Hedd Studio Monitors


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι πιο ακριβά από τα αντίστοιχα adam και πιο ακριβά από πολλά αντίστοιχα μοντέλα εταιριών του χώρου (πχ dynaudio lyd7, focal shape 65). Δεν ξέρω πόσο καλά είναι, υποθέτω πως είναι πολύ, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα κάτι πιο "solid" σε αυτά τα χρήματα.

Πάντα βέβαια υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες σε μία αγορά όπως η ακριβής χρήση, τοποθέτηση κτλ ή η εμφάνιση.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν τα γνωρίζω αλλά σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν πολλές καλές επιλογές νομίζω.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Αυτά έχω επιλέξει να αγοράσω και εγώ.
Κάποια από τα χαρακτηριστικά τους ειναι:
- Κάρτα για dante σαν option
- Έχουνε Class D ICE ενισχυτικά 100 + 100
- Έχουνε αναλογικό ενεργό CrossOver
- 0.5THD
 


Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Έχω τα Type 05 εδώ και ένα χρόνο για nearfield ακροάσεις στο γραφείο. Τα πήρα στα τυφλά (χωρίς να τα έχω ακούσει προηγουμένως) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ισορροπημένα, λεπτομερή, ικανοποιητικό μπάσο και πολύ καλή κατασκευή. Η Hedd είναι πολύ σοβαρή, μόλις έβγαλε και ένα φοβερό (από τις πρώτες εντυπώσεις) σετ ακουστικών.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η Hedd είναι πολύ σοβαρή, μόλις έβγαλε και ένα φοβερό (από τις πρώτες εντυπώσεις) σετ ακουστικών.
Δύο χιλιάρικα λιανική έχει, εννοείται πως θα είναι φοβερό.
 


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Η Hedd Audio ετοιμάζεται να λανσάρει την Mark II έκδοση των ήδη υπαρχόντων ηχείων της.

Η νέα έκδοση των ηχείων φαίνεται να έχει πολλές προσθήκες και βελτιώσεις. Επίσης πλέον προσφέρει 2 sub που δεν πρόσφερε μέχρι στιγμής σαν επιλογή, ένα 8 ιντσες και ένα 12.

Μπορεί αν θέλει κάποιος Mod να αλλάξει τον τίτλο σε Hedd Studio Monitors? Αν φυσικά θέλει και ο OP.

Επίσημα τα νέα και ανανεωμένα μοντέλα θα ανακοινωθούν αρχές Δεκέμβρη. Μόλις το βρω το PDF της παρουσίας θα το αναρτήσω.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Αύριο είναι η λογικά η επίσημη ανακοίνωση της HEDD για τα νέα μοντέλα σύμφωνα με το PDF:
SCHEDULE
• 12th November 2020 partner announcement
• 1st December 2020 public announcement
• mid-end December dispatch of first orders
• January 2021 worldwide release
Λεπτομέριες για την ανανεωμένη σειρά:
A New Generation of HEDD Studio Monitors and Subwoofers

Grown out of our highly praised Series ONE studio monitor line, HEDD is
proud to announce brand-new MK2 models and additional subwoofers.

HEDD TYPE 05 MK2 (black/white) - Studio Monitor, 2-way, 2x100W with DSP
HEDD TYPE 07 MK2 (black/white) - Studio Monitor, 2-way, 2x100W with DSP
HEDD TYPE 20 MK2 (black/white) - Studio Monitor, 3-way, 3x300W with DSP
HEDD TYPE 30 MK2 (black/white) - Studio Monitor, 3-way, 3x300W with DSP
HEDD BASS 08 (black) - Subwoofer, 8", 300W with DSP
HEDD BASS 12 (black) - Subwoofer, 12", 700W with DSP

Three striking innovations put this new and advanced DSP-powered speaker
line on top of today’s monitoring landscape:
1. HEDD Lineariser® Integration
2. »CoP« Technology (Closed or Ported)
3. The First Phase-Linear Subwoofer / Satellite System
 
Last edited:



Μηνύματα
360
Reaction score
554
Μέχρι τωρα είχανε αναλογικό ενεργό κρος. Νομίζω πως δεν θα έχουν πλέον λόγω DSP αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ενεργό κρος να είναι, κι ότι θέλει ας είναι...

Στο ψηφιακό πεδίο, απλώς έχεις περισσότερες δυνατότητες φίλτρων.

Δεν αλλάζει τίποτα σπουδαίο όσον αφορά την "ποιότητα" για τα ίδια φίλτρα κρος, είτε σε ψηφιακό είτε σε αναλογικό πεδίο.

Αν βεβαίως πρόκειται για ψηφιακό κρος, τότε σημαίνει πως έχει ενσωματωμένα Ντακ, άρα το πιο σωστό θα είναι να έχει (και να χρησιμοποιηθεί) ψηφιακή είσοδο το ηχείο, διότι η όποια αναλογική είσοδος θα περάσει από a/d κονβερτορες για να γίνει στο ψηφιακό πεδίο το κρος και ξανά αναλογικό με Ντακ, για να πάει στα ενισχυτικά στάδια.

Αν και είναι "διάφανα" τα στάδια ψηφιοαναλογικης μετατροπής, ωστόσο πιο ωραίο μου ακούγεται το αναλογικό ενεργό κρος όταν έχεις προενισχυτή με αναλογικές εξόδους.


ΥΓ.
Ιδανικό σενάριο σε ένα ιδανικό κόσμο είναι να πραγματοποιείται όλη η διαδικασία DSP (συμπεριλαμβανομένου κρος και ισοστάθμισης σε όλα τα πεδία) σε ενιαίο στάδιο (av processor πολλαπλών λειτουργιών και αυξημένων δυνατοτήτων loudspeaker management) και να φεύγουν από αυτόν διακριτά ψηφιακά κανάλια για κάθε δρόμο του ηχείου, τα οποία να καταλήγουν πάνω στο ηχείο, με ξέχωρα Ντακ για κάθε δρόμο, με ενισχυτικά στάδια ενσωματωμένα (τύπου πλάτης πολυκαναλων χυπεξ με ισάριθμες ψηφιακές εισόδους) αλλά αυτό απαιτεί πολύ δυνατό av processor και προφανώς ανεβάζει το κοστολογιο.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
According to HEDD Audio, the TYPE 05 MK2, TYPE 07 MK2, TYPE 20 MK2 and TYPE 30 MK2 monitors will be available in early January 2021. The two subwoofers will follow shortly after that.

You can already pre-order the speakers from Thomann*. The list prices are as follows:

  • TYPE 05 MK2: EUR 1300/pair
  • TYPE 07 MK2: EUR 1600/pair
  • TYPE 20 MK2: EUR 4000/pair
  • TYPE 30 MK2: EUR 5200/pair
  • BASS 08: EUR 1000
  • BASS 12: EUR 2000

 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Μερικά σχόλια πάνω στα ενεργά ηχεία, στους Class D ενισχυτές και στο AMT tweeter. Από τους δημιουργούς της HEDD.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top