Forushande/The salesman(2016)- Οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Ειναι χαρακτηριστικο πως κατα την διαρκεια της χθεσινης θεασης, διαρκειας 2 ωρων περιπου, καπνισα μολις ενα τσιγαρο.
Τουτο μπορει να συμβει σε δυο μονο περιπτωσεις:
α)να με παρει ο υπνος
β) η ταινια να ειναι τοσο ενδιαφερουσα ωστε να λυπαμαι να χαραμισω εστω και ενα δευτερολεπτο ωστε να προβω στην ανιερη πραξη αναματος και ρουφηγματος.
Για να διαβαζετε αυτες τις γραμμες τωρα, δεν θα προσβαλλω την νοημοσυνη σας δινοντας την απαντηση...

Η αληθεια ειναι οτι περιμενα κατι διαφορετικο, σε πιο αργους ρυθμους, ισως το τυπικα εκεινα πλαισια που μας εχουν διδαξει να περιμενουμε απο τις ονομαζομενες "σινεφιλ" παραγωγες.
Ομως εδω υπαρχει κατι αλλο.
Υπαρχει ενταση στην εισαγωγη, υπαρχουν σημεια στα οποια ο πολυς κυριος Farhadi θα κανει τις απαραιτητες εκεινες "στασεις" ωστε να μας δωσει τον απαιτουμενο εκεινο χρονο ωστε να κανουμε συγκρισεις με το "alma mater" του "Εμπορακου"(που στην προκειμενη ειναι "Ο θανατος του εμπορακου" του Αρθουρ Μιλλερ) , υπαρχει αστυνομικη δραση, υπαρχουν απιστευτες ερμηνειες, σε ενα Ιραν των μουλαδων οπου οι γυναικες εχουν ως πρωταρχικο μελημα το καλυμμα την μαντηλας ακομα και σε περιπτωσεις ζωης η θανατου οπου και το παραμικρο χαμενο δευετερολεπτο μπορει να αποβει μοιραιο.

Και ερχομαι να δωσω την ομολογια μου.
Δεν ηταν τιποτα απο τα παραπανω που μου εκοψε την ανασα.
Διοτι, ναι, υπεφερα απο απνοια χθες βραδυ.
Αλλα δεν μου την δημιουργησε ο, μεγαλος, ομολογουμενως σκηνοθετης/σεναριογραφος.
Ουτε οι εξαιρετοι , αυτη ειναι η αληθεια, πρωτοι ερμηνευτες οι οποιοι μπερδευουν τα νηματα της θεατρικης παραστασης με εκεινα της καθημερινης, "αληθινης" ζωης.
Η ανασα μου κοπηκε απο εναν ερμηνευτη δευτερου ρολου, εκεινου του δραστη.
Οι εναλλαγες συναισθηματων στο προσωπο του, η διαδοχη των ενοχων εως την πληρη μεταμελεια, η ντροπη, ο πονος , το βημα πριν απο την τελικη καθαρση.
Ενας Ουιλλυ Λομαν ενα βημα πριν την αυτοκτονια?
Θεικος!

IMBD βαθμολογια:8,1
Προσωπικη εκτιμηση:8,5
Διακρισεις:http://www.imdb.com/title/tt5186714/awards?ref_=tt_awd

Εξαιρετικη!
Must see, at any cost!

 
Last edited by a moderator:

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Ο Φαραντί έχει θεατρική παιδεία πράγμα που αποτυπώνεται στα σενάριά του που είναι πολυεπίδεδα και "σκάβουν" πολύ βαθιά.
Αξίζει να ιδωθούν ακόμα τα Ένας Χωρισμός (με την απίθανη ερμηνεία της πιτσιρίκας που δευτεραγωνιστεί) καθώς και το, υπό μία έννοια, αστικό θρίλερ Τι απέγινε η Έλι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top