Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.


Μηνύματα
100
Reaction score
27
Οι πιο πολλοί γνωστοί μου πάντως ακούνε από earbuds τα οποία βγάζουν πολλά πρίμα, για αυτό και βρίσκουν όλα τα παλιά εμπορικά ελληνικά και ξένα κομμάτια του 80-90 μέχρι αρχές 2000 εντελώς χωρίς μπάσο. Μιλάω για τις αρχικές εκδόσεις των κομματιών και όχι τις remastered που βγήκαν μετά το 2010 που βάζουν αυτό το μπάσο που κλείνει εντελώς τον ήχο και τη flat κυματομορφή. Και θεωρώ πώς αυτός είναι και ένας λόγος που βάζουν έξτρα μπάσο και στα remastered και στα πιο πρόσφατα κομμάτια και το loudness τέρμα στα 98-99db σε σημείο που κόβονται πολλά peaks. Για αυτό και πολλά εμπορικά το πάνε προς lofi ή ακούς το μπάσο κάπως ξερό και όχι καθαρό.
Για αυτό και πολλά τα κάνουν στα -6 ως -8LUFS κι ας λέει το spotify ότι είναι -14 LUFS.
Το κακό είναι ότι (τουλάχιστον στα εμπορικά albums) κάνουν το ίδιο mastering για cd, βινύλιο και digital release. Και μετά από όσο κάθε πλατφόρμα μετά το συμπιέζει διαφορετικά, αλλά η αρχική ιδέα είναι σε γενικές γραμμές να ακούγεται σωστά σε κινητά, μικροσυσκευές και μικρά ακουστικά και δεν προσέχουν το mastering του cd ή του βινυλίου.
 
Last edited:


Μηνύματα
100
Reaction score
27
Πολλά που είναι πανάκριβα έχουν ρύθμιση για μπάσα πρίμα, αλλά προσωπικά προτιμώ flat ακουστικά να παίζουν ακριβώς όπως είναι το αρχείο. Γνωστοί μου έχουν των 300-500 απλά για επίδειξη και μόνο.
Αν δεν υπήρχε το loudness war ή αν ήταν σε ένα ένα σωστό επίπεδο σε όλα μέχρι το πολύ 96db χωρίς normalizing, θα είχαν τα κομμάτια πιο σωστό ήχο, κοινώς ότι ακουστικά και να πάρεις, αν το κομμάτι έχει γίνει με συγκεκριμένο τρόπο δεν μου κάνει διαφορά.
 


Μηνύματα
100
Reaction score
27
Για οτιδήποτε SONY, σε Headphones, μου έχει πει γνωστός μου ότι είτε παραμορφώνουν είτε βγάζουν φύσημα.
Μου έχουν προτείνει τα SENNHEISER HD-201 ως τα πιο καλά και φυσιολογική τιμή, γύρω στα 30 ευρώ. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.037
Για οτιδήποτε SONY, σε Headphones, μου έχει πει γνωστός μου ότι είτε παραμορφώνουν είτε βγάζουν φύσημα.
Μου έχουν προτείνει τα SENNHEISER HD-201 ως τα πιο καλά και φυσιολογική τιμή, γύρω στα 30 ευρώ. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;
Ο γνωστός σου είναι άσχετος όσον αφορά τα sony.
Επίσης οποιοδήποτε ακουστικό κάνει 30€ είναι μάπα.
My 2 cents.
 

Μηνύματα
246
Reaction score
287
Ο γνωστός σου είναι άσχετος όσον αφορά τα sony.
Επίσης οποιοδήποτε ακουστικό κάνει 30€ είναι μάπα.
My 2 cents.
'Οσον αφορά το πρώτο μέρος της απάντησης δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο ανθρωπο οποτε δεν ξερω αμα ειναι η δεν είναι, αλλα για το δέυτερο μέρος συμφωνώ. Δεν υπάρχει κάποιο ακουστικό που δεν ειναι μαπα εκει περιπου, ίσως τα KOSS KPH30i η KOSS KSC75 αλλα μήν περιμένετε και θάυματα, προσγειώστε τις προσδοκίες σας. Επίσης το ksc75 δεν είναι τυπικό ακουστικό και δεν μοιάζει πολύ στα KPH30i στο κομμάτι του ήχου.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.020
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top