foobar2000

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Εχοντας ενα μικρο λαπτοπακι (12 ιντσων) το οποιο δουλευει και σαν ταμπλετ, εγκατεστησα τον foobar2000. Ομως εβαλα αρχεια izo να παιξει και δεν τα καταφερα. Απ οτι θυμαμαι κανεις καποια επιπροσθετη διαδικασια. Την εχω κανει στο παρελθων σε δυο αλλους υπολογιστες αλλα ...τωρα ξεχασα. Επισης κατι ακουγα καποτε για καποιο wasaki το οποιο ειναι καλυτερα να το εχω. Δεν ξερω αν το γραφω σωστα. Για δωστε καποιες πληροφοριες.

Ο υπολογιστης μεσω hdmi για να εξαγει το σημα σε πολυκαναλο πρεπει να κανω καποια παρεμβαση στις ρυθμισεις ηχου?
Κατι ακομη, ειναι καλυτερα να εχω συσκευη android (tablet) η αδιαφορο αν ειναι windows? Αν εχω ενα σκληρο δισκο με μουσικα αρχεια τα εξωφυλλα και στις δυο περιπτωσεις εμφανιζονται με τον ιδιο τροπο?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Εχοντας ενα μικρο λαπτοπακι (12 ιντσων) το οποιο δουλευει και σαν ταμπλετ, εγκατεστησα τον foobar2000. Ομως εβαλα αρχεια izo να παιξει και δεν τα καταφερα. Απ οτι θυμαμαι κανεις καποια επιπροσθετη διαδικασια. Την εχω κανει στο παρελθων σε δυο αλλους υπολογιστες αλλα ...τωρα ξεχασα. Επισης κατι ακουγα καποτε για καποιο wasaki το οποιο ειναι καλυτερα να το εχω. Δεν ξερω αν το γραφω σωστα. Για δωστε καποιες πληροφοριες.

Ο υπολογιστης μεσω hdmi για να εξαγει το σημα σε πολυκαναλο πρεπει να κανω καποια παρεμβαση στις ρυθμισεις ηχου?
Κατι ακομη, ειναι καλυτερα να εχω συσκευη android (tablet) η αδιαφορο αν ειναι windows? Αν εχω ενα σκληρο δισκο με μουσικα αρχεια τα εξωφυλλα και στις δυο περιπτωσεις εμφανιζονται με τον ιδιο τροπο?
Διάβασε εδώ να τα ξαναθυμηθείς https://avclub.gr/forum/showthread.php/117351-Στήσιμο-Foobar
 



Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Σας ευχαριστω, το απογευμα θα προσπαθησω να κανω ολες τις κινησεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Βασίλη, το φουμπαρ μπορεί να κάνει τα πάντα όλα, αλλά μπορεί και να σε παιδέψει μέχρι να το καταφέρεις.

Θέλει χρόνο, κι υπομονή.
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
View attachment 197143


Κάποιος που να γνωρίζει πως μπορεί να ρυθμιστεί το eq;
Βάλε αυτό, αν θες.



Επισης κατι ακουγα καποτε για καποιο wasaki το οποιο ειναι καλυτερα να το εχω. Δεν ξερω αν το γραφω σωστα. Για δωστε καποιες πληροφοριες.
Wasabi το λένε.
Αυτό το καυτερό που τρώνε με τα σούσι.

Το άλλο το λένε Wasapi
 

P

panag 505

Guest
Το wasapi το έχω ήδη εγκατεστημένο, (παίζει κάποιο ρόλο στη ρύθμιση του EQ); το δέ Eq και αυτό εγκατεστημένο είναι αλλά ρώτησα πως να το ρυθμίσω για καλύτερα αποτελέσματα
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
View attachment 197143


Κάποιος που να γνωρίζει πως μπορεί να ρυθμιστεί το eq;
Αν θέλεις να κανεις καποια ρυθμιση καλο ειναι να την κάνεις σε κάτι που πιάνει ολο το συστημα σου με την μορφη διόρθωσης, για να λειτουργει η ρυθμιση σε οτι και αν ακους και απο όποια πηγη.Απο την στιγμη που κανεις αυτο τοτε μπορεις να επεμβαινεις στο eq του player για να διορθώνεις τις διαφορες απο παραγωγη σε παραγωγη,αλλα με συνεση γιατι οι διαφορες σε db της ταξεως των 3+ σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα ζοριζουν το συστημα σου,και κυριως τα ηχεία σου.
Το wasapi το έχω ήδη εγκατεστημένο, (παίζει κάποιο ρόλο στη ρύθμιση του EQ); το δέ Eq και αυτό εγκατεστημένο είναι αλλά ρώτησα πως να το ρυθμίσω για καλύτερα αποτελέσματα
Drivers ειναι οι οποιοι ειναι καλυτεροι απο τους κλασικους των windows αν το υποστηριζει και παιζει σωστα η κάρτα ηχου σου η το dac.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Το wasapi το έχω ήδη εγκατεστημένο, (παίζει κάποιο ρόλο στη ρύθμιση του EQ); το δέ Eq και αυτό εγκατεστημένο είναι αλλά ρώτησα πως να το ρυθμίσω για καλύτερα αποτελέσματα
Ρύθμιση, μόνο μετά από μέτρηση με μικρόφωνο. Αλλιώς, κανείς δε μπορεί να σου πει πώς να το ρυθμίσεις, τυχαία.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
δεν ξέρω αν βοηθάει τον φίλο @panag 505 και αυτό σαν plug in του foobar.
ηθελα να κάνω κάποιες προτεινόμενες διορθώσεις στα ακουστικά
το έβαλα πρόσφατα αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι λειτουργεί σωστά.
h8.png
 

P

panag 505

Guest
Αν θέλεις να κανεις καποια ρυθμιση καλο ειναι να την κάνεις σε κάτι που πιάνει ολο το συστημα σου με την μορφη διόρθωσης, για να λειτουργει η ρυθμιση σε οτι και αν ακους και απο όποια πηγη.Απο την στιγμη που κανεις αυτο τοτε μπορεις να επεμβαινεις στο eq του player για να διορθώνεις τις διαφορες απο παραγωγη σε παραγωγη,αλλα με συνεση γιατι οι διαφορες σε db της ταξεως των 3+ σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα ζοριζουν το συστημα σου,και κυριως τα ηχεία σου.


Αν κατάλαβα σωστά εννοείς να κάνω ρύθμιση πρώτα στον ενισχυτή; και μετά στο Eq του foobar

Ρύθμιση, μόνο μετά από μέτρηση με μικρόφωνο. Αλλιώς, κανείς δε μπορεί να σου πει πώς να το ρυθμίσεις, τυχαία.

Στην τύχη θα ήταν, αλλά ίσως κάποιος να έχει ερευνήσει τις ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
δεν ξέρω αν βοηθάει τον φίλο @panag 505 και αυτό σαν plug in του foobar.
ηθελα να κάνω κάποιες προτεινόμενες διορθώσεις στα ακουστικά
το έβαλα πρόσφατα αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι λειτουργεί σωστά.
View attachment 197145
Αυτο ειναι παραμετρικο eq και θα ειχε νοημα αν εβρισκες κατι ετοιμο για τα ακουστικα που εχεις,οχι τυχαια για ολα τα ακουστικα.
@panag 505
Ναι καλο θα ήταν να γίνει έτσι .

Δεν ειναι σωστο να βαλεις την ρυθμιση καποιου αλλου γιατι δεν θα δουλευει στον χωρο σου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top