Harry Potter And The Deathly Hallows - Part 2 (2011)


Μηνύματα
499
Reaction score
14
Ελπίζω μόνο να μην είναι σαν το προηγούμενο! Για το κάνουν 2 μέρη το τεντώσαν!!
 







ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
ωραίο τραιλερ, ανυπομονώ καθώς είμαι fan. Μάλλον θα είναι και το μόνο που δεν θα το περιμένω σε bd και θα πάω σινεμά.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Μωρέ εγώ να δεις πόσο φτιάχτηκα με το trailer.
Οκ,με αυτά που έχω διαβάσει δεξιά αριστερά και με κάτι τέτοια trailer καταλαβαίνω πλέον ότι το βιβλίο το έχουν γράψει στα rx/ τους αλλά είναι η πρώτη φορά που αυτό που είδα μου γεννά την επιθυμία να δω την ταινία.Μέχρι στιγμής πάντα απογοητευόμουν απο τα trailers,όπως και απ τις ταινίες σε σχέση με τα βιβλία καθότι έχουν αφαιρέσει απο όλες σημαντικά στοιχεία που παίζουν ρόλο στην πλοκή της σειράς και τις σχέσεις των χαρακτήρων μεταξύ των.
Φυσικά δεν έχω χάσει ταινία στο σινεμά αλλά πάντα πήγαινα με ένα σφίξιμο για το τι θα δουν τα ματάκια μου..
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Γιώργο

ενα άλλο σημείο που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον είναι και η μεταστροφή , απο μια παιδική ταινία οπως ήταν το πρώτο της σειράς σε πολύ "σκοτεινές" ταινίες σαν τις 2 τελευταίες. Δεν βλέπονται πια απο παιδιά και δεν ξέρω εαν αυτό είναι συνειδητή επιλογή αυτών που γράφουν.
Βέβαια δεν εχω διαβάσει και τα βιβλία για να ξέρω εαν ακολουθείται το ιδιο μοτίβο...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Διάβασε τα βιβλία και θα καταλάβεις.
Εξάλλου και η ίδια η Rowling έχει πεί ότι γράφοντας τα βιβλία ήθελε κάθε ένα να είναι και πιό ''σκοτεινό'' από τα άλλα καθότι οι ήρωες τις μεγαλώνουν ηλικιακά και μαζί με αυτούς και το αναγνωστικό κοινό(κάποιος που ήταν 10-12 ετών όταν ξεκίνησαν τα βιβλία είχε 20αρίσει με το τέλος τους..).
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Εμένα μου τη σπάει η εγγλέζικη προφορά σε μιά ταινία, είχα δεί το πρώτο δεν μου άρεσε και από τα υπόλοιπα δεν έχω δεί κανένα, ίσως δώ το τελευταίο...
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
2
Δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα αν δεν έχεις δει τις άλλες ταινίες (και πρόσφατα μάλιστα για να τις θυμάσαι καλύτερα).

Θα σου πρότεινα ή να τις δεις πριν πας για την τελευταία ή να μην πας καθόλου.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Μετά το τελευταίο κάζο που έπαθα με το Thor δεν με βλέπω να πηγαίνω, τουλάχιστον όχι σε Village Χρυσόστομε...Μέσες άκρες ξέρω τι παίζει, αν θα πάω θα δείξει, θα παιχτεί και καλοκαιράκι βλέπεις...
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Μόλις το είδα σε νοικιάρικο blu ray...συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τι σαχλαμάρα είναι αυτή ; :142: Και τι γελοία ονόματα και εκφράσεις χρησιμοποιούν ; Αφοπλίσιους, Εκρήξιους κ.α. :204: υπουργείο μαγείας και στο Λονδίνο γίνεται της κακομοίρας χωρίς να παίρνει κανένας χαμπάρι τίποτα :204: ...Πιο πολύ γέλασα, παρά παρακολούθησα το έργο.

ΥΓ. η Ερμιονούλα πρέπει να επισκεφθεί πλαστικό χειρουργό :116:
 




gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Γλυκόπικρο τέλος για ένα απ τα μεγαλύτερα saga όλων των εποχών.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι fans εδω μέσα(τι διάλο,μόνο εγώ είμαι;) πάτως θα ήθελα τις γνώμες όσων το είδαν.

Ως ταινία είναι απο ένα εώς πολλά επίπεδα επάνω σε σχέση με τι μας είχαν δώσει μέχρι τώρα.
Βέβαια και το βιβλίο είναι πρόσφορο έδαφος για κάτι τέτοιο,αλλά τέλος πάντων.

Έχουμε και λέμε:
Φανταστική μουσική
Πολύ καλή η σκηνοθεσία
Αρκετά καλή και η μεταφορά του σεναρίου.Μπόρεσαν και εξήγησαν αρκετά μέσα στο 2ώρο,αν και κανα 20λεπτάκι ακόμα δεν θα ήταν κακή προσθήκη.
Πολύ καλή διεύθυνση φωτογραφίας αν και είναι αρκετά σκοτεινή η εικόνα.
Αποφύγετε το 3D.Δεν προσθέτει κάτι άξιο αναφοράς.Πάρτε κανά αναψυκτικό παραπάνω με την διαφορά του εισιτηρίου.Οι ευαίσθητοι πάρτε καλύτερα χαρτομάντηλα με την διαφορά:137:
Όντως έχεις αρκετά συγκινησιακά στοιχεία μέσα και θα ακούσετε πολλά σνιφ-σνιφ γύρω σας.

Να δούμε όμως λίγο και τα όχι και τόσο καλά στοιχεία της ταινίας.
Οπου δυστηχώς είναι οι ηθοποιοί.Καλά όχι όλλοι αλλά η βασική 3άδα.Εντάξει δεν το έχουν τα παιδία όσο και αν προσπάθησαν.Ξεχωρίζει κάπως ο Grin(Ρον),όπως άλλωστε σε όλες τις ταινίες μέχρι τώρα,αλλά μέχρι εκεί.Τώρα αν θα εξελιχθούν με την πάροδο του χρόνου:203:
Σνέιπ(Rickman).Τι να πώ.Όλοι εκθείαζαν το πως παίζει,πάντως δεν είδα κάτι αξιομνημόνευτο εκτός απο μια δυο σκηνές όπου φαίνεται το θεατρικό του υπόβαθρο και η κλάσση του.

Έχουμε όμως και μερικά διαμαντάκια.
Νεβιλ(Lewis) και Ντρακο(Felton) ξεχωρίζουν απο το καστ των πιτσιρικάδων.Πάλι καλά που τους έδωσαν μερικές σκηνές.
Νταμπλντορ.Μικρή η σκηνή αλλά ο Gambon δίνει μάθημα.Αν ήταν έτσι και στις υπόλοιπες ταινίες της σειράς..


Αν και σκληροπυρικός των βιβλίων την ευχαριστήθηκα.
'Αντε δείτε την και καλή διασκέδαση.


(xfader τα παιδάκια δεν είναι πλεόν παιδάκια,αλλά έχει μέσα αρκετό ''σεντιμενταλ''.Μην πας:138:)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top