Genelec Studio Monitors on Stereophile

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
Και εδώ επιβεβαιώνεται ο κακός συντονισμός (στενός και δυνατός) των μικρών genelec:


Αυξημένο group delay ή αλλιώς underdamped μπάσο. Λογικός συμβιβασμός για τόσο μικρά ηχεία.

Θυμίζω ότι οι μετρήσεις του resolutionmag είναι ίσως οι μοναδικές που γίνονται σε ανηχοικό και επομένως τα διαγράμματα waterfall πλήρους φάσματος έχουν ιδιαίτερη αξία.

Γενικότερα, ένα τέλειο ηχείο. Τι να λέμε τώρα; Ιδιαίτερα στην έκδοση με digital in.
Να ρωτήσω κάτι, επειδή δεν φαίνεται. Στο Fig 4. Waterfall plot, η μονάδα μέτρησης του χρόνου (z-axis) , ποιά είναι ;
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Ξέρω, γίνομαι κουραστικός αλλά θα το ξαναγράψω για ν-οστή φορά:

Αυτά τα τέρατα ηχεία, που τόσο γουστάρουμε, είναι πεταμένα λεφτά για χρήση σε αναπαραγωγή μουσικής.

Αντίθετα, είναι απαραίτητα εργαλεία δουλειάς στην παραγωγή μουσικής. Μόνο με τέτοια τέρατα μπορεί ο μηχανικός να ακούσει τη μουσική που ηχογραφεί σε όλο το δυναμικό της εύρος. Και με αυτά μπορεί να αποφασίσει και να επιθεωρήσει τη συμπίεση που θα κάνει, τo ΕQ, κλπ.

Δυστυχώς όμως εμπορικοί λόγοι "αναγκάζουν" τους μηχανικούς να ¨φτιάχνουν¨ τη δουλειά τους ακούγοντας από ηχεία υπολογιστή (ούτε καν από 7 άρια). "Φτιάχνουν", με άλλα λόγια, την τυπική εμπορική μουσική για να ακούγεται καλά από ηχεία υπολογιστή. Λάιφ σας. Πουλάτε.
 


K

kimon

Guest
Παλιότερα έφτειαχναν έτσι τις παραγωγές (κασσετών) ή ισοστάθμιζαν τις ραδιοφωνικές εκπομπές, ώστε να ακούγονται καλά από τα φορητά ραδιοκασσετόφωνα.
 

Μηνύματα
12.348
Reaction score
14.578
.

ms(milliseconds)
Ναι συνήθως έτσι μετράνε σε ms αλλά είδα 30 60 100 και απόρησα. Δεν είναι μετρήσεις σε ανηχοικό αλλά μέσα σε δωμάτιο ; Αυτά είναι τεράστια νούμερα (νούμερα δωματίου) δεν είναι δυνατόν, κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά ;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι συνήθως έτσι μετράνε σε ms αλλά είδα 30 60 100 και απόρησα. Δεν είναι μετρήσεις σε ανηχοικό αλλά μέσα σε δωμάτιο ; Αυτά είναι τεράστια νούμερα (νούμερα δωματίου) δεν είναι δυνατόν, κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά ;
¿Estas seguro?
Στα δωμάτια παίζουν 300+
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κομμάτια σαν το τελευταίο, που είναι το 99.99% των εμπορικών παραγωγών έχουν συχνά μιξαριστει σε μικρά ηχεία και έχουν φτιαχτεί για να ακούγονται από μικρά ηχεια. Έχει κοπεί το κικ για να μην τερματίζουν τα μικρά γουφερς και ξαλιδιστει τα πρίμα για να μην καίγονται τα τουιτερς.

Και εμείς εδω βαυκαλιζομαστε με ακριβά / μεγάλα ηχεία και ακριβά στερεά. Μα πόσο άκυρο;

Τα ακριβά στερεά δικαιολογούν τα λ7 τους σε ελάχιστες περιπτωσεις. Συνήθως δικαιολογούν μόνο το εγώ των ιδιοκτητών τους.
Μολονότι συμμερίζομαι τους προβληματισμούς που εκφράζεις , σκέπτομαι παράλληλα πως όποιος έχει διαμορφώσει οριστικά τέτοια εκτίμηση για να εναρμονίζονταν ο λόγος με τις πράξεις θα έπρεπε πάραυτα να ξεφορτωθεί οτιδήποτε ποιοτικό ή ακριβό ηχείο και συνοδά θα είχε στη δική του κατοχή.

Ο ίδιος από τη μια συνειδητά δεν θα προμηθευόμουν πανάκριβες συσκευές , από την άλλη όμως δεν παύω να ευχαριστιέμαι στο μέγιστο βαθμό ό,τι έχω ανεξάρτητα από ποιότητα στο αναπαραγόμενο πρόγραμμα.

Η ουσία της ολιγάρκειας δεν έγκειται τόσο στο να ζητούσαμε παραπάνω ολοένα και λιγότερα , όσο στο να ευχαριστιόμασταν ολοένα και περισσότερο με όσα θα είχαμε ήδη χωρίς να ζητάμε το παραμικρό πράγμα παραπάνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.269
όποιος έχει διαμορφώσει οριστικά τέτοια εκτίμηση για να εναρμονίζονταν ο λόγος με τις πράξεις θα έπρεπε πάραυτα να ξεφορτωθεί οτιδήποτε ποιοτικό ή ακριβό ηχείο και συνοδά θα είχε στη δική του κατοχή.
Τα γράφει για να βγουν να πουλήσουν όλοι μτχ ATC, και να τα αγοράσει για να φτιάξει πολυκάναλο. :biggrin:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Μολονότι συμμερίζομαι τους προβληματισμούς που εκφράζεις , σκέπτομαι παράλληλα πως όποιος έχει διαμορφώσει οριστικά τέτοια εκτίμηση για να εναρμονίζονταν ο λόγος με τις πράξεις θα έπρεπε πάραυτα να ξεφορτωθεί οτιδήποτε ποιοτικό ή ακριβό ηχείο και συνοδά θα είχε στη δική του κατοχή.

Ο ίδιος από τη μια συνειδητά δεν θα προμηθευόμουν πανάκριβες συσκευές , από την άλλη όμως δεν παύω να ευχαριστιέμαι στο μέγιστο βαθμό ό,τι έχω ανεξάρτητα από ποιότητα στο αναπαραγόμενο πρόγραμμα.

Η ουσία της ολιγάρκειας δεν έγκειται τόσο στο να ζητούσαμε παραπάνω ολοένα και λιγότερα , όσο στο να ευχαριστιόμασταν ολοένα και περισσότερο με όσα θα είχαμε ήδη χωρίς να ζητάμε το παραμικρό πράγμα παραπάνω.
Πορεύομαι όπως και εσύ. Προσπαθώ να ευχαριστιέμαι στο μέγιστο βαθμό ό,τι έχω, δε ζητάω παραπάνω πράγματα, δεν καταναλώνω ασκόπως. (Καλα, μερικά παραπάνω κανάλια+ηχεία, θα τα ήθελα.) Είμαι επίσης έτοιμος, μα πολύ έτοιμος, να ξεφορτωθώ προιόντα που κατέχω και που θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά. Ευτυχώς αυτά που έχω πια δεν είναι πολλά. (Έχω ήδη ξεφορτωθεί αρκετά τέτοια προιόντα που είχα στο παρελθόν - εξού και "επαγγελματίας".)

Στην ακροαματική μου πορεία λοιπόν διαπιστώνω ότι για ακρόαση τυπικής δικάναλης μουσικής, όπως αυτή παρέχεται από διαδικτυακές υπηρεσίες, δεν απαιτούνται ηχεία - τέρατα γιατί δεν ενδείκνυται ακρόαση αυτής της μουσικής σε υψηλές εντάσεις, για λόγους που έχουμε εξηγήσει και τεκμηριώσει με βιβλιογραφικές αναφορές.

Επίσης, οργίζομαι γιατί εμπορικοί λόγοι αναγκάζουν μηχανικούς και ηχολήπτες με ζηλευτό εξοπλισμό και ηχεία - τέρατα να "φτιάχνουν" μουσική που είναι κατάλληλη για αναπαραγωγή από ... μη ζηλευτό εξοπλισμό και ηχεία - νάνους.

Η ηχητική ποιότητα της μουσικής και η ακαταλληλότητα των τυπικών οικιακών χώρων για αναπαραγωγή μουσικής είναι το σαθρό έδαφος πάνω στο οποίο δομήθηκε το όλο και πιο εξωφρενικά ακριβό χάμπυ του hifi.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Το έδαφος πάνω στο οποίο "αναγκάζονται" ή "ωθούνται" χομπίστες στη συνεχή αναζήτηση νέων προιόντων, που δεν λύνουν τα δύο παραπάνω προβλήματα. Ο κύκλος δεν κλείνει ποτέ. Ούτε σταματούν οι κοκορομαχίες στα φόρουμς ανάμεσα στους λαμπάτους και τους κλας-ντε, ανάμεσα στους αναλογικούς και ψηφιακούς.

Με ενοχλεί πολύ το παραπάνω. Σόρρυ κι όλας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το έδαφος πάνω στο οποίο "αναγκάζονται" ή "ωθούνται" χομπίστες στη συνεχή αναζήτηση νέων προιόντων, που δεν λύνουν τα δύο παραπάνω προβλήματα. Ο κύκλος δεν κλείνει ποτέ. Ούτε σταματούν οι κοκορομαχίες στα φόρουμς ανάμεσα στους λαμπάτους και τους κλας-ντε, ανάμεσα στους αναλογικούς και ψηφιακούς.

Με ενοχλεί πολύ το παραπάνω. Σόρρυ κι όλας.
Επίσης να μη φράζουμε το bass reflex στον (υψιπερατά κροσαρισμένα) δορυφόρο με ερμητικό τρόπο...
DSC02969.JPG
 





Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.276
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top