Game's reviews και εντυπωσεις

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.043
Reaction score
4.011
Μηπως κυριοι να ανοιγαμε ενα νημα με τα παιχνιδια που παιξαμε και μας "κρατησαν" για να μην χαλαμε τουτο το νημα που ειναι περισσοτερο ανακοινωσιακο;

Ασε που καπου θελω να γραψω ποσο εχω καει με το The Division του Κλανσυ!!! :D
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Μεγάλη εμπειρία σε gaming δεν έχω. Τώρα στα γεράματα πήρα το PS4 και έχω αρχίσει να κολάω τα βράδια, αργά... σαν μέθοδο αποσυμπίεσης απο την βλακεία της καθημερινότητας.

Τελευταία λοιπόν έπεσε το μάτι μου στην Demo διάθεση του Tom Clancy's The Division στο PSStore.
Κάτι τέτοια -τζαμπέ- δεν τα χάνω.

Για να μην πολυλογώ, κατεβάζω το demo και αρχίζω να παίζω.
Ο περιορισμός ήταν: 5 ώρες gaming ή μέχρι Level 8 (whatever comes first) και μετά το παιχνίδι "κλείδωνε".

Περιττό να αναφέρω πως στις 4 ώρες και 45' πήγα και το αγόρασα.
Το παιχνίδι είναι μια οπτασία στα άπειρα μάτια μου. Μεγάλος χάρτης. Σχεδον τα πάντα ανοικτά.
Άπειρες αποστολές. Πάρα πολλά features και αγορές και πωλήσεις και upgrades και custom character και underground χάρτης και ταράτσες/rooftops και όπλα και και και και...
Τα γραφικά εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ. Περισσότερο όμως μου έκανε εντύπωση η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού που σχετικά απο νωρίς σε βάζει "μέσα" στα δρώμενα.
Κάτι ο ρυθμός του σεναρίου, κάτι η χρωματική παλέττα που έχουν χρησιμοποιήσει, λίγο η μουσική, λίγο τα γραφικά... και "είσαι ο Agent".
Στα πολύ θετικά του και οι εναλλαγές καιρικών συνθηκών και ώρας.

Μην ξεχάσω να αναφέρω πως παρόλο που το σενάριο είναι "κλασσικό" -virus που έχει ξαμολυθεί και σακατεύει την υφήλιο- εν τούτοις η δομή του παιχνιδιού το κάνει αρκούντος εθιστικό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά για όσο τρέχει το Demo, δεν έχετε να χάσετε τίποτα.
Εμένα με κέρδισε τόσο, που σκέφτομαι σοβαρά την αγορά και του Rainbow Six Siege και των υπολοίπων της οικογενείας.


Μερικά in game screenshots για να πάρετε γεύση της ατμόσφαιρας.









 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.450
Από ότι είδα από τα screenshots, δεν είσαι "μόνος" σου αλλά μέρος ομάδας. Η υπόλοιπη ομάδα, από "νοημοσύνη" πως πάει; Είναι εύκολη στη διαχείριση (π.χ. υπακούει αμέσως σε εντολές), εμπνέει εμπιστοσύνη ή σε κάθε βήμα σκέφτεσαι ότι μπορεί οι υπόλοιποι να κάνουν μ@λ@κία και να προδώσουν τη θέση σας/σκοτωθούν κτλ;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
ΑΝ δεν κανω λαθος, για ομαδα χρειαζεσαι συνδρομη, που δεν εχω.

So far παιζω εντελως μοναχος και δεν εχω κανενα προβλημα με τη ροη του παιχνιδιου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.450
Βασικά, εννοούσα την "τεχνητή νοημοσύνη" της ομάδας (π.χ. η Megan κι ο Bronson που φαίνονται στα screenshots), as in όταν ελέγχεται από το παιχνίδι.

Τα screenshots είναι δικά σου ή από το internet;:)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν έχεις ομάδα ΑΙ μαζί σου. Αν έχω καταλάβει καλά απο το παιχνίδι, "μαζεύεις" άλλους χρήστες Agents και σχηματίζεις ομάδα. Το online κομμάτι του παιχνιδιού είναι αψόγως integrated με το campaign single-player.

Τα screenshots είναι απο το internet αλλά τα διάλεξα επειδή είναι πραγματικότατα.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.043
Reaction score
4.011
1591997995098.png


Τίτλος:‌ The Last of Us Part II
Διαθέσιμο‌ ‌σε:‌ PlayStation 4
Δοκιμάστηκε‌ ‌σε:‌ PS4 Pro ‌
Εταιρεία‌ ‌Ανάπτυξης:‌ Naughty Dog
Εκδότρια‌ ‌Εταιρεία:‌ Sony Interactive Entertainment
Είδος:‌ Action / Adventure
Ηλικίες:‌ ‌‌18+‌ ‌
Ημ/νία‌ ‌Κυκλοφορίας:‌ 19 Ιουνίου 2020
Μετάφραση: Διαθέτει ελληνικά μενού, ελληνικούς υπότιτλους & ελληνική μεταγλώττιση

 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.043
Reaction score
4.011
Τον προηγούμενο μήνα το ps plus έδωσε ένα παιχνίδι που αν και δεν είναι τίποτα από άποψης γραφιστικών ή gameplay έχει ένα ενδιαφέρον.

Το story:

Ο ρόλος σου είναι να πάρεις το πιεστικό και να καθαρίσεις τη βρωμιά από το σπίτι ,το αυτοκίνητο κ.α.

Όσο ανεβαίνει η πρόοδος έχεις τη δυνατότητα αναβάθμισης του εξοπλισμού σου με τα χρήματα που μαζεύεις από τις ολοκληρωμένες δουλείες.

Υπάρχει και η δυνατότητα συνεργασίας με κάποιο φίλο σου ώστε να σε βοηθήσει στο δύσκολο έργο!😀(δεν έχει τη δυνατότητα να παίξεις online με άγνωστο απ’ότι κατάλαβα).

Υπάρχει και η επιλογή που έχει λίγο challenge που βάζει στόχο:όριο χρόνου ή κατανάλωση νερού στην αποστολή.

Πως παίζετε:

To campaign είναι τέρμα βαρετό.Ισως και λίγο εκνευριστικό θα έλεγα αν φτάσεις στο 99% και ψάχνεις να βρεις ποιο σημείο δεν καθαρίστηκε ώστε να ολοκληρωθεί.(υπάρχει και τρόπος να στο υποδείξει αλλά εμείς δεν θέλουμε έτοιμες λύσεις😉)

Για τους τρόπαιο κυνηγούς και για όσους θέλουν μέγιστο βαθμό δυσκολίας έχει επολογες.π.χ. να καθαρίζεις με το ακροφυσιο που πετάει μια λεπτή δέσμη νερού!

Τι μου άρεσε:

Είναι ένα τελείως χαλαρό παιχνίδι που αν παρατηρήσεις προσεκτικά θα υπάρξει και απόσπαση στις σκέψεις σου κάτι που ίσως βοηθήσει να χαλαρώσεις στο κλείσιμο της ημέρας.


1706690379813.png



 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top