Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Και βέβαια όχι.


Για να μη μιλήσω για το συνδυασμό μονομπλόκ ενισχυτές - τρίμετρα καλώδια ηχείων από τη γνωστή χαβούζα:

΄΄Μόρτες΄΄ με αμορτισέρ υψηλής πιστότητας και...τρίκυκλα



Άιντε και του χρόνου "μάτσινγκ" της σούφρας με λάμπα, και επίτιμο καλεσμένο το περιπλανώμενο κόπρανο Roy Gregory, στο κυνήγι των αληθινών χρειών...



Που 'σουνα νιότη που 'λεγες πως θα γινόμουν άλλος...

Ποια νιότη...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.489
Και βέβαια όχι.


Για να μη μιλήσω για το συνδυασμό μονομπλόκ ενισχυτές - τρίμετρα καλώδια ηχείων από τη γνωστή χαβούζα:
Ο προβληματισμός μου ειναι καθαρά η πρόταση του συστήματος με οικονομικά κριτήρια, και σε αυτήν δεν συμπεριλαμβάνω τα καλωδια-άλλωστε προφανως το συγκεκριμένο σετ απ στο σπίτι του chrishat ειναι προσωρινό. Αλλιως θα αρκούσαν 30cm καλωδίου για τα μονομπλοκ που θα ηταν τοποθετημένα δίπλα στα ηχεία. Άσχετο.

Γνωρίζοντας τις συγκεκριμένες συσκευές, μιλάμε για ενα σύστημα αξίας αρκετά πάνω απο 20000. Πάνω απο 25000. Και πιο πάνω.

Πάμε τωρα στη συζητηση του συνόλου με οικονομικά κριτήρια, γιατι η καθε συσκευή ξεχωριστά ειναι εξαιρετική.

Για κάποιο λόγο (αισθητικός, υποκειμενική αντίληψη του ήχου, αντιπάθεια μεσαιωνικού τύπου προς τα ενεργά DSP ηχεία :o) ενας πελάτης της Athens pro audio, που εχει αυτο το ποσο να διαθέσει, επιλέγει να μην πάρει το Grimm με τα sub:cry:. Θελει παθητικά ηχεία.
Περαστικά του, αλλα το αντιπαρέρχομαι.

Άκουσε τα Focal (8000€+) και του άρεσαν. Καθόλου απίθανο, παίρνουν διθυραμβικες κριτικές παντού. Πολλα λεφτα ρε φίλε για ηχείο βάσης. Διδρομο ηχείο βάσης ειναι. Παθητικό. Εντάξει, υπάρχουν και ακριβότερα, γνωστό. Αλλα χαλάλι, του αρεσε, να το πάρει. Γιατι να δώσει 20000€ για ενισχυτικά; δεν αρκεί για το συγκεκριμένο ηχείο το μικρότερο ncore 400 για να οδηγηθεί σωστα; και αν δεν του αρέσουν τα DIY (έτοιμο το πουλάει το κιτ η Hypex, το φτιάχνεις και μόνος σου, εχει και οδηγίες για τυφλούς, και το κουτάκι ειναι κουκλί, 650 συν ΦΠΑ/μεταφορικά το ενα), πάρε NAD M22, ειναι το ίδιο. Ncore 400 εχει μεσα. . 4400 κομπλέ.
http://www.skroutz.gr/s/7063668/Nad-M22.html

Και το (όχι "η") metric δεν κανει για προ; το mytec; Το benchmark; τα εχει ολα η Athens pro, σύνολο 7000max. Σύνολο 15000€. Τα υπόλοιπα 10000+ να μας πει ο zizik που να τα φάμε.

Ας το πάρουμε ανάποδα τωρα. Θελει κάποιος ντε και καλά να πάρει mola mola. Super. Εκπληκτικά μηχανήματα. Ρε φίλε, πάρε κανένα Rockport μεγάλο για ηχείο, κανένα Wilson. Άντε το λιγοτερο κανένα B&W, το 802d3 και βαλε. Αλλιως πανε χαμένα τα mola mola, τζάμπα λεφτα έδωσες.

Α, και κάποιος να πει στην Focal να τα βγάλει και ενεργά. Αφού μπορούν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Ο προβληματισμός μου ειναι καθαρά η πρόταση του συστήματος με οικονομικά κριτήρια
Λάθος προβληματισμός ουσίας, όχι πρακτικότητας.

Σου εριξα λαικ μόνο για την τελευταία πρόταση του ποστ σου, σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα διαφωνώ εντόνως.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.489
Λάθος προβληματισμός ουσίας, όχι πρακτικότητας.

Σου εριξα λαικ μόνο για την τελευταία πρόταση του ποστ σου, σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα διαφωνώ εντόνως.
Για πες...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Ένα μαγευτικό σύστημα που θα απολαύσουμε στην προσεχή έκθεση. Με την υπογραφή του chrishat. Χωρίς περαιτέρω σχόλια.

View attachment 65683

View attachment 65684
Τα μόλα μόλα προφανώς είναι τα καλύτερα ενισχυτικά του πλανήτη, άλλο ένα αριστούργημα του αδιαμφισβήτητα πολύ μεγάλου μπρουνο. Του βγάζω το καπέλο σε ο,τι δημιουργεί, είναι θεός. Τέλος.

Όπως προφανώς έχεις εμπεδώσει, ο μόνος τρόπος να επιτρέψεις σε αυτά τα ενισχυτικά να βγάλουν αυτό που είναι ικανά να βγάλουν, είναι να μη τα φιμωσεις με ένα παθητικό δικτυωμα διαχωρισμού κλάδων ηχείου, και σε αυτό δεν δέχομαι ούτε το παραμικρό σχόλιο.

Οπότε, ζηλεύω πολύ και μακαριζω τον εύπορο μουσικόφιλο που θα διαθέσει το χρηματικό αντίτιμο να αποκτήσει όσα μόλα μόλα χρειάζεται για να καλύψει τον αριθμό των κλάδων του ηχείου του, χρησιμοποιώντας κάποια πχ μέτρικ χαλο για υλοποίηση του κρος.

Ταυτόχρονα, χλευάζω μέχρι φτυσίματος και βάλε, τον οποιονδήποτε ανόητο που στο σπίτι του δε θα χρησιμοποιήσει με ενεργά κρος σε μία υλοποίηση ενεργού πολυενισχυσης τέτοιου επιπέδου ενισχυτικά, είναι ακόμα πιο άχρηστα από τα ενκορ, ένα απλό χυπεξ του αρκεί. Είναι σα να πήρε αξιόλογα ηχεία και να τα έβαλε κατω από τον καναπέ ή μέσα στον καμπινέ.

Τα ηχεία αυτά κρίνω ότι είναι πραγματικά πολύ αξιόλογα ηχεία, και ορθώς κοστολογημενα, για παθητικά ηχεία, καθώς υπάρχει πλειάδα άλλων παθητικών που κατατάσσονται στις ανόητες ψαροκασσελες και ταυτόχρονα κοστίζουν περισσότερο, άρα στη συγκεκριμένη κατηγορία οι νέες "σούφρες" που λέει ο ζαπ, είναι όντως πολύ αξιόλογες προτάσεις και αποτελούν πραγματική ευκαιρία για αξιοπρεπή ήχο για τους ανθρώπους που απέχουν (συνηδειτά ή μη, μου είναι αδιάφορο) από την σύγχρονη πραγματικότητα των ενεργών πολυενισχυόμενων ηχείων με ενσωματωμένα DSP (όπως αδιαμφισβήτητα δείχνει ο δημιουργός των συγκεκριμένων ενισχυτικων, ο τιτανοτεράστιος μπρούνος στις αντίστοιχες δημιουργίες του, στα κιι ή στα γκριμ) και πιθανώς και με άλλες δυνατότητες, πχ ασύρματης σύνδεσης (των φαντομ κλπ), για να μην πιάσω στο στόμα μου τα πραγματικά σύγχρονα μπανγενολουφσεν.

Προφανώς είναι σοφή επιλογή του κρισχατ (και τον συγχαίρω για τις επιλογές) να συνδέσει τα εν λόγω ηχεία με τα μόλα μόλα, διότι καλύτερα ενισχυτικά, δε μπορούν να βρεθούν στο γνωστό σύμπαν. Είμαι βέβαιος ότι παίζουν υπέροχα μουσική.

Την χρήση των συγκεκριμένων καλωδίων ηχείων δε θέλω να τη σχολιάσω, για να μη φανεί πως προσπαθώ να γίνω ζαπ στη θέση του ζαπ, κατά το χαλίφης στη θέση του χαλίφη, ρισπεκτ. Επιτρεψτε μου να απέχω από τέτοιες καλωδιακές ενασχολήσεις της πορδής, άλλωστε στο δικό μου σκεπτικό, όπως το έχω καταθέσει με απόλυτη σαφήνεια στο φόρουμ, εδώ και τουλάχιστον μία δεκαετία ζουν και βασιλεύουν μόνο ενεργά πολυενισχυομενα ηχεία με dsp και ψηφιακή είσοδο στα απολύτως στάνταρ προαπαιτούμενα, όπου η ενασχόληση με καλώδια ηχείων και ενισχυτικά στάδια είναι παρωχημένη πρακτική, συναφή με τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα, λαμπατες τροφοδοσίες και σταθερά τηλέφωνα με καντράν. Ειλικρινά βαριέμαι πλέον τέτοιες ενασχολήσεις.

Εξ ου και η διαφωνία μου με τον ντιμιφουτη, που βλέπει μόνο οικονομοτεχνικα το θέμα, προσκολλημένος στο αυταποδεικτο και αδιαμφισβήτητο βαλιου φορ μανεϊ των ενεργών που δε χρήζει καμίας υποστήριξης ή ανάλυσης. Η ουσία βρίσκεται στην επιστημονική θεωρία των ενεργών, διότι στα αμιγώς τεχνικά θέματα επισης αδιαμφισβήτητα και αυταποδεικτα, καταδεικνύεται η προφανής υπεροχή επί της ουσίας της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής αυτής της επιλογής, ασχέτως κοστολογίου, πολιτικών πεποιθήσεων, χρώματος δέρματος και ευαισθησίας αφτιων, χρυσών πιστοποιημένων ή μη, είναι (αντικειμενικώς και αποδεδειγμένα) αδιάφορο.
Η αγάπη για το χάι εντ, τις ρετρό επιλογές και οτιδήποτε άλλο, δε με συγκινεί, ασχέτως αν συγκινεί συγκεκριμένο κοινό, δέχομαι την επιλογή του για λόγους κυρίως αισθητικής, κι εφόσον συνειδητά δεν κυνηγάει την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής (σε οποιοδήποτε κοστολογιο), ή έστω περνάει σε δεύτερη μοίρα. Οπότε ντιμιφουτη μου, ναι σε ροκπορτ και γουιλσον και μπιεντνταμπλεγιου, αλλά σε ενεργό πολυενισχυομενο και ντιεσπιαζόμενο, ειδάλλως φίλε μου, χαλιεντίζεις και δε συννενοούμαστε, ομιλούμε άλλην γλώσσα. ;)
 
Last edited:



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Καντε το τοπικ hide απ' τον Goni :p

Τα πράγματα είναι απλά και συνήθως οι enthusiasts και οι "πολιτικα ορθοί" στο audio (αλλα και σε καθε τεχνολογία) αδυνατούν να δουν αυτή την πλευρά.

Τα μαγαζά για να επιβιωσουν γινονται ενιοτε και σούπερ μαρκετ. Οπερ πουλαμε απ'ολα και οπου κάτσει ο πελάτης. Αν τώρα ο πελάτης πιστεύει οτι ο εμπορος του δίνει καθε φορά αυτό που είναι καλύτερο τεχνικά ακόμα καλύτερα για τον έμπορο.
my2cents
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Εγω παλι διαφωνω με το συνονοματο-φουτη γιατι ειπε τη μετρικ "το". Σα δεν ντρεπομαστε. Η μετρικ ειναι κυρια, με το Κ κεφαλαιο!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Τα πράγματα είναι απλά και συνήθως οι enthusiasts και οι "πολιτικα ορθοί" στο audio (αλλα και σε καθε τεχνολογία) αδυνατούν να δουν αυτή την πλευρά.

Τα μαγαζά για να επιβιωσουν γινονται ενιοτε και σούπερ μαρκετ. Οπερ πουλαμε απ'ολα και οπου κάτσει ο πελάτης. Αν τώρα ο πελάτης πιστεύει οτι ο εμπορος του δίνει καθε φορά αυτό που είναι καλύτερο τεχνικά ακόμα καλύτερα για τον έμπορο.
my2cents
Όχι, δεν είναι έτσι.

Τα μαγαζιά πουλάνε ο,τι θέλει ο κόσμος, ακούγοντας (και ορθώς εκμεταλλευόμενοι εμπορικά) τις απαιτήσεις του "φιλόμουσου" κοινού.

Πάνω στο γενικό θέμα του χάι εντ, έχω απέραντα δημοκρατικά ανακλαστικά, σέβομαι τις αισθητικές του κόσμου, και χαίρομαι με τη χαρά τους. Απλώς ενημερώνω ότι ακούμε με τα μάτια σε τέτοιες περιπτώσεις, το οποίο είναι ομολογουμένως υψίστης σημασίας σε αυτό το κοινό.

Σε αμιγώς τεχνολογικά θέματα όμως, όπως το θέμα της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής ή της φυσικής και των μαθηματικών, δεν υφίσταται δημοκρατία, δεν γίνονται δεκτές "απόψεις" που στηρίζονται σε χοντρά τεχνικά λάθη και δεν υφίσταται διάλογος.

Οι απόψεις δεκτές στην τέχνη και την αισθητική, στον υποκειμενισμό των ανθρώπινων αισθήσεων και αισθημάτων, στις έννοιες του ωραίου και όμορφου.

Από πολιτικής πλευράς, αποτελεί εκφράσεις του πολιτικά ορθού και η υποστήριξη του χάι εντ, όταν σημείο αναφοράς είναι η ικανοποίηση της αισθητικής και της τέχνης, αλλά και η υποστήριξη του τεχνολογικά ορθού με σημείο αναφοράς την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Θέλει τρόπο. ;)


ΥΓ.
Το τι "πιστεύει" ο πελάτης, εναπόκειται σε θέματα θρησκείας, όπου η λογική δεν έχει θέση. Αυτό είναι όντως σημείο εκμετάλλευσης πονηρών δυνάμεων, είτε σε επίπεδο λαών, είτε σε επίπεδο .. εμπόρων! ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Δεν βλέπω τι λέμε διαφορετικό και ξεκινάς με άρνηση.
Αλλο πράγμα τι γουστάρει ο πελάτης, και μπράβο του, άλλο πράγμα το να ανταποκρίνεται ο έμπορος στις ανάγκες και στα θέλω του πελάτη, και μπράβο του, και άλλο πράγμα να ισχυριστεί κάποιος ως expert ταχα μου ότι προσφέρει την καλύτερη τεχνική λύση στην αγορά, εδώ όχι μπράβο του γιατί απλά είναι προφανές ότι κάποιος κοροϊδεύει κάποιον. Εφόσον φυσικά συμβαίνει αυτό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Με λαμπίτσα θα παίζουν;
Βεβαίως.
Υπάρχουν εξαιρετικά λαμπάτα ενισχυτικά, όχι όμως της συνομοταξίας των εκτρωμάτων που χλευαζε ο ντοχερτης ως χαιεντοκουράδες παραμορφοσιομηχανές και λοιπά.

Μπορεί να μην έχουν το βαλιου φορ μανεϊ των διακοπτικών, ούτε τις κορυφαίες επιδόσεις τους και την οικολογική τους σύγχρονη ταυτότητα, αλλά δε παύουν να είναι αντικειμενικά επαρκώς εξαιρετικά, και ταυτόχρονα ελκυστικής αισθητικής, δηλαδή συνομοταξίας χάι εντ. ;)

Σε ένα χώρο που το τέλειο δεν υφίσταται, οφείλουμε να έχουμε ανοιχτές απόψεις, χωρίς αυτό να αποτελεί βήμα για οποιαδήποτε υποχώρηση στο αντικειμενικά ορθό της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. :)
άλλο πράγμα να ισχυριστεί κάποιος ως expert ταχα μου ότι προσφέρει την καλύτερη τεχνική λύση στην αγορά, εδώ όχι μπράβο του γιατί απλά είναι προφανές ότι κάποιος κοροϊδεύει κάποιον. Εφόσον φυσικά συμβαίνει αυτό.
Δεν είδα πουθενά κάποιον expert να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, ούτε καν υπόνοια τέτοια δεν υπήρξε.

Αν υπάρξει, θα είμαι αμείλικτος.:vinsent::smg:

Μέχρι τότε, φαντάσματα δε βλέπω. ;)

Οπότε, διαφωνώ επί της ουσίας, καθώς συγχαίρω τον έμπορο που κάνει σωστά τη δουλειά του, προσφέροντας αξιόλογες συσκευές σε οποιοδήποτε κοστολογιο, με ιδιαιτερο ηχο, που έχουν αντίστοιχο καταναλωτικό κοινό. ;)

Ακόμα και τους κατασκευαστές και εμπόρους των παραμορφοσιομηχανών συγχαίρω για τον ίδιο λόγο. Αν βέβαια προσπαθήσουν να περάσουν τις ψαροκασελες και τις παραμορφοσιομηχανές για υψιστα και αντικειμενικά τεχνολογικά επιτεύγματα, θα τους πάρει ο δγιάλος..
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Δεν είδα πουθενά κάποιον expert να ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, ούτε καν υπόνοια τέτοια δεν υπήρξε.

Αν υπάρξει, θα είμαι αμείλικτος.

Μέχρι τότε, φαντάσματα δε βλέπω. ;)
Οπότε υποθέτουμε ότι κάποιος πάει στο μαγαζί με πολύ (μα πάρα πολύ) γεμάτο πορτοφόλι και λέει θέλω το καλύτερο σύστημα που υπάρχει στο μαγαζί και ο έμπορος θα πει αυτό είναι το καλύτερο αλλά υπάρχει και αυτό που είναι ακριβότερο αλλά δεν είναι καλύτερο αλλά αν είναι στα γούστα σου εγώ θα στο δώσω και αμαρτία ουκ έχω.
Είναι πιθανό όντως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
εγώ θα στο δώσω και αμαρτία ουκ έχω.
Μα αυτό ακριβώς γίνεται. Συστηματικά εδώ και χρόνια. Αποτελεί πανέξυπνη κοινή πρακτική.

Λέει ο έμπορος "ακου το" κι αποφάσισε εσύ. Κι ο αγοραστής εμπιστεύεται τα αυτιά του, το ακούει στο μαγαζί, το ακούει στο σπίτι, το αγοράζει. Γιατί του άρεσε.

Το γούστο του πελάτη, τι αρέσει στον πελάτη, το αυτί του πελάτη.

Τι τον φταίει ο έμπορος;

Μαθήματα χάι φαϊ υποχρεούται να του κάνει ο έμπορος ή μαθήματα φυσικής; Μήπως ρώτησε τον έμπορο για το rt του χώρου;

Εγώ το μόνο που καταδικάζω είναι ακριβώς η εξακολουθηση αυτής της τακτικής. Σα τακτική όμως, είναι αψεγάδιαστη. Δύσκολο να κατανοηθεί τι εννοώ; Δε νομιζω.. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.576
Ακριβώς γι'αυτό, με αναφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, καταδικάζω τις ακροάσεις πριν την αγορά εδώ και χρόνια.
Τις εκθέσεις χάι εντ.
Την παραφιλολογία του χάι εντ, του TAS και των καβλωδίων.

Διότι τα πράγματα είναι απλά, χώρος, μετρήσεις rt60, κατάλληλο ηχείο για τον όγκο του χώρου, την απόσταση ακρόασης και τις απαιτήσεις σε στάθμη, ενεργό ηχείο πολυενισχυομενο, DSP ισοστάθμιση, καρδιοειδης λοβος ή εντοιχισμένα για το μπάσο, φαρδιές μπαφλες για διασπορά, και λοιπά αμιγώς τεχνικά χαρακτηριστικά, αδιαμφισβήτητα και πέραν προσωπικών απόψεων.

Στο χώρο της "άποψης", του χάι εντ, του "τι αρέσει" στο μάτι και στο αυτί, οι ακροάσεις πριν την αγορά είναι απαραίτητες, όπως και οι επισκέψεις σε χάι εντ εκθέσεις. ;)

Αρκεί να ξέρουμε τι λέμε. ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.907
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top