hdmi τζιτερ

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μιας και εχω καμποσο καιρο για δοκιμες , ξεκινησα με 2καναλη ακροαση.Με το 91 και ενα καλωδιο hdmi αρκετα ακριβο.Ο ηχος στο δικαναλο ειναι κακος(με τον 875 ηταν αισχος).Δοκιμασα ξανα το dvd με ενα κοαξιαλ των 3 ευρω , και το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλυτερο.Δυστυχως το hdmi ειναι μονοδρομος, θα εκανα και δοκιμη να παιξω με 5,1 αναλογικα, αλλα χανω ολα τα αλλα.Δυστυχως το hdmi ειναι κακη επιλογη.Και κατι ακομα , το καλοκαιρι εχα βρει ευκαιρια τα ηχεια μου (μισα λεφτα) -και σκεφτομουν αυτα μεταξυ ενος πανακριβου καλωδιου ηχειων-ιντερκονεκτ.Αν αγοραζα τωρα κατι αυτο θα ηταν το καλωδιο, μιας και ο ηχος ηταν κλασεις ανωτερος απο αυτον που τωρα εχω, και το λεω αυτο σε σχεση με την αποδοση των ηχειων με τα καλωδια.Και μιας και τωρα πηρα ηχεια , οταν μπορεσω θα αλλαξω καλωδια ηχειων........
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: hdmi τζιτερ

Μιας και εχω καμποσο καιρο για δοκιμες , ξεκινησα με 2καναλη ακροαση..... Δυστυχως το hdmi ειναι κακη επιλογη.

Σύμφωνα με αναφορές σε διάφορα fora, το jitter μέσω hdmi μπορεί να φθάσει μέχρι και 8.000 ps !!!

:121:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
ή να εξαληφθει τελειως οταν υπαρχει η καταληλη προνοια οπως στο 5400 πλαυερ και ενισχυτη της sony. ο χρονισμος γινεται απο τον ενισχυτη και το ντζιτερ ελαχιστοποιηται.
σε ακροαση sacd το οποιο στον συγκεκριμενο συνδυασμο το dsd περνα απο το hdmi και αποκοδικοποιειται στον ενισχυτη τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.
ειναι επισης η μονη ουσιαστικα λυση ωστε να εχεις ροομκορεκτιον σε multichannel sacd.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Τι ακριβώς είναι αυτό που ακούτε και σας ενοχλεί σε σχέση με άλλους τύπους συνδέσεων;
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: hdmi τζιτερ

ή να εξαληφθει τελειως οταν υπαρχει η καταληλη προνοια οπως στο 5400 πλαυερ και ενισχυτη της sony. ο χρονισμος γινεται απο τον ενισχυτη και το ντζιτερ ελαχιστοποιηται.
σε ακροαση sacd το οποιο στον συγκεκριμενο συνδυασμο το dsd περνα απο το hdmi και αποκοδικοποιειται στον ενισχυτη τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα.
ειναι επισης η μονη ουσιαστικα λυση ωστε να εχεις ροομκορεκτιον σε multichannel sacd.

1)To SONY το 5400 είναι ένα εκπληκτικό SACD, με υποψηφιότητα του καλύτερου όλων των εποχών! (Με τα "κοινά" player όμως, μέσω HDMI, τι χάος επικρατεί;).
2)Αριστεύει ιδιαίτερα στην απόδοση του DAC του, δηλαδή του αναλογικού balanced κομματιού του που ξεπερνάει το ψηφιακό και την σύνδεση μέσω HDMI !!!
3)Ένας σχετικός σχολιασμός γίνεται ως εξής:

"The "special" HDMI interface (HATS) does something: jitter goes from +8000psec (std HDMI mode) to just 200 psec (HATS mode). Btw jitter from the analog outs (more useful for HP listening...) is just 121psec (34psec from SACD!). ...."

εδώ: http://www.head-case.org/forums/home-source-components/4342-sony-xa-5400es-5.html


4)Bλέπουμε δηλαδή τελικά, ότι ακόμα και με το αποκλειστικό σύστημα της SONY, το HATS, που δεν το έχουν τα "κοινά" μηχανήματα, η σύνδεση μέσω HDMI και πάλι υστερεί!


5)'Οταν όμως δεν υπάρχει το HATS, η κάποιο άλλο παρόμοιο σύστημα, τότε... αντίο ΗΙ FI !!!


:107:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: hdmi τζιτερ

Ο προ της ονκιο εχει καποια ντακ που υποτειθεται βελτιωνουν την
κατασταση.Σιγουρα σε σχεση με τον 875 που ειχα κανει κατι, αλλα λιγα πραματα με το τι πραγματι μπορει να γινει.Στη συγκεκριμενη περιπτωση με ενδιαφερει μονο το hc οποτε η μουσικη μπαινει στην ακρη.Αλλα αν και στο hc η κατασταση ειναι αναλογη απλα ειμαι ομηρος του hdmi.
 




Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Παίδες, εγώ άλλο ρώτησα.

Τι είναι αυτό που δεν σας αρέσει με τη σύνδεση HDMI που με άλλες συνδέσεις δεν το ακούτε.

Μπορείτε να το περιγράψετε;

Και μην ανησυχείτε, από την πρώτη στιγμή που παρουσιάστηκε το HDMI, όλες οι εταιρίες έχουν ανακοινώσει ότι έχουν τρόπους μείωσης του jitter.

Αυτό που θέλω να ακούσω, είναι τι αντιλαμβάνεστε που δεν σας αρέσει με δικά σας λόγια. Δηλαδή δε μου αρέσει γιατί είναι κόκκινο π.χ. ενώ με άλλη σύνδεση μυρίζει διαφορετικά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: hdmi τζιτερ

εκει που ειχα ηχο ψευτοαναφορας εχει γινει φολα, αυτο φτανει?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Re: Απάντηση: Re: hdmi τζιτερ

4)Bλέπουμε δηλαδή τελικά, ότι ακόμα και με το αποκλειστικό σύστημα της SONY, το HATS, που δεν το έχουν τα "κοινά" μηχανήματα, η σύνδεση μέσω HDMI και πάλι υστερεί!
ξαναλεω...
η συνδεση μεσω hdmi δινει το τρομερο πλεονεκτημα της χρησης room correction. σε πολυκαναλο συστημα για αναπαραγωγη ηχου πχ σε sacd η hd master πολυκαναλο το πλεονεκτημα αυτο τσακιζει τα λιγα πικοτζιτερακια παραπανω...
αυτη την στιγμη για ποιοτικη πολυκαναλη μουσικη (δεν ξερω απο ταινιες μην με ρωτατε!!) δεν υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: hdmi τζιτερ

εκει που ειχα ηχο ψευτοαναφορας εχει γινει φολα, αυτο φτανει?
Βασικά εννοείς σε δικάναλο πρόγραμμα; Γιατί είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ που μπορεί να γίνει σύγκριση χωρίς bass management, room correction κλπ.
Ένα CD για παράδειγμα από HDMI, Coax ή Tos, και αναλογικά.

Επίσης, δεν μπορεί να βρεθεί ένας καλός άνθρωπος να κάνει το εξής;
Να μεγεθύνει το jitter σε ένα sample σε σημείο που να είναι απολύτως διακριτό.
Νομίζω ότι έτσι θα μπορέσουμε να καταλάβουμε καλύτερα.
 

Μηνύματα
27.325
Reaction score
25.357
Απάντηση: hdmi τζιτερ

Μου φαίνεται οτι εχετε μπλέξει τα μπούτια σας.Jitter σε αναλογική σύνδεση δεν νοείται, μιας και εχει να κάνει με ψηφιακή μεταφορά δεδομένων και πάει λέγοντας.
Σε απλό audio out δεν υφίσταται jitter , τουλάχιστον μετρήσιμο.Το αν υπάρχει εντός της συσκευής είναι τελείως άλλο πράγμα.
Επίσης επειδή το κάνουμε θέμα , εχει κανείς ιδέα πως ακούγεται το jitter?
Ετσι για να το ξεχωρίσει και να μπορεί να πεί εγω το μείωσα η το έκοψα.....
Ναι υπάρχει τρόπος απαλοιφής του jitter.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: hdmi τζιτερ

ξαναλεω...
η συνδεση μεσω hdmi δινει το τρομερο πλεονεκτημα της χρησης room correction. σε πολυκαναλο συστημα για αναπαραγωγη ηχου πχ σε sacd η hd master πολυκαναλο το πλεονεκτημα αυτο τσακιζει τα λιγα πικοτζιτερακια παραπανω...
αυτη την στιγμη για ποιοτικη πολυκαναλη μουσικη (δεν ξερω απο ταινιες μην με ρωτατε!!) δεν υπαρχουν πολλες καλυτερες επιλογες.
Σίγουρα, εαν μιλάμε για την σειρά 5000 της SONY, για πολυκάναλο ήχο έχεις την κορυφαία λύση! Nα το χαίρεσαι αυτό το πολύ ψαγμένο και δουλεμένο σύστημα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να παρουσιάσουν άλλοι, παρά μόνο δύο-τρεις Ιαπωνικές εταιρείες με πρώτη και καλύτερη την SONY! (Άντε να υπάρχει και μιά MERIDIAN.).


:107:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: hdmi τζιτερ

η σονι στον πολυκαναλο εχει να φαει πολλα πσομια ακομα για να γινει ντενον-ονκιο-παιονιρ.Και εννοω home cinema.Ειναι μακραν η εταιρια που εχει μεινει πισω σε αυτον τον τομεα.
 

Μηνύματα
27.325
Reaction score
25.357
Απάντηση: hdmi τζιτερ

Eίναι κάτι το σχετικά απλό η χρειαζόμαστε εξοπλισμό επιπέδου ... διαστημοπλοίου;


:111:
Υπάρχει το denon link4 της denon.
Αλλοιώς αναλογική σύνδεση απο καλό player .
Oσο για την sony εχει το hats, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι χρονίζει την πληροφορία στο master clock του ενισχυτή.Αυτό για μουσική , γιατί το περιεχόμενο ενος blue ray , κωδικοποιημένο , σε dolby true hd, dts hd ma , επαναχρονίζεται υποχρεωτικά απο τον av , εφόσον αυτός κάνει το decoding, συνεπώς δεν υφίσταται θέμα jitter.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top