hi-fi lg είναι αξιόπιστα?

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλημέρα σκέφτομαι να αλλαξω hi-fi(sony mhc rg444s έχω αυτην την στιγμή αλλά είναι στα τελευταία του) και σκέφτομαι να αγοράσω το lg cl 65 ή το lg cj45.Δεν έχω ιδέα απο lg....πάντα sony είχα με 100 watt rms και ο ήχος δυνατός και στιβαρός.Έχει κανείς εμπειρία απο lg hi-fi?Να ενημερώσω ότι πηγή θα είναι υπολογιστής και ενδιαφέρομαι μόνο για μουσική επομένως ψάχνω κάτι σε hi-fi και αυτα τα lg στα 200 ευρώ φαίνονται τίμια....είναι όμως?
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Καλημέρα σκέφτομαι να αλλαξω hi-fi(sony mhc rg444s έχω αυτην την στιγμή αλλά είναι στα τελευταία του) και σκέφτομαι να αγοράσω το lg cl 65 ή το lg cj45.Δεν έχω ιδέα απο lg....πάντα sony είχα με 100 watt rms και ο ήχος δυνατός και στιβαρός.Έχει κανείς εμπειρία απο lg hi-fi?Να ενημερώσω ότι πηγή θα είναι υπολογιστής και ενδιαφέρομαι μόνο για μουσική επομένως ψάχνω κάτι σε hi-fi και αυτα τα lg στα 200 ευρώ φαίνονται τίμια....είναι όμως?
Εάν η πήγη θα είναι μόνο ο υπολογιστής, τότε, γιατί να αγοράσεις Hi-Fi σύστημα;
Είναι απείρως προτιμότερο να αποκτήσεις ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία.
Μέχρι τι ποσό, μπορείς να διαθέσεις;
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Εάν η πήγη θα είναι μόνο ο υπολογιστής, τότε, γιατί να αγοράσεις Hi-Fi σύστημα;
Είναι απείρως προτιμότερο να αποκτήσεις ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία.
Μέχρι τι ποσό, μπορείς να διαθέσεις;
Καλησπέρα μου το λένε και άλλοι αλλά εγώ είμαι κολλημένος με τα hi-fi.200 το πολύ 300 ευρώ...αλλά θα ήθελα τουλάχιστον 100 watt rms ανα ηχείο.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Καλησπέρα μου το λένε και άλλοι αλλά εγώ είμαι κολλημένος με τα hi-fi.200 το πολύ 300 ευρώ...αλλά θα ήθελα τουλάχιστον 100 watt rms ανα ηχείο.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις και να μάθεις μερικά πράγματα για τα βατ και τη σημασία τους.... ;)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Καλο είναι να μην κολλάμε... Στα ιδια λεφτα παιρνεις καλύτερο ηχο με τα ενεργά. Επίσης μη περιμένεις τα βατ που λες απο hifi των 200 ευρω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν υπάρχουν τα Watt που θες στα χρήματα που διαθέτεις.
Μη διαβάζεις τη λένε τα specs σε αυτές τις κατηγορίες τιμής. Δεν είναι τα πραγματικά Watt.
Δύο ενεργά ηχεία χρειάζεσαι, όχι σύστημα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σίγουρα αυτό που προτείνεται είναι καλύτερο και θα το ψάξω καλύτερα!
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Μόνο μια λεπτομέρεια. Τα ενεργά αυτά ηχεία (όπως και τα περισσότερα που προορίζονται για στούντιο) έχουν ένα ποτενσιόμετρο το καθένα από πίσω. Αν θέλεις κανονικό volume control να το γυρίζεις με το χέρι κι όχι να αλλάζεις την ένταση από τον υπολογιστή, θα πρέπει να προσθέσεις ένα. Οι στουντιάδες το λένε monitor controller. Για ένα φθηνό και απλό συζητάμε για κανα 30άρι.
Επίσης επειδή προορίζονται για επαγγελματική χρήση πρέπει να σου φτιάξει κάποιος καλώδια από το μικρό καρφί του υπολογιστή σε βύσμα TRS ή XLR που δέχονται αυτά.

Νομίζω όμως ότι θα είναι πιο βολικό να βάλεις πρώτα ένα καλώδιο Υ για να χωρίσεις τα δύο κανάλια και μετά δύο καλώδια προς τα ηχεία.
Αν παρεμβάλλεται το monitor controller πρέπει να δεις τι επαφές έχει για να βάλεις τα σωστά στην αλυσίδα. Πχ μπορεί να παίρνει μικρό καρφί και να βγάζει XLR, ή έχει κι αυτό είσοδο TRS, κοκ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top