Genelec GRADE (Η χαρά του PDFάκια!!!)

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Εκεί λοιπόν που είχα αφήσει τα στέρεα στην ησυχία τους, ακούγοντας κανένα χολιγουντιανό μπαμ-μπουμ ή κανένα ωραίο κιθαριστικό σολάκι, σκάει ειδοποίηση:

Dear GLM User,
We’re pleased to announce that the free GLM 4.2.0 update is now available for GLM Loudspeaker Manager software.

GLM 4.2.0 features many new improvements and features, including the GRADE™ Room Acoustic Report.

Άσταδιάλα πάλι, αναβάθμιση σοφτγουέρ. Ας το δούμε κι αυτό...

Download, ξεθάβω το μικρόφωνο, κάνω ίου-ίου κλπ.
Με ρωτάει ο κομπιούτερ αν θέλω GRADE report (Genelec Room Acoustic Data Evaluation).
Βάλε απ΄όλα αν είναι τζάμπα, λέω.
Θα στο στείλουμε στο mail σε λίγο, μου λέει.
Και σε λίγο, τσουπ 🐣 :

Genelec Grade Report

Πώωω ρε φίλε, τί το θελα; :O_o:
Μου έρχεται το παραπάνω κατεβατό και "ξεβρακώνει" το ακουστικό μου σύμπαν!

Λοιπόν, (σχετικά) σοβαρά τώρα, είναι μια ενδιαφέρουσα (εώς και εντυπωσιακή για άσχετους όπως εγώ) προσπάθεια της Genelec μέσω του λογισμικού της να μετρήσει - αναλύσει το σύστημα στον εκάστοτε χώρο, παρουσιάζοντας πολλαπλές παραμέτρους και επισημαίνοντας άριστες, καλές και προβληματικές μετρήσεις.

Η αναφορά ξεκινά με την σύσταση του μικρού μου συστήματος στο 1ο κεφάλαιο και συνεχίζει στο 2ο με μια σύνοψη των βασικών μετρήσεων ανά ηχείο και της "ποιότητας" αυτών ανά ηχείο. Με πράσινο χρώμα οι άριστες-πολύ καλές, με κίτρινο οι ΟΚ και με κόκκινο οι "για μπάτσες" ή ΓΤΠΚ που θά λεγε κι ο @EAR ...

Παρακάτω, ξεκινά πλέον αναλυτικά τις μετρήσεις :

-Απόκριση συχνότητας ανά ηχείο ( measured, correction, calibrated) και όλα μαζί.
- Low frequency extension (-6 dB) ανά ηχείο στο χώρο, και gain
-Peaks and notches ανά ηχείο, καθώς και τα χαρακτηριστικά αυτών.
-Ανάλυση στο πεδίο του χρόνου (Time of Flight, πρώιμες ανακλάσεις, Early vs late sound
-Time-Frequency domain analysis (RT60, waterfalls, wavelets)

Ανάμεσα στις μετρήσεις, επισημαίνει τα προβληματικά σημεία στο εκάστοτε ηχείο, ώστε να γίνει προσπάθεια βελτίωσης.

Αφού κατάφερα να παρουσιάσω το PDF (thanx @alexis , δεν σκέφτηκα το drive) : φίλοι της μεζούρας, εραστές του μικροφώνου και ρομαντικοί των πι-ντι-εφ σπεύσατε, όσοι ακούτε απλά μουσική μακρυά :biggrin:.
Κράξτε ελεύθερα με δική σας ευθύνη.

Α, θέλω και γκουρού @Bhutia , που του αρέσουν αυτά τα ακαλαβίστικα...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πότε το έφτιαξες το 5.1.2 με τα 8330 και 8320; 🙂👍

Πως παίζ;;;
Τι pro έβαλες;
 




Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Τα reports αυτά λέει θα είναι δωρεάν μέχρι τέλος του 2022.
Δεν ξέρουμε πως και πόσο θα χρεώνουν μετά.
Τουλάχιστον ελπίζω να είναι δωρεάν όλες αυτές οι μετρήσεις έστω χωρίς report.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Πότε το έφτιαξες το 5.1.2 με τα 8330 και 8320; 🙂👍

Πως παίζ;;;
Τι pro έβαλες;
Μετά από μια 10ετία με τη λατρεμένη μου Meridian 😍, αποφάσισα να αξιοποιήσω κάπως ορθότερα το μικροσκοπικό μου χώρο, όπου δυστυχώς τ' Αγγλάκια στριμώχνονταν (ξεκίνησαν παλιότερα αλλού). Επιπρόσθετα η Atmos κατάσταση (έστω και με ένα ζευγάρι στο ταβάνι) έδειχνε ώριμη και διασκεδαστική. Άσε που immersive Meridian : 💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰

Σε παθητικά ηχεία δε πήγαινα (φτου κακά, 666 👿), ήθελα κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο κλπ και εγένετο Genelec.
Τα συνδύασα με Yamaha CX-A5200, η οικονομικότερη επιλογή για XLR διασυνδέσεις με τα ηχεία. Δεν ήθελα να μπλέξω με RCA-XLR μετατροπές, ήμουν κάθετα αρνητικός σ'αυτό. Room correction δε μ' ενδιέφερε, το λέω πριν οι γνωστοί μίρλες αρχίσουν τ' ανέκδοτα για το YPAO :biggrin:. Δοκιμασμένο μηχάνημα, χωρίς ιδιαίτερα bugs, υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου.

Ε, καλά παίζ! Ακόμα γνωριζόμαστε βέβαια 💕...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τζενελεκ;
Δεν τα κόβω για χαϊ ενδ.
Αυτά επαγγελματικά δεν είναι;




ΥΓ.
Τρελό Ρισπεκτ, τέτοιο ριπορτ για να σου δώσει μηχανικός ήχου, θέλει πολύ δουλειά..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εδώ εξηγεί με λεπτομέρειες τι βλέπουμε σε κάθε διάγραμμα.

Μιλάμε για μια αυτοματοποιημένη διαδικασία δημιουργίας reports. Οπότε όταν χρεωθεί, και 100€ και 200€ και 300€ για ένα μεγάλο σύστημα είναι μια χαρά. Θεωρώ βέβαιο ότι θα εξαρτηθεί από τον αριθμό ηχείων.

Είναι απίστευτο πόση πληροφορία μπορεί να βγάλει μια ηχοβολή ανά ηχείο, ελάχιστων δευτερολέπτων.

Εδώ υπάρχει ένα GLM GRADE για δικάναλο σύστημα, και εδώ για ένα 9.6 immersive.
Μια μελέτη αυτών μαζί με το video μπορεί να μας δώσει πολύ εκπαίδευση.

@pstergio
Τα G3, 8030c & 8330 είναι σχεδόν το ίδιο ηχείο. Μόνη διαφορά στο 8330 οι AES/EBU input/output και το GLM. Αυτά τα δύο ήταν ο λόγος που τα επέλεξες; Με τα G3 πχ που έχουν RCA θα μπορούσες να βάλεις όποιον AVR με pre outs ήθελες, και subs επίσης.

Υγ: καλό χρυσό το GLM, όμως, σε αναγκάζει να πάρεις τα τεράστια (και κακάσχημα για μένα) subs τους και είναι θέμα.
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Όσο και να γελάς είναι θέμα.
Δεν είμαστε όλοι καμμένοι. 🙂
Ε, για σενα υπαρχουν τα KEFάκια.
Ολοι καμμενοι ειμαστε. Το ποσο εχει αρπαξει ο καθενας διαφερει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ε, για σενα υπαρχουν τα KEFάκια.
Ολοι καμμενοι ειμαστε. Το ποσο εχει αρπαξει ο καθενας διαφερει.
Μπα, ούτε αυτά. Για μένα είναι μόνο in wall.

Εξάλλου δεν ψάχνω reference οπότε δεν μπαίνω στην κατηγορία "καμμένος". Δηλαδή αυτός που κάνει τα πάντα ώστε να πιάσει αυτό το επίπεδο. Δεν με ενδιαφέρει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μετά από μια 10ετία με τη λατρεμένη μου Meridian 😍, αποφάσισα να αξιοποιήσω κάπως ορθότερα το μικροσκοπικό μου χώρο, όπου δυστυχώς τ' Αγγλάκια στριμώχνονταν (ξεκίνησαν παλιότερα αλλού). Επιπρόσθετα η Atmos κατάσταση (έστω και με ένα ζευγάρι στο ταβάνι) έδειχνε ώριμη και διασκεδαστική. Άσε που immersive Meridian : 💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰💰

Σε παθητικά ηχεία δε πήγαινα (φτου κακά, 666 👿), ήθελα κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο κλπ και εγένετο Genelec.
Τα συνδύασα με Yamaha CX-A5200, η οικονομικότερη επιλογή για XLR διασυνδέσεις με τα ηχεία. Δεν ήθελα να μπλέξω με RCA-XLR μετατροπές, ήμουν κάθετα αρνητικός σ'αυτό. Room correction δε μ' ενδιέφερε, το λέω πριν οι γνωστοί μίρλες αρχίσουν τ' ανέκδοτα για το YPAO :biggrin:. Δοκιμασμένο μηχάνημα, χωρίς ιδιαίτερα bugs, υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου.

Ε, καλά παίζ! Ακόμα γνωριζόμαστε βέβαια 💕...
Βλέπεις Άκης σοβαρός άνθρωπος; Έκανε σωστή κίνηση, λαμβάνοντας υπόψη το χώρο, το πορτοφόλι και τις ανάγκες του.
Σου λέω ότι και εγώ πρέπει να κινηθώ προς την ίδια κατεύθυνση και μου λες όχι, να μείνω με τις ντιβανοκασελες.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
καθολου :gotcha:
Καθόλου λένε 🙂
Και τα in wall δεν μπαίνουν για τους γνωστούς λόγους απόδοσης αλλά για τους άλλους του μικρού χώρου και της αισθητικής.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Εφόσον λειτουργεί το GLM είσαι καλυμμένος και απο room correction
Εννοείται βρε παιδί μου! Το room correction είναι απαραίτητη προϋπόθεση, απλά επέλεξα τη λύση του GLM, οπότε η ποιότητα του YPAO, TA SPAO κλπ στον pre-pro περνάει σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν. Αν και εφόσον κάποτε αλλάξουν τα πράγματα, μπορεί ν΄αντιστραφεί η σειρά προτεραιότητας...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Άμα πάντως απογοητευτείς από τα τζενελεκ μ'αυτες τις αηδίες τα τζιελεμ, υπάρχουν τα αγαπημένα του νταποστ να σε παρηγορησουν (ρεντεκο) ή οι διάδοχοί τους (κάνα χαρμπεθ κασονι τριζάτο).
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top