Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Επιπροσθετος θα ηθελα να διευκρινισω οτι το σαμπ το ακουσαμε αλλα δε το βαλαμε στο συγκριτικο, ετσι κ αλλιως με τα genelec δουλευει αλλιως
[DOUBLEPOST=1558806994][/DOUBLEPOST]Η by the book υλοποιηση δε γινεται αν δεν υπαρχει ο by the book χωρος, αν ειχα ενα δωματιο μελετημενο για στουντιο οκ η κανα χωραφι να πεταξω μεσα ενα κοντεινερ κ να το κανω στουντιο . Δε νομιζω να εχουν πολλοι εδω μεσα αυτη τη πολυτελεια
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Η by the book υλοποιηση δε γινεται αν δεν υπαρχει ο by the book χωρος, αν ειχα ενα δωματιο μελετημενο για στουντιο οκ η κανα χωραφι να πεταξω μεσα ενα κοντεινερ κ να το κανω στουντιο . Δε νομιζω να εχουν πολλοι εδω μεσα αυτη τη πολυτελεια
Μην επικαλείστε τα περί στούντιο όταν έχετε βάλει διαχυτές πίσω από το κεφάλι σας.
Ή μη βάλετε τίποτα ή βάλτε το σωστό , δηλαδή απορρόφηση.

Για τα υπόλοιπα για το συγκριτικό , δεν ασχολούμαι να εξηγώ τα χιλιοειπωμένα.

Κάντε ότι σας αρέσει, όπως σας αρέσει, μην δίνετε σημασία καθόλου σε ότι γράφω.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μην επικαλείστε τα περί στούντιο όταν έχετε βάλει διαχυτές πίσω από το κεφάλι σας.
Ή μη βάλετε τίποτα ή βάλτε το σωστό , δηλαδή απορρόφηση.
...
Δια του λόγου το ασφαλές : ελάχιστη απόσταση για να ισχύει ωφέλιμη δράση του διαχυτή στο πεδίο του χρόνου (εκείνη δηλαδή που ενδιαφέρει πρωτίστως) είναι το τριπλάσιο από το μήκος κύματος που αντιστοιχεί στο κάτω όριο απόκρισης της διαχυτικής διάταξης.Και αυτό ανεξάρτητα εάν συμπεριλαμβάνεται στις προδιαγραφές της διαχυτικής υλοποίησης και η απορροφητική δράση.
Τα ιδια λαθη υπαρχουν σε ολες τις ακροασεις που κανει ο φιλος,οποτε με τα ιδια λαθη τα ακουει ολα και μπορει να κρινει αυτο που του αρεσει περισσοτερο απο τα υπολοιπα.
Χωρίς την παραμικρή πρόθεση να χαλάει η απόλαυση τρίτων,οφείλεται ένσταση.

Θα τεθεί ένα εξειδικευμένο υποθετικό παράδειγμα για να μην επεκτεινόμαστε σε αναλύσεις που έχουν γίνει ήδη σε σχετικό νήμα.

Τα ηχεία διαφοροποιούνται συνήθως μεταξύ τους ως προς τα ύψη που θα υφίσταται ο θεμελιώδης συντονισμός στα στοιχεία που συνθέτουν καθένα μοντέλο.Στις δε υλοποιήσεις που περιλαμβάνουν διάταξη ενίσχυσης χαμηλών εμφανίζεται επιπλέον συντονισμός συναρτώμενος με τη λειτουργία της.

Μέσα σε δεδομένο χώρο,συντονισμοί ηχειακών συστημάτων με ύψος που θα συνέπιπτε προς διακριτούς ιδιορρυθμούς στις πρώτες οκτάβες θα εκδήλωναν ακόμα πιο έντονες αποκλίσεις κατά τη μεταβατική τους απόκριση,ενώ θα επηρεαζόταν η απόδοση και στις ανώτερες οκτάβες.

Σε περιπτώσεις δε ηχείων με έντονα φαινόμενα group delay στις πρώτες δύο οκτάβες από τις διατάξεις ενίσχυσης,όχι μόνο οι θεμελιώδεις μπάσες νότες από την ορχήστρα θα γίνονταν αντιληπτές σα να έρχονταν μέτρα απόστασης πιο πίσω από τις αρμονικές των οργάνων κείμενες στις αμέσως επόμενες οκτάβες,αλλά θα παρατείνονταν επίσης στο χρόνο σε διαφορετικό βαθμό,εξαρτώμενο από τις συμπτώσεις συντονισμών με ιδιορρυθμούς του χώρου.

Και όλα αυτά χωρίς να βάζαμε στο παιγνίδι και τις συνιστώσες από παραμορφώσεις των συνδεδεμένων ενισχυτικών - εφόσον θα είχαν αυτές αξιόλογες στάθμες.
 
Last edited:


Μηνύματα
244
Reaction score
269
Οι πληροφορίες υπάρχουν στο προφίλ μου, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχουν με την συζήτηση.
Παιδια χομπυ κανουμε ερωτηση κανω απο περιεργεια , διακρινω επιθετικοτητα ομως κ οξυτητα κ κοντρες στις συζητησεις γενικος στο φορουμ κ δε μου αρεσει.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Παιδια χομπυ κανουμε ερωτηση κανω απο περιεργεια , διακρινω επιθετικοτητα ομως κ οξυτητα κ κοντρες στις συζητησεις γενικος στο φορουμ κ δε μου αρεσει.
Δεν υπήρξε επιθετικότητα από μέρους μου.

Θέλησα να επισημάνω γιατί οι δοκιμές τέτοιου τύπου δεν οδηγούν σε συμπεράσματα εφαρμόσιμα σε άλλους χώρους, και απο την άλλη μεριά να σας δείξω κάποια σημεία που μπορείτε να βελτιώσετε τον ωραίο χώρο σας, γιατί φαίνεται να έχετε μεράκι.

Όσον αφορά το αν έχω σύστημα, καλό ή όχι, αυτό εσάς δεν σας βοηθάει σαν πληροφορία.
Μπορεί να μην έχω καν, αλλάζει αυτό την θεωρία;
 

Μηνύματα
244
Reaction score
269
Οχι βεβαια αλλα με ενδιαφερει να ξερω τα γουστα σας κ τις εμπειρειες σας, ειναι σα να μιλαμε για ποδοσφαιρο κ να μη ξερω τι ομαδα ειναι αυτοι που συζηταω
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Νεύρα, νεύρα, πολλά νεύρα.
Πως θα ανοίξεις σπίτι με τόσα νεύρα με ντίμη μου? :roflmao::biggrin:


Α! ξέχασα ! είσαι της ενεργής σχολής.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οχι βεβαια αλλα με ενδιαφερει να ξερω τα γουστα σας κ τις εμπειρειες σας, ειναι σα να μιλαμε για ποδοσφαιρο κ να μη ξερω τι ομαδα ειναι αυτοι που συζηταω
Το να γνωρίζετε πως ο Χ είναι Ολυμπιακός, ο Ψ Παναθηναϊκός και ο Ζ ΠΑΟΚ, θα άλλαζε τους κανονισμούς του αθλήματος?
Πάντα οι ίδιοι δε θα ήταν?
Για αυτό σας μιλάει ο ντιμιφουτ, για τους κανονισμούς του δικού μας "αθλήματος".
Και μη μου πείτε περί γούστων και προσωπικών προτιμήσεων.. Σεβαστά και θεμιτά αυτά, αλλά αν αποδεχόμαστε τον όρο hi-fi, οφείλουμε να αποδεχτούμε και τους κανόνες που αντικειμενικά τον διέπουν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Α! ξέχασα ! είσαι της ενεργής σχολής.
Α, όχι, δεν κάνω διακρίσεις. Αν παίζει παίζει, αν δεν παίζει, δεν παίζει.
[DOUBLEPOST=1558819825][/DOUBLEPOST]
Οχι βεβαια αλλα με ενδιαφερει να ξερω τα γουστα σας κ τις εμπειρειες σας, ειναι σα να μιλαμε για ποδοσφαιρο κ να μη ξερω τι ομαδα ειναι αυτοι που συζηταω
Αυτό που λέει ο σύντροφος 1308 απο πάνω ;)
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Α, όχι, δεν κάνω διακρίσεις. Αν παίζει παίζει, αν δεν παίζει, δεν παίζει.
[DOUBLEPOST=1558819825][/DOUBLEPOST]
Αυτό που λέει ο σύντροφος 1308 απο πάνω ;)
Δεν μπορεις να κρινεις κατι αν δεν το ακουσεις γιατι παρολα αυτα που βλεπεις ο χωρος μπορει να λειτουργει διαφορετικα απο αυτο που νομιζεις βαση της θεωριας.Τα αυτια ειναι το μονο οργανο που μπορει να αξιολογησει κατι
που παραγει ηχο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.440
Δεν μπορεις να κρινεις κατι αν δεν το ακουσεις γιατι παρολα αυτα που βλεπεις ο χωρος μπορει να λειτουργει διαφορετικα απο αυτο που νομιζεις βαση της θεωριας.Τα αυτια ειναι το μονο οργανο που μπορει να αξιολογησει κατι
που παραγει ηχο.
Αντιθέτως.
Ξέρω ακριβως πως ακούγεται, χωρίς να το ακούσω. Και αυτό, σε όλες τις εκδοχές του, και το σύστημα του ντράμερ.
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
μπορει 4αδα να παιζει καλυτερα αν και δε πηρα τα διπλα που περιμενα ειδικα σε μπασο
Αυτό είναι αναμενομενο. Ή αντίσταση πέφτει στο μισό και οι απαιτήσεις σε ρεύμα μεγαλώνουν.
Δεν μπορούν όλοι οι ενισχυτες.Χρειάζεται ψάξιμο.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Α, όχι, δεν κάνω διακρίσεις. Αν παίζει παίζει, αν δεν παίζει, δεν παίζει.
[DOUBLEPOST=1558819825][/DOUBLEPOST]
Αυτό που λέει ο σύντροφος 1308 απο πάνω ;)

Ολο τρίπλες είσαι . !
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.876
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top