Heavy Metal

drSotos

Molto Gustoso
Μηνύματα
23
Reaction score
84
Δεν ξέρω με ποιον συγγενεύει, αλλά το γεγονός ότι παίζει με επτάχορδη κιθάρα με εντυπωσιάζει. Νομίζω ότι ο πρώτος που το έκανε ήταν ο κιθαρίστας των Dream Theater, φαντάζομαι ότι ακολούθησαν κι άλλοι.
Δεν ξέρω αν ο Petrucci (κιθαρίστας των Dream Theater) ήταν ο πρώτος, αλλά ήταν από τους πρώτους που έκαναν την 7χορδη κιθάρα περισσότερο γνωστή στο κοινό, και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι ο κιθαρίστας στο βίντεο που έστειλα είναι ο Jake Bowen, ένας από τους τρεις κιθαρίστες των Periphery και ανηψιός του Petrucci!!!! Οπότε μου έκανες ωραία πάσα! χεχε
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Νέο τραγούδι από τους Pallbearer (album "Heartless", 24/03/2017, Nuclear Blast)

Pallbearer - Thorns

 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Πάντα τα πήγαιναν καλά οι Sodom στις διασκευές που έκαναν...:thumbsup:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Για ρίξτε μια "αυτιά" στο πιο κάτω album... Progressive metal στα καλύτερά του!

Groove Therapist - Mr. Funker

 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Με αφορμή της κυκλοφορίας του album "Solidify" των Grip Inc. για πρώτη φορά σε βινύλιο (ενδεικτικά), ακούμε το "Verrater" (Betrayer)

Grip Inc. - Verrater (Betrayer)


Υ.Γ.: Προσωπικό highlight, η συναυλία τους στο γήπεδο του Απόλλωνα, στο πλαίσιο ενός Rockwave Festival. Αυτή η φωτογραφία του Metal Hammer με τον Dickinson να "χτυπιέται" την ώρα που ο Lombardo έκανε solo έχει "χαραχθεί" στη μνήμη μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Unearthly Trance - Dream State Arsenal (από το επερχόμενο album "Stalking the ghost", 24/02/2017, Relapse Records, sludge/doom metal)

Unearthly Trance - Dream State Arsenal

 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Νέο video/single από τους Pallbearer, από το επερχόμενο (κυκλ. 24/03/3017) album τους "Heartless".

Pallbearer - I saw the end

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Πολύ ευχάριστα νέα για τους απανταχού heavy metalάδες!

Σύμφωνα με ενημέρωση από το newsletter του No Remorse Records, από το καλοκαίρι του 2017 θα εκκινήσει η επανέκδοση των albums των θρυλικών Heavy Load σε remastered εκδόσεις!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
E, λοιπόν, είχα πολύ καιρό πραγματικά να διασκεδάσω στο άκουσμα heavy metal μελωδιών συνδυασμένες με το κατάλληλο videoclip!

Ανακάλυψα πρόσφατα τους Alestorm (=σε ελεύθερη μετάφραση: Η καταιγίδα της μπύρας :D ), συγκρότημα από τη Σκωτία, οι οποίοι κατατάσσονται στο pirate metal. Από όσα συγκροτήματα περιλαμβάνονται στη λίστα, πιστεύω ότι ίσως είναι οι μόνοι που είναι άξιοι συνεχιστές της κληρονομιάς των Running Wild. Τα albums τους κυκλοφορούν από τη Napalm Records και στη θέση σας θα τους έβαζα στη "to listen list".

Πάρτε μια γεύση:

Alestorm - Drink
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Με αφορμή την επκείμενη κυκλοφορία του νέου τους album "Ulfvens", ακούμε το "By Honour" από τους Ereb Altor (epic pagan/viking metal).

Ereb Altor - By Honour

 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top