HDMI ανησυχίες εν μέσω καραντίνας

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αγαπητοί συνφορουμίστες

Η πολύ καραντίνα με έχει κάνει να σκέφτομαι διάφορα για το σύστημα που έχω και σκέφτομαι διάφορα περισσότερο στην μείωση των συσκευών και τον καλωδίων και την χρήση νέων πρότυπων συνδέσεων κυρίως για το πώς ακούω την αγαπημένη μου μουσική. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα pure 2.1 σύστημα όπως βλέπετε στην υπογραφή μου (Σύστημα 1). Dac, cd tube buffer, htpc, pure stereo amplifier και ένα κάρο καλώδια rca, usb κτλ. Ευχαριστημένος με την ποιότητα αλλά με τρώει το σαράκι με το HDMI. Σκεφτόμουν μια στροφή 180ο με το να αρχίσω να ακούω (με εξαίρεση το turntable) μουσική καθαρά μέσα από HDMI σύνδεση με έναν καινούργιο AV ενισχυτή που σκέφτομαι να προμηθευτώ. Χωρίς πρόσθετες συσκευές, χωρίς εξτρά ρεύματα. Πηγή, ενισχυτής και τηλεόραση. Πολύ θα ήθελα να δω απόψεις. Να αναφέρω ότι στο μικρό σύστημα (Σύστημα 2) έχω συσκευές να ασχοληθώ για πιο αναλογικές εμπειρίες.

Με λίγα λόγια έχει καλύτερη/ίδια/χειρότερη απόδοση ένα HDMI καλώδιο απευθείας στον ενισχυτή από την χρήση πρόσθετων συσκευών με λοιπά οπτικά, ψηφιακά ή αναλογικά καλώδια; Θα ήθελα πολύ να δω τις διαφορετικές απόψεις.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φίλε @hawkwind78 μπήκες στην ίδια.... τρέλα-απορία.... με εμένα.
Είχα και εγώ τέτοια διλλήματα αν το Hdmi παίζει καλύτερο σε ήχο από ένα Rca, έχω κάνει αρκετές δοκιμές και με αναλογικούς αλλά και ψηφιακούς ενισχυτές.
Όπως είπε και ο Μάρκου σε δικάναλο δε χρειάζεται παίζουν καλύτερα τα rca, φυσικά σημασία έχουν και τα καλώδια.
Σε πολυκάναλο το hdmi είναι μοναδικό προς το παρόν δε συγκρίνεται με 5 η 7 αναλογικά καλώδια.
Αυτή είναι η δικιά μου άποψη για τα δικά μου αυτιά. 👂👂
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν θα παίζει δικάναλο , δεν χρειάζεσαι HDMI.
Αν θα παίξεις πολυκάναλο τότε χρειάζεται .
Πέρα από το τι θα παίζει. Σκοπός είναι να παίζει όσο πιο πολλά μπορεί και κυρίως μουσική (pure stereo till multi channel audio). Σίγουρα και καμιά ταινία όπως παίζει και τώρα. Απλά δεν ξέρω τι θα χάσω αν βγάλω το dac και το buffer και αρχίσω να ακούω μουσική μέσω HDMI με έναν ενισχυτή τάξεως 1000 ευρώ για παράδειγμα (δεν υπάρχει αυτή την στιγμή για να δοκιμάσω). Δεν ξέρω τι να επιλέξω αλλά θα ήθελα να μειώσω το σύστημα μου σε ενισχυτή και πηγή μόνο χωρίς πολλές παρεμβολές ποιότητας ή συνδεσιμότητας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φίλε @hawkwind78 μπήκες στην ίδια.... τρέλα-απορία.... με εμένα.
Είχα και εγώ τέτοια διλλήματα αν το Hdmi παίζει καλύτερο σε ήχο από ένα Rca, έχω κάνει αρκετές δοκιμές και με αναλογικούς αλλά και ψηφιακούς ενισχυτές.
Όπως είπε και ο Μάρκου σε δικάναλο δε χρειάζεται παίζουν καλύτερα τα rca, φυσικά σημασία έχουν και τα καλώδια.
Σε πολυκάναλο το hdmi είναι μοναδικό προς το παρόν δε συγκρίνεται με 5 η 7 αναλογικά καλώδια.
Αυτή είναι η δικιά μου άποψη για τα δικά μου αυτιά. 👂👂
Οπότε το HDMI σε στέρεο αρχεία δεν θα έχει τόσο καλό ήχο όσο ένα RCA. Με λίγα λόγια ανάλογα τι ακούς χρειάζεσαι και την ανάλογη σύνδεση ή κάνω λάθος;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Οπότε το HDMI σε στέρεο αρχεία δεν θα έχει τόσο καλό ήχο όσο ένα RCA. Με λίγα λόγια ανάλογα τι ακούς χρειάζεσαι και την ανάλογη σύνδεση ή κάνω λάθος;
Συγγνώμη, αλλά είναι λίγο κουκουρούκου αυτή η σύγκριση.
Ο ένας τύπος σύνδεσης (HDMI) χρησιμοποιείται στο ψηφιακό στάδιο και ο άλλος (RCA) στο αναλογικό.

Δεν είναι εναλλάξιμα μεταξύ τους. Το ένα συνδέει μια ψηφιακή πηγή με το DAC και το άλλο συνδέει το DAC με τον ενισχυτή (ή ό,τι ακολουθεί τέλος πάντων το DAC σου).

Μια πιο σωστή σύγκριση θα ήταν μεταξύ π.χ. HDMI και USB, ή SPDIF.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το Hdmi είναι ένα πρότυπο σύνδεσης μεταφορά ψηφιακού ήχου και εικόνας.
Έχει διάφορες εκδόσεις 1.0 έως 2.1 από 1.3 και πάνω παίζει όλες τις μορφές ήχου DVD-A, SACD, LPCM, DOLBY TRUEHD,
DTS MASTER AUDIO, και 2.0 DOLBY ATMOS.
Μεταφέρει και εικόνα Deep Color 36-48 bit.
Ακόμη και για πρότυπα audio bitstream που δεν υποστηρίζει η συγκεκριμένη έκδοση HDMI, είναι δυνατή η αποκωδικοποίηση εντός του player και στη συνέχεια η μετάδοση του σήματος audio ως LPCM.
Αν έχεις players profile 1.0 δεν είναι βέβαιο ότι μπορεί να υποστηρίζουν προαιρετικούς audio codecs.
Αν θέλεις τώρα να γλιτώσεις καλώδια και με ένα να κάνεις πολλές ενέργειες ΟΚ εσύ αποφασίζεις.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μια πιο σωστή σύγκριση θα ήταν μεταξύ π.χ. HDMI και USB, ή SPDIF.
Ok συμφωνώ μαζί σου. Βασικά με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα ή όχι θα ακούω μουσική μέσω HDMI σε σχέση με άλλες παραδοσιακές συνδέσεις. Να πω την αλήθεια μου λείπει το πολυκάναλο στο σαλόνι αλλά δεν μπορώ να έχω δυο συστήματα. Για αυτό έχω βάλει νέο δικάναλο στο γραφείο για να μην ξεχνώ την πρώτη μου αγάπη. Νομίζω ότι έχει ωριμάσει μέσα μου η αγορά ενός πολυκάναλου ενισχυτή αλλά τι να κάνω ακούω και μουσική εκτός από το να βλέπω και ταινίες.
Το Hdmi είναι ένα πρότυπο σύνδεσης μεταφορά ψηφιακού ήχου και εικόνας.
Έχει διάφορες εκδόσεις 1.0 έως 2.1 από 1.3 και πάνω παίζει όλες τις μορφές ήχου DVD-A, SACD, LPCM, DOLBY TRUEHD,
DTS MASTER AUDIO, και 2.0 DOLBY ATMOS.
Μεταφέρει και εικόνα Deep Color 36-48 bit.
Ακόμη και για πρότυπα audio bitstream που δεν υποστηρίζει η συγκεκριμένη έκδοση HDMI, είναι δυνατή η αποκωδικοποίηση εντός του player και στη συνέχεια η μετάδοση του σήματος audio ως LPCM.
Αν έχεις players profile 1.0 δεν είναι βέβαιο ότι μπορεί να υποστηρίζουν προαιρετικούς audio codecs.
Αν θέλεις τώρα να γλιτώσεις καλώδια και με ένα να κάνεις πολλές ενέργειες ΟΚ εσύ αποφασίζεις.
Για την ώρα τa player θα είναι το HTPC (Celeron J3455 με Intel HD 500 κάρτα γραφικών) και το PS3 και τα δύο με HDMI σύνδεση οπότε από της πηγές θα φεύγει το ανώτερο 1.4 HDMI.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Για να καταφέρεις να έχεις καλό αναλογικό ήχο από ψηφιακούς ενισχυτές θα πρέπει να έχουν και καλά αναλογικά στάδια, λίγο δύσκολο στη τιμή των 1000-1500 ευρώ, άρα μη χολοσκάς προχώρα με συνδέσεις Hdmi.
Για να παντρέψεις αναλογικό ήχο μαζί με πολυκάναλο θα χρειαστούν αρκετά λεφτά, χρόνος και πειράματα !!!
Ξεκαθάρισε που ακριβός δίνεις προτεραιότητα............
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Για να καταφέρεις να έχεις καλό αναλογικό ήχο από ψηφιακούς ενισχυτές θα πρέπει να έχουν και καλά αναλογικά στάδια, λίγο δύσκολο στη τιμή των 1000-1500 ευρώ, άρα μη χολοσκάς προχώρα με συνδέσεις Hdmi.
Για να παντρέψεις αναλογικό ήχο μαζί με πολυκάναλο θα χρειαστούν αρκετά λεφτά, χρόνος και πειράματα !!!
Ξεκαθάρισε που ακριβός δίνεις προτεραιότητα............
Λεφτά υπάρχουν περιορισμένα και για αυτό σκέφτομαι και για πώληση κάποιων κομματιών όπως το TEAC και τον DENON για την χρηματοδότηση ενός πολυκάναλου ενισχυτή. Το θέμα είναι ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχω το επίπεδο που έχω τώρα και με πολυκαναλική υποστήριξη; Όπως είπα ανησυχίες pure στερεοφωνικές τις καλύπτω και με το σύστημα του γραφείου με τα μικρά SMSL (SA300 & M100 MKii) που έχω φτιάξει. Για την αναφορά σκεφτόμουν για την αγορά Denon AVR (με υποστήριξη phono για το pickup - το μόνο pure analogue που σκέφτομαι να αφήσω στο σαλόνι) με ταβάνι τα 1000 ευρώ (πχ 2600Η).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ok συμφωνώ μαζί σου. Βασικά με ενδιαφέρει πόσο καλύτερα ή όχι θα ακούω μουσική μέσω HDMI σε σχέση με άλλες παραδοσιακές συνδέσεις. Να πω την αλήθεια μου λείπει το πολυκάναλο στο σαλόνι αλλά δεν μπορώ να έχω δυο συστήματα.
παρε βρε, μια ζωη την εχουμε...;)
......μια χαρα θα ακους και καλυτερα.

αν πας σε denon παρε σειρα 3 και πανω
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ο ενισχυτής που σκέφτεσαι έχει κανά 600αρι μέχρι τα 1000 θα πάρεις κάτι άλλο η θα μέχρι τα 1000 θέλεις ενισχυτή ?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το HDMI έχει νόημα σε δικάναλες ακροάσεις αν πας από pc ή sacd player σε dac (εφόσον έχει το dac hdmi input).
Τώρα για να πάρεις av για μουσική δεν αξίζει εκτός και αν τα στάξεις καλά. Δεν ξέρω βέβαια και πως παίζουν αυτά που είσαι τώρα και τι απαιτήσεις έχεις αλλά υπολόγιζε δύο χιλιάρικα και πάνω μόνο για την αγορά του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Εγώ τα έχω ξεσυνδεσει όλα .
Πικαπ,ντάκ,cd,media player. Μόνο μίνι pc έχω πάνω για κανά πειρατικό motogp και ufc.
Όλα τα βλέπω και τα ακούω από τον ενσωματωμένο media player της tv.
Παίζει τα πάντα και σε ποιότητα τα ίδια με πριν και καλύτερα,ακόμη και atmos του tidal
tv με hdmi σε πολυκάναλο και από εκεί ηχεία.
όσο πιο απλά γίνεται
 

Μηνύματα
22
Reaction score
5
Αγαπητοί συνφορουμίστες

Η πολύ καραντίνα με έχει κάνει να σκέφτομαι διάφορα για το σύστημα που έχω και σκέφτομαι διάφορα περισσότερο στην μείωση των συσκευών και τον καλωδίων και την χρήση νέων πρότυπων συνδέσεων κυρίως για το πώς ακούω την αγαπημένη μου μουσική. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα pure 2.1 σύστημα όπως βλέπετε στην υπογραφή μου (Σύστημα 1). Dac, cd tube buffer, htpc, pure stereo amplifier και ένα κάρο καλώδια rca, usb κτλ. Ευχαριστημένος με την ποιότητα αλλά με τρώει το σαράκι με το HDMI. Σκεφτόμουν μια στροφή 180ο με το να αρχίσω να ακούω (με εξαίρεση το turntable) μουσική καθαρά μέσα από HDMI σύνδεση με έναν καινούργιο AV ενισχυτή που σκέφτομαι να προμηθευτώ. Χωρίς πρόσθετες συσκευές, χωρίς εξτρά ρεύματα. Πηγή, ενισχυτής και τηλεόραση. Πολύ θα ήθελα να δω απόψεις. Να αναφέρω ότι στο μικρό σύστημα (Σύστημα 2) έχω συσκευές να ασχοληθώ για πιο αναλογικές εμπειρίες.

Με λίγα λόγια έχει καλύτερη/ίδια/χειρότερη απόδοση ένα HDMI καλώδιο απευθείας στον ενισχυτή από την χρήση πρόσθετων συσκευών με λοιπά οπτικά, ψηφιακά ή αναλογικά καλώδια; Θα ήθελα πολύ να δω τις διαφορετικές απόψεις.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνε φίλε μου καλησπέρα.
Πολλά χρόνια πριν άρχισα να ασχολούμαι με την μεταφορά του ήχου ψηφιακά . Οι λόγοι πολλοί και ισως και αδιάφοροι. Άρχισα να καταλαβαίνω τις διαφορες μεταξύ οπτικής και spdif και μετά ήρθε και το HDMI. Για μένα ήταν και είναι μονόδρομος και έχω επενδύσει σε αυτό το πρωτόκολλο μεταφοράς ήχου εικόνας. Όλα τα πράγματα έχουν δυο πλευρές .τα θετικά και τα αρνητικά. Το αναλογικό για μένα έχει μείνει στάσιμο και δύσκολα θα μπορέσει να ξεπεράσει τις αδυναμίες του. Το ψηφιακό από την άλλη και αυτό με κάποια προβλήματα βελτιώνεται και δεν σταματά πουθενά.δεν έχει όρια. Ο ηχος που έχω ακουσει από ψηφιακά μέσα όπως sacd - Blu-ray s μέσω HDMI με έχει ανατριχιάσει πολλές φορές . Μου δίνει μια ρεαλιστικότητα απίστευτη . Εμένα δεν με ενδιέφερε ποτέ ο ηχος να είναι απαλός γλυκός και δεν ξέρω και τι. Ο ηχος θελω να περνάει μέσα από τους πόρους του δέρματος και να φτάνει στα κόκαλα . Αυτό μέχρι στιγμής το έχω πάρει μόνο με dsd dsf lpcm και γενικά ασυμπίεστα ψηφιακά αρχεια . Τίποτα δεν είναι τέλειο .βρες αυτό που σε κανει να ανατριχιάζεις και μείνε ✌🤟
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Αν πας σε ενισχυτή ΑV με καλά DAC, π.χ. Denon, Marantz, κατηγορίας τιμής 1500€ και άνω, κάνεις και κάποια διπλοενίσχυση στα εμπρός ηχεία, με ένα καλό στήσιμο και ισοστάθμιση με το μικροφωνάκι, θα έχεις τον καλύτερο δυνατό ήχο για τα χρήματα αυτά από την HDMI. Προσωπικά, προτιμώ να ακούω στέρεο τα CD και πολυκάναλα τις συναυλίες και τις ταινίες φυσικά. Τεράστιες διαφορές μεταξύ, optical, coaxial ή HDMI, στα χρήματα αυτά, μην περιμένεις. Αν θες το κάτι παραπάνω, θα πας σε τελικό ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
παληό το thread αλλά θα σου πω την άποψή μου. Η καλλίτερη πλέον αναπαραγωγή ήχου στο σπίτι είναι η ψηφιακή ισοστάθμιση και η target curve που θα χρησιμοποιείς. Οπότε τα απολύτως απαραίτητα πολυκάναλος + dirac + 9 δορυφόροι + 4 sub.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top