Hegel h 80 vs naim xs vs plinius 9100 leema tuscana ii.

Z

Zdimis

Guest
Hegel h80 or... Plinius....or nait naim xs or leema tuscana ii?Οποιο ς έχει ακούσει με ταμαυτια του και σε ίδια συνοδά -περιβάλλον ταενισχυτικα που αναφέρονται ας δώσει μια πρώτη άποψη γενικών χαρακτηριστικών πριν αρχίσει το ......κουβαλημα...:)
 


Μηνύματα
352
Reaction score
208
Αχ....ωραια πραγματα ειναι αυτα
Σε ζηλευω Δημητρη...για την ορεξη και τη διαθεση
Κρατα μας ενημερους για τη διαδικαδια
 

Μηνύματα
3.862
Reaction score
633
Μακάρι να είχαμε τέτοια διλλήματα.

Δεν ξέρω τα κριτήρια, αλλά δες και τους:

roksan M2
rega Elex-R

αναμένουμε Εντυπώσεις... :)
 



Z

Zdimis

Guest
ηχεια proac d15 χωρος μεγάλος αλλα απο 2,5 μετρα θεση ακρόασης,σαν ενναλακτικός ενισχυτης για μουσική κλασσική και μεγάλες κ μικρες ορχηστρες ( οποτε οι μεγαλες διακυμανσεις στις δυναμικες αντιθεσεις αυτων των εγγραφών επιτάσουν καποια watt ) κυρίως αντε και κανα ηπιο ηλεκτρονικο (για jazz ,φωνές κ folk μαλλον δεν αλλάζω το se class a ολιγόβατο λαμπάτο που με συντροφευει τον τελευταιο χρόνο ακομα κ με αυτα τα ηχεια ) .Εκτιμώ απεριοριστα την διαφανεια ,την οσο πιο τρισδιαστατη απεικόνιση και τις ΜΗ αιχμηρες αποληξεις στις υψηλές καθως και το μπάσο χωρίς ουρές.Δυναμικα εκρηξεις σπαστμωδικο νευρο ,παχυνσεις δεν ειναι στα ζητουμενα.Επίσης γνωριζω οτι ειναι υποκειμενικα ολα αυτα αλλα καθολου δεν με χαλάει -τουναντιον μάλιστα να ακουσω εμπειρίες αλλων που τους εχουν απασχολησει παρομοιες "εμμονές".
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Εκτιμώ απεριοριστα την διαφανεια [...] και τις ΜΗ αιχμηρες αποληξεις στις υψηλές καθως και το μπάσο χωρίς ουρές.
Σε αυτή την περιγραφή εκτιμώ ότι ανταποκρίνεται ο Hegel. Τόσο διάφανος ώστε να είναι ο παρασκηνιακός πρωταγωνιστής, ελαφρώς laid back στην παρουσία του και με πολύ υψηλό damping factor ικανό για να μαζέψει τις όποιες μπασο-ουρές.
Leema δεν έχω ακούσει, ο naim αποτελεί μια σχολή από μόνος του με φανατικούς φίλους και εχθρούς, ενώ ο plinius είναι λίγο παιχνιδιάρης ψηλά.

Όλα τα παραπάνω τα έχω ακούσει σε διαφορετικά συστήματα και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές οπότε δώσε τους τη σημασία που τους πρέπει.
 

Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
εγω θα πηγαινα σε plinius.. δε τον βρισκω παιχνιδιαρη ψηλα, αλλα σε σχεση με hegel που ειναι μαλακος , ναι ειναι ποιο ζωηρος ..
αυτο πιστευω με το proac θα ειναι ο,τι πρεπει...
εικονα και δυναμικα σιγουρα ιδανικα...
 

Μηνύματα
3.061
Reaction score
632
εγω θα πηγαινα σε plinius.. δε τον βρισκω παιχνιδιαρη ψηλα, αλλα σε σχεση με hegel που ειναι μαλακος , ναι ειναι ποιο ζωηρος ..
αυτο πιστευω με το proac θα ειναι ο,τι πρεπει...
εικονα και δυναμικα σιγουρα ιδανικα...

Plinius κι από μένα.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
ΜΗ αιχμηρες αποληξεις στις υψηλές
Μακριά απο plinius από εμένα τότε. Πολύ δυνατός με πολύ drive, πολλές αρετές αλλά ενισχυτης που είναι ξεκάθαρα bright. Αλλά αφού θα τους ακούσεις όλους, μετέφερε μας τις δικές σου εντυπώσεις.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Θα χαρακτήριζα τον Plinius ουδέτερο με μια κλίση προς το ζεστό.
Σε 2 συστήματα που έχω ακούσει τον 9200 δεν έβγαλε τίποτα το περίεργο ψηλά.
Έχει drive (τουλάχιστον ο 9200), έλεγχο, αέρα, σώματα, χαμηλο.
Οι μεσαίες του θαρρώ πως βγαίνουν ένα κλικ μπροστά... Είναι αυτό το στοιχείο που του δίνει τη ζεστασιά που αναφέρω στην αρχή. Είναι και το στοιχείο που μου άρεσε εμένα προσωπικα.

Τα 2 συστήματα που το έχω ακούσει: 1. Με 805 Matrix και 2. Με ATC 100ρια.
Κατά την ακρόαση με τα ATC, είχαμε την ευκαιρία να τον ακούσουμε δίπλα και σε ολοκληρωμένο ASR με όλα του τα έξτρα. Στάθηκε πολύ καλά ο ΝεοΖηλανδος. Μα πολύ καλα.

Ίσως (και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) σε άλλο σεταπ να ακουστεί πιο λαμπρός όπως λέει και ο φίλος Bower. Συνεργειες είναι όλα.
 

Μηνύματα
3.061
Reaction score
632
Θα χαρακτήριζα τον Plinius ουδέτερο με μια κλίση προς το ζεστό.
Σε 2 συστήματα που έχω ακούσει τον 9200 δεν έβγαλε τίποτα το περίεργο ψηλά.
Έχει drive (τουλάχιστον ο 9200), έλεγχο, αέρα, σώματα, χαμηλο.
Οι μεσαίες του θαρρώ πως βγαίνουν ένα κλικ μπροστά... Είναι αυτό το στοιχείο που του δίνει τη ζεστασιά που αναφέρω στην αρχή. Είναι και το στοιχείο που μου άρεσε εμένα προσωπικα.

Τα 2 συστήματα που το έχω ακούσει: 1. Με 805 Matrix και 2. Με ATC 100ρια.
Κατά την ακρόαση με τα ATC, είχαμε την ευκαιρία να τον ακούσουμε δίπλα και σε ολοκληρωμένο ASR με όλα του τα έξτρα. Στάθηκε πολύ καλά ο ΝεοΖηλανδος. Μα πολύ καλα.

Ίσως (και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) σε άλλο σεταπ να ακουστεί πιο λαμπρός όπως λέει και ο φίλος Bower. Συνεργειες είναι όλα.

Ό,τι λέει ο Gojakla παραπάνω. Ο ήχος των Plinius είναι στη ζεστή πλευρά του ουδέτερου. Με Dynaudio ηχεία τρομερή συνέργεια.
Ο ήχος του προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από hegel και naim.Έχω ακούσει τον ολοκληρωμένο Hiato και το ζεύγος προ-τελικό M8 / P10.
Τον Tucana δεν τον έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
Τα πλινιους είναι ουδέτερα... Αν όμως μπουν σε μη ισορροπημένο σύστημα, βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα...

Έχουμε κάνει τραγικά λάθη τόσα χρόνια, κ αφησαμε να φύγουν από τα χέρια μας απίστευτα μηχανάκια...
 

Μηνύματα
430
Reaction score
381
Κατά την άποψη μου ο Leema Tucana είναι από τους καλύτερους και πληρέστερους ενισχυτές που έχω ακούσει.
Επιπλέον μπορείς να τον παραγγείλεις με ενσωματωμένο το καταπληκτικό του phono stage. Ταιριάζει άψογα με τα proac.
 

I

iason

Guest
Από Naim και Hegel φύγε οσο μακριά μπορείς .:rofl:
Ο Leema tucana, και ο Plinius και τα δύο καλά μηχανάκια.
Το ματσάρισμα δικό σου αποκλειστικά.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
617
Από Naim και Hegel φύγε οσο μακριά μπορείς .:rofl:
Ο Leema tucana, και ο Plinius και τα δύο καλά μηχανάκια.
Το ματσάρισμα δικό σου αποκλειστικά.
Θα ήθελα λίγο να το τεκμηριώσεις Ιάσωνα το μακρυά και ειδικά όσο αφορά τους hegel. Εγώ που τους έχω ακούσει με διάφορα ηχεία θα έλεγα το ακριβως αντίθετο. Σαν γούστο όμως.
Όταν αποτρεπεις κάποιον τόσο ένθερμα από ένα μηχάνημα δεν προκειται πλέον για θέμα γούστου αλλά κάτι σοβαρό όσο αφορά την αξιοπιστία κτλπ.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Το θεμα ειναι να τον συγκρινεις με αλλους ενισχυτες διπλα διπλα.
Εχω ακουσει δυο φορες πλινιους, τη μια με atc βασης, και εφυγα και τις δυο με πονεμενα αυτια.
Βεβαια εγω μπορει να ειμαι πιο ευαισθητος στο θεμα των υψηλων συχνοτητων απο αλλους.
http://forum.polkaudio.com/discussion/168143/results-integrated-shootout-with-lsim703
[DOUBLEPOST=1458078003][/DOUBLEPOST]Θα τον εβαζα μονο με laid back, γλυκοηχο ηχειο.
Που να θελει και καμια σφαλιαρα για να ξυπνησει.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
http://www.stereomojo.com/Plinius 9...ier Review/Plinius9200IntegratedAmpReview.htm
One of the brightest integrateds we have ever tested.
Ξαναλεω καθενας ακουει διαφορετικα. Εγω βαζω την τραγουδιστρια στο δικο μου συστημα και στις εξαρσεις της, μου αρεσει να ακουω καθαρα πριμα με σωμα.
Ο αλλος ακουει το τσιριγμα και το λεει εκταση.
Ο τριτος αν δεν φυγει ποντικι το λεει σκοτεινο.
Τα αυτια σου θα αποφασισουν.
Αλλιως δεν θα αγοραζοπουλουσαμε.
 

Z

Zdimis

Guest
Naim nait xs έξω.Κάπωςεπιτηδευμενο αποτέλεσμα μακριά από αυτό που θεωρώ φυσικό .Ευτυχώς βρέθηκε σε χέρια φίλου φίλου κ πέρασε από δω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.274
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top