HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Καλησπέρα σας!

Είμαι σε φάση ανακαίνισης του σπιτιού και στο σαλόνι θα βάλω τηλεόραση και προβολέα. Θα ήθελα τη συμβουλή σας για αγορά τηλεόρασης και προβολέα.

Σε ό,τι αφορά το χώρο μου: η απόσταση θέασης είναι ~3,50 μέτρα, για τον προβολέα. Ο προβολέας θέλω να κρεμαστεί από το ταβάνι (2,50 μέτρα ύψος). Εναλλακτικά μπορεί να μπει και στον τοίχο απέναντι από το πανί, σε ύψος μεταξύ 2-2,50 μέτρων (αν και θα προτιμούσα το ταβάνι). Η θέση του προβολέα είναι κεντραρισμένη στο πανί (σε ό,τι αφορά τον οριζόντιο άξονα). Το πανί και αυτό θα κρεμαστεί από τα 2,5 μέτρα.

Με τον προβολέα θα βλέπω hd (αλλά και non-hd) ταινίες - σπάνια θα βλέπω και κάνα ματς ή κάτι τέτοιο (θα πάρω και tuner).

Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι κάνας παλαβωμένος σε ό,τι αφορά ήχο και εικόνα :107: - είμαι ένας μέσος θεατής με μέσο μάτι και οι απαιτήσεις μου είναι μέσες.

Ο προϋπολογισμός μου είναι έως 1300-1200 ευρά.. Σε αυτά τα χρήματα ποιον 1080 προβολέα θα μου προτείνατε?

Επίσης, αν είναι εφικτό, προτείνετέ μου και και ένα αντίστοιχο ηλεκτρικό πανί προβολής (διάσταση με βάση την απόσταση θέασης και τον προβολέα) και μία βάση για τον προβολέα.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.604
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν 3 μοντέλα, αυτό, αυτό και αυτό.

Για οθόνη φθηνή ηλεκτρική, βρήκα μόνο αυτή.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Eαν θελεις να εχεις ηχο και εικονα απο τον ενισχυτη για τν και προβολεα θα πρεπει πρωτα να παρεις εναν AV ο οποιος να εχει τουλαχιστον 2 εξοδους εικονας hdmi.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν 3 μοντέλα, αυτό, αυτό και αυτό.
Τουτέστιν:
BenQ W1000, Optoma HD20, Acer H7530D.

Επίσης, ψάχνοντας βρήκα και τα:

Optoma HD800XLV (~1300Ε)
InFocus X10 (~1200Ε)
Epson EMP-TW2000 (~1500Ε)

Ο Epson η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγει κάπως, οπότε θα τον επέλεγα μόνο αν ήταν συγκλονιστικά καλύτερος από τους άλλους.

Anyway, από τους παραπάνω, ποιον θα προτείνατε? Ο BenQ, για παράδειγμα είναι σε συγκλονιστικά καλή τιμή! Έχει κάποιον λάκο η φάβα? Μήπως είναι ψιλομάπα το καρπούζι? Μήπως κάποιος από τους υπόλοιπους (που κάνουν καναδυοτρία κατοστάρικα παραπάνω) είναι πολύ καλύτερος?

Για τους παραπάνω λόγους ζητάω τη γνώμη σας /εμπειρία σας.. :121:

Για οθόνη φθηνή ηλεκτρική, βρήκα μόνο αυτή.
Αυτή έχει gain 1.2 ή 1.1 και είναι 4:3. Κάνει για προβολή ταινιών ή είναι για παρουσιάσεις / slides κτλ?

kostas kefalas said:
Eαν θελεις να εχεις ηχο και εικονα απο τον ενισχυτη για τν και προβολεα θα πρεπει πρωτα να παρεις εναν AV ο οποιος να εχει τουλαχιστον 2 εξοδους εικονας hdmi.
Ή ένα switch για hdmi. Anyway, κάποιον av ενισχυτή με 2 hdmi εξόδους κάτω από 500 ευρά θα είχατε να προτείνατε? Η κάποιο ποιοτικό switch για hdmi που να μην δημιουργεί προβλήματα?

Ευχαριστώ πολύ..

Βασίλης.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Και βεβαια μπορεις να βαλεις switch hdmi απλα θα κανεις 2 επιλογες καθε φορα + εαν σου κανει καποιο προβλημα..

Απο προβολεα εχει μπολικο πραμα στα λεφτα που ψαχνεις και προκειται περι ορεξεως..

Κατσε να ψαξω μπας και βρω κατι ανεκτο..

Για λεγε πλατος οθονης και αποσταση θεασης..
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Σόρυ για την παρεμβολή, αλλά επειδή κ γώ ψάχνομαι για κάτι ανάλογο, σε LCD υπάρχει κάτι?
Δεν διακρίνω το ρέηνμποου στους ντι ελ-πι, απλά με κουράζουν πολύ μετά από 1 ώρα θέασης.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Και βεβαια μπορεις να βαλεις switch hdmi απλα θα κανεις 2 επιλογες καθε φορα + εαν σου κανει καποιο προβλημα..

Απο προβολεα εχει μπολικο πραμα στα λεφτα που ψαχνεις και προκειται περι ορεξεως..

Κατσε να ψαξω μπας και βρω κατι ανεκτο..

Για λεγε πλατος οθονης και αποσταση θεασης..
Απόσταση θέασης 3,5 μέτρα.

Πλάτος πανιού / (οθόνης): άγνωστο, καθότι θα αγοράσω τώρα και μάλιστα ζητείται συμβουλή και γι αυτό. Όπως προείπα, θέλω να πάρω ηλεκτρικό πανί. Σε ό,τι αφορά το μέγεθος, πραγματικά δεν ξέρω, καθότι δεν γνωρίζω αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι η απόσταση θέασης ή οι τεχνικές δυνατότητες του προβολέα (πόσο μπορεί δηλαδή να "ανοίξει" την εικόνα στη συγκεκριμένη απόσταση θέασης των 3,5 μέτρων). Παρακαλώ τη γνώμη σας.. :123:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Σόρυ για την παρεμβολή, αλλά επειδή κ γώ ψάχνομαι για κάτι ανάλογο, σε LCD υπάρχει κάτι?
Δεν διακρίνω το ρέηνμποου στους ντι ελ-πι, απλά με κουράζουν πολύ μετά από 1 ώρα θέασης.
Το ιδιο και χειροτερο ειναι...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Απόσταση θέασης 3,5 μέτρα.

Πλάτος πανιού / (οθόνης): άγνωστο, καθότι θα αγοράσω τώρα και μάλιστα ζητείται συμβουλή και γι αυτό. Όπως προείπα, θέλω να πάρω ηλεκτρικό πανί. Σε ό,τι αφορά το μέγεθος, πραγματικά δεν ξέρω, καθότι δεν γνωρίζω αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι η απόσταση θέασης ή οι τεχνικές δυνατότητες του προβολέα (πόσο μπορεί δηλαδή να "ανοίξει" την εικόνα στη συγκεκριμένη απόσταση θέασης των 3,5 μέτρων). Παρακαλώ τη γνώμη σας.. :123:

Ολα παιζουν ρολο.....

Εχεις δει κανεναν προβολεα και να σου αρεσει..?

Για να ξερουμε και τι λεμε....
Γιατι το οτι δεν ψαχνεσαι(μεσος θεατης)με την εικονα κ.λ.π. ειναι σχετικο..

Πρπει να δεις πρωτα καποιους για να ξερεις τι θελεις και μεχρι που μπορεις να πας οικονομικα..
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Εχεις δει κανεναν προβολεα και να σου αρεσει..?
Πρπει να δεις πρωτα καποιους για να ξερεις τι θελεις και μεχρι που μπορεις να πας οικονομικα..
Οικονομικά μπορώ να πάω μέχρι 1200-1300 ευρώ.

Δεν έχω δει κανέναν προβολέα - πώς / που μπορώ να δω κάποιον? Σε μαγαζιά που έχω πάει δεν έχουν διαθέσιμους για θέαση - χώρια που οι συνθήκες στα μαγαζιά (φωτισμός κτλ) είναι εντελώς ακατάλληλες, για να μορφώσει κάποιος γνώμη.. :108:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: HD προβολέας για το σπίτι, βάση και πανί

Εχεις δικιο...αλλα και πως να σου προτεινει καποιος κατι απο την στιγμη που δεν εχεις δει πως δειχνει ενας προβολεας και ειδικα στην κατηγορια τιμης που κινησε...!!!!

Εαν σου προτεινει καποιος κατι και δεν σου αρεσει...τι θα πεις..!!!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.721
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top