H AMOI Μ.Λ

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Βαγγέλης Λάμπρου said:
Μα καλά από όλα τα άτομα που εγγράφησαν για τις ρυθμίσεις και τις ζήτηγαν επιμόνως, μόνο 5 εξ'αυτών έχουν άποψη;
Δεν κάνουν το κόπο να μας πουν απλά τι βλέπουν;

Εαν όλες και όλες είναι αυτές οι ρυθμίσεις που θα......... . .πέρναμε τοτε τα πράγματα πήγαν καλά όσον αφορά την σύνδεση HDMI , καθώς η εικόνα δεν δείχνει πια κορεσμένα χρώματα και η επιδερμίδα στα πρόσωπα φαίνεται περισσότερο φυσική απο οτι ήταν. Βέβαια τα πράγματα θα είναι μάλλον καλύτερα εαν επε΄μβει το χέρι ενός ειδικο'υ.....!!! Οσον αφορά το τηλεοπτικό σήμα........ . . ας το αφ'ησουμε καλύτερα ....!!!!!!!!!!!!! :? :? :? :?
 

Μηνύματα
276
Reaction score
1
Με συγχωρήτε γαι το γράψημο εκανα λάθος το Quote.. που θα παέι θα μάθω....!!!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Βαγγέλη,

νομίζω ότι οι περισσότεροι που ζήτησαμε τις ρυθμίσεις δεν έχουμε πηγή (ακόμη) στην HDMI είσοδο και γι'αυτό είναι δύσκολο να κάνουμε συγκρίσεις. Προσωπικά έχω ένα pc με έξοδο dvi και οδηγώ την τηλεόραση με καλώδιο dvi to hdmi. Δεν μπορώ όμως να έχω σαφή άποψη για την εικόνα πριν και μετά γιατί δεν δοκίμασα εκτεταμένα να πάρω εικόνα από dvd, έχω όμως την αίσθηση που αναφέρεις ότι πριν η εικόνα ήταν (κρύα) 10000+ K και ότι οι ρυθμίσεις σου την έκαναν πιο ζεστή.

Θαρρώ όμως ότι οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορείς να κάνεις θαύματα με το τηλεοπτικο σήμα, αλλά δυστυχώς είναι αδύνατο να διορθώσεις τις ατέλειες λήψης του τηλεοπτικού σήματος.

Ισως όταν παραλάβω τον HD δορυφορικό δέκτη να έχω σαφέστερη άποψη για τις ρυθμίσεις.

Ν.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Χρόνια πολλά σε όλους ,

μήπως έχουν σταλεί οι ρυθμίσεις για την AMOI ? σε μένα δεν ήρθε κανένα μήνυμα .

Χρήστο ή Βαγγέλη αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε και σε μένα να τις περάσω .


Ευχαριστώ
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
cdel2000 said:
Χρόνια πολλά σε όλους ,

μήπως έχουν σταλεί οι ρυθμίσεις για την AMOI ? σε μένα δεν ήρθε κανένα μήνυμα .

Χρήστο ή Βαγγέλη αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε και σε μένα να τις περάσω .


Ευχαριστώ
Θα τις βρεις δημοσιευμένες στο θέμα αυτό λίγο πιο κάτω...

Σου έστειλα και pm πως θα μπεις στο secret menu...
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Για το menu γνωρίζω αλλά τις ρυθμίσεις αδυνατώ να βρώ που είναι ?
 


Μηνύματα
71
Reaction score
0
Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει το πλήκτρο με το οποίο μπαίνουμε στο service menu της AMOI; Μόλις χθες βρήκα λίγο χρόνο για να την στήσω και να πειραματιστώ. Περισσότερες εντυπώσεις και από εμένα προς το τέλος της βδομάδας.
 



Μηνύματα
25
Reaction score
0
Χρωστάω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετάτις ρυθμίσεις του Βαγγέλη.

Λοιπόν βλέποντας με ενα oppo στην είσοδο HDMI πιστεύω οτι ειναι πολύ ισοροπημένα τα χρώματα .

Το πρόβλημα ειναι στο τηλεοπτικό σήμα για το οποίο δυσκολεύωμαι πολύ να βρώ μία γενικά αποδεκτή ρύθμιση για όλα τα κανάλια .

Αν μπορείς να βοηθήσεις και σε αυτό Βαγγέλη θα σου ήμουν ευγνώμων.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τις ρυθμίσεις .
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Τί γίνεται; Το θέμα έχει ατονίσει υπερβολικά; Από τους 50 που πήραμε AMOI κανένας δεν ασχολείται πλέον;

Όσον αφορά το HDMI DVD μου (samsung 850) μετά τις ρυθμίσεις του Βαγγέλη, τα χρώματα έγιναν πιο αληθινά.

Τα μόνα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι με τις σκοτεινές περιοχές (ομίχλη, ημίφως, degrade) και κυρίως με τα γκρι. Εμφανίζονται σαν ομόκεντρες σταγόνες χρώματος ακουαρέλα σε χαρτί. Επίσης, πέρα από το έντονο κόκκινο και το μαύρο "όλα σε ένα", μου εμφανίζεται μια πράσινη κάθετη ταινία στο mega και στον θόρυβο (κατά την αναζήτηση). Είναι φυσιολογικό αυτό;

Τέλος το minimalιστικό menu ακόμα δεν το έχω συνηθίσει.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
cospan said:
Τα μόνα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι με τις σκοτεινές περιοχές (ομίχλη, ημίφως, degrade) και κυρίως με τα γκρι. Εμφανίζονται σαν ομόκεντρες σταγόνες χρώματος ακουαρέλα σε χαρτί.
welcome to the LCD world ! :mrgreen:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ολοι εσεις της ΑΜΟΙ αγοραστε το σημερινι HITECH και προσπαθειστε να την ...ξεθαψετε απο εκει μεσα! Την εκαψε την ΑΜΟΙ για μια ακομη φορα (παραδοξως και την TOSIMPA)
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
lakiss51 said:
Ολοι εσεις της ΑΜΟΙ αγοραστε το σημερινι HITECH και προσπαθειστε να την ...ξεθαψετε απο εκει μεσα! Την εκαψε την ΑΜΟΙ για μια ακομη φορα (παραδοξως και την TOSIMPA)
Αφού οι μεγάλοι δεν έχουν πάνελ 1920Χ1080...

Άρα θάβουμε όσες υπάρχουν λόγω... πρώιμης τεχνολογίας...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τι να πω Χρηστο! Εσεις οι των...κυκλωματων τα ξερετε καλλιτερα!
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Δεν είναι ζήτημα κυκλωμάτων...

Είναι η μόνη λογική εξήγηση... ό,τι άλλο σκεφτεί κανείς είναι χειρότερο για το περιοδικό...
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Έχω παίξει πολύ με τις ρυθμίσεις κ μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στις παρακάτω :

* Για ΝΟΒΑ μέσω scart(rgb) κ του δέκτη της ΝΟΚΙΑ 9800S :
Φωτεινότητα 51
Αντίθεση 49
Χρώμα 50 (δεν αλλάζει)
Καθαρότητα 6
Κόκκινο 558
Πράσινο 512
Γαλάζιο 359

service menu
Red Offset -13
Green Offset 0
Blue Offset 20

* Για τηλεοπτικό σήμα από τον Πειραιά βλέποντας Υμηττό :
Φωτεινότητα 53
Αντίθεση 52
Χρώμα 41
Καθαρότητα 6
Κόκκινο 558
Πράσινο 510
Γαλάζιο 355

service menu
Red Offset -13
Green Offset 0
Blue Offset 17
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Μιχάλης Κορ. said:
Έχω παίξει πολύ με τις ρυθμίσεις κ μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στις παρακάτω :

* Για ΝΟΒΑ μέσω scart(rgb) κ του δέκτη της ΝΟΚΙΑ 9800S :
Φωτεινότητα 51
Αντίθεση 49
Χρώμα 50 (δεν αλλάζει)
Καθαρότητα 6
Κόκκινο 558
Πράσινο 512
Γαλάζιο 359

service menu
Red Offset -13
Green Offset 0
Blue Offset 20

* Για τηλεοπτικό σήμα από τον Πειραιά βλέποντας Υμηττό :
Φωτεινότητα 53
Αντίθεση 52
Χρώμα 41
Καθαρότητα 6
Κόκκινο 558
Πράσινο 510
Γαλάζιο 355

service menu
Red Offset -13
Green Offset 0
Blue Offset 17
Θα τις δοκιμάσω! Ευχαριστούμε πολύ Μιχάλη!

Πάντως από τον humax 2000 με hdmi και 576p είναι κάθε κανάλι και καημός!!!

Ο καθένας (και μιλάω για τα Ελληνικά) εκπέμπει όπως του κάτσει... Μιλάμε για πολύ μεγάλες διαφορές ειδικά στα χρώματα...

Αντίθετα στα ξένα κανάλια (sd...) είμαι ικανοποιημένος από τις ρυθμίσεις του Β.Λ. Στα HD κανάλια η εικόνα είναι πάρα πολύ καλή και δεν πειράζω τίποτα!
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Βαγγέλη Λάμπρου και όποιος άλλος γνωρίζει, βοήθεια γιατί κάναμε μα...κία.

Ο πιτσιρικάς ( 13 χρονών ) μετά από ανάκριση ομολόγησε ότι μπήκε στα Factory Resets της Amoi και έκανε reset στο υπομενού << Color Settings only >>.

Αποτέλεσμα: Οι τιμές των τριών χρωμάτων πήγαν στο 50 και δεν μπορούν πια να αλλαχθούν. Έτσι η τηλεόραση στο secret menu στην επιλογή " χρήστης " δεν αλλάζει πια τις τιμές των τριών χρωμάτων ( στις Offset τιμές εξακολουθεί να δέχεται αλλαγές ) και η εικόνα δείχνει τόσο σκοτεινή που δεν βλέπεται.
Εικόνα μπορούμε να δούμε πια μόνο από τίς προρυθμίσεις << Θερμό - Θερμότερο - Κανονικό - Ψυχρό - Ψυχρότερο >> γιατί στην επιλογή << χρήστης >> με τις τιμές στο 50
η εικόνα είναι σχεδόν μαύρη όπως προαναφέρω .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.579
Members
37.944
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top