απόρριψης τους ήδη από τα 5 πρώτα λεπτά ακρόασης!
Εντελως συμπτωματικα αγαπητε εχω παρει προσφατα ενα PMC 22 που υποτιθεται οτι
τσιμπαει ψηλα, και ομως ακομη και σε ροκ καταστασεις ειναι ναι μεν αρκετα αναλυτικο,
αλλα δεν κουραζει με τιποτα σε αντιθεση με 2 Focal που εχουν περασει απο το χωρο
μου που δεν παλευοντουσαν με τιποτα............
Εντελως συμπτωματικα αγαπητε εχω παρει προσφατα ενα PMC 22 που υποτιθεται οτι
τσιμπαει ψηλα, και ομως ακομη και σε ροκ καταστασεις ειναι ναι μεν αρκετα αναλυτικο,
αλλα δεν κουραζει με τιποτα σε αντιθεση με 2 Focal που εχουν περασει απο το χωρο
μου που δεν παλευοντουσαν με τιποτα............
γενικα παντως αν θελησει κανεις να παρει focal η triangle πρεπει να τα ακουσει καποιες
ωρες και με διαφορα πραγματα προτου τα κρατησει.........
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.
Η σειρά 9χχ δαπέδου, σε αντίθεση με την τιμή τους, χρειάζονται στιβαρό ενισχυτή, σταθερό στα 2Ω αφού η αντίσταση τους για το εύρος της 4ης και 5ης οκτάβας κινείται κάτω από τα 4Ω. Για τα 926, 2,9Ω δίνει χαμηλότερο σημείο η Focal.

Ξέρετε πολλούς ενισχυτές να είναι σταθεροί σε τέτοιο φορτίο και με ικανή ισχύ, στην κατηγορία κάτω των 1.500,οο€ που πολλοί ψάχνουν για να διεγείρουν σωστά τόσα μεγάφωνα, σε μία σχετικά μεγάλη καμπίνα κάποιων λίτρων, ανεξάρτητα έντασης;

Ξοδεύουμε το μεγαλύτερο μέρος του προϋπολογισμού μας στην αγορά των ηχείων, στη συνέχεια ψάχνουμε να τα οδηγήσουμε με ασθενικούς ενισχυτές, φτωχές ποιοτικά πηγές και μετά φταίει ο αφρόντιστος χώρος, το "φωτεινό" τουίτερ και ό,τι άλλο σκαρφιστούμε για να απομακρύνουμε την ευθύνη από εμάς ☹
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κάτι παράξενο συμβαίνει στο Βασίλειο της Δανιμαρκίας.
Focal aria, οποιοδήποτε μοντέλο, να τσιμπάει ψηλά, απλά δεν υφίσταται.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Κοίτα , είναι αυτό που λέει παραπάνω ο auditory , αν το συνδέσεις σε έναν αναιμικό ενισχυτή , 2χ100w/8ohms , και γκαζώσεις ο ενισχυτής θα τα βρεί από λίγο έως και πολύ μπαστούνια .
Θα υπο οδηγείται το ηχείο , τα woofers ειδικά , και μετά θα μένει το mid και το tweeter να τσιριζουν χωρίς την απαραίτητη συνοδεία των woofers.
Ε θα παίζει κάπως τσιριχτά.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
John έχει συζητηθεί αυτό, ο αντιπρόσωπος τα παίζει με naim uniti atom και αν ακούσεις τουήτερ τρύπησε μου τη μύτη.
Πολύς κόσμος τα οδηγεί με διάφορα ενισχυτικά.
Σε μένα το βάσης 906, δεν τσιρίζει ούτε με τα ice modules.
Το αντίθετο θάλεγα και θάθελα, ναχει λίγο παραπάνω ανάλυση εκεί στα ψηλά.
Σε όλα τα aria.
Αυτά που διαβάζω στα τελευταία ποστ, είναι πλήρης αντίστροφη της πραγματικότητας.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Όσοι είναι της αγγλικής σχολής θεωρουν τα φοκαλ ανυπόφορα, οχι μόνο τα άρια, αλλά και τα ηλέκτρα, και τα κάντα !

Στην έκθεση προ τριετίας που είχε κατεβάσει ενα ζευγάρι ο χατζηστάμου έβλεπα ορισμένους να φεύγουν τρέχοντας και άλλους να ακουνε ολόκληρο το cd...

Δεν στέκομαι στα γουστα του καθενός, αν του αρέσουν οι λάμπες, οι χροιές και τα καβλώδια γούστο του και καπέλο του. ΟΜΩΣ το να γράφουμε οτι το aria δεν μετράει σωστά ειναι ανοησία. Άλλο το δεν μου αρέσει κάτι και αλλό το είναι μάπα .

Τα R5 που γίνεται λόγος παραπάνω , κάνουν 2 φορές τα λ7 του 926 και είναι συγκρίσιμα, τα pmc είναι ηχειάρες και ανήκουν στην σοβαρότερη αγγλική εταιρεία κάνουν 3,5 φορές τα λ7 του 926. Αν δεν μετράνε τα φράγκα θα είχαμε όλοι kii audio three , dutch and dutch 8c και the ones...
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823

εδώ πάντως τα έχουν για δυνατούς ενισχυτές
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Και εγώ την εταιρεία την θεωρώ σοβαρή και τα προϊόντα της ανταγωνιστικά και άνω του μέσου όρου.
Μάλιστα η σειρά αυτή δείχνει σε ποιότητα και ίσως και να είναι, ανώτερη από την κατηγορία τιμής στην οποία κινείται.

Ύστερα από την παραπάνω επίδειξη έλαβα αυτή την γνώμη. Μάλιστα μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν μέσα στις επιλογές μου.
Ίσως η διαφορά στην τιμή, ίσως τα ενισχυτικά, ίσως ο χώρος να μην ήταν ο ιδανικός.

Πάντως επηρεάστηκα ύστερα από την επίδειξη.
 

Μηνύματα
118
Reaction score
245
Όσοι είναι της αγγλικής σχολής θεωρουν τα φοκαλ ανυπόφορα, οχι μόνο τα άρια, αλλά και τα ηλέκτρα, και τα κάντα !

Στην έκθεση προ τριετίας που είχε κατεβάσει ενα ζευγάρι ο χατζηστάμου έβλεπα ορισμένους να φεύγουν τρέχοντας και άλλους να ακουνε ολόκληρο το cd...

Δεν στέκομαι στα γουστα του καθενός, αν του αρέσουν οι λάμπες, οι χροιές και τα καβλώδια γούστο του και καπέλο του. ΟΜΩΣ το να γράφουμε οτι το aria δεν μετράει σωστά ειναι ανοησία. Άλλο το δεν μου αρέσει κάτι και αλλό το είναι μάπα .

Τα R5 που γίνεται λόγος παραπάνω , κάνουν 2 φορές τα λ7 του 926 και είναι συγκρίσιμα, τα pmc είναι ηχειάρες και ανήκουν στην σοβαρότερη αγγλική εταιρεία κάνουν 3,5 φορές τα λ7 του 926. Αν δεν μετράνε τα φράγκα θα είχαμε όλοι kii audio three , dutch and dutch 8c και the ones...
Καλησπέρα, εγώ που άκουσα τα focal aria 926 με naim supernait 3 και μου αρέσουν και τα proac και τα harbeth δεν άκουσα ούτε τσιρίδες ούτε τίποτα τέτοιο.Για κάποιον που είναι αυστηρά σε αυτο το μπάτζετ και εχει κατάλληλο χώρο πιστεύω είναι μια από τις καλύτερες επιλογές.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Όταν κάποιος θέλει να πετύχει τον απόλυτο συνδιασμό ενισχυτή και ηχείων θα πρέπει να ακούσει τα ηχεία με διάφορους ενισχυτές και με την μουσική που του αρέσει για να δεί αν του αρέσει και μάλιστα στο χώρο του καθότι κάθε χώρος είναι διαφορετικός. Θέλει να αποφύγει όλη αυτή την διαδικάσια ή δεν έχει τον τρόπο να το κάνει μια είναι η λύση. Ενεργα ηχεία ζυγισμένα με τον δικό τους ενισχυτή ενσωματομένο.

Φιλικά
Κωνσταντίνος
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top