Full range PA speakers (Jbl, Mackie, Yamaha..)

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Καλησπέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτοενισχυόμενα ηχεία.

Καποια που βρήκα μετα απο αναζήτηση στο ιντερνετ ειναι τα εξής

JBL Eon615 (ηχείο του 2014, αν και υποστηρίζει bluetooth για παραμετροποίηση του ηχείου, ΔΕΝ υποστηρίζει αναπαραγωγή μουσικής μεσω bluetooth)

Mackie Thumb 15BST (ηχείο του 2018 με bluetooth για παραμετροποίηση του ηχείου και υποστήριξη αναπαραγωγής μουσικής μέσω bluetooth)
Απο ότι διαβάζω, αναφέρουν οτι παίζει καθαρά και αρκετά πιο δυνατά απο το JBL.

απο Yamaha λίγο που εψαξα, εχει 2 σειρές λίγο ακριβότερες απο τα JBL/Mackie
DBR, DXR και δεν γνωρίζω τι παραπάνω προσφέρουν.

Χρήση ηχείων
dj party, καμιά φορά και σε ανοιχτό χώρο
30 εως 100 άτομα

Θα ήθελα ομως να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και για καμια ταινία το καλοκαίρι

Η επιλογή για αυτοενισχυόμενα ηχεία εγινε για να μην κουβαλάω πολλά πράγματα.
Αν ο συνδυασμός παθητικών ηχείων με ενισχυτή, έχει καλύτερα αποτελέσματα με τα ίδια χρήματα, θα τον προτιμήσω.

ευχαριστώ
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Την παρούσα περίοδο, λόγω προσφοράς που "τρέχει", η πιο λογική επιλογή είναι μάλλον το Yamaha DXR-15

https://www.nakas.gr/prd/yamaha-dxr-15-aitoenisxiomeno-ixeio


Λόγω (σημαντικής) έκπτωσης, στην ουσία αγοράζεις υψηλότερης κατηγορίας ηχείο απ' ότι θα μπορούσες κανονικά σ' αυτά τα λεφτά.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από τα Proel V12plus.. η Proel είναι γνωστή για τα ποιοτικά και φθηνά επαγγελματικά προϊόντα PA, ευαίσθητα(παίζουν δυνατά), ελαφριά, πολύ καλός ήχος και φθηνά.. για μέχρι 100 άτομα (παρτάκια, παιδικά κλπ) 2 τέτοια + βάσεις είναι μια χαρά.. και τσάμπα..
 

Μηνύματα
167
Reaction score
26
καλησπερα επειδη εψαχνα και εγω προτιμησα την λυση τελικου και παθητικων λογω του οτι τα φτηνα αυτοενισχυομενα ηχεια βραζουν
[DOUBLEPOST=1563983672][/DOUBLEPOST]αλλιως electrovoice elx112p
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
καλησπερα επειδη εψαχνα και εγω προτιμησα την λυση τελικου και παθητικων λογω του οτι τα φτηνα αυτοενισχυομενα ηχεια βραζουν
[DOUBLEPOST=1563983672][/DOUBLEPOST]αλλιως electrovoice elx112p
Μήπως είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι ακριβως σημαίνει "βράζουν";
Ότι ανεβάζουν θερμοκρασία;

Αν δεν χαλάνε ή δεν πέφτει η απόδοση τους, δεν νομίζω να με πειράζει που ανεβάζουν θερμοκρασία. Εκτός και αν είναι κάτι άλλο που αγνοώ.

Ευχαριστώ
[DOUBLEPOST=1563996065][/DOUBLEPOST]
jbl i electrovoice
Τα Mackie thump (που είναι φτιαγμένα το 2018) λενε ότι παίζουν το ίδιο καθαρα με τα jbl (που είναι φτιαγμένα το 2014) και με περισσότερα γκάζια από τα jbl. Εχουν πιο εύχρηστο Bluetooth app, μπορούν να αναπαράγουν μουσική μέσω του Bluetooth, ενώ αν διαθέτουμε 2 ηχεια, μπορούμε να τα συνδέσουμε ασύρματα μέσω Bluetooth.
Σε αντίθεση τα jbl κάνουν μονο παραμετροποίηση.
 
Last edited:

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
βρες καπου που να τα εχουν κ πηγενε ακουσε τα.εγω πιστευω πλεον τα αυτια μου κ τα ματια μου οχι κριτικες κρητικων λολ
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top