HDMI out arc πρόβλημα

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα σας , μέχρι πρόσφατα έβλεπα κανονικά τις ταινιουλες μου Και έτσι ξαφνικά ένα βράδυ παρατηρώ μαύρη εικόνα , δεν μου αναγνωρίζει τον ενισχητη στην τηλεόραση . Δεν Μου βγάζει εικόνα η σύνδεση από hdmi out arc στον ενισχητη μου...τον έκλεισα αρκετές φορές περίμενα 10 λεπτά τα πάντα... το hdmi λειτουργεί κανονικά όπως και η θύρα της τηλεόρασης .αρνειτε μόνο να μου δείξει την εικόνα στην τηλεόραση .. έχω τον ενισχητη Yamaha rxv 677..
Περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά να πάρω ένα νέο καλώδιο μπας, λέω εγώ !
Το θέμα ειναι έκανα Και restart στον ενισχητη . Έχει την πιο πρόσφατη αναβάθμιση !
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα σου,
Για βγάλτα και από το ρεύμα περίμενε λίγο και ξανά σύνδεσέ τα και κοίτα να δεις τι γίνετε.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Το δοκίμασα και αυτό
Όλο το βράδυ τον είχα βγάλει εκτός πριζας ..
Είναι σαν κάποιος με μούντζωσε τι να πω .. έτσι χωρίς λογο σου λέει γιατί να δουλέψω σήμερα ‘
Δεν ανάβει ούτε καν κόκκινο λαμπάκι στον ενισχητη ότι αναγνωρίστηκε .
 


Μηνύματα
44
Reaction score
8
Έχω αυτή την στιγμή το hdmi out arc συνδεμένο με την τηλεόραση
Και ένα δεύτερο hdmi που μπαίνει στο laptop στην θύρα 1. αυτά έχω μόνο και 2 ηχεία monitor audio bronze ... ότι άλλο είχα τα έχω βγάλει όπως και το καλώδιο για το laptop έχω αφαιρέσει .
Δεν αναγνωρίζει τπτ από τον ενισχητη στην τηλεόραση ..
Ενώ Spotify radio και τέτοια δουλεύουν κανονικά ..
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Τον πήγα στο service και με ενημέρωσαν θύρα hdmi!! Που Ουσιαστικά είναι σε μια πλακέτα .. κόστος 400ευρω!
No comment
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα σου,
Αχ αυτά τα HDMI θέλουν προσοχή καίγονται εύκολα, η μάλλον έχουν ένα όριο ζωής και αυτά.
Δε πιστεύω να τοv φτιάξεις με λίγα ευρώ παραπάνω παίρνεις καινούργιο AV
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Καλησπέρα σου,
Αχ αυτά τα HDMI θέλουν προσοχή καίγονται εύκολα, η μάλλον έχουν ένα όριο ζωής και αυτά.
Δε πιστεύω να τοv φτιάξεις με λίγα ευρώ παραπάνω παίρνεις καινούργιο AV
Το γνωρίζω ότι δεν αξιζει επισκευή με τόσα χρήματα!
Ασχέτως που τον αγόρασα 600 ευρώ τότε!
Αυτό μου είπε ότι θέλουν προσοχή μην βγάζει βάζεις και τέτοια !
Ενώ εγώ τα είχα μόνιμα πίσω !
Τώρα εάν το πρόβλημα είναι ότι άλλαζα τις τηλεόρασης και κάηκε έτσι και ας είχα τον ενισχητη σε standby mode.. Αυτό είναι κουλό !
συμπερανω ότι εφτασε στο όριο ζωή του
8 χρονια ζωης!
 

ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
Όλες οι HDMI του AVR χάλασαν;
Το chip είναι δηλαδή;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Όλες οι HDMI του AVR χάλασαν;
Το chip είναι δηλαδή;
δεν έχω πάει να τον παραλάβω να μου τα πει καλύτερα
Αλλά το πρόβλημα ήταν ότι δεν έβγαζε εικόνα στην τηλεόραση μόνο ήχο . Από την Θύρα hdmi arc!
Και όλο αυτό είναι σε μια πλακέτα και πάει μαζί . Το κόστος ανεβαίνει διότι υπάρχουν δικαιώματα με τα hdmi !
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Όλες οι HDMI του AVR χάλασαν;
Το chip είναι δηλαδή;
Δε νομίζω να χάλασαν όλες οι θύρες του hdmi αλλά αν το πήγε σε σέρβις αντιπροσωπίας σιγά μην ασχοληθούν με το συγκεκριμένο, αλλάζουν όλη τη πλακέτα, εκτός αν βρει έναν τεχνικό που μπορεί να αλλάξει το χαλασμένο hdmi.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Δε νομίζω να χάλασαν όλες οι θύρες του hdmi αλλά αν το πήγε σε σέρβις αντιπροσωπίας σιγά μην ασχοληθούν με το συγκεκριμένο, αλλάζουν όλη τη πλακέτα, εκτός αν βρει έναν τεχνικό που μπορεί να αλλάξει το χαλασμένο hdmi.
Μέσω αντιπροσωπίας πηγα
Άλλος τρόπος να έχω εικόνα στην τηλεόραση εκτός hdmi ?υπαρχει ;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Μήπως να ρώταγες έναν ιδιώτη τεχνικό αν μπορεί να σου διαρθρώσει το πρόβλημα σίγουρα θα σου έρθει φθηνότερα.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Αυτή είναι η τηλεόραση που έχω !
Είναι η επόμενη κίνηση που θα κάνω
Θα πάω σε ιδιώτη
 


Μηνύματα
44
Reaction score
8
Δυστυχώς ο AVR έχει μόνο ένα HDMI out
Είναι ότι θα ήθελα να ρυθμίσω το WiFi μου ξανά διότι έκανα reset και τώρα που δεν έχω εικόνα δεν γίνετε.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ο ενισχυτή σου έχει τις παρακάτω συνδέσεις εκτός του hdmi αν έχει και η τηλεόραση μπορείς να δοκιμάσεις είναι μόνο για εικόνα.

1617017628190.png

και απ' ότι είδα έχει ....

1617017886214.png
 


Μηνύματα
285
Reaction score
110
Μια άλλη θύρα HDMI στην τηλεόραση δοκίμασες; Κάνε και καμιά επαναφορά στην τηλεόραση μήπως φταίει αυτή;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top