HES 2023 - Ακουστικά

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πόσο κάφρος πρέπει να είναι κανεις για να αγοράσει κάτι τέτχιο ????
Θα συνοδεύεται με καθρεφτάκι χειρός για να λοξοκοιτάς το VUμετρο! :roflmao:
Εν τω μεταξύ, δεν κοίταξα, λογικά θα είχε και στην άλλη μεριά, ε;
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ένα "αστείο" συμβάν: Κάθισα στο περίπτερο του αντιπροσώπου της HiFiman και έβαλα στα αυτιά μου τα ηλεκτροστατικά Jade. Δεν πρόλαβα να ακούσω μερικές νότες και εισβάλει ξαφνικά από δίπλα μου πιο δυνατή μουσική που σκέπαζε τη δική μου, προερχόμενη από τα ακουστικά του ενός παλικαριού που άκουγε κάποια ροκιά. Κατέβασα τα ακουστικά μου και άκουσα (όλοι ακούγαμε) τα ακουστικά του να λειτουργούν υπεροδηγούμενα σε ΦΟΥΛ παραμόρφωση και φυσικά σε εκκωφαντική για εκείνον ένταση. Έδειξα αμέσως ότι θέλω να του μιλήσω κι όταν κατέβασε τα ακουστικά του είπα σε φιλικό τόνο: Δεν πρόκειται να χαρείς οποιοδήποτε ακουστικό αν ακούς τόσο δυνατά. Θα καταστρέψεις τα αυτιά σου πολύ σύντομα... Έδειξε αμήχανος και είπε: "τόσο δυνατά ακούω"; Κάτι έγνεψαν και μουρμούρισαν και οι υπόλοιποι...
Ελπίζω μόνο να μην είναι ήδη αργά για την ακοή του.
 


Μηνύματα
215
Reaction score
258
Ένα "αστείο" συμβάν: Κάθισα στο περίπτερο του αντιπροσώπου της HiFiman και έβαλα στα αυτιά μου τα ηλεκτροστατικά Jade. Δεν πρόλαβα να ακούσω μερικές νότες και εισβάλει ξαφνικά από δίπλα μου πιο δυνατή μουσική που σκέπαζε τη δική μου, προερχόμενη από τα ακουστικά του ενός παλικαριού που άκουγε κάποια ροκιά. Κατέβασα τα ακουστικά μου και άκουσα (όλοι ακούγαμε) τα ακουστικά του να λειτουργούν υπεροδηγούμενα σε ΦΟΥΛ παραμόρφωση και φυσικά σε εκκωφαντική για εκείνον ένταση. Έδειξα αμέσως ότι θέλω να του μιλήσω κι όταν κατέβασε τα ακουστικά του είπα σε φιλικό τόνο: Δεν πρόκειται να χαρείς οποιοδήποτε ακουστικό αν ακούς τόσο δυνατά. Θα καταστρέψεις τα αυτιά σου πολύ σύντομα... Έδειξε αμήχανος και είπε: "τόσο δυνατά ακούω"; Κάτι έγνεψαν και μουρμούρισαν και οι υπόλοιποι...
Ελπίζω μόνο να μην είναι ήδη αργά για την ακοή του.
Το παρατήρησα και εγω, έβαζα ακουστικά και ή ένταση ήταν στις 10 η 11 ενω εγω ηθελα να ειναι στις 8 (με το ρολοι) ένας αλλος κύριος ειχε βάλει κατι ακουστικά τα sendy audio peacock και λεω χμμ έχουν παρά πολύ leak αλλα τα είχε βάλει στο κοκκινο! Η ένταση του chord πάει απο πράσινο σε κίτρινο πορτοκαλι και κόκκινο εγώ το έβαλα το πράσινο και σκρολαρα μια ωρα το volume ball
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Το παρατήρησα και εγω, έβαζα ακουστικά και ή ένταση ήταν στις 10 η 11 ενω εγω ηθελα να ειναι στις 8 (με το ρολοι) ένας αλλος κύριος ειχε βάλει κατι ακουστικά τα sendy audio peacock και λεω χμμ έχουν παρά πολύ leak αλλα τα είχε βάλει στο κοκκινο! Η ένταση του chord πάει απο πράσινο σε κίτρινο πορτοκαλι και κόκκινο εγώ το έβαλα το πράσινο και σκρολαρα μια ωρα το volume ball
Χα χα, ελπίζω να μην ήμουν εγώ, πράσινο μέχρι κίτρινο έπαιζα κυρίως! Σε πολύ χαμηλά περάσματα όμως που τα κάλυπτε ο περιβάλλων θόρυβος μπορεί και πορτοκαλί ή κόκκινο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά χαμήλωμα αμέσως.
Πως σου φάνηκε ο συνδυασμός Hugo 2 TT με τα Sendy Peacock; Εμένα ανάμεσα στα 2-3 καλύτερους ήχους που άκουσα στην έκθεση.

Δεν άκουσα όλα τα flagships όμως, για παράδειγμα άφησα τα Focal Utopia και Clear MG γιατί τα είχα ακούσει πριν λίγο καιρό σε πολύ καλύτερες συνθήκες και με μεγάλη άνεση χρόνου σε κατάστημα. Για τα HiFiMan στάθηκε αδύνατο να βρω κάπως ήσυχη στιγμή στο ισόγειο.
 
Last edited:

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Ωραία ήταν τα peacock, αλλα δεν θα τα έπαιρνα γιατί είναι απο τα "ανοιχτά" που βγαίνει παραπάνω ήχος απο οτι μπαίνει και αυτό δε μου αρέσει χαχα. δεν νομίζω να ήσουν γιατί έπαιζε ενα εκκωφαντικό σαξόφωνο και το είχε στο κόκκινο, το άκουγε ολο το δωμάτιο πεντακάθαρα λες και το είχε βαλει σε ηχεία, εγω ήμουν δίπλα και περίμενα να τελειώσει
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.360
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top