Focal Chorus 826W 30th Anniversary Edition // Συμβουλή

Μηνύματα
18
Reaction score
21
Καλησπέρα!

Είμαι σε φάση να αλλάξω ηχεία. Άκουσα αυτά του τίτλου και μου άρεσαν πολύ! Τελευταίο κομμάτι, 1.400 ευρώ (με ΦΠΑ). Επειδή είναι επετειακά, φοράνε τα ίδια woofers με τη σειρά Electra (η οποία κοστίζει 5.000+), οπότε θεωρητικά θεωρείται bargain.

Έλα όμως που λίγο πριν τα αγοράσω άρχισα να σκέφτομαι εναλλακτικές κλπ από άλλες Εταιρείες. Δεν έχω ακούσει άλλα ηχεία! Έχετε προτάσεις / εναλλακτικές για αυτή την κατηγορία ήχου και με budget μέχρι 1.800 ευρώ; Θέλω να σιγουρευτώ ότι με αυτά τα χρήματα κάνω την καλύτερη δυνατόν επιλογή. Είμαι θετικός και για μεταχειρισμένο αν κάτσει κάτι καλό.

Ευχαριστώ!

ΥΓ / Το σύστημά μου είναι το παρακάτω (θέλει γενικό upgrade, απλά τώρα ξεκινάω από τα ηχεία):
• Technics SL-1200 MK2 DJ Turntable Record Player (Silver)
• Pioneer DJ CDJ-200
• Marantz PM7001 Integrated Amplifier
• Pioneer HPM-40 Home Audio Speakers

ΥΓ2 / Προορίζονται για ενιαίο χώρο 40-50 τ.μ. (σαλόνι - τραπεζαρία)
[DOUBLEPOST=1550233385][/DOUBLEPOST]Να και κάποιες εναλλακτικές που έχω βρει και σκέφτομαι ότι θα ήθελα να ακούσω:

https://www.skroutz.gr/comparelists/3060?compare=4099731,14228043,347009,14228291,4640349

Αν έχετε γνώμη, εκφραστείτε!
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Και τα polk audio ειναι καλη επιλογη αμερικανικη σχολη και vfm
ριξε και μια ματια και στα klipsch εχουν μεγαλη ευαισθησια.
 






Μηνύματα
98
Reaction score
77
https://www.stereophile.com/content/focal-chorus-826w-30th-anniversary-edition-loudspeaker-page-3
Καλή η προσφορά , αλλά με τα Focal "ανοίγεις δουλειές" υψηλού κόστους για να οδηγηθούν σωστά , από YBA ενισχυτικά και πάνω, ίσως και κάποιοι από τους μεγάλους της Arcam ή της Marantz(μέχρι ένα σημείο) . Αν και δεν είμαι οπαδός του ήχου τους με τι συνοδά τα άκουσες ; Ίσως να είναι κ αφετηρία-βάση , ηχητικά, για κάτι πολυ καλό, αν σου αρέσαν όπως λες , ίσως και με κάτι μεταχειρισμενο , ex-demo , με δυνατά ρεύματα και +150W ποιοτική ισχύ να μπορούσαν να συνδυαστούν,
http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/please-help-me-with-focal-836v.401372/.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
21
Απόσταση ακρόασης;
2,5 μέτρα από τον καναπέ, 5,5 από τον απέναντι τοίχο. Βέβαια υπάρχει και πλαϊνός καναπές που είναι λίγο πιο κοντά
[DOUBLEPOST=1550268858][/DOUBLEPOST]
Αν τα ακουσε θα του αρεσαν - αφου τωρα ακουει μ' ενα ηχειο 40 χρονων ...
Ισχύει ότι εντυπωσιάζομαι εύκολα καθώς έχω συνηθίσει να ακούω ένα γερασμένο ηχείο. Το οποίο μάλιστα δεν έχει τα αυθεντικά του woofer και δεν είμαι σίγουρος ότι με αυτά που μπήκαν παίζουν 100% σωστά
[DOUBLEPOST=1550269034][/DOUBLEPOST]
ωραιο ονομα εχεις χαχα, για sub ποσα λεφτα θα χωσεις; ειπαμε; δεν ειπαμε

να προτεινω ενεργα η θα με banαρει η αξιοσεβαστη διοικηση; :p:p
Δεν ξέρω αν θα πάρω sub... Κυρίως για μουσική τα έχω! Τα ενεργά δεν είναι κυρίως για studio; (Ερασιτέχνης είμαι, τώρα μαθαίνω)
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
2,5 μέτρα από τον καναπέ, 5,5 από τον απέναντι τοίχο. Βέβαια υπάρχει και πλαϊνός καναπές που είναι λίγο πιο κοντά
Δηλαδη τρίγωνο με πλευρά 2,5 μέτρα;
Δεν κατάλαβα και αυτο με τον “απέναντι τοίχο”. Ενα σχεδιάγραμμα μπορείς;
 

Μηνύματα
18
Reaction score
21
Ο ενισχυτής σου ίσα που φτάνει για πρωινό των Focal 826.
Το ξέρω, χρειάζεται phono stage σε πρώτη φάση και αλλαγή τον τελικό σε δεύτερη. Αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω, και είπα για ηχεία!
Ο Marantz που έχω έχει γλυκό ήχο αλλά νομίζω ότι δεν δίνει αρκετό φαγάκι στα ηχεία...
[DOUBLEPOST=1550269649][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη τρίγωνο με πλευρά 2,5 μέτρα;
Δεν κατάλαβα και αυτο με τον “απέναντι τοίχο”. Ενα σχεδιάγραμμα μπορείς;
Ναι, τριγωνο με 2,5 μέτρα πλευρά (με κορυφές του τριγώνου τα 2 ηχεία -αριστερά κ δεξιά από το τζάκι- και τον καναπέ). Αλλά το δωμάτιο δεν σταματάει στον καναπέ, έχει κι άλλο (δες φωτό, σορυ για το μπάχαλο!)
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
OK.

Το ηχείο που σκέφτεσαι είναι καλο για τα χρήματα του, αλλά χρειάζεται ισχυρότερο ενισχυτή, και σαμπ (δυο τεμάχια). Αυτές θα πρέπει να είναι οι δυο επόμενές σου αναβαθμίσεις.

Και κουρτίνες :)
 

Μηνύματα
18
Reaction score
21
OK.

Το ηχείο που σκέφτεσαι είναι καλο για τα χρήματα του, αλλά χρειάζεται ισχυρότερο ενισχυτή, και σαμπ (δυο τεμάχια). Αυτές θα πρέπει να είναι οι δυο επόμενές σου αναβαθμίσεις.

Και κουρτίνες :)
:) :) :) Κουρτίνες οπωσδήποτε!!
[DOUBLEPOST=1550271349][/DOUBLEPOST]Με μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει σε αυτά:

Klipsch RP-280F
Kef Q950
Triangle Antal Ex
Focal Aria 926
Focal Aria 948
Bowers & Wilkins 683-S2 white

Λέω να πάω να τα ακούσω και αυτά από εβδομάδα... Οποίος έχει γνώμη ας την πει. Ευχαριστώ και σορυ για το πρηξ!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ισχύει ότι εντυπωσιάζομαι εύκολα καθώς έχω συνηθίσει να ακούω ένα γερασμένο ηχείο. Το οποίο μάλιστα δεν έχει τα αυθεντικά του woofer και δεν είμαι σίγουρος ότι με αυτά που μπήκαν παίζουν 100% σωστά
Αγαπητέ, κρίνοντας και από τις φωτογραφίες που ανέβασες από το ηχείου σου, μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι έχει πλέον καταστραφεί.
Κάποια στιγμή, προφανώς, κάηκαν τα μεγάφωνα του και αυτά που τοποθετήθηκαν για αντικατάσταση είναι φτηνιάρικες Κινεζιές. Ουδεμία σχέση έχουν με τις γνήσιες μονάδες της Pionner.
 
Last edited:

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αρχικά, να χαίρεσαι τα πιτσιρίκια σου.

Κοιτώντας τις φωτογραφίες μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:
Υπάρχει πίσω από τα μηχανήματα πρίζα ηχείων που μεταφέρει το σήμα σε πρίζα για να συνδεθούν τα ηχεία στην άλλη πλευρά του δωματίου;
Τί διατομής είναι το καλώδιο; Συζητάμε για 6,5 μέτρα απόσταση τουλάχιστον με δύο ενώσεις ενδιάμεσα.

Όπως ήδη αναφέρθηκε, το 826 δεν είναι εύκολο ηχείο. Ούτε όμως και τα υπόλοιπα θεωρούνται ιδιαίτερα εύκολα. Όλα έχουν βυθίσεις στην άνω χαμηλή περιοχή, από 2,8Ω έως 3,3Ω. Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται ενισχυτής που να βλέπει φορτία στα 2Ω.

Από την άλλη, αν όντως υπάρχουν πρίζες ηχείων, με μικρή διατομή καλωδιου (υποθέτω πρίζα τύπου "παύλα - τελεία" οπότε δε μπορεί να έχει ικανής διατομής καλώδιο), υπάρχουν απώλειες που επηρεάζουν την απόδοση του συστήματος αρνητικά.

Βάλε όλα αυτά στο μυαλό σου πριν δαπανήσεις το ποσό που επιθυμείς (ή θα σε οδηγήσει να ξοδέψεις η επιλογή ηχείων) χωρίς στο τέλος να έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα και απογοητευτείς.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
:) :) :) Κουρτίνες οπωσδήποτε!!
[DOUBLEPOST=1550271349][/DOUBLEPOST]Με μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει σε αυτά:

Klipsch RP-280F
Kef Q950
Triangle Antal Ex
Focal Aria 926
Focal Aria 948
Bowers & Wilkins 683-S2 white

Λέω να πάω να τα ακούσω και αυτά από εβδομάδα... Οποίος έχει γνώμη ας την πει. Ευχαριστώ και σορυ για το πρηξ!!
Κάθε ηχείο έχει δικό του (διαφορετικό) ηχητικό χαρακτήρα. Η οποιαδήποτε λοιπόν πρόταση είναι καθαρά υποκειμενική. Σε κάποιους αρέσουν οι μαλακές υψηλές συχνότητες, σε άλλους οι υπερτονισμένες υψηλές ή οι προβολικές μεσαίες ή το υπερβολικό χαμηλό. Υπάρχουν βέβαια και αρκετοί που τους αρέσει flat απόκριση ενός ηχείου (εννοώ την ικανότητα του ηχείου να αναπαράγει με ακρίβεια ότι του έχεις δώσει). Μόνο τα δικά σου αυτιά (και η τσέπη) είναι ικανά να σε οδηγήσουν στην "σωστή" επιλογή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Κάθε ηχείο έχει δικό του (διαφορετικό) ηχητικό χαρακτήρα. Η οποιαδήποτε λοιπόν πρόταση είναι καθαρά υποκειμενική. Σε κάποιους αρέσουν οι μαλακές υψηλές συχνότητες, σε άλλους οι υπερτονισμένες υψηλές ή οι προβολικές μεσαίες ή το υπερβολικό χαμηλό. Υπάρχουν βέβαια και αρκετοί που τους αρέσει flat απόκριση ενός ηχείου (εννοώ την ικανότητα του ηχείου να αναπαράγει με ακρίβεια ότι του έχεις δώσει). Μόνο τα δικά σου αυτιά (και η τσέπη) είναι ικανά να σε οδηγήσουν στην "σωστή" επιλογή.
Όχι.
 


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Απο την στιγμη που θα ακουσεις ηχεια ,κανε ακροαση και σε dali ,ειναι πολυ καλη εταιρια.
Και βασικο να εχεις στο μυαλο σου οτι θα ακους πολλες ωρες μουσικη με αυτα που θα επιλεξεις ,γι αυτο μην αγορασεις αυτο που θα σε εντυπωσιασει ,αλλα αυτο που θα σου ακουγεται ισορροπημενο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top