Hi-End μετα τα 40, ...εμεις θελουμε...τα αυτια μας μπορουν?

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Η ακοή και οι αλλοιώσεις της λόγω ηλικίας
Η συχνότερη αλλοιώση της ακοής λόγω αύξησης της ηλικίας είναι η Πρεσβυακουσία
Η πρεσβυακουσία είναι από τις συχνότερες αιτίες απώλειας ακοής. Κάποτε μπορεί να εμφανιστεί από την ηλικία των 40 ετών.
Οφείλεται σε αλλοιώσεις του ακουστικού νεύρου που δημιουργούν δυσκολίες για την καθαρή ακρόαση των ήχων ψηλών συχνοτήτων.
 


Μηνύματα
12.184
Reaction score
14.491
Τώρα ανησύχησα. Πάω αύριο κιόλας για μαγνητική να ελέγξω το ακουστικό νεύρο μου, να βρώ και τις ισχαιμικές αλλοιώσεις της λευκής μου ουσίας. :D
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Πηγή;
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο, απλως το διαβασα...
 


D

Deleted member 50795

Guest
Η πρεσβυακουσία είναι από τις συχνότερες αιτίες απώλειας ακοής. Κάποτε μπορεί να εμφανιστεί από την ηλικία των 40 ετών.
αυτο είναι γεγονός. Όντως πολύ κόσμος έχει «θέμα», με την ακοή του.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.166
Reaction score
27.601
Μετά τα 50 έτη πολύ γενικώς είναι η φυσιολογική φθορά του σώματος που μας κάνει μεταξύ άλλων να χάνουμε και μέρος της ακουστικότητάς μας, μικραίνει το εύρος συχνοτήτων που ακούμε.
Με κύρια απώλεια των υψηλών συχνοτήτων. :cry: Δυστυχώς.
Είναι φυσιολογικό και αναπόφευκτο.
Απλά σε άλλους περισσότερο και σε άλλους λιγότερο.
Εξαρτάται πολύ από το περιβάλλον στο οποίο διαβιούμε.
Ένας που είναι συνεχώς σε θορυβώδες περιβάλλον (όπως εγώ) έχει χειρότερη ακοή από έναν που ζει και εργάζεται σε ήσυχο περιβάλλον.
Εγώ προσωπικά έχω διαπιστώσει τελευταία πτώση στις υψηλές.
Οπότε δεν πρόκειται να αλλάξω καλωδίωση στον βραχίονα του πικάπ μου, δεν θα ακούσω διαφορά.

Άλλωστε έκανα τα απαραίτητα τεστ με 57 μικρόφωνα υψηλής ευαισθησίας για να είμαι σίγουρος.

57mics.jpg
 

TGD

Μηνύματα
6.909
Reaction score
7.004
Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα στα 40 και στα 50, εκτός αν παίζεις σε συγκρότημα και τα έχεις κάψει. Στο κάτω-κάτω υποτίθεται ότι συγκρίνουμε αυτό που παίζει το στέρεο με τον φυσικό ήχο. Αν δεν ακόυμε πρίμα στον φυσικό ήχο, δεν πρέπει να τα ακούμε και στο στέρεο.
 

Μηνύματα
12.184
Reaction score
14.491
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί στην ουσία είμαστε 15 χρονα. Επίσης να πέσουν λεφτά στην έρευνα κατά της γήρανσης ώστε να μην γερνάμε και να ακούμε πάντα σαν νέοι. Έχουμε δικαιώματα και εμείς του Χαι Φαι, όχι μόνο άλλες μειονότητες. :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.336
Reaction score
27.600
Και που να δεις τι έχει να γίνει σε λίγα χρόνια με τη νέα γενιά.

Οι επιστήμονες τα λένε εδώ και χρόνια.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.477
Reaction score
37.508
... σα τη κλονοσκοπιση πανε αυτ(χι)ά... 🐒
- βεβαιαως και μπορει καποιος να ισχυριστει οτι ειναι ενα φυσικο dsp :king: :angel:-
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
Η βιολογική γήρανση τυπικά ξεκινά (δυστυχώς) μετά την ηλικία των 25 και η πορεία της ποικίλει, γιατί κάθε άτομο έχει διαφορετικό ρυθμό.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.715
Reaction score
7.491
Η ακοή και οι αλλοιώσεις της λόγω ηλικίας
Η συχνότερη αλλοιώση της ακοής λόγω αύξησης της ηλικίας είναι η Πρεσβυακουσία
Η πρεσβυακουσία είναι από τις συχνότερες αιτίες απώλειας ακοής. Κάποτε μπορεί να εμφανιστεί από την ηλικία των 40 ετών.
Οφείλεται σε αλλοιώσεις του ακουστικού νεύρου που δημιουργούν δυσκολίες για την καθαρή ακρόαση των ήχων ψηλών συχνοτήτων.
να βαλλεις ασημια στο συστημα......το τσιριγμα θα το ακους βελουδινη μελωδια.... :lol: :lol: :lol: :dance2: :dance2: :dance2:
 



Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
HiFi δεν υπάρχει, όσοι έχουν καλώδια είναι θύματα, την ακοή μας μετά τα 40 τη χάνουμε, αναρωτιέμαι την κατηγορία του ήχου στο Forum για την έχετε ακόμα.
 



Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Για να σπάμε πλάκα με τους χαϊεντάδες φυσικά.

Αλλά δε νιώθουν, νομίζουν ότι μιλάμε σοβαρά.
Οι χαινταδες να δεις τι πλάκα σπάνε διαβάζοντας avsite!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.574
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top