FTTH νέα

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Με αργή ταχύτητα η σύνδεση στο δίκτυο οπτικών ινών (naftemporiki.gr)


Να προσθέσω ότι η Nova δίνει μόνο μέχρι 200 Mbps μέσω του δικτύου οπτικών ινών του ΟΤΕ σε τιμές που πρακτικά δεν συμφέρουν. Τις ταχύτητες άνω των 200 τις προσφέρει μόνο στο δικό της δίκτυο που είναι ακόμα απελπιστικά μικρό.



optikes-ines.png
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
με είχε στείλει μια φωτογραφία ένας φίλος που μένει Ιταλία πολλά χρόνια, όταν του έδειξα πριν 4 χρόνια την ταχύτητα της οπτικής μου (100/10)
είχε 1000/300 με 26 ευρώ το μήνα , το 2019
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
με είχε στείλει μια φωτογραφία ένας φίλος που μένει Ιταλία πολλά χρόνια, όταν του έδειξα πριν 4 χρόνια την ταχύτητα της οπτικής μου (100/10)
είχε 1000/300 με 26 ευρώ το μήνα , το 2019
Ο ιδιος φιλος οταν του ανεφερα οτι εβαλα επιτελους οπτικη φετος(200/20 @26€)μου ειπε οτι του εκαναν δωρεαν αναβαθμιση στην Ιταλια απο τα 1000 στα 2500 με τα ιδια χρηματα(@*&^τον οτε σας και &^%*$# τις γραμμες σας:lolsign:)
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Προχωρανε με ταχεις ρυθμους τα εργα οπτικων ινων στην Ανω Γλυφαδα . Συντομα ελπιζω 1Gbps 🚀 στο σπιτι.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Καλά ας υλοποιήσουν σωστά την κατοσταρα και μετά αποφασίζουμε
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.928
Reaction score
3.732
0.5 Gbps περνάνε ... νομίζω.
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αλλά η υλοποίηση όλων αυτή τη στιγμή είναι GPON, δηλαδή έως 2.5Gbps down, 1.25Gpbs up. Αυτό βεβαίως μοιράζεται μεταξύ όσων συνδρομητών διαχωριστεί η κάθε ίνα, και περιορισμός είναι και το τερματικό που συνδέεται στον συνδρομητή, που συνήθως μέχρι τώρα έχει θύρα Ethernet 1 Gbps.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.685
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αλλά η υλοποίηση όλων αυτή τη στιγμή είναι GPON, δηλαδή έως 2.5Gbps down, 1.25Gpbs up. Αυτό βεβαίως μοιράζεται μεταξύ όσων συνδρομητών διαχωριστεί η κάθε ίνα, και περιορισμός είναι και το τερματικό που συνδέεται στον συνδρομητή, που συνήθως μέχρι τώρα έχει θύρα Ethernet 1 Gbps.
Τίποτε μωρέ, να, σκάψανε κανονικά στην γειτονιά μου πρίν 3 μήνες (ο ΟΤΕ με έναν εργολάβο τους, κάπου τώρα θα περάσοουν και τις οπτικές με εκείνο το μηχάνημα με τον αέρα) και τους ρωτάω μέχρι τι ταχύτητα θα μπορώ να πιάσω , 1 Gbps ; Και μου λέει ο τεχνικός 500 Mbps. Μου έκανε εντύπωση. Μπορεί να ήταν η αρχική τους εγκατάσταση (υπολογισμός - επένδυση για την περιοχή - κατοικίες) και θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τις ήδη περασμένες γραμμές - σωλήνες για περάσουν περισσότερες ; (όχι λογικά δεν έχει σχέση αυτό). Μπορεί να ήταν άσχετος αλλά επειδή μου έκανε εντύπωση ρώτησα δύο και οι δύο μου είπαν το ίδιο.
 

Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.626
Οποια περιοχή έχει ενεργό FTTH να περνάνε τον συνδρομητη αναγκαστικά σε αυτό.
Οτι και να έχει, να το παύουν αυτόματα και να μπαίνει στο FTTH.
Minimum ταχύτητα 100/10.

Οποίος δεν θέλει, εισιτήριο και αναχώρηση για οποια ζούγκλα θέλει.

Δεν γίνεται να μας κρατάνε πίσω τα γίδια.
Ελεος πια.

@thva άσε τι λένε οι σκαφτιαδες των εργολάβων.
Όταν ενεργοποιηθεί θα δώσει και 1gbps
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.685
@thva άσε τι λένε οι σκαφτιαδες των εργολάβων.
Όταν ενεργοποιηθεί πλήρως θα δώσει και 1gbps
Ναι έτσι κατάλαβα και εγώ. Αλλά λέω ας το πω, τα παιδιά εδώ ξέρουν και θα το διορθώσουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς, αλλά η υλοποίηση όλων αυτή τη στιγμή είναι GPON, δηλαδή έως 2.5Gbps down, 1.25Gpbs up. Αυτό βεβαίως μοιράζεται μεταξύ όσων συνδρομητών διαχωριστεί η κάθε ίνα, και περιορισμός είναι και το τερματικό που συνδέεται στον συνδρομητή, που συνήθως μέχρι τώρα έχει θύρα Ethernet 1 Gbps.
Το σίγουρο είναι ότι αν τύχουν στην ίδια ίνα μερικά ONT με βαριά χρήση θα έχουν πτώση ταχύτητας. Η συνήθης μοιρασιά είναι 1 : 32 .
 




minas

Πισιά
Μηνύματα
3.928
Reaction score
3.732
Το σίγουρο είναι ότι αν τύχουν στην ίδια ίνα μερικά ONT με βαριά χρήση θα έχουν πτώση ταχύτητας. Η συνήθης μοιρασιά είναι 1 : 32 .
Ξέρω και κάποιον που έχει πάρει 3x1 Gbps, οπότε και μόνος του μπουκώνει την ίνα :).
Από την άλλη, αφού ακόμη και με ίνα έχουμε την ανοησία του 10% upload, τουλάχιστον παίρνει αθροιστικά παραπάνω στο ανέβασμα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.922
Reaction score
12.581
Υπάρχει λύση για το upload (inalan) αλλά προς το παρόν είναι πολύ περιορισμένη γεωγραφικά και δεν προβλέπεται γρήγορη εξάπλωση στην εγκατάσταση του δικτύου της.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
ακόμη και με ίνα έχουμε την ανοησία του 10% upload,
Αυτό είναι μεγάλη μ@λακία. Στις περισσότερες χώρες οι προσφορές είναι 1:2 ή 1:3 . Εδώ 1:10.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Το σίγουρο είναι ότι αν τύχουν στην ίδια ίνα μερικά ONT με βαριά χρήση θα έχουν πτώση ταχύτητας. Η συνήθης μοιρασιά είναι 1 : 32 .
Για αυτό η επιλογή κατοικίας πρέπει να γίνεται με βάση:
τους λίγους κατοίκους στην περιοχή
τους περισσότερους από αυτούς να είναι ηλικιωμένοι
οι περισσότεροι στην περιοχή να μην ασχολούνται με torrents, downloads, και bandwidth starved use cases :D

Αν μάλιστα μείνουν για καιρό με χαλκό, ακόμα καλύτερα.

Εδω που είμαι εγω, βλέπω να είμαι ο πρώτος των ΟπτικοΙνιακών :D
Με το ζόρι να βάλουν άλλα 4-5 άτομα εδώ, και όχι απαραιτήτως όλοι 1Gbps :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.283
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top