H Δ' τάξη του Δ' Λυκείου Θηλέων Ηρακλείου, παρουσιάζει: Επαφές Τάξης Δ...

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: H Δ' τάξη του Δ' Λυκείου Θηλέων Ηρακλείου, παρουσιάζει: Επαφές Τάξης Δ...

Ε τί θα πουμε τώρα, οτι δεν εχουμε το κύκλωμα?!????? :cool_11: :cool_11:
τελικά, λέμε τα ίδια.....:cool_4:

mod, σκότωσε το αμέσως απο πάνω, πλς....
 

Μηνύματα
274
Reaction score
8
Audio review Murano P500s (ή 500ASP vs TA2024)

Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα στον κυβερνοχώρο!

Πρόσφατα, μετά από κάποιον καιρό μεταστροφής από τάξη Α (Sugden A21a, λαμπάτοι Croft) σε Δ και συμβίωσης με τον ΤΑ 10.1 κι ενώ είχα ορκιστεί ότι δεν ξαναεπενδύω σε "χάι εντ", αφού ένα τέτοιο μηχανάκι παίζει έτσι... αγόρασα κι εγώ Murano, τα P500s, για το βήμα παραπέρα. Κι αυτό διότι είχα την ευκαιρία να τα ακούσω για περίπου δυόμισι ώρες με δικό μου πρόγραμμα, *πολύ* απαιτητητικό. Μετά τη μία ώρα περίπου κατάλαβα τι παίζει με αυτά και γιατί συνεχίζω την ακρόαση, αφού φαινομενικά κι έχοντας εθιστεί στο tripath, τα Murano δεν είχαν αυτές τις "αδαμάντινες" μεσοϋψηλές που αναδεικνύουν όμως ιδιαίτερα τους όποιους θορύβους κάθε ηχογράφησης.

Αν και δεν διαθέτουν, λοιπόν, την αίσθηση "γυαλάδας" (εφέ AZAX) του tripath που με είχε τόσο καιρό συνεπάρει και *φαινόμενα* στο πρώτο άκουσμα πιο σκοτεινά, τα Murano είναι σαφώς ανώτερα παντού. Το μόνο που δίνουν, στην ουσία, είναι υψηλότερο κοντράστ αλλά σε όλο το συχνοτικό φάσμα, κάτι παρόμοιο με το φίλτρο κυκλικής πόλωσης στη φωτογραφία που ναι μεν μειώνει αμελητέα τη συνολική φωτεινότητα, ανεβάζει ωστόσο κατακόρυφα την ευκρίνεια, τον κορεσμό και το κοντραστ κάθε περιοχής ξεχωριστά ακόμα κι ανάμεσα σε δυσδιάκριτους τόνους ίδιων χρωμάτων. Πρόκειται για ένα χαρακτηριστικό διόλου κραυγαλεό, μια ποιότητα που εκτιμάς σταδιακά ως απαραίτητη, κι αυτό για μένα είναι ενδεικτικό.

Οι ατάκες, το legato ή staccato κάθε νότας, οι χροιές και εν γένει το μουσικό δρώμενο είναι έτη φωτός πιο "οργανικά" προσεγγίζοντας, ανατριχιαστικά θα έλεγα, το αληθινό.

Διατηρούνται στο ακέραιο η εσωτερική αρμονία, πολυφωνία και οι αντιχρονισμοί, αναδεικνύονται οι παύσεις, ενώ το πιο περίεργο είναι ότι τα κομμάτια φαίνεται να διαρκούν περισσότερο. Αυτό το επιβεβαίωσε κι ένας φίλος, διπλωματούχος κιθαριστής και με σπουδές στην ακουστική, χρόνιος λαμπάκιας χαϊεντάς (με την καλή έννοια), που νόμιζε ότι η καινούργια μου πηγή παίζει πιο... αργά. Φυσικά η πηγή δεν είχε αλλάξει ποτέ. (Εδώ το tripath χάνει ξεκάθαρα, όντας αγχωμένο και "τεχνητό").

Επιπλέον, η μουσική αναπνέει, ρέει αβίαστα και σβήνει φυσικά, ενώ η ακουστική κάθε χώρου -ιδιαίτερα οι αντηχήσεις του μπάσου- αποδίδεται τόσο πιστά όσο είναι εφικτό από μηχάνημα αναπαραγωγής ήχου. Η μουσική πλέον δεν περιγράφεται ούτε προβάλλεται, αλλά ερμηνεύεται στις τέσσερις διαστάσεις... στον χωρο(χρόνο) σας! Οι λεπτομέρειες είναι όλες εκεί κι ακόμα περισσότερες, όπως και το φύσημα σαν γενικότερη αίσθηση, αλλά δεν κλέβουν πια την παράσταση. Αυτό ακριβώς, δηλαδή, που γίνεται και στο live - κατ' εμέ, πρόκειται για "ταλέντο", ας μου επιτραπεί ο όρος. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι πλέον οτιδήποτε εμφανίζεται στην οθόνη του PC που έχω για μουσική -από εικονίδιο, παράθυρο, αλλαγή του χρώματος του background, χώρια το τροφοδοτικό- ακούγεται και από τα ηχεία (!), όπως και όλοι οι θόρυβοι που εισάγει ο λαμπάτος προ. Συγκριτικά λοιπόν, στο σύστημά μου, ενώ είναι αυξημένος ο θόρυβος του background, αυτό "ακούγεται" πιο μαύρο από πριν, με αποτέλεσμα οι νότες και οι ήχοι που ξεπηδούν να ξαφνιάζουν.

Άρα τολμώ να πω ότι χωρίς ακριβώς να συγχωρούν, τα Murano φέρονται εξαιρετικά στις less than perfect ηχογραφήσεις και στα ημιαπαράδεκτα lossy formats.

Τα δυναμικά, τέλος, είναι με μια λέξη ρεαλιστικά. Ακόμα και οι πιο χαμηλόφωνες νότες έχουν ψυχή, ενέργεια, ουσία και ρόλο στην ερμηνεία, ενώ το σύστημα -υποκειμενικά- ακούγεται πιο δυνατά στα ίδια db που έπαιζε ο Trends.

Ετυμηγορία: Ο ΤΑ 10.1 είναι για τα Murano ό,τι το φρέσκο για το παλαιό (καλό) κρασί, ό,τι το ενυδρείο για τον βυθό, ό,τι η σόμπα για το τζάκι, ό,τι ο ύπνος... (άσ' το δεν το λέω).

*Ξέρω ότι θα ήταν άδικη η σύγκριση 500W/1000EUR vs 10W/150EUR, άλλωστε έχει μόνο χαρακτήρα αναφοράς/μέτρου σύγκρισης, γι' αυτό δεν μένω τόσο στα δυναμικά και το χαμηλό όσο στον τρόπο παρουσίασης/ερμηνείας όπου ο tripath λάμπει.
Φυσικά δεν λαμβάνεται υπόψη καμία σύγκριση στην ποιότητα κατασκευής.

**Σημείωση επιβεβαιώνω κι εγώ την ασυμβατότητα με παθητικούς προ και τον θόρυβο που ακούγεται με τον προ κλειστό.

Πηγές: -Audio PC 0db -silent- fanless, usb flash boot Windows XP - κάρτα ήχου ESI Juli@ PCI
-Marantz CD 6000 OSE KIS
Προ: Κινέζικος, ασήμι hard wired, προενισχύτριες: 2 x NOS 1959 6922 Amperex "pinched waist / curved d getter", ανορθώτρια: 1 x NOS 1960 5AS4 RCA "d getter".

Ηχεία: Triangle Comete e (1992) 92db, 4Ω, 1,5 δρόμοι, χάρτινο γούφερ, πλαστικό τουίτερ από 10 khz και άνω.

Τελικοί: Murano P500s plus, TA 10.1 (volume pot bypassed), Mengyue Mini EL84.

Interconnect (ανισόρροπα): VDH The 1st Ultimate (CD, Pre), DNM reson (PC)
Speaker cable: 2x1m XLO Pro Type 600, DNM reson

Αν σας κούρασα, apologies. Ελπίζω... να μην κοπώ γι' αυτό... ή για το ότι κατάγομαι από Ρέθυμνο.

ΝιΚ.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Nίκο καλώς μας ήρθες και ευχαριστούμε πολύ για την καταγραφή των εντυπώσεών σου από την κόντρα Murano-Trends! :cool_4:

Eμείς προς το παρόν δεν βάζουμε τις λύσεις της Tripath στο παιχνίδι - τουλάχιστον όχι μέχρι να είναι ετοιμοπόλεμος ο Truepath που είναι πιο κοντά στα "κυβικά" των άλλων Class D που διαθέτουμε.

Εννοείται πως κανείς δεν κόβεται από το Λύκειό μας. :happy_9:
Επίσης εννοείται πως, αν είσαι Κρήτη, σε περιμένουμε σε κάποια από τις επόμενες συναντήσεις μας.
Ακόμα καλύτερα αν είσαι παρόν σε κάποιο audio meeting. Πραγματικά αξίζει τον κόπο να ακούσεις και τον Hypex.
 


Μηνύματα
274
Reaction score
8
Ευχαριστώ για τα σχόλια !!!

Είχα πάντα την περιέργεια για τα Ηypex, κυρίως λόγω του ότι σχετίζονται με τον κ. Bruno και τη Philips, αλλά ψάχνοντας εκτενώς στο δίκτυο είδα κάτι περίεργο. Έχει περάσει καιρός και δεν βρίσκω πια τα στοιχεία που θ' αναφέρω ούτε στην cache του mozilla, οπότε επαφίεστε στον λόγο μου...

Θεωρία Συνωμοσίας:

Σε φόρουμ όπου υπήρχε σχετική συζήτηση, κάποιο μέλος παρέθετε copy/paste από το *ανεξάρτητο* σάιτ classd.org μια συγκριτική *αντικειμενική* αξιολόγηση των ΟΕΜ λύσεων τάξης Δ, στις ακόλουθες κατηγορίες, συνοδευόμενες από βαθμό με άριστα το 10: Idea, Implementation, Sound, Value...

Λοιπόν, το UcD ήταν συνολικά καλύτερο με βαθμό στον ήχο 8, το icepower είχε 4 (!?) στον ήχο, αλλά ως αξία βαθμολογούνταν με 9 και πολύ κοντά -δεν θυμάμαι ακριβώς- ως ιδέα και υλοποίηση. Το δε tripath νομίζω είχε 5 στον ήχο...
Σήμερα ο τόπος www.classd.org κάνει απευθείας redirect στο www.hypex.nl.

1) Επιφυλάσσομαι ως προς το ότι τα ΟEM modules, τουλάχιστον τα tripath και icepower, ίσως τότε ήταν "πρώτης γενιάς". Επίσης, δεν θυμάμαι τα υπόλοιπα γιατί μόνο αυτά μ' ενδιέφεραν. Σίγουρα όμως το UcD είχε 8 στον ήχο (γιατί αυτό κυρίως με ενδιέφερε) με τεράστια διαφορά από το 2ο που νομίζω είχε 6 και δεν θυμάμαι ποιο ήταν.

2) Ίσως απλά πρόκειται για την αγορά από τη hypex ενός ήδη δημοφιλούς domain name προς πώληση, τίποτα περισσότερο.

Πάντως, έτσι στράφηκα στο icepower, πηγαίνοντας πρώτα στη Β&Ο για ακρόαση του μεγάλου Beolab, που οδηγείται αποκλειστικά με icepower, και στη συνέχεια στα Murano.

Και τώρα που σας γνώρισα, ψήνομαι πάλι για Hypex! wall_1
 


Μηνύματα
709
Reaction score
10
Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που άνοιξε αυτό το thread και ακόμα περισσότερος
από τότε που έγιναν οι συγκρίσεις που αναφέρονται εδώ, αλλά τώρα έχω λίγο
χρόνο να γράψω ένα-δυο πράγματα.

Για μένα ο "νικητής" ήταν ο μικρός Trends και ο λόγος είναι απλός: απίστευτα υψηλός
λόγος απόδοση/τιμή. Πραγματικά αν συγκριθεί με τρανζιστοράτους με τριπλάσια
τιμή σε ηχεία με σχετικά χαμηλές απαιτήσεις σε ισχύ δεν παίζεται...
Για μικρά ηχεία "βιβλιοθήκης" είναι best buy.
Αλλά ο Trends ήταν ο "εκτός συναγωνισμού" υποψήφιος της δοκιμής μας και
περιμένουμε όλοι με αγωνία τον μεγάλο αδελφό του (Κωστάκη τι γίνεται?).

Οι δύο βασικοί αντίπαλοι Hypex/Murano παίζουν στην κατηγορία τιμής των 1000 ευρώ περίπου
(πιο ακριβός ο Hypex και αν πάει κανείς σε εμπορική υλοποίηση το κόστος ανεβαίνει κι άλλο).
Και στα δύο συστήματα που δοκιμάστηκαν παράλληλα δεν έδειξαν κανένα πρόβλημα
να οδηγήσουν τα ηχεία. Έπαιξαν δυνατά και καθαρά με έλεγχο, χωρίς παραμορφώσεις
που κουράζουν. Ένα ζήτημα που υπάρχει με τους Murano είναι ο θόρυβος
που εμφανίζεται χωρίς την σύνδεση ενεργού προενισχυτή και όπως έχουμε
ήδη αναφέρει είναι προς διερεύνηση. Αναγκαστικά λοιπόν αποφύγαμε την χρήση
του παθητικού Blue Alps που έχει τον πιο καλό ήχο σε συνδυασμό με τον Hypex.

Χωρίς δυσκολία μπορεί κανείς να ακούσει τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους,
δίχως αυτές να είναι χαοτικές όπως αυτές ακούγονται σε σχέση με έναν τυπικό τάξης AB ενισχυτή.
Περισσότερο λεπτομέρειες θα έλεγα, αλλά είναι γνωστό ότι όσο περισσότερο
προσέχεις κάποια πράγματα, τόσο μεγαλύτερη βαρύτητα τους δίνεις, ξεχνώντας το αμαρτωλό παρελθόν...
(Γιάννη μπορείς να ακούσεις τώρα καθόλου από τον Yamaha?)

Οι Μurano λοιπόν έχουν παραπάνω αρμονικές σε σχέση με τον Hypex που
τους κάνουν να ακούγονται λίγο πιο "πλούσιοι" στις μεσαίες & υψηλές.
Αλλά οι αρμονικές αυτές φέρνουν πιο πολύ σε λαμπάτη υλοποίηση και δεν
ακούγονται άσχημα και ίσως κάποιους τους τραβήξουν περισσότερο και
θεωρήσουν τους Hypex πολύ "ξερούς/στεγνούς/εργαστηριακούς/κλινικούς" κλπ.
Ακόμα επειδή ο Hypex είναι πιο ήσυχος - καθαρός φαινόντουσαν να έχει και
ελάχιστα καλύτερα δυναμικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έπασχαν οι Murano,
το αντίθετο μάλιστα.

Πιστεύω ότι σε συστήματα όπως αυτό του Γιάννη με τα Klipsch οι Murano θα
ευχαριστήσουν περισσότερο τους ιδιοκτήτες τους, αφού θα τους δώσουν
μια πιο πλούσια μεσαία που τους λείπει, ακόμα και αν "θυσιάσουν" την
καθαρότητα & ακρίβεια των Hypex.
Από την άλλη για τον Hypex έχω ξαναγράψει, δίνει κέρδος στο σήμα χωρίς
να προσθέτει ή να αφαιρεί κάτι - ψυχρός εκτελεστής! (πώς μιλάω για το κατασκεύασμά μου )( )

Σε όσους δεν έχουν ακούσει τάξη Δ σε κάποια υλοποίηση ICE power ή Hypex,
απλά προτείνω να το κάνουν ανεπιφύλακτα και να αναρωτηθούν γιατί δεν το είχαν
κάνει τόσο καιρό... :crazy_1:

Πάντως περιμένετε γιατί σύντομα θα έχουμε έτοιμη και άλλη μία εναλλακτική
(και πιο οικονομική) πρόταση του χώρου (Κώστα Φ. έτοιμος?).
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Ευχαριστώ για τα σχόλια !!!

Είχα πάντα την περιέργεια για τα Ηypex, κυρίως λόγω του ότι σχετίζονται με τον κ. Bruno και τη Philips, αλλά ψάχνοντας εκτενώς στο δίκτυο είδα κάτι περίεργο. Έχει περάσει καιρός και δεν βρίσκω πια τα στοιχεία που θ' αναφέρω ούτε στην cache του mozilla, οπότε επαφίεστε στον λόγο μου...

Θεωρία Συνωμοσίας:

Σε φόρουμ όπου υπήρχε σχετική συζήτηση, κάποιο μέλος παρέθετε copy/paste από το *ανεξάρτητο* σάιτ classd.org μια συγκριτική *αντικειμενική* αξιολόγηση των ΟΕΜ λύσεων τάξης Δ, στις ακόλουθες κατηγορίες, συνοδευόμενες από βαθμό με άριστα το 10: Idea, Implementation, Sound, Value...

Λοιπόν, το UcD ήταν συνολικά καλύτερο με βαθμό στον ήχο 8, το icepower είχε 4 (!?) στον ήχο, αλλά ως αξία βαθμολογούνταν με 9 και πολύ κοντά -δεν θυμάμαι ακριβώς- ως ιδέα και υλοποίηση. Το δε tripath νομίζω είχε 5 στον ήχο...
Σήμερα ο τόπος www.classd.org κάνει απευθείας redirect στο www.hypex.nl.

1) Επιφυλάσσομαι ως προς το ότι τα ΟEM modules, τουλάχιστον τα tripath και icepower, ίσως τότε ήταν "πρώτης γενιάς". Επίσης, δεν θυμάμαι τα υπόλοιπα γιατί μόνο αυτά μ' ενδιέφεραν. Σίγουρα όμως το UcD είχε 8 στον ήχο (γιατί αυτό κυρίως με ενδιέφερε) με τεράστια διαφορά από το 2ο που νομίζω είχε 6 και δεν θυμάμαι ποιο ήταν.

2) Ίσως απλά πρόκειται για την αγορά από τη hypex ενός ήδη δημοφιλούς domain name προς πώληση, τίποτα περισσότερο.
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Το είχα δει το site και εγώ πριν μερικά χρόνια.
Το σίγουρο, πέρα από τις βαθμολογίες, είναι ότι έλεγε μεγάλες αλήθειες
και εξηγούσε το κάθετί. Θα βρείτε πολλά από αυτά σε papers που έχει
γράψει ο Bruno κατά καιρούς...
 

Μηνύματα
274
Reaction score
8
Πολύ σημαντικό σε σχέση με το classd.org είναι ακριβώς το ότι κατά 95% παρείχε ακριβή κι εμπεριστατωμένα στοιχεία από έγκυρους μελετητές του αντικειμένου... Και είναι αυτή ακριβώς η "σαϊεντολογία" :prof: του πράγματος που καθιστά τη συγκεκριμένη αξιολόγηση "θολή" και υποβολιμαία.
Παραθέτω, λ.χ., 100 έγκυρα "αληθή" στοιχεία και 1 "ψευδές" διεπόμενο από μεροληψία και υποκειμενισμό. Πολύ εύκολα κι αυτό θα γίνει πιστευτό, αφού ουδείς έχει λόγο να το αμφισβητήσει λόγω της εδραιωμένης αξιοπιστίας μου.
Αναλόγως, όμως, όταν η ποιότητα του "ψευδούς" επισημανθεί, αυτόματα τίθενται υπό αμφισβήτηση και τα 100 προκειμένου εκ του μηδενός να διαπιστωθεί η αλήθεια τους.
Με άλλα λόγια, 1 σταγόνα μαύρο (χρώμα) σε 100 λευκό και το αποτέλεσμα; Γκρίζο.

Σκεφθείτε για πόσους και για πόσον καιρό ο συγκεκριμένος τόπος αποτελούσε *την* πηγή πληροφοριών και πόσοι ενδεχομένως διαμόρφωσαν άποψη για την υπεροχή της τάδε σχεδίασης ώστε να αρχίσουν έρευνα και ανάπτυξη βασιζόμενοι σε αυτή κι όχι σε κάποια άλλη.

Θα έρθω, πάντως, να συμφωνήσω στο ότι ο ΤΑ10.1 (σε σωστό matching setup) είναι νικητής, αφού χρειάζεται δεκαπλασιασμός του κόστους, προκειμένου μια υλοποίηση Ηypex ή ICEpower να υπερκεράσει τις αρετές του. :bravo:
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Πολύ σημαντικό σε σχέση με το classd.org είναι ακριβώς το ότι κατά 95% παρείχε ακριβή κι εμπεριστατωμένα στοιχεία από έγκυρους μελετητές του αντικειμένου... Και είναι αυτή ακριβώς η "σαϊεντολογία" :prof: του πράγματος που καθιστά τη συγκεκριμένη αξιολόγηση "θολή" και υποβολιμαία.
Παραθέτω, λ.χ., 100 έγκυρα "αληθή" στοιχεία και 1 "ψευδές" διεπόμενο από μεροληψία και υποκειμενισμό. Πολύ εύκολα κι αυτό θα γίνει πιστευτό, αφού ουδείς έχει λόγο να το αμφισβητήσει λόγω της εδραιωμένης αξιοπιστίας μου.
Αναλόγως, όμως, όταν η ποιότητα του "ψευδούς" επισημανθεί, αυτόματα τίθενται υπό αμφισβήτηση και τα 100 προκειμένου εκ του μηδενός να διαπιστωθεί η αλήθεια τους.
Με άλλα λόγια, 1 σταγόνα μαύρο (χρώμα) σε 100 λευκό και το αποτέλεσμα; Γκρίζο.

Σκεφθείτε για πόσους και για πόσον καιρό ο συγκεκριμένος τόπος αποτελούσε *την* πηγή πληροφοριών και πόσοι ενδεχομένως διαμόρφωσαν άποψη για την υπεροχή της τάδε σχεδίασης ώστε να αρχίσουν έρευνα και ανάπτυξη βασιζόμενοι σε αυτή κι όχι σε κάποια άλλη.
Εάν πραγματικά νομίζεις ότι υπάρχει επιστήμονας - όχι απλός άνθρωπος -
που είναι 100% αντικειμενικός μπορείς άνετα να λες τα παραπάνω.
Σίγουρα υπάρχουν αυτοί που έχουν ένα ελάχιστο ποσοστό υποκειμενικότητας
και αυτούς προσπαθεί κανείς να προσέξει και πάντα με κριτικό μάτι.
Αλλά το μηδενικό ποσοστό υποκειμενικότητας απλά δεν συμβαδίζει με
την ανθρώπινη φύση και το 1% που φέρεις ως παράδειγμα είναι εξαιρετικό.
Πάντως το αν πολλοί βασίστηκαν στα γραφόμενα του site αυτού, από αυτά που
έχω δει είναι ότι πολλοί αντίθετα δεν πρόσεξαν κάποια από αυτά που γράφονταν
σε αυτό και φάγαν τα μούτρα τους...
Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι όλα ήταν άψογα, αλλά μπροστά σε χοντρές
κοτσάνες που κυκλοφορούσαν/κυκλοφορούν έβαζε μια τάξη.
Και στο κάτω κάτω της γραφής, ο Bruno κάνει δημοσιεύσεις, παρουσιάζει
επιστημονικά τις ιδέες του, προσπαθεί να προωθήσει τον τομέα, όποιος
θέλει να τον αντικρούσει ιδού η Ρόδος.
Και επειδή δεν πρέπει να ισχύει το πίστευε και μη ερεύνα, ακούστε ιδίοις ώτα και κρίνετε!

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθώ, πήγα και εγώ να κάνω τον έξυπνο και κατάλαβα
τα αδιέξοδα που περιέγραφε στην πορεία... )(
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
.... πολλοί αντίθετα δεν πρόσεξαν κάποια από αυτά που γράφονταν σε αυτό και φάγαν τα μούτρα τους...

Δηλαδη ?
Πες πιο πολλα για αυτο


.... πήγα και εγώ να κάνω τον έξυπνο και κατάλαβα
τα αδιέξοδα που περιέγραφε στην πορεία..

Οπως και γι' αυτο pls

Εκτος του σχετικα χαμηλου κοστους, και ευκολιας στην συναρμολογηση, τι αλλες αρετες πιστευεις οτι εχουν τα class D σε σχεση με αλλες τεχνολογιες/δομικα εξαρτηματα/ταξεις λειτουργιας, εστω μιλωντας και για ακριβοτερες υλοποιησεις ?
Ή οι συγκρισεις σου γινονται μονο μεταξυ μηχανηματων class D ?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τα νέα modules της ICEpower (σειρά ASX2)... Λένε πως είναι ανώτερα από τα ASP.
Είχα αναφερθεί σε αυτά εδώ.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
8
Δεν μπόρεσα να βρω αρκετές πληροφορίες για τα ICE τρίτης γενιάς πέρα από τεχνικά χαρακτηριστικά. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια υλοποίηση με αυτά, έστω και Β&Ο ?

Επίσης αναρωτιέμαι αν στα μίνι συστηματάκια philips με dvd και ribbon tweeter στα ηχεία (mcd708 και mcd908) που έχουν ενισχυτές class D υπήρχε, λέμε τώρα, καμιά πιθανότητα αυτοί να είναι hypex ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.488
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top