Gotcha!

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Μιας και εξ αιτίας ενός θέματος που άνοιξε ο Βασίλης εδώ πιο κάτω, θυμήθηκα ένα σχετικό ρηβιουερομαργαριτάρι, είπα να το κάνω θέμα, μιας και νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Πρόκειται για ένα ρηβιού του τελικού ενισχυτή Viola Symphony, που δημοσιεύθηκε παλαιότερα, στο 3ο τεύχος του High Fidelity, την άνοιξη του 2006. Το θέμα αξίζει τον κόπο, μιας και ο συντάκτης αυτού του άρθρου λέει και ξελέει στο ίδιο ρηβιού, καλλιεργώντας εσφαλμένες εντυπώσεις εκ του μη όντος.





Προσέξτε τώρα. «… ο Symphony διαθέτει ισορροπημένες (balanced) εισόδους…» γράφει ο μαθητευόμενος ρηβιουεροφωστήρ, «… δεν διαθέτει όμως τα γνωστά και αγαπημένα σε όλους RCA…». Να μη τα γράφω κι εγώ, διαβάστε το σκιασμένο στην εικόνα απόσπασμα. Από τα γραφόμενα του συντάκτη, το λογικό συμπέρασμα που μπορεί κανείς να εξαγάγει είναι πως αυτός ο τελικός ενισχυτής δεν μπορεί να συνδεθεί με κάποιον συνηθισμένο, τοπολογίας single ended προενισχυτή, μιας και δεν διαθέτει «τα γνωστά και αγαπημένα σε όλους RCA».





Όμως, μόλις δύο σελίδες παρακάτω, στο ίδιο άρθρο, στο σκιασμένο απόσπασμα που φαίνεται στην εικόνα, ο ίδιος συντάκτης αναφέρει πως τον ενισχυτή αυτόν οδήγησε και ο παθητικός προενισχυτής που έχει κατασκευάσει ο ίδιος, «χωρίς το παραμικρό πρόβλημα».

Εδώ υπάρχει μια αντίφαση. Εάν υποθέσουμε ότι ο παθητικός προενισχυτής του συντάκτη είναι τοπολογίας single ended, τότε ο συγκεκριμένος τελικός, παρά το γεγονός ότι στερείται «τα γνωστά σε όλους αγαπημένα RCA», μπόρεσε να συνδεθεί και να οδηγηθεί από έναν τέτοιο προενισχυτή, και μάλιστα «χωρίς το παραμικρό πρόβλημα». Αφού μια τέτοια σύνδεση είναι εφικτή, γιατί καταλογίζεται το σχετικό μειονέκτημα στον Viola; Γιατί ο συντάκτης δεν αναφέρει πώς έκανε τη σχετική σύνδεση; Δεν είναι άξιοι οι αναγνώστες του να μάθουν αυτόν τον τρόπο, παρά μόνον είναι άξιοι να διαβάζουν τα κατεβατά περί των εντυπώσεων ακροάσεων; Από τα 6€ που πλήρωσε καθένας από αυτούς τους αναγνώστες δεν βγάζει το ψωμί του ο συντάκτης; Εάν ναι, γιατί τους έχει στο ρίξιμο; Ή μήπως ο συντάκτης ψεύδεται, και ουδέποτε συνέδεσε τον παθητικό προενισχυτή του στο υπό δοκιμή μηχάνημα; Εξάλλου, ο ίδιος το λέει, πως ο ενισχυτής αυτός δεν έχει «τα γνωστά σε όλους αγαπημένα RCA». Εκτός, πια, αν ο παθητικός προενισχυτής του είναι κι αυτός διαφορικής τοπολογίας, και δεν διαθέτει –κι αυτός- «τα γνωστά σε όλους αγαπημένα RCA», αλλά εκείνα τα ποταπά τρίπινα που έχουν τα «επαγγελματικά». Λέτε να συμβαίνει αυτό το τελευταίο; Σιγά! Θα πέσω απ’ την καρέκλα!

Αυτά έχει η ζωή, που λέτε. Φτάχνεις ένα ωραίο μηχανάκι, πανίσχυρο, ογκώδες, όμορφο, πλήρως διαφορικό, αλλά μετά πρέπει να βρεθεί και κάποιος στερεοφωνορηβιούερ που να είναι άξιος να γράψει γι’ αυτό. Καλά, θα έχει μεγάλη πλάκα να γράφει το manual πώς συνδέεται ο ενισχυτής με προενισχυτή που δεν έχει «τα γνωστά σε όλους αγαπημένα RCA, όπως οι CAT, οι Conrad Johnson, και πολλοί άλλοι»…
 

Attachments


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ουπς... Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι αναμφισβήτητα, "ο αέρας που αναδύεται από το πολυάριθμο πλήθος, είτε με μακρινές φωνές, είτε με σποραδικά χειροκροτήματα, δημιουργεί μια ανάπλαση του χώρου πραγματικά οπτική", μόνο που οι Eagles παίζανε σε άλλο σύστημα; :137:

...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gotcha!

Γιατι εχω την εντυπωση πως θα μας πεταξουν με τις κλωτσιες απο...καπου?:121::137:
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Gotcha!

Στα πρώτα τεύχη του High Fidelity γραφόταν μαργαριτάρια με το κιλό. Είχαν σαν περιοδικό το άγχος να διαφοροποιηθούν από τα υπάρχοντα έντυπα και αν δώσουν μια πιο "γλαφυρή" παρουσίαση των συσκευών. Πέφτοντας στον λάκκο που οι ίδιοι έσκαψαν στην προσπάθειά τους να εντυπωσιάσουν, το μόνο που κατάφεραν ήταν να σκορπάν γέλιο στους υποψιασμένους αναγνώστες.

Τον τελευταίο χρόνο περίπου ηρέμησαν. Κατάλαβαν μάλλον, ότι με τέτοιες τακτικές απλά ναρκοθετούσαν την προσπάθειά τους.


Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξαναδιαβάσουμε τέτοιες γλαφυρότητες...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τώρα με τις άλλαγες του έμψυχου δυναμικού του περιοδικού να δεις τι γέλιο έχει να πέσει...:133::133::133:

Πάντος σε ένα θέμα που έχει άδικο ο Κ.Κ. είναι ότι ο δοκιμαστής βγάζει το ψωμί του από το περιοδικό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Gotcha!

Γιατι εχω την εντυπωση πως θα μας πεταξουν με τις κλωτσιες απο...καπου?:121::137:
Όπως βλέπεις, όχι μόνον το άφησα να κρυώσει, αλλά ούτε καν απαντάω. Βελτιώνομαι...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gotcha!

Όπως βλέπεις, όχι μόνον το άφησα να κρυώσει, αλλά ούτε καν απαντάω. Βελτιώνομαι...
Βρε συ σε εκανε κανεις νταντα η σου προσδιορισε τι να λες?:137:
Για ολα φταιει ο...πρωτευουσιανος!
Οταν εγραψες το κειμενο μου τηλεφωνησε μην μπορωντας να μιλησει
απο τα γελια και μου ειπε:

Ρε συ ειδες αυτα που εγραψε ο Κογιας?
Αν θα μας ξανακαλλλλλλεσουν σε ****** εγω θα κατσω να με...αγαπησεις
:142:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Gotcha!

Να σου πω ρε συ; Να ρίξω την απάντηση τώρα που έχω έμπνευση, και να αρχίσω να βελτιώνομαι από Δευτέρα;
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Gotcha!

Καλά. Λοιπόν άκου. Η ανησυχία σου είναι αβάσιμη, καθώς τα σκυλιά δεν μπορούν -δεν μπορούν- να διώξουν την αρκούδα όταν μπει στο μαντρί. Απλώς αλυχτάνε και όπου φύγει, φύγει...

(Αχχχ, ξαλάφρωσα. Βαρύ πράμα η βελτίωση σε ούστη μου...)
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Gotcha!

Καλά. Λοιπόν άκου. Η ανησυχία σου είναι αβάσιμη, καθώς τα σκυλιά δεν μπορούν -δεν μπορούν- να διώξουν την αρκούδα όταν μπει στο μαντρί. Απλώς αλυχτάνε και όπου φύγει, φύγει...
πω,πω!

 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Gotcha!

Τώρα με τις άλλαγες του έμψυχου δυναμικού του περιοδικού να δεις τι γέλιο έχει να πέσει...:133::133::133:

Πάντος σε ένα θέμα που έχει άδικο ο Κ.Κ. είναι ότι ο δοκιμαστής βγάζει το ψωμί του από το περιοδικό.
Για ρίξε πληροφορίες για τις αλλαγές, γιατί στα βόρεια δεν φτάνουν τα νέα...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Gotcha!

Γενικα το hi-fidelity ωραιοποιει τα παντα. Κακη κουβεντα για μηχανηματα σπανια θα διαβασεις. Προφανως το ενδιαφερει η πελατεια και οι διαφημησεις που παιρνει από τις εταιρειες. Φαινεται ότι εμπορικα τα καταφερε θαυμασια μ αυτή την πολιτικη. Τωρα το γεγονος ότι αναγνωστες ψαγμενοι θα καταλαβανουν ότι γραφει πολλες μπουρδες για να μην χασουν την πελατεια, αυτοι είναι λιγοι και αρα μικρο το κακο κι αν τους χασει σαν αναγνωστικο κοινο. Επισης το γεγονος ότι δεν κανει συγκριτικα με βαθμολογιες εχει αυτό ακριβως το νοημα, δηλαδη να μην στεναχωρεσει κανεναν εμπορο. Ο χωρος που εχουν για δοκιμες είναι πολύ μικρος και αρα ακαταλληλος για πολλα «μεγαλα» μηχανηματα. Ωστοσο δοκιμαζουν συνεχως πανακριβα μηχανηματα ενισχυτες και ηχεια που θελουν χωρο για να αναπνευσουν. Βγαζουν συμπερασματα. Αλλα ποια είναι η δικια σας γνωμη για τετοιου ειδους συμπερασματα? Είναι αξιοπιστα? Νομιζω ότι ρωταω για κατι που η απαντηση είναι αυτονοητη.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ρε παιδια ακομα περιμενετε κακη κουβεντα για μηχανημα απο περιοδικο? Η ειστε πολυ αισιοδοξοι η αφελης. Αυτο δεν προκειται να γινει ποτε σε κανενα περιοδικο του κοσμου. Και οπου εχει γινει εγινε για "αλλους" λογους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εδώ δεν τίθεται θέμα καλής ή κακής κουβέντας ρε παιδιά, αλλά αν έγινε όντως το τεστ με τις μηχανές που περιγράφονται ή αν έγινε γενικώς.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Πάντως διαφωνώ με ότι λένε πάντα καλά λόγια. Μέσα στα κείμενα θα διαβάσει κανείς σχεδόν πάντα και τα εμφανή μειονεκτήματα των υπό δοκιμή συσκευών. Δεν μπορεί να βγει κάποιος και να πει ότι είναι μάπα ένα προϊόν. Χρειάζεται πάντα και λίγο σωστό διάβασμα από πλευράς μας.

Χώρος δοκιμών δεν νομίζω να υπάρχει μιας και όλες οι δοκιμές από ότι καταλαβαίνω γίνονται στα σπίτια των δοκιμαστών.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ετσι ειναι Νικο, αλλα δεν θα πουν και ποτε στον επιλογο "Μην παρετε το μηχανημα".

Και ειναι και βαρυ να το πουν αυτο. Και αν με καποιο αλλο setup παιξει καλυτερα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.403
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top