HARMAN/KARDON HK 990



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

ε αντε ντε!!

Ηταν ατυχος ο φιλος μου ο Κογιας.
Τωρα θα περιμενουμε απ τον ετερο καππαδοκη, κυριο Τσαντουλη .


Τσαντουλη Βασιλη ,
κρεμομαστε απ τα δικα σου χειλη!:107:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Επαναφερω ενα ξεχασμενο θεμα, ως αμεσα ενδιαφερομενος πλεον. Εχουμε καθολου ακουστικες/λειτουργικες εντυπωσεις - απο κατοχους ή μη; Περιεργη σιωπη επικρατησε, γιατι; για πεστε βρε παιδες, μη κανουμε καμια ...πατατα:135:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

Δεν θα κάνεις πατάτα, αλλά μπορείς να περιμένεις και λίγο...
 





Μηνύματα
151
Reaction score
47
Βλέπω από το διπλανό θέμα οτι τον παρήγγελες ήδη και μπορώ να σου πω σαν κάτοχος οτι έκανες εξαιρετική κίνηση.

Κατ'αρχίν στα χρήματα αυτά δεν βρίσκεις τόση πολλή ισχύ (με αξαίρεση Τamps - επαγγελματικά και ίσως κάποια class D). Εξαιρετική κατασκευή, στιβαρότατη και designάτη - έτσι θα γλιτώσεις και την παντόφλα :126:

Από ήχο κανένα παράπονο, οδηγεί απροβλημάτιστα τα BW683. Βέβαια η σύγκριση που έχω κάνει είναι με τον ταπεινό σόνι πολυκάναλο των 500Ε που αδυνατούσε να οδηγησει αξιοπρεπώς τα ηχεία: ενώ στάθμες μπορούσε να πιασει, ο ήχος ήταν αρκετά μουντός, τα μπάσα ξεχείλωσαν και μπούμαραν και ο ήχος ήταν "αργός", σα να ακούω τα πάντα σε αργή κίνηση. Μόλις συνέδεσα τον 990 είδα το φως μου: ταχύτητα, ελεγχόμενα μπάσα με ατάκα, αντιλήφθηκα τι σημαίνει σωστή οδήγηση. Και από στάθμες και δυναμικά αποκλέίεται να μείνεις δυσαρεστημένος.

Πολύ σημαντικό οτι έχει DAC με 4 ψηφιακές εισόδους και κάνεις παιχνίδι με το DSP και το room correction. Τελικά κατέληξα να ακούω με το room correction ενεργοποιημένο, γιατί μου δίνει περισσότερη έκταση χαμηλά και καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Η αλήθεια είναι οτι με το room correction αλλάζει πλήρως η απόκριση, ακούς κάτι αρκετά διαφορετικό, αλλά θα εμπιστευτώ την Harman καθότι και ο χώρος μου δεν είναι ο καλύτερος (όπως των περισσότερων μάλλον). Φυσικά υπάρχει η επιλογή analog direct για τις αναλογικές εισόδους (που είναι και πολλές - 1 balanced) ώστε να παρακάμπτονται πλήρως τα ψηφιακά κυκλώματα της συσκευής. Πολύ σημαντική και η δυνατότητα amp in για να συνδέσεις τις εξόδους προ του AVReceiver χωρίς προβλήματα με 2 volume control για HC. Όλες οι είσοδοι είναι με μεταβαλλόμενο κέρδος, με περισσότερες δυνατότητες στην Receiver (-24 - +6 db). Το phono δεν το έχω λειτουργήσει ποτέ οπότε δεν ξέρω να σου πω.

Εν ολίγοις Καλές ακροάσεις να έχεις, θα την ευχαριστηθείς οπωσδήποτε την αγορά σου, σίγουρα θα αναδειχθούν περισσότερο τα ηχεία σου και μπορείς να πειραματιστείς με τα μικρόφωνα και τα DSP.

Για περισσότερα περιμένουμε τον ημίθεο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Eυχαριστω steppenwolf. Κι εγω που τον ακουσα στην Αθηνα με ηχεια Revell (87db ευσθησια, περιπου σαν τα δικα μου), διαπιστωσα οτι τα οδηγουσε ανετα και ψηλα. Με τον Yamaha 2000 ειχε μια διαφορα (υπερ του 2000) στις μπαλανσαρισμενες εισοδους, αλλα ΟΚ! Και οι ψηφιακες του ευκολιες πρεπει να ειναι μεγαλο βοηθημα στους προβληματικους χωρους μας σιγουρα!
 

Μηνύματα
151
Reaction score
47
Να συμπληρώσω οτι ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και χωρίς να τον ζορίσεις. Ειδικά το καλοκαίρι τηγανίζεις αυγό άνετα πάνω του!
 

Μηνύματα
151
Reaction score
47
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση για το τεστ του avmentor:

Από τις μετρήσεις διαφαίνεται η ανωτερότητα σε όλους σχεδόν τους τομείς του ΗΚ990 σε σχέση με τους υπόλοιπους ενισχυτές του τεστ (σε όσες κατηγορίες μετρήσεων δεν είναι 1ος, είναι τουλάχιστον πολύ κοντά στον 1ο). Παρ'όλα αυτά ο Σταματάκος θεωρεί σαν καλύτερο ενισχυτή του τεστ τον Cambridge 840 που ακούγεται καλύτερα. Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε γιατί συμβαίνει αυτό; Ο 840 δεν υπερτερεί ιδιαίτερα στις μετρήσεις, φαίνεται οτι υπάρχουν αρκετοί ενισχυτές του τεστ που τα πηγαίνουν καλύτερα. Έχει να κάνει με την τάξη λειτουργίας (XD class) που φαίνεται κάτι πρωτοποριακό σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται και στο site της εταιρίας; Έχει να κάνει με άλλους παράγοντες που δεν τους λαμβάνουμε υπόψιν μας στις μετρήσεις;

Περιμένω απόψεις.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Να συμπληρώσω οτι ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και χωρίς να τον ζορίσεις. Ειδικά το καλοκαίρι τηγανίζεις αυγό άνετα πάνω του!
ΤΕΛΕΙΑ! Θα γλυτωσω και το καλοριφερ το χειμωνα:135: για το καλοκαιρι ποιος νοιαζεται; απο Ιουνιο παω εξοχικα σε αλλον ΗΚ (ΑV 445):135:
Χμ...λιγο αυτο με τα "τηγανιτα αυγα' με ξενιζει λογω...χοληστερινης!:135:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

Αντε καλοριζικος Βαγγελη κι εγω με την σειρα μου σου σου ετοιμαζω με ομελετα με ...φλακια!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Re: Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

Αντε καλοριζικος Βαγγελη κι εγω με την σειρα μου σου σου ετοιμαζω με ομελετα με ...φλακια!!
Αντε και θα σου στειλω κανα...τσιπ΄ρο! Αλλα προβλημα με το Εγκρητ, τα παιζει χαλια, οποτε...;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Να συμπληρώσω οτι ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και χωρίς να τον ζορίσεις. Ειδικά το καλοκαίρι τηγανίζεις αυγό άνετα πάνω του!
Μπορουμε να βαλουμε κανενα ανεμιστηρακι τυπου pc;
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.345
Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

Θα τον γεμίσεις σκόνη μια ώρα αρχήτερα.
Μόνο το καλοκαίρι , αν δεις οτι είναι απαραίτητο, βάλε ενα απο pc, να δουλεύει σε χαμηλές στροφές για να απάγει απλά λίγο την υπερβολική ζέστη , δημιουργώντας ενα ελαφρό ρεύμα αέρα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Re: Απάντηση: HARMAN/KARDON HK 990

Θα τον γεμίσεις σκόνη μια ώρα αρχήτερα.
Μόνο το καλοκαίρι , αν δεις οτι είναι απαραίτητο, βάλε ενα απο pc, να δουλεύει σε χαμηλές στροφές για να απάγει απλά λίγο την υπερβολική ζέστη , δημιουργώντας ενα ελαφρό ρεύμα αέρα.
Kαλοκαιρι; μπααα, θα αναπαυεται!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.951
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top