FreeNAS για οικιακή χρήση

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τι λέτε , έχει νόημα για οικιακή χρήση ή πολύς κόπος για το τίποτα;


έχω ήδη ένα μονόδισκο Synology

το βασικό που θέλω (και δεν έχω σήμερα) είναι

1. κάποια συσκευή, διαδικασία , πρόγραμμα, οτιδήποτε που να εξασφαλίζει την ακεραιότητα των δεδομένων μου,
τα οποία δεν είναι πολλά, δεν φτάνουν το 1 TB σήμερα

επιπλέον θέλω (και τα έχω και σήμερα με το )

2. backup από κινητά και υπολογιστές της οικογένειας στο NAS
3. server των flac για τον mpd
4. να μπορώ να έχω backups του NAS σε USB HDDs που φυλάω σε άλλο χώρο
5. συγχρονισμό κάποιων λίγων αρχείων μεταξύ pc και κινητού
6. συγχρονισμό ημερολογίου και επαφών μεταξύ pc και κινητού
7. εφαρμογή για να βλέπουμε φωτογραφίες από κινητό, τάμπλετ κλπ με διαφορετικά δικαιώματα ανά χρήστη κλπ
8. πρόσβαση για backup κυρίως από έξω προς το NAS
9. μέρος ή το σύνολο των data να είναι encrypted

το θέμα transcoding δεν με ενδιαφέρει καθόλου

όπως καταλαβαίνετε, οι ανάγκες σε hardware είναι πολύ μικρές, απλά με τα setup αυτό, δεν έχω προστασία από corruption αρχείων,
δεν ξέρω γιατί και πως αλλά που και που τυχαίνει να βρω corrupted αρχεία (φωτος, docs κλπ) που δεν ανοίγουν,
υπάρχουν μεν backups, αλλά απλά μπορώ να ανακτήσω ότι πάρω χαμπάρι και αν δεν έχει γραφτεί από πάνω το λάθος αρχείο


μιά λύση θα ήταν ένα 2 ή 4 δίσκων Synology με BTRFS υποστήριξη,
αλλά κάνω πίσω καθώς τα αντίστοιχα μοντέλα είναι 3 ετών παλιά,
μου κάνουν μεν, αλλά δεν ξέρω για πόσο θα αντέχουν αναβαθμίσεις του λειτουργικού
+ κάποια ψιλοθεματάκια που θα ήθελα να είναι διαφορετικά στο syno


έχω στήσει ένα FreeNAS σε ένα αρχαίο PC για δοκιμές,
και από τη μία έχω πάθει πλάκα με τις δυνατότητες και τον τρόπο χειρισμού αρχείων, snapshots, replications κλπ
και λέω "δεν θέλω κάτι λιγότερο από αυτό"
και από την άλλη βλέπω ότι θέλει κάμποση δουλειά και εκμάθηση
καθώς και δυνατότερο H/w και μεγαλύτερο κουτί,

πχ από όλα τα παραπάνω που έχω έτοιμα στο synology,
τα 5,6 και 7 δεν θα μπορέσω να τα έχω στο FreeNAS χωρίς επιπλέον εγκατάσταση εφαρμογών,
ενώ άλλα όπως τα 2 και 4 θα μου πάρει χρόνο και προσπάθεια να τα σετάρω σωστά

Μου φαίνεται ότι μάλλον τρώγομαι να μπω σε μπελάδες;
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
αυτό κάνω ήδη,
απλά θέλω και κάποιο τρόπο για να έχω επιβεβαίωση ότι τα αρχικά data είναι OK όσον αφορά corruption
προσπάθησα να το κάνω με προγράμματα hash αλλά είναι μπελάς να παρακολουθώ και ανανεώνω φακέλους που αλλάζουν
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μου φαίνεται ότι μάλλον τρώγομαι να μπω σε μπελάδες;
Ναι.

Όπως είπες ένα synology με 2 δίσκους (τουλάχιστο). Δεν είναι μόνο θέμα ευκολίας, είναι και λειτουργικότητας, μεγέθους, κατανάλωσης κτλ.
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ναι.

Όπως είπες ένα synology με 2 δίσκους (τουλάχιστο). Δεν είναι μόνο θέμα ευκολίας, είναι και λειτουργικότητας, μεγέθους, κατανάλωσης κτλ.
έχεις δίκιο, αυτό λέει η λογική,
αλλά με τρώει να αποκτήσω καινούριο παιχνίδι (ή μπελάδες)

πάντως η μεγαλύτερη δυσκολία μέχρι σήμερα, είναι να βρω μικρό σε όγκο και κατανάλωση κουτί, φθηνό και σύγχρονο

τις άλλες δυσκολίες με λίγο ή παραπάνω κόπο τις καταφέρνω ή τις παρακάμπτω, από ότι βλέπω με τις δοκιμές σε ένα core duo κουτί με 4 gb ram που έχω για πειράματα


αλλά το synology σε όγκο και ευκολία δεν παίζεται εύκολα (την κατανάλωση με σύγχρονο hardware μπορώ να την πλησιάσω - δηλαδή να έχω 20 W idle χωρίς τους δίσκους)
Τι ωραίο που ήταν το Synctoy. Πουτ@να Microsoft. :biggrin:



EDIT:

https://windowsreport.com/synctoy-windows-10/


:o:o:o

αυτό δεν το ήξερα, φαίνεται πολύ καλό,
προφανώς το έφαγε η μαρμάγκα για να προωθήσουν το cloud τους
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
αλλά με τρώει να αποκτήσω καινούριο παιχνίδι (ή μπελάδες)
Είδα πως έχεις γράψει στο νήμα του XigmaNAS και έχεις κάνει ήδη δοκιμές. Υποθέτω πως έχεις διαβάσει και το νήμα του rose, Ροζ server.
Καλή επιτυχία! :)
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Είδα πως έχεις γράψει στο νήμα του XigmaNAS και έχεις κάνει ήδη δοκιμές. Υποθέτω πως έχεις διαβάσει και το νήμα του rose, Ροζ server.
Καλή επιτυχία! :)
σε ευχαριστώ!
αλλά δεν το αποφάσισα ακόμη, μέρα παρά μέρα βάζω στο καλάθι (!) το 218+ και τα ξαναβγάζω

ναι είχα γράψει στο νήμα αυτό και το είχα διαβάσει το νήμα, αν θυμάμαι καλά αφορά αρκετά μεγαλύτερο setup από αυτό που θέλω να κάνω, θα το ξαναδιαβάσω όμως

τότε σε εκείνες τις δοκιμές είχα κολλήσει στο να κάνω backup σε εξωτερικό σκληρό (απευθείας, όχι μέσω PC) και τα παράτησα,
αλλά τώρα με την καινούρια έκδοση, βρήκα ότι είναι εύκολο να κάνεις snapshot replication σε εξωτερικό δίσκο
και ξαναμπήκα στο τριπάκι να το στήσω

θα δούμε,

αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορώ να γράφω εδώ αν τελικά προχωρήσω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υπάρχει ενδιαφέρον φυσικά. Θέλω κι εγώ να αλλάξω.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το θέμα παγώνει για την ώρα

ο λόγος ότι δεν μπόρεσα να βρω μικρό κουτί με hardware κατάλληλο για FreeNAS,
αν υπήρχε Ελλάδα το HP microserver gen10+ θα το είχα πάρει,
είναι ότι μεγαλύτερο θα μπορούσα να έχω πάνω στη βιβλιοθήκη

ψάχνω για φθηνό μικρό κουτί με xeon + ECC Ram
(σαν το HP Z 220 SFF για παράδειγμα)
για να συνεχίσω εκεί τα πειράματα και δοκιμές,

καθώς έπαθα πλάκα με τις δυνατότητες snapshots, snapshot replication, build in compression χωρίς κόστος κλπ
αλλά από την άλλη θες καλύτερο hardware
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
αν υπήρχε Ελλάδα το HP microserver gen10+
Πάρτε το από την Αγγλία, πού είναι το πρόβλημα;

 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
φίλε, τα έχεις μπερδέψει.
Για αρχή γιατί ασχολείσαι με το FreeNAS. Δεν έχει λογική αυτό που κάνεις. Θα βάλεις XigmaNAS και θα ησυχάσει το κεφάλι σου. Επίσης αυτά που περιγράφεις για snapshots etc είναι χαρακτηριστικά του ZFS. Για το ZFS δεν χρειάζεσαι το μοσχάρι που περιγράφεις με Xeon , ένα μηχανάκι 3ετίας θες με αρκετή ram. 32 γίγα και θα είσαι θεός. Αλλά σε οικιακές συνθήκες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις snapshot replication, για ποιο λόγο; Φοβάσαι μη χάσεις τη βάση δεδομένων σου ή να μη πέσει ο application server? Δηλαδή να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Πρώτα σκέψου καλά τι θες να κάνεις και γιατί. Θες backup μηχάνημα για σημαντικά έγγραφα; Θες για να αποθηκεύεις ταινίες και μουσική που απέκτησες με .... εχμμμ... "ψηφιακές μεθόδους διαμοιρασμού";
Βγάλε πρώτα τις προδιαγραφές χρήσης αυτού που θες να κανεις και μετά ξεκίνα να το φτιάχνεις. Εάν όμως απλά θες να παίξεις, ΟΚ, πάσο. Αλλά και για να παίξεις δεν χρειάζεσαι xeon..
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Πάρτε το από την Αγγλία, πού είναι το πρόβλημα;

δεν το ήξερα αυτό,
το έβρισκα μόνο ebay από ευρώπη, τουλάχιστον μέχρι πριν καμμιά δεκαριά μέρες που κοιτούσα
θα μιλήσω με λογιστή για το τι σχύει με τιμολόγιο

thanks
φίλε, τα έχεις μπερδέψει.
Για αρχή γιατί ασχολείσαι με το FreeNAS. Δεν έχει λογική αυτό που κάνεις. Θα βάλεις XigmaNAS και θα ησυχάσει το κεφάλι σου. Επίσης αυτά που περιγράφεις για snapshots etc είναι χαρακτηριστικά του ZFS. Για το ZFS δεν χρειάζεσαι το μοσχάρι που περιγράφεις με Xeon , ένα μηχανάκι 3ετίας θες με αρκετή ram. 32 γίγα και θα είσαι θεός. Αλλά σε οικιακές συνθήκες δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις snapshot replication, για ποιο λόγο; Φοβάσαι μη χάσεις τη βάση δεδομένων σου ή να μη πέσει ο application server? Δηλαδή να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Πρώτα σκέψου καλά τι θες να κάνεις και γιατί. Θες backup μηχάνημα για σημαντικά έγγραφα; Θες για να αποθηκεύεις ταινίες και μουσική που απέκτησες με .... εχμμμ... "ψηφιακές μεθόδους διαμοιρασμού";
Βγάλε πρώτα τις προδιαγραφές χρήσης αυτού που θες να κανεις και μετά ξεκίνα να το φτιάχνεις. Εάν όμως απλά θες να παίξεις, ΟΚ, πάσο. Αλλά και για να παίξεις δεν χρειάζεσαι xeon..

φίλε τα έχω μπερδέψει, δεν λέω,
έχω γράψει παραπάνω τι θέλω να κάνω

ξεκίνησα από το ότι έβρισκα και βρίσκω κατά καιρούς corrupted αρχεία, πχ αλλοιωμένες εικόνες ή pdf που απλά δεν ανοίγουν, ελάχιστα μεν αλλά ενοχλητικά από την άλλη
είναι bitrot corruption; δεν ξέρω, αλλά έτσι ξεκίνησα να κοιτάω για BTRFS, ZFS και snapraid.

Θέλω και να παίξω όμως, άμα το κόστος του παιχνιδιού μου το επιτρέπει ( κόστος σε χρήμα και σε χρόνο)
Όπως πχ παίζοντας, έχω για router ένα Sophos XG firewall.

Το snapshot replication δεν μου χρειάζεται απαραίτητα, αλλά μου φάνηκε βολική λύση (από διάφορες απόψεις) για τα backups που φυλάω σε εξωτερικούς σκληρούς δίσκους. Από το λίγο που έπαιξα, μου φάνηκε αξιόπιστη και εύκολη λύση, αλλά μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα που δεν ανακάλυψα ακόμη.


BTW δεν χρησιμοποιώ...... χμμμ... "ψηφιακές μεθόδους διαμοιρασμού", γιατί με ταινίες απλά δεν ασχολούμαι.
Μουσική ακούω , αλλά μου αρέσει να πηγαίνω μοναστηράκι και να βρίσκω μτχ CD (τα οποία ριπάρω, αλλά και συλλέγω)
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
85
OK.
Βρες ένα μηχανάκι με μπόλικη ram, βάλε αξιόπιστους δίσκους (π.χ. wd red) και ξεκίνα δοκιμές.

Έχω μηχάνημα xigmanas με 4 giga ram, με δίσκους UFS. Με δίσκους αρχαιολογία, ανεμομαζώματα, συνολικά 4 ΤΒ. Το ανοίγω όταν θέλω να βάλω αρχεία "για να μείνουν", σε στυλ μακράς αποθήκευσης. Δεν έχω εντοπίσει corrupted αρχεία, αλλά κάνω και rsync κάποιους φακέλους μεταξύ των φυσικών δίσκων για να έχω σε διαφορετικούς δίσκους τα ίδια αρχεία.
Αλλά έχω δρομολογήσει motherboard με onboard cpu για να το αφήνω 24/7 ανοιχτό. Πάλι xigmanas θα του βάλω. Και δίσκο μάλλον κάποιον 6 ή 10ΤΒ usb επειδή έπεσε το κόστος πάρα πολύ.

Γενικά οι λογικές είναι 2 : είτε φτιάχνεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι και τα σκας, είτε βάζεις ένα όριο στο budget σου και κάνεις εκεί μέσα ένα fine tuning. Anyway, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
θα κοιτάξω και το xigmanas πάλι .... δε θυμάμαι γιατί δεν έδωσα παραπάνω σημασία,
γιατί είχα δει διάφορα
μέχρι και Rockstor είχα στήσει για ένα φεγγάρι (με την ευκαιρία το πιο εύκολο από όλα όσα δοκίμασα)
 

Μηνύματα
34
Reaction score
85
το freenas προορίζεται για μεγάλες εγκατάστασεις, για αυτό έχει και διασύνδεση με API, υποστήριξη για πολλά πράγματα που δεν υποστηρίζει το xigma αλλά δεν υποστηρίζει άλλα filesystems. Σου λέει εξ'αρχής "στήσε σοβαρό και μεγαλό NAS". Ξεφεύγει από τα οικιακά μέτρα ή από την λογική του "παίζω με ένα παλιό μηχανάκι μου".
Καλή επιτυχία και να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη!
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ναι έτσι είναι,
και θέλει και λίγο να έχεις όρεξη για παιχνίδι (ή μαζοχισμό, εξαρτάται την οπτική γωνία)
αλλοιώς synology ή Qnap και είσαι έτοιμος με μισή μέρα

εγώ τα βρήκα λίγο σκούρα με ρυθμίσεις samba, ΑCL κλπ,
έπεσα και πάνω στο bug που εμφανίστηκε στην 11.3 με τα SMB file timestamps
και μου έκανε τα backup από windows με το SyncBack άνω κάτω

οπότε σε συνδυασμό με το ότι δεν βρήκα μικρό κουτί, κάνω για την ώρα πίσω στην κανονική μετάβαση
ωστόσο θα συνεχίσω τις δοκιμές και βλέπουμε



πάντως και στο σάιτ του XigmaNas, προτείίνουν το ZFS σαν καλύτερη λύση για data integrity protection

Q: Which is best, hardware RAID, vs Software RAID, vs ZFS ?
A:
Short answer: If you can use ZFS, use that, its among the best file formats around. But, no matter what you decide to use, remember to backup your data!


Still have questions? Read on:


https://www.xigmanas.com/wiki/doku.php?id=faq:0144
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ξεθάβω αυτό το παλιό νήμα,
καθώς σε μια πρόσφατη προσωρινή βουτιά της τιμής του HP Microserver πρόλαβα και πήρα ένα.
Το έστησα, πέρασα τα δεδομένα από το Synology και το οποίο πήγε στις αγγελίες.

Πέρασε πολύς καιρός από τότε που το κοιτούσα, αλλά είχα χρόνο μόνο κάποια ΣΚ να παίξω λίγα με διάφορα παλιά PC που είχα. Δεν έχω και επαγγελματική ή επιστημονική σχέση με υπολογιστές, απλά όρεξη να ασχολούμαι.
Δεν είναι το ίδιο εύκολο όπως ένα Synology ή Qnap, θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση και το κυριότερο ΔΕΝ περιλαμβάνει ενσωματωμένες διάφορες εφαρμογές. Μου πήρε λίγο χρόνο να καταφέρω κάποια πράματα και να νώσω άνεση ότι δε θα χάσω τα δεδομένα μου. Η απροθυμία της Synology να δώσει linux versions για τις desktop εφαρμογές της, δώσανε την ώθηση να φύγω από το σύστημά της.



Στο μεταξύ η εταιρεία άλλαξε το όνομά του FreeNAS σε TrueNAS (δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος mod ή αν θα είχε νόημα να το προσθέσει στο όνομα του thread) και υπάρχει πλέον και έκδοση που βασίζεται σε Linux,
έτσι έχουμε:

- TrueNAS Core -> η συνέχεια του FreeNAS που τρέχει σε FreeBSD (όπως και η έκδοση Enterprise)

- TrueNAS Scale -> η νέα έκδοση (θα βγει σύντομα η RC έκδοση) που βασίζεται σε Debian Linux, και με νέες δυνατότητες για clusters, KVM, Kubernettes, scale out κλπ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
δεν ξέρω αν έχεις κατασταλάξει ακόμα
αλλά....
δοκίμασε το OpenMediaVault

είναι πολύ πιο user friendly ;)
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
δεν ξέρω αν έχεις κατασταλάξει ακόμα
αλλά....
δοκίμασε το OpenMediaVault

είναι πολύ πιο user friendly ;)

το έχω στήσει ήδη! (το TrueNAS δηλαδή)

το OpenMediaVault (OMV) είναι όντως πιο user friendly, υποστηρίζει αν θυμάμαι καλά docker και το κυριότερο έχει πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε hardware.

Το είχα δοκιμάσει. Εκεί που κόλλησα ήταν ότι επειδή στο παρελθόν (με το Qnap) είχα πετύχει corrupted αρχεία, ήθελα κάτι με ενσωματωμένη προστασία από data corruption και verification των δεδομένων., οπότε κοίταγα για ZFS ή BTRFS filesystem.

Υπάρχει (ακόμη;) το snapRAID για το OMV αλλά μου φάνηκε μπελαλίδικο να το ενσωματώσω. Έχει επίσης ZFS υποστήριξη, αλλά μάλλον πρέπει να είσαι γνώστης και να τα κάνεις όλα με CLI (όσον αφορά ZFS) στο OMV).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top