H αιωνια διαμαχη(DLP vs LCD)

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Διαβαζοντας μηνυματα σας σε αλλα θεματα διακρινω πως σας τρωει ο...αποτετοιος σας :lol: για συζητηση αντιπαραθεσης μεταξυ των δυο τεχνολογιων.

Ισως η αντιπαραθεση και οι λογοι διαφωνιων ενισχυονται απο τις τελευταιες παρουσιασεις καποιων καλων LCD υλοποιησεων.
Ισως ακομα και απο το γεγονος πως πλεον ισχυει η αναλογια 2:1 στην αντιστοιχια αναλυσης/χρηματων για την αποκτηση ενος προβολεα.Με λιγα λογια δηλαδη, για ιδια αναλυση θες τα διπλα χρηματα για εναν DLP προβολεα σε σχεση με εναν LCD.

Ειναι οποτε οι dlp τοσο καλυτεροι ωστε να δικαιολογουν τα επιπλεον(εως και διπλα αλλα και πολλαπλα)χρηματα για την αγορα τους?

Εαν καποιος θελει να διαθεσει π.χ. 2000 ευρω θα ηταν προτιμοτερο να σπευσει στην αγορα ενος 1280χ720 LCD προβολεα η ενος 800χ600 DLP?

Ειναι οι διαφορες μεταξυ των δυο τεχνολογιων,και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους τα προτερηματα υπερ των DLP τοσο προφανη?

Πως συνδυαζονται ολα αυτα με την ελευση του High Definition οπου η μεγαλη αναλυση ειναι κατι παραπανω απο επιθυμητη?

Θα προχωρησει η ΤΙ σε σημαντικες μειωσεις ωστε να εξισωσει τις τιμες με αυτες των LCD?

Δεν κρυβω πως τις τελευταιες ημερες μια απο τις αγαπημενες μου συγκρισεις ειναι αναμεσα σε εναν LCD προβολεα αναλυσης 1280χ720 και σε εναν DLP ιδιας αναλυσης αλλα σχεδον διπλασιας τιμης.

Στο παρελθον εχω εκφρασει τις αποψεις μου-ακραιες καποιες φορες- απο τις οποιες δεν προτιθεμαι να μετακινηθω.
Ακουω τις δικες σας...

δειτε και εδω για...βιβλιογραφια:http://www.soundvideo.com/value_DLP-vs-LCD.htm
 

Μηνύματα
195
Reaction score
32
Eπιλεγουμε DLP για DVD κοιταζοντας το σημερα και LCD για HDTV κοιταζοντας το αυριο.A κοιταζουμε ταυτοχρονα και το σημερα και το αυριο ...ζαλιζομαστε.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αντρέα θα ξαναπώ αυτό που λέω κάθε φορά:
Σε προιόντα ψηφιακά και κυρίως όταν έχουν κάποιο κόστος, κοιτάμε το σήμερα και μόνο αυτό!

Τι να το κάνω το HD σήμερα, όταν στους βιντ/λεις μας θα δούμε κατά 90+% DVD με μέγιστη ανάλυση 1024Χ576

Όταν με το καλό έρθει το HD στην ζωή μας (και στα videoclub βεβαίως-βεβαίως......) το ξανασυζητάμε (δηλ. σε κανα 2 χρόνια και βάλε.......)

Με τα σημερινά δεδομένα ένας Matterhorn είναι η ιδανική επιλογή (ιδιαίτερα τώρα που έχουν πέσει και κάτω από το ψυχολογικό όριο των 3 χιλιάρικων, βλέπε BenQ 7800). Toν τοποθετούμε στον χώρο μας, τον ρυθμίζουμε και ευχαριστιόμαστε ταινίες μια χαρά (προς το άψογα θα έλεγα)

Αν βέβαια μας περισσεύουν, ή έχουμε ανακαλύψει το δέντρο που "γεννάει" 500ευρα, έχει καλώς!Πάμε σε HD DLP........

Σε τελική ανάλυση τις ψηφιακές συσκευές τις αγοράζουμε πάντα με βάση το σήμερα γιατί αν μπλέξουμε στην νοοτροπία του "περίμενε λίγο ακόμα για να πέσουν οι τιμές και να πάρουμε κάτι καλύτερο σε 1 μήνα" θα περάσουν ΠΟΛΛΟΙ μήνες και ούτε ταινίες θα ευχαριστηθούμε και (σύμφωνα και με τον νόμο του Μέρφυ.....) όταν το αποφασίσουμε και αγοράσουμε, την επόμενη κι όλας μέρα θα βγει ο σούπερ-ντούπερ αντικαταστάτης αυτού που αγοράσαμε και......."κλάφτα Χαράλαμπε!!!"
(ο οποίος αντικαταστάτης παρεπιπτόντως ΔΕΝ θα είναι τελικά και τόσο σούπερ-ντούπερ όσο λέγανε τα προσπέκτους, γιατί τι να κάνουμε, μάρκετινγκ είναι αυτό και προσπαθεί να μας δημιουργήσει ανάγκες)


Συμπέρασμα?
Εγώ εξακολουθώ να προτιμώ DLP, ακόμα κι αν είναι χαμηλότερης ανάλυσης
(κι αν ήταν να αγοράσω σήμερα βιντ/λέα......πάλι τον 5700 θα επέλεγα, παρόλο που έχουν περάσει ήδη 4 μήνες από την αγορά του και ως γνωστόν: 4 μήνες σε ψηφιακά μέσα είναι 2 με 3 αναλογικά χρόνια!! :wink:  :wink:  :wink: )
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Εγώ στη παρούσα περίοδο της ζωής μου, θα αγόραζα μόνο LCD για τους εξής λόγους: Κατά αρχήν είναι φτηνοί σε σχέση με αυτά που προσφέρουν. Με βάση ότι το μέλλον λέγεται HD και λόγω HTPCάκιας γαρ τη θέλω την παραπάνω ανάλυση έστω και αν συμφωνώ -αλλά δεν επαυξάνω- για την (κατά Β. Λάμπρου και άλλων) ψηφιακή-ψεύτικη-σκληρή εικόνα των LCD και φτηνών DLP. Επίσης γιατί δεν με ενοχλεί το "μολυβί - ανθρακί" έναντι του μαύρου, άλλωστε το βοηθάω αν χρειαστεί και με οθόνη αυτό. Αλλά ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν μου είναι δυνατό τώρα να δώσω τα χρήματα που απαιτούνται για έναν 777, 7205, 8700+, Ζ12000 και δεν ξέρω ποιά άλλα "τέρατα" κοστίζουν ανάλογα (δικαίως ή αδίκως) τα χρήματα αυτά ή και περισσότερα. Τώρα αν στο μέλλον κερδίσω κάποιο ΛΟΤΤΟ, τα παραπάνω τέρατα μάλλον "λίγα" θα μου φαίνονται...
 

Μηνύματα
140
Reaction score
0
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη Δημητρόπουλο. Σήμερα ενας Materhorn εχει την καλύτερη αναλογία απόδοσης προς τιμή. Στα σύν του βέβαια και η αποδεδειγμένη αριστη διαχρονικότητα (τροχός γάρ). Δεν ξεχνώ τα ξεπλυμένα χρώματα και τις κηλίδες (απο σκόνη στα panels) των LCD μετά απο κάποιους ....μήνες οπερ σημαίνει μια 500αρα Ευρώ σε service (μαζί με νέα λάμπα,εννοείται)
 

Μηνύματα
844
Reaction score
4
Αν και έχω πολύ μικρή εμπειρία στους προβολείς είναι τέτοια η διαφορά σε αυτα που έχω δει που πιστεύω οτι δεν θα έπρεπε να τίθεται καν θέμα διαμάχης.

Το θέμα της ανάλυσης είναι όπως οι ονομαστικές ταχύτητες στους επεξεργαστές. Απάτη. Είναι απίστευτο επίσης το πόσο τσιμπάει ο κόσμος με το HD σήμα. Το λέω εγώ που έχω 25Gb στο σκληρό μου με HD υλικό. Λέει ο άλλος "θέλω να είμαι έτοιμος". Μα για πότε? Για μετά απο 3 χρόνια (και ΑΝ)?...Τότε με 1500€ θα αγοράζεις HD DLP προβολέα και αυτός που έχεις αγοράσει δεν θα αξίζει μία και 3 χρόνια θα είσαι χαμένος στην ποιότητα.

Επίσης έχει υπερεκτιμηθεί πιστεύω και το θέμα με το "Raindow effect". Σήμερα που ο "entry level" DLP προβολέας είναι ο 4805 και οι επερχόμενοι κλώνοι του με ταχύτητες τροχού 4Χ και 5Χ, νομίζω οτι αυτό το θέμα έχει λήξει.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
:?:...Για να μαθενω και εγω ... :shock:

#Τα HD σηματα απο τι αναλυση και πανω ξεκινανε?

#Με ποια μεσα πετυχαινουμε HD αναλυση?

#Τι αναλυση εχουν τα DVD που νοικιαζουμε?

#Τα dvd players υποστηριζουν μεχρι καποια συγκεκριμενη αναλυση αναλογα τα χαρακτηριστικα τους ? Ή οτι τους δωσεις δειχνουν?

ΕΥΧΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ τους ΣΟΦΟΥΣ του FORUM
:mrgreen:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
καλα καθεστε και συγκρινετε τις υψηλες αναλυσεις των lcd με τις χαμηλες των dlp? σαν να συγκρινεις μια εικονα αναγλυφη στυλ card postal με την τηλεοραση. η διαφορα γινεται αντιληπτη αν συκρινουμε τις αναλυσεις του monitor μας, η ευκρινεια κανει την διαφορα. να μην μιλησουμε για χρωματα που για να δεις χρωμα της προκοπης σε dlp θελεις πανω απο 10000€. και στο τελος σαν κερασακι στην τουρτα αναλογιστειτε αν μπορειτε να καθισετε να δειτε 3 ή 4 ωρες συνεχομενα με αυτες τις περιεργες λαμψεις, αναλαμπες ή πως αλλιως να το πω... rainbow! απλα με την βοηθεια ενος πακετου ασπιρινες! οι dlp ζαλιζουν και ζαλιζονται στις πολυωρες προβολες ΟΠΟΙΟΣ και αν ειναι ο χρωματικος τους τροχος και ΔΕΝ χρειαζεται καποιος να εχει αστιγματισμο ή να ειναι προβληματικος για να το καταλαβει!
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Code:
#Τα HD σηματα απο τι αναλυση και πανω ξεκινανε?
Για την ακριβεια ειναι δυο ''ειδων'' οι HD αναλυσεις.

Το 720p format παραγει την εικονα με 720 καθετες γραμμες, με 1280 pixels οριζοντιως η καθε μια γραμμη, και ειναι αυτο που ονομασουμε αναλυση "1280 x 720". Το 720p χρησιμοποιει progressive scanning (προοδευτικη σαρωση) για να απεικονισει την εικονα. Πιο απλα, το progressive στελνει μια πληρη εικονα 50 φορες το δευτερολεπτο.

Το 1080i format παραγει την εικονα με 1080 καθετες γραμμες, με 1920 pixels οριζοντιως η καθε μια γραμμη, και ειναι αυτο που ονομασουμε αναλυση ""1920 x 1080". Το 1080i χρησιμοποιει interlaced scanning (πλεκτη σαρωση, οπως οι τηλεορασεις που εχουμε) για να απεικονισει την εικονα. Πιο απλα, το interlaced δεν στελνει μια πληρη εικονα, αλλα στελνει 25 φορες το δευτερολεπτο τις μονες γραμμες (1-3-5-....-1079) και 25 φορες το δευτερολεπτο τις ζυγες γραμμες (2-4-6-...-1080) εναλλαξ για να σχηματισει την εικονα.


Code:
#Με ποια μεσα πετυχαινουμε HD αναλυση?
Καταρχην το υλικο πρεπει να ειναι γραμμενο σε HD.
Μεχρι στιγμης (αν δεν εχει βγει κανενα πανακριβο DVDp :!: ) μπορουμε να το αναπαραξουμε σε υπολογιστη και να το δουμε μεσω της καρτας γραφικων που μπορει να φτασει σε τετοιες αναλυσεις στην οθονη του (αν υποστηριζει αναλυση), σε προβολεα (αν υποστηριζει αναλυση), και σε HD ready τηλεοραση (Plasma ή LCD).


Code:
#Τι αναλυση εχουν τα DVD που νοικιαζουμε?
Παιζει ρολο το Aspect Ratio της ταινιας.
Σε PAL συστημα εχουμε σε wide format
1.33:1 ------------ 538 x 576
1.66:1 ------------- 671 x 576
1.78:1 (16:9) ----- 720 x 576
1.85:1 -------------- 720 x 554
2.35:1 ------------- 720 x 436

Για να μην μπερδευεσαι εχε στο νου σου το 720 x 576


Code:
#Τα dvd players υποστηριζουν μεχρι καποια συγκεκριμενη αναλυση αναλογα τα χαρακτηριστικα τους ?  Ή οτι τους δωσεις δειχνουν?
Υποστηριζουν μεχρι καποια αναλυση (την 720 x 576 τα πιο πολλα) και δειχνουν αυτο που μπορουν :D
 

Αυριο εχει διαγωνισμα :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
καλα καθεστε και συγκρινετε τις υψηλες αναλυσεις των lcd με τις χαμηλες των dlp? σαν να συγκρινεις μια εικονα αναγλυφη στυλ card postal με την τηλεοραση. η διαφορα γινεται αντιληπτη αν συκρινουμε τις αναλυσεις του monitor μας, η ευκρινεια κανει την διαφορα. να μην μιλησουμε για χρωματα που για να δεις χρωμα της προκοπης σε dlp θελεις πανω απο 10000€. και στο τελος σαν κερασακι στην τουρτα αναλογιστειτε αν μπορειτε να καθισετε να δειτε 3 ή 4 ωρες συνεχομενα με αυτες τις περιεργες λαμψεις, αναλαμπες ή πως αλλιως να το πω... rainbow! απλα με την βοηθεια ενος πακετου ασπιρινες! οι dlp ζαλιζουν και ζαλιζονται στις πολυωρες προβολες ΟΠΟΙΟΣ και αν ειναι ο χρωματικος τους τροχος και ΔΕΝ χρειαζεται καποιος να εχει αστιγματισμο ή να ειναι προβληματικος για να το καταλαβει!
Nα ρωτήσω κάποια πράγματα?
Θα πάρεις βιντεοπροβολέα να τον κάνεις ΤΙ?
Απαντώ: να βλέπεις ταινίες σε ποσοστό άνω του 70%......Σωστά?
Ξέρεις εσύ κανένα βιντεοκλάμπ να νοικιάζει DVD με υλικό HD? Γιατί εγώ δεν ξέρω!
’ρα η υψηλή ανάλυση που θα χρειαστεί? Θα την έχουμε καβάτζα μπας και μας χρειαστεί? Ή θα περιμένεις 3 χρόνια (και ΑΝ) να έρθει τέτοιο υλικό για να χαρείς?
Γιατί αν θα περιμένεις το προβολικό θα είναι για πέταμα τότε.................

Λες ότι τα χρώματα στους DLP είναι χάλια και μόνο σε μηχανάκια των 10Κ μπορείς να τα δεις σωστά! Και ότι πρέπει να πίνεις ασπιρίνες για να μην ζαλίζεσαι κ.ο.κ
Αλήθεια, σε ποιόν DLP τα είδες αυτά?
Γιατί αν μιλάς για Χ1 πχ, να σου υπενθυμίσω ότι κατ' αρχήν δεν είναι τόσο χάλια όσο λες αλλά και απ' την άλλη είναι ένα μοντέλο που και έχει αντικατασταθεί αλλά και είναι entry level.

Μπορείς να μας αναφέρεις και άλλους DLP που τα παρατήρησες ΟΛΑ αυτά?
Γιατί σήμερα, ακόμα και ο 4805 ΔΕΝ προβληματίζει στο θέμα "ουράνιο τόξο"

Στον τομέα του χρώματος θα έλεγα το απλό: "στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλανε για.....σκοινί"
Γιατί το λέω αυτό?
Μα αν έχουν πρόβλημα οι DLP στα χρώματα......τότε οι LCD τι έχουν? Είναι ήδη πεθαμένοι?
Εκτός και αν σου αρέσει να παρακολουθείς ταινίες και τα άλογα να τα βλέπεις.......ζέβρες!! :wink: :wink: :wink: :wink:

Και οι δύο τεχνολογίες έχουν προχωρήσει μπροστά........Πολύ μπροστά!
Στις μέρες μας, μπορεί κανείς να βρει αξιόλογα μηχανάκια και απ' τις δύο σχολές και να ευχαριστηθεί τις ταινίες του.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ως αναφορά το ποιά σχολή θα προτιμήσει.
Και ο καθένας θα έχει τους λόγους του για να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

Εγώ επέλεξα DLP
Εσύ LCD

Όλα καλά.....όλα ανθηρά..................
Ο χρόνος θα δείξει ποιός έκανε καλύτερη επιλογή!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Παιζει ρολο το Aspect Ratio της ταινιας.
Σε PAL συστημα εχουμε σε wide format
1.33:1 ------------ 538 x 576
1.66:1 ------------- 671 x 576
1.78:1 (16:9) ----- 720 x 576
1.85:1 -------------- 720 x 554
2.35:1 ------------- 720 x 436

Για να μην μπερδευεσαι εχε στο νου σου το 720 x 576



Code:
#Τα dvd players υποστηριζουν μεχρι καποια συγκεκριμενη αναλυση αναλογα τα χαρακτηριστικα τους ? Ή οτι τους δωσεις δειχνουν?

Υποστηριζουν μεχρι καποια αναλυση (την 720 x 576 τα πιο πολλα) και δειχνουν αυτο που μπορουν


Αυριο εχει διαγωνισμα

Μπράβο Γιώργο. Ωραία ανάλυση!


Όσοι τα διαβάσατε(-με) καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι ένας βιντ/λέας ανάλυσης μέχρι 1024Χ576 ή το πολύ 1024Χ768 θα μας δώσει ό,τι μπορεί να μας δώσει με την σειρά του το δισκάκι (απ' το βιντεοκλάμπ) και βεβαίως το DVDp μας!

Προς τι λοιπόν ο αλληλοσπαραγμός?
Ας χαρούμε τα σημερινά δεδομένα και για το μέλλον.......βλέπουμε τότε!! :roll:
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
φιλε Γιαννη σεβομαι τις αποψεις σου 100%. Αλλα θελω να συμπληρωσω κατι: παλια ηταν η καραμελα με το συρμα(διχτυ), αλλα με τις υψηλες αναλυσεις εφυγε. Τωρα ηρθαν οι ζεβρες.. προσωπικα μου αρεσουν τα ζωα παρα τα ουρανια τοξα. το γιατι? γιατι δεν ειναι κουραστικο για τα ματια. απλα. και φυσικα οι υψηλες αναλυσεις δεν ειναι μονο για HD. οποιος εχει HTPC μπορει να το συμπερανει.σε κοντινη θεαση δεν βλεπεις τα τετραγωνακια. καταλαβαινεις τι εννοω? δεν ειναι ωραιο να χανεται πληροφορια απο το δισκακι ομως, ετσι? επειδη μονο οι ταδεx720 τα δειχνουν ΟΛΑ. ολοι αλλοι κοβουν και ραβουν..

η λογικη του 'δεν αγοραζω κατι τωρα γιατι εχει ΚΑΙ μελλοντικες δυνατοτητες και ας ειναι φθηνοτερο' συγνωμη αλλα με βρισκει διαφωνο.
δεν λεω οτι οι dlp δεν ειναι αξιολογοι. απλα οι αξιολογοι dlp για εμενα σημερα ξεκινανε απο τα 10000€ και ναι ειναι καλυτεροι απο τους σημερινους lcd.

οσο γιατα χρωματα ειναι φανερο πως υπερτερουν οι lcd ενω οι dlp τα δειχνουν ολα ξεπλυμενα. φιλικα.
 

Μηνύματα
385
Reaction score
7
Εχοντας λίγη σχετικά πείρα από προβολείς και μεγαλύτερη από Hi-End συσκευές ήχου θα σας έλεγα πως η κόντρα αυτή θυμίζει την αντιστοίχως αιώνια διαμάχη μεταξύ ΛΑΜΠΑΣ-SOLID STATE.

Η κάθε τεχνολογία έχει τα "μειονεκτήματά" της και αντοιστοίχως τα "πλεονεκτήματά" της. Υπάρχουν στην αγορά συσκευές που ελαχιστοποιούν τα μειονεκτήματα ώστε να είναι "ανεκτά" και στο τέλος να παράγεται ένα "ομοιογενές" αποτέλεσμα. Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει με όλες τις συσκευές.

Εξελισσόμενες και οι δύο τεχνολογίες προσπαθούν να "συγκλίνουν" ως προς το τελικό αποτέλεσμα. Τα εγγενή τους χαρακτηριστικά δεν εξαφανίζονται απλά "καμουφλάρονται".

Το ζητούμενο για τον καθένα μας είναι να βρεί αυτό που τελικά του "αρέσει" πιό πολύ στο μάτι σε σχέση με τα λεφτά που καλείται να πληρώσει. ΠΑΝΤΑ μιλάμε για ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ κι αυτό γιατί προφανώς δεν έχουμε τα 10.000 για να πάμε στην κορυφή. Οπότε δεν τίθεται θέμα.

Προσωπικά προτιμώ τους LCD πχ στην χαμηλή κατηγορία τιμής γιατί απλά τα μειονεκτήματά τους δεν με ενοχλούν τόσο. Υπάρχουν όμως άλλοι που δεν τους ενοχλούν τα μειονεκτήματα των DLP. Δεν είμαι στραβός ούτε θεωρώ ότι είναι οι άλλοι. Στο κάτω κάτω ακόμα κι αν κάποιος είναι στραβός θα επιλέξει βάση της στραβομάρας του, έτσι δεν πάει ?

(Πάντως ο DLP BenQ 8700+ στα 4000€ με component που τον είδα δεν είχε πρόβλημα χρωμάτων και γενικά είχε πολύ balanced εικόνα με πλούσιο χρώμα και βελούδινη υφή χωρίς ενοχλητικά artifacts.)

Δυνατότητες πηγής, καλωδίων, ρυθμίσεων και συνθήκες θέασης (χρώμα τοίχων απόσταση προβολέα από το πανί, μέγεθος εικόνας και απόσταση θεατή) θα πρέπει να λαμβάνονται επίσης ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ υπ΄ όψη.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
οσο γιατα χρωματα ειναι φανερο πως υπερτερουν οι lcd ενω οι dlp τα δειχνουν ολα ξεπλυμενα
Αυτο θα ηθελα να μου το αποδειξει καποιος.
Διαφωνω ριζικα!
 

Μηνύματα
844
Reaction score
4
>και φυσικα οι υψηλες αναλυσεις δεν ειναι μονο για HD. οποιος εχει HTPC μπορει >να το συμπερανει.σε κοντινη  θεαση δεν βλεπεις τα τετραγωνακια. καταλαβαινεις τι >εννοω? δεν ειναι ωραιο να χανεται πληροφορια απο το δισκακι ομως, ετσι? επειδη >μονο οι ταδεx720 τα δειχνουν ΟΛΑ. ολοι αλλοι κοβουν και ραβουν..


Πως γίνεται να χάνεται πληροφορία σε panel ανάλυσης 1024X576 όταν από την πηγή παίρνεις 720X576 ???!!!!!

Επειδή παίζεις από τον υπολογιστή σημαίνει ότι ξαφνικά έχεις και HD υλικό? Μην τρελαθούμε κιόλας. *

Πολλοί computer-αδες, πέφτουν στην παγίδα της ανάλυσης κάνοντας ένα ΒΑΣΙΚΟ λάθος. Στον υπολογιστή όταν ανεβάζουμε ανάλυση κερδίζουμε ΑΜΕΣΩΣ γιατί η πηγή μας (Software) και το μέσο (κάρτα γραφικών) έχουν την πληροφορία και την ικανότητα αντίστοιχα να το κάνουν. Πέραν του ότι μιλάμε για αύξηση ανάλυσης στο ίδιο monitor, ίδια τεχνολογία δηλαδή και μπορούμε να συγκρίνουμε με σταθερά κριτήρια.

Και μιας και μιλάμε για υπολογιστές. Στα 1024Χ768, ας πούμε, ποίο monitor δείχνει καλύτερα? Ένα κλασσικό CRT η το καλύτερο στον κόσμο LCD? To κλασσικό CRT. Μα γιατί? Πήγε περίπατο λοιπόν η ανάλυση επειδή μιλάμε για άλλες τεχνολογίες.

Στα προβόλια οι διαφορές που έχουν οι τεχνολογίες ξεπερνούν το θέμα της ανάλυσης και δημιουργείται ένα μπάχαλο για αυτό ακριβώς τον λόγο. Προβολείς με χαμηλότερη ανάλυση ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ καλύτερα γιατί η τεχνολογία που χρησιμοποιούν και η αδυναμία της πηγής (DVD) τους το επιτρέπει.

Όπως και στους επεξεργαστές η ονομαστική ταχύτητα ΕΠΑΨΕ να αποτελεί το βασικό κριτήριο έτσι είναι και στους προβολείς. Δεν είναι η ανάλυση αυτή που σου καθορίζει οπωσδήποτε και τον καλύτερο προβολέα.

Αν επίσης σε κάποιους αρέσει να βλέπουν τα πρόσωπα των ανθρώπων μόνιμος ροδαλό-κόκκινα και γενικά τα χρώματα αφύσικα-υπερτονισμένα, χάριν εντυπωσιασμού, ας το πει και στην βιομηχανία κινηματογράφου.

Τέλος για να μην το ψάχνουμε και πολύ. Το πιο απλό κριτήριο. Πας Cinema και βλέπεις μια ταινία και γυρνώντας σπίτι σου ανάβεις τον προβολέα. Ποιος πλησιάζει στο Cinema περισσότερο? Η απάντηση έχει δοθεί σε όλα τα forum. Πρώτα CRT, μετά DLP και τελευταίοι οι LCD.

Ένας DLP με πάνελ 1280X720 πόσο κάνει? Μήπως γύρω στα 4.000?


*Άσε το κόστος του να έχεις υπολογιστή μόνο για το home cinema σου. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από την εποχή του Spectrum ΖΧ και το να έχω υπολογιστή στο σαλόνι μου, κακά τα ψέματα δεν λέει, εκτός και αν μιλάμε για laptop. Μιλάμε όμως και για 1500 euro, τουλάχιστον, επιπλέον στο setup σου.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Πως γίνεται να χάνεται πληροφορία σε panel ανάλυσης 1024X576 όταν από την πηγή παίρνεις 720X576 ???!!!!!
οπα, τα εχεις μπερδεψει λιγακι εδω. αλλα εγω επιμενω
μονο οι ταδεx720 τα δειχνουν ΟΛΑ
διαβασε καλα αυτο εδω να καταλαβεις: http://www.hometheaterhifi.com/volume_6_3/essay-video-resolution-july-99.html

οσο γιατα χρωματα ειναι φανερο πως υπερτερουν οι lcd ενω οι dlp τα δειχνουν ολα ξεπλυμενα
Αυτο θα ηθελα να μου το αποδειξει καποιος.
Διαφωνω ριζικα!
Code:
Disadvantages of DLP 
Less colour saturation 
Advantages of LCD 
LCD tends to produce more saturated colours 
Conclusion
DLP projector technology is generally preferred for home cinema and portablity. LCD projectors are generally better where colour reproduction is critical.
απο http://www.projectorpoint.co.uk/projectorLCDvsDLP.htm
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αγαπητε icem4n, οτι και να λεει οποιο αρθρο θελει(το οποιο μαλιστα παραθεσα για γενικη αναφορα) τα χρωματα σε εναν DLP προβολεα θα ειναι παντα πιο φυσικα.
Ναι μεν σε εναν lcd θα εντυπωσιαζουν περισσοτερο αλλα μονο σε dlp θα μπορεσεις να παρεις το χρωμα της ανθρωπινης επιδερμιδας οπως ακριβως πρεπει να ειναι.

Αλλωστε, πως περιμενουμε να εχουμε καλυτερα χρωματα σε μια τεχνολογια που απο την φυση της αδυνατει να δωσει σωστο μαυρο?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
συμφωνω απολυτα μαζι σου σε αυτο ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. σηλαδη οτι οι dlp δειχνουν πιο φυσικα χρωματα και γενικα αντικατροπτιζουν την πραγματικοτητα καλυτερα οπου σπανια καποιος βλεπει τοσο εντονα χρωματα οπως στην τηλεοραση. απλα ομως τα χρωματα των lcd ειναι εκτος απο εντονα και πιο ζεστα.. προσωπικα επιζητω λιγο χρωμα παραπανω στον προβολεα-γνωμη μου βεβαια. για το μαυρο δεν εχω να πω τιποτα γιατι απλα εχεις απολυτο δικιο και μεχρι στιγμης ειναι το μονο επιχειρημα που στεκει απο οσα εχω ακουσει εδω. ας ελπισουμε οτι καθως βελτιωνεται η τεχνολογια να βγουν καινουργια displays(D5,6) που να υποστηριζουν περισοοτερο το μαυρο.
 

Μηνύματα
844
Reaction score
4
Τι δεν έχω καταλάβει?
Εσύ ποιά θεωρείς οτι είναι η ανάλυση που παίρνουμε απο ενα DVD σε 16:9 ας πούμε?


[3.4.1] What does "lines of resolution" mean?
Everyone gets confused by the term "lines of horizontal resolution," also known as LoHR or TVL. It's a carryover from analog video, it's poorly understood, and it's inconsistently measured and reported by manufacturers, but we're stuck with it until all video is digital and we can simply report resolution in pixels.

Technically, lines of horizontal resolution refers to visually resolvable vertical lines per picture height. In other words, it's measured by counting the number of vertical black and white lines that can be distinguished an area that is as wide as the picture is high. The idea is to make the measurement independent of the aspect ratio. Lines of horizontal resolution applies both to television displays and to signal formats such as that produced by a DVD player. Most TVs have ludicrously high numbers listed for their horizontal resolution.

Since DVD has 720 horizontal pixels (on both NTSC and PAL discs), the horizontal resolution can be calculated by dividing 720 by 1.33 (from the 4:3 aspect ratio) to get 540 lines. On a 1.78 (16:9) display, you get 405 lines. In practice, most DVD players provide about 500 lines instead of 540 because of filtering and low-quality digital-to-analog converters. VHS has about 230 (172 widescreen) lines, broadcast TV has about 330 (248 widescreen), and laserdisc has about 425 (318 widescreen).

Don't confuse lines of horizontal resolution (resolution along the x axis) with scan lines (resolution along the y axis). DVD produces exactly 480 scan lines of active picture for NTSC and 576 for PAL. The NTSC standard has 525 total scan lines, but only 480 to 483 or so are visible. (The extra lines contain sync pulses and other information, such as the Closed Captions that are encoded into line 21). PAL has 625 total scan lines, but only about 576 to 580 are visible. Since all video formats (DVD, VHS, LD, broadcast, and so on) have the same number of scan lines, it's the horizontal resolution that makes the big difference in picture quality.

For more information, see Allan Jayne's TV and Video Resolution Explained.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Gordon διαβασες το link? απλα για να μην μπερδευεσαι σκεψου οτι η 16:9 εικονα ενος DVD δινει 720x576 απο τις οποιες οι 720 ειναι οι καθετες γραμμες και οι 576 οριζοντιες. υπαρχει διαφορα οταν λεμε οτι ενας υπολογιστης δινει π.χ. 1280x720pixels και ενα DVD 720x576γραμμες. ελπιζω να βοηθησα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.115
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top