Genelec GRADE (Η χαρά του PDFάκια!!!)

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Τα G3, 8030c & 8330 είναι σχεδόν το ίδιο ηχείο. Μόνη διαφορά στο 8330 οι AES/EBU input/output και το GLM. Αυτά τα δύο ήταν ο λόγος που τα επέλεξες; Με τα G3 πχ που έχουν RCA θα μπορούσες να βάλεις όποιον AVR με pre outs ήθελες, και subs επίσης.
Πράγματι αυτά τα 3 είναι πρακτικά παρόμοια. To GLM ήταν ο βασικός λόγος, με τις ψηφιακές εισοδοεξόδους να αποτελούν ένα θεωρητικό + για το μέλλον. Είχα πειστεί οτι το GLM είναι απλούστατο στη χρήση και αποτελεσματικό, χωρίς πολλά - πολλά. Ίσως να μην είναι ισάξιο με το DIRAC πχ, αλλά δουλεύει, δε φαίνεται να κολλάει πουθενά και φαίνεται οτι υποστηρίζεται σταθερά από μια αξιόπιστη εταιρία. Case closed 👨‍⚖️
Αν προκύψει κάτι δαιμονισμένα καλύτερο σε "προσιτό" σε μένα pre (baby Trinnov 👼 ή κάτι τέτοιο χα,χα) τότε απενεργοποιώ το GLM και περνάω σ' αυτό.
Εξέτασα και το ενδεχόμενο των G3 με RCA και αντίστοιχα οποιονδήποτε pre & subs. Σίγουρα μεγαλύτερη ευελιξία, αλλά το "δέσιμο" και η αυτοματοποιημένη διαδικασία του full Genelec set up (παρόμοια ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά που λέει και ο μπούτιας, auto phase στο sub κλπ) με οδήγησαν στην τελική απόφαση. Άλλωστε επιδίωξη μου ήταν κάτι καλό που θα μπορούσα εγώ εύκολα να στήσω και όχι το θεωρητικά καλύτερο, που θ' απαιτούσε γνώσεις-χρόνο που δε διαθέτω...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πράγματι αυτά τα 3 είναι πρακτικά παρόμοια. To GLM ήταν ο βασικός λόγος, με τις ψηφιακές εισοδοεξόδους να αποτελούν ένα θεωρητικό + για το μέλλον. Είχα πειστεί οτι το GLM είναι απλούστατο στη χρήση και αποτελεσματικό, χωρίς πολλά - πολλά. Ίσως να μην είναι ισάξιο με το DIRAC πχ, αλλά δουλεύει, δε φαίνεται να κολλάει πουθενά και φαίνεται οτι υποστηρίζεται σταθερά από μια αξιόπιστη εταιρία. Case closed 👨‍⚖️
Αν προκύψει κάτι δαιμονισμένα καλύτερο σε "προσιτό" σε μένα pre (baby Trinnov 👼 ή κάτι τέτοιο χα,χα) τότε απενεργοποιώ το GLM και περνάω σ' αυτό.
Εξέτασα και το ενδεχόμενο των G3 με RCA και αντίστοιχα οποιονδήποτε pre & subs. Σίγουρα μεγαλύτερη ευελιξία, αλλά το "δέσιμο" και η αυτοματοποιημένη διαδικασία του full Genelec set up (παρόμοια ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά που λέει και ο μπούτιας, auto phase στο sub κλπ) με οδήγησαν στην τελική απόφαση. Άλλωστε επιδίωξη μου ήταν κάτι καλό που θα μπορούσα εγώ εύκολα να στήσω και όχι το θεωρητικά καλύτερο, που θ' απαιτούσε γνώσεις-χρόνο που δε διαθέτω...
Αδιαμφισβήτητα το οικοσύστημα που έφτιαξε η Genelec είναι μοναδικό. Δεν γνωρίζω να υπάρχει άλλος κατασκευαστής ηχείων σε επαγγελματικό ή καταναλωτικό επίπεδο με αντίστοιχη πρόταση.
Οπότε όλα πρέπει να είναι μια εντελώς smooth διαδικασία, και πιθανότατα και η καλύτερη επιλογή για όσους δεν θέλουν να τρέξουν-μπλέξουν.

Edit: Paradigm, κάποια ηχεία τους τρέχουν Arc Genesis.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Είχα πειστεί οτι το GLM είναι απλούστατο στη χρήση και αποτελεσματικό, χωρίς πολλά - πολλά. Ίσως να μην είναι ισάξιο με το DIRAC πχ,
Δε ξέρω, αλλά μεγάλα λόγια δε λέω. 😎
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Δε ξέρω, αλλά μεγάλα λόγια δε λέω. 😎
Ναι ναι, «ἥξεις ἀφήξεις οὐκ ἐν πολέμῳ θνήξεις» :whistling: 🤔.
Δηλαδή λες οτι είναι καλύτερο ή χειρότερο; Με μπέρδεψες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Λέω ότι δε ξέρω.

Δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να μου πεις εσύ ή ο αμίρ ή ο τουλ ή οποιοσδήποτε, πως το σοφτγουερ της τζενελεκ είναι καλύτερο από Ντιράκ.

Τζενελεκ ρουλζζζ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κι εγω θα πω πως σε αυτο το υψηλό επίπεδο δεν έχει σημασία ποιο είναι καλύτερο.
Είμαι βέβαιος πως οι άνθρωποι που ασχολήθηκαν με το software της Genelec ήταν πολύ πιο σοβαροί απο ο,τι χρειάζεται για εμάς, υπερκαλύπτουν τις ανάγκες μας.
 



Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Από headroom είσαι οκ με τα genelec;
Από τον φίλο μου τον Eric :

Eric Horstmann (Genelec)
Nov 23, 2020, 13:14 GMT+2
Hello Stergios,
thanks for reaching out to us!
So, I did a quick calculation of your room size and came up with the following ideas.
Having 8330A all around and in the tops, is a good idea. SPL-wise it'll be enough. But for the subs and your room size and acoustic treatment, I would recommend to go one size bigger, so 2x 7360A. Also, if you decide during installation, that you'd like to try Bass-Management for some speakers, it'll give you enough headroom to do this.
If budget allows, adding 8340A in the front, as you already mentioned, is also no problem at all.

For your reference, I used the Dolby Atmos Home room calculator which is made for studio spaces, not Home Cinema listening spaces. But it gives a good idea about SPL and possible issues.

Please let me know if you have any further questions.

Best Regards Eric Horstmann Regional Business Development Manager
www.genelec.com Genelec Oy | Olvitie 5 | 74100 Iisalmi | Finland

Αφού έδωσε το ΟΚ αυτός και το Dolby Atmos Home room calculator (προηγήθηκαν και ακολούθησαν διάφορα mails φυσικά, απλά αυτό δίνει μια ιδέα..) είπα να το προχωρήσω.

Πρακτικά, δε διαπίστωσα κανένα θέμα όπως συμπίεση, παραμόρφωση κλπ στις επιθυμητές εντάσεις, ούτε LED προστασίας άναψε ποτέ φυσικά. Οι ακουστικές εντυπώσεις περί headroom εννοείται είναι υποκειμενικές, δεν είμαι από αυτούς που κλείνουν τα μάτια και μαγικά 🧙‍♂️ 👂👂 καταλαβαίνουν τις αλλαγές καλωδίων ρεύματος πχ , οπότε κράτα λίγο μικρό 🧺 .


:tongue:

Ξέρω οτι αυτό έρχεται σε αντίθεση με την λογική πως δορυφόρος κάτω από 8'' είναι <Earmodeon> "τουίτερ και ΓΤΠΚ" <EARmodeoff> αλλά στο καμαράκι το 5άκι με το sub παίζουν ωραία και αρκούντως δυνατά. Προφανώς θα σήκωνε μεγαλύτερα, αλλά δε ξέρω αν θα άξιζε για την τυπική χρήση... Αν υπήρχαν τα 🌳💶 (moneytrees) φυσικά θα τα προτιμούσα!!
Εκτός απ' αυτό όμως οι φυσικές διαστάσεις του χώρου είναι τέτοιες, που κάθε εκατοστό μετράει, επομένως δεν ήθελα τίποτα παραπάνω από το ικανοποιητικό (αλλιώς είχα και τα Meridian).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Παλιά σε μια ανάρτηση της Genelec είχα δει home Cinema setup με 8330 all around, σε σαλόνι.
Τους έγραψα πως μάλλον μικρά είναι για τον χώρο και μου απάντησαν πως είναι πέρα για πέρα αρκετά.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Χαχα !! μα είπαμε πάνω από 60cm απόσταση τα 5άρια κουδουνάνε, δεν κάνουν.
8άρια και βάλε θέλει :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Χαχα !! μα είπαμε πάνω από 60cm απόσταση τα 5άρια κουδουνάνε, δεν κάνουν.
8άρια και βάλε θέλει :p
Νταξ, και ναι και όχι. 🙂

Αυτό που λένε εδώ τα παιδιά αφορά την απόλυτη μουσική αναπαραγωγή με στουντιακά δεδομένα. Το οποίο πιθανότατα ελάχιστους ενδιαφέρει (πρώτος εγώ), αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να αφορά τους πρώτους. Προτάσεις κάνουν, αφιλοκερδώς, και λογικό είναι να μην μπούν σε λεπτομέρειες ανά σύστημα-τετραγωνικά-κυβικά μέτρα-τσέπες-ψυχολογία ιδιοκτήτη κλπ. Θέλει λίγη εκπαίδευση να μάθει να τους διαβάζει κανείς. 🙂

Από εκεί και πέρα στο σύστημα του θέματος, το δωμάτιο έχει διαστάσεις 3.65m x 2.90m με όγκο 30 κυβικά, σύμφωνα με το report της Genelec.

Αν δούμε αυτό....
Screenshot_20220523-074026_Chrome.jpg

...θα καταλάβουμε ότι τα 8330 είναι πέρα για πέρα ικανά για τον συγκεκριμένο χώρο.
Η εταιρία το δίνει στα 1.8m απόσταση χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, για χώρο διπλάσιων και βάλε κυβικών (75), αλλά, με RT 0.23s. Το οποίο σε σαλόνια, στην καλύτερη, είναι τουλάχιστον x3 με x4. Δηλαδή τα ηχεία αυτά είναι ακατάλληλα για RT 0.80s. Γιατί τώρα θα μου πεις. Όπως δείχνει το γράφημα με κίτρινο, μετά τα 1.8m και με RT 0.23s ο ήχος που ακούμε όσο μεγαλώνει η απόσταση κυριαρχείται από τις ανακλάσεις και όχι από τον απευθείας του γούφερ. Δηλαδή υπάρχει coloration. Για να φύγει αυτό θέλει ή μεγαλύτερο γούφερ ή να ρίξεις το RT. Ένας συνδυασμός είναι το ιδανικό, για αυτό σου λέει 5αρι γούφερ στο 1.8m με RT 0.23s.

Όλα αυτά σε στουντιακά δεδομένα για mastering και critical listening.

Στα σαλόνια μας αν θέλουμε αυτά μπορούμε να τα ακολουθήσουμε, αν δεν θέλουμε δεν τρέχει μία. Για χαλαρή μουσικούλα να γουστάρουμε και 5αρι να βάλεις στα 2.5m δεν τρέχει και τίποτα. Σιγά. Αυτό το ξέρει και η Genelec για αυτό δίνει και "οικιακά" ηχεία από γούφερ 3" όπως το G1, και φτάνει στο G5 με το 8άρι.
Και ξέρει ότι για background listening και ότι άλλο σχετικό, δεν χρειάζονται όλα αυτά παρόλο που οι αποστάσεις είναι τεράστιες. Και αν και το ξέρει το μεγαλύτερο δικτυακό ηχείο της για εγκαταστάσεις χώρων είναι το 4430 με 5αρι γούφερ, για μουσική στα 5m και 10m. 🙂

Ηχεία υπάρχουν και κάθε χρήση και για κάθε ανάγκη. Φτάνει να ξέρουμε τι θέλουμε και κυρίως πως θα το πάρουμε. 🙂

Όλα είναι σωστά, φτάνει να ξέρουμε το "τι" και το "πως". 🙂
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
@pstergio 2 ερωτήσεις

1) Βλέπω ότι το "GLM καλώδιο" για το calibration πάει από ηχείο σε ηχείο. Τουλάχιστον έτσι λένε στα videos και στα manuals. Ξέρεις αν γίνεται και με switchers?

2) Το GLM βάζει Calibration Group IDs
Screenshot_20220527-175510_YouTube.jpg

Είναι ζευγάρια ηχείων. Κάνει και symmetrical eq per pair.
Ξέρεις αν φτιάχνει το "phantom center" στην περίπτωση που έχει δύο κεντρικά; (Πάνω και κάτω από την οθόνη).

Υγ: από όλα έχει ο μπαξές. Μεχρι 9.1.6 Atmos, και Auro3D.
Screenshot_20220527-180254_YouTube.jpg
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
1) Βλέπω ότι το "GLM καλώδιο" για το calibration πάει από ηχείο σε ηχείο. Τουλάχιστον έτσι λένε στα videos και στα manuals. Ξέρεις αν γίνεται και με switchers?
Αν θυμάμαι καλά δε πρέπει να γίνεται, αλλά δε παίρνω και όρκο γιατί δε μ΄ενδιέφερε ποτέ, καθώς έκανα μόνιμη εγκατάσταση με daisy chain 😅😅😅.

Ξέρεις αν φτιάχνει το "phantom center" στην περίπτωση που έχει δύο κεντρικά; (Πάνω και κάτω από την οθόνη).
Η αλήθεια είναι οτι δε καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση σου. Πάντως η "χωροθέτηση" και ονοματοδοσία των ηχείων είναι fix για κάθε υποστηριζόμενο layout. Εντάξει, μπορείς για "αισθητικούς λόγους να μετακινήσεις τα ηχεία στις κυψέλες, αλλά μέχρι εκεί.
Επομένως, με βάση τα παραπάνω, το μόνο υποστηριζόμενο απ' το GLM format όπου εμφανίζονται στο layout 2 κεντρικά είναι το AURO3D, ως Center και HC (να υποθέσω Height Center??). Ίσως εδώ να κάνει symmetrical eq, αν και σαφώς δε πρόκειται για ζεύγος αντίστοχο με τα διάφορα Left-Right.
Υποστηρίζονται πλέον και τα SONY 360RA & NHK 22.2, με 3 κεντρικά έκαστο και συνολικά περισσότερα ηχεία απ' τους ανθρώπους που χωράνε στο σπίτι 😆😆.

Αλλά δε πειράζει, αυτά είναι λεπτομέρειες, μόλις είσαι έτοιμος για full Genelec GLM Auro3D σύστημα, θα τα διευθετήσουμε :party:.

Οκ, αστειεύομαι, είναι πληροφορίες που απαντώνται εύκολα και γρήγορα απ' την υποστήριξη πελατών τους, αν όντως συντρέχει ιδιαίτερος λόγος.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Υγ: από όλα έχει ο μπαξές. Μεχρι 9.1.6 Atmos, και Auro3D.
9.1.6 ειναι οτι καλυτερο μπορει κανεις να εχει. Για μουσικη στο 7.1 προστιθενται τα frontwides και στο ανω επιπεδο εχουμε 6 ετσι ωστε για αντικειμενα στο κεντρο να μην ενεργοποιουνται και τα 4 οροφης αλλα τα 2 στο κεντρο (βλεπε dolby atmos) ή τα αντιστοιχα στο auro 3d.
1653686042716.png
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Υπάρχει αύριο 24/08/22
webinar από τη Genelec με θέμα

Getting to know GLM's GRADE Report

αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρει "πρόσκληση" να το παρακολουθήσει στο παρακάτω link
(θέλει ένα email μόνο, όχι registration)


https://www.genelec.com/-/event/g-connect-webinar-getting-to-know-glm-s-grade-report

To give you an opportunity to learn more, our in-house experts will be hosting an easy-to-follow webinar about GRADE at 18:00 EEST on the 24th of August. You'll see real-world report examples and learn all about GRADE’s readouts and what they represent, so you can start to utilise your own results and optimise your listening environment. If you’re not familiar with room acoustics, that’s no problem! We’ll be covering the basics of that too.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top