High end ολοκληρωμένος

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
μοιραστείτε μαζί μας λίγη από την ΕΜΠΕΙΡΙΑΝ και την ΓΝΩΣΙΝ σας,
όπως κάνουν τουλάχιστον οι άλλοι με τα ενεργά... :hi:
Οι περισσοτεροι απ αυτους στους οποιους αναφερεσαι δεν εχουν ενεργα.Αρα η ΕΜΠΕΙΡΙΑΝ........
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Καλη φάση ο Y
Κατανάλωση 125W idle.
Θα τον βάλεις σε ξεχωριστή ασφάλεια για να τον κλείνεις !!

Εκτος και αν παίζει καμία πατέντα να βάλεις αέριο για οικονομία :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλη φάση ο Y
Κατανάλωση 125W idle.
Θα τον βάλεις σε ξεχωριστή ασφάλεια για να τον κλείνεις !!

Εκτος και αν παίζει καμία πατέντα να βάλεις αέριο για οικονομία :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Και ο Karan όμως δεν πάει πίσω...
Στον τάκο και οι αλιευθείσες μετρήσεις:

https://www.hifilink.fr/wp-content/uploads/2012/12/karan_acoustics_ka_i_180mk2_amplifier_review.pdf

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2902-ypsilon-phaeton

Αμφότερα τα αποτελέσματα φανερώνουν σχεδιάσεις με έμφαση σε κάποια ελκυστική ακροαματική αντίληψη αντί της τονικής ουδετερότητας.Ο Karan διαθέτει ένα επιπλέον δυναμικό περιθώριο τουλάχιστον - διότι έχουμε και χαμηλότερα απόλυτα όρια παραμορφώσεων - 3 dB έναντι του Phaethon.

Και για τους δύο κρίνεται προτιμότερη η συνεργασία με παθητικά ηχεία των οποίων η εμπέδηση δεν θα είχε έντονες αποκλίσεις από την ωμική συμπεριφορά.

Στο φάσμα αρμονικής παραμόρφωσης του Phaethon υπερτερούν οι άρτιες αρμονικές,ενώ στον Karan υπάρχει σχετική ισοδυναμία δεύτερης προς τρίτη.
Οι δε συνιστώσες από ενδοδιαμόρφωση αναμένονται...απογοητευτικές και για τους δύο.

Η αραιή κλιμάκωση στον εξασθενητή μέσω μετασχηματιστή του Phaeton σε συνδυασμό με την ευαισθησία εισόδου φανερώνει ότι το κατώτερο σκαλοπάτι θα εξακολουθεί να ακούγεται με αρκετά υψηλή στάθμη κατά τις νυχτερινές ακροάσεις με ηχεία κανονικής προς υψηλής και άνω ευαισθησίας.

O χαμηλός συντελεστής απόσβεσης στον Karan είναι αναμενόμενος από την απουσία ανάδρασης,αλλά σε συνδυασμό με την ολική ωμική αντίσταση για το καλώδιο ηχείων που θα επιλεγεί,δύναται να μην καθίσταται αυτός αποφασιστικός παράγοντας κατά τη σύγκριση.




Είσαι πολύ ευγενικός άνθρωπος.
Διακριτικός.

Εγώ αντιθέτως, βλέποντάς το:


Λέω ότι πρόκειται για παπαριά ενισχυτή.
3 πουλάκια κάθονταν.
:lolsign:
Είσαι...ζηλιάρης,γι αυτό.:p
Χρήσιμος όμως ΄΄ζηλιάρης΄΄,αφού προέβλεπα ότι δεν θα το άφηνες να περάσει ασχολίαστον...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Αμφότερα τα αποτελέσματα φανερώνουν σχεδιάσεις με έμφαση σε κάποια ελκυστική ακροαματική αντίληψη αντί της τονικής ουδετερότητας.
Είσαι πολύ ευγενικός άνθρωπος.
Διακριτικός.

Εγώ αντιθέτως, βλέποντάς το:


Λέω ότι πρόκειται για παπαριά ενισχυτή.
3 πουλάκια κάθονταν.
:lolsign:

Ο άλλος θα βγάλει χρήσιμο νταμπινκ φακτορ 5.
Λάμπα κανονική, γλόμπος.
Δε παίζει τίποτα "σωστά", τον κώλο σου κάτω να βαράς..

:lolsign:

Πάντως είναι χωρίς ανάδραση, σούπερ, ανατρίχιασα ρε! Χαχαχαχαχα


Βασικά πρόκειται για εξαιρετικό ενισχυτή για να ακούς ...καλώδια! :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Δεν εχω ακουσει τον Karan αλλα εχω ακουσει Ypsilon και μπορω να πω οτι οι ακουστικες εντυπωσεις ειναι αρκετα θετικες. Εχει ενα ιδιαιτερο ηχο και καλο ειναι να αφιερωσεις λιγο χρονο για καμια ακροαση να δεις εαν ειναι αυτο που σου ταιριαζει.
Δεν ειμαι βεβαιος οτι μπορει να συγκριθει με τον Karan οσον αφορα την ικανοτητα οδηγησης και μονο με μια δοκιμη με το ηχειο σου θα σε επειθε.

Εγω στη θεση σου θα εριχνα μια ματια και στον Gryphon Diablo που εχει επισης εξαιρετικο ηχο και πολυ μεγαλη ικανοτητα οδηγησης.Δεν εχω ακουσει το συστημα της South Sounds που εχουν στημενη την τελευταια εκδοση του συγκεκριμενου ενισχυτη αλλα ολοι οσοι εχουν παει για ακροαση λενε τα καλυτερα.

Τελος επειδη προσφατα απεκτησα τα ενισχυτικα της Ελληνικης Pilium και γνωριζω οτι σε ενα με δυο μηνες θα εχουν ετοιμο τον ολοκληρωμενο τους Leonidas, θα τον λαμβανα και αυτον πολυ σοβαρα υποψη αφου ανηκει σε εντελως διαφορετικη (ανωτερη) κατηγορια σε σχεση με ολους τους προηγουμενους ενισχυτες. Τα ενισχυτικα του σταδια μπορουν να οδηγησουν απλα οποιοδηποτε ηχειο αφου ειναι τα ιδια με τον τελικο Pilium Achilles ενω το προενισχυτικο του σταδιο ειναι ενεργο και ουσιαστικα μια πιο απλη εκδοση του προενισχυτη τους Ares ο οποιος ειναι απλα κορυφαιος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Ρε παιδιά, όταν ο ενισχυτής φτάνει το 1% παραμόρφωση στα 80-κάτι βατ, ποιό ηχείο θα παίξει;

Ας κοστίζει όσο μία μεζονέτα, τι σχέση έχει το κόστος με την ικανότητα οδήγησης;

Βέβαια, οι παραμορφωσιομηχανές των 15 και 25 βατ, ως γνωστόν, πουλιούνται και άνω των 200.000€, διότι έχουν πολύ ωραίες παραμορφώσεις, εντάξει, δεκτό, πάρτε παραμόρφωση να γουστάρετε, αλλά όταν μιλάμε για οδήγηση, να ξέρουμε τι λέμε, νταξ;

Πάμε πάλι τα βασικά; Νόμος του ωμ, ευαισθησία ηχείου, απόσταση ακρόασης, διπλασιασμός ισχύος για 3 ντεσιμπέλ γκέιν, δυναμικό εύρος σύγχρονων ηχογραφήσεων και φορμά υψηλής ανάλυσης, μέγιστη στιγμιαία στάθμη, αναγκαίο χεντρουμ ενισχυτικών σταδίων, μέγιστη επιτρεπόμενη παραμόρφωση για να ονομάζεται "Hi-Fi".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Ρε παιδιά, όταν ο ενισχυτής φτάνει το 1% παραμόρφωση στα 80-κάτι βατ, ποιό ηχείο θα παίξει;

Ας κοστίζει όσο μία μεζονέτα, τι σχέση έχει το κόστος με την ικανότητα οδήγησης;

Βέβαια, οι παραμορφωσιομηχανές των 15 και 25 βατ, ως γνωστόν, πουλιούνται και άνω των 200.000€, διότι έχουν πολύ ωραίες παραμορφώσεις, εντάξει, δεκτό, πάρτε παραμόρφωση να γουστάρετε, αλλά όταν μιλάμε για οδήγηση, να ξέρουμε τι λέμε, νταξ;

Πάμε πάλι τα βασικά; Νόμος του ωμ, ευαισθησία ηχείου, απόσταση ακρόασης, διπλασιασμός ισχύος για 3 ντεσιμπέλ γκέιν, δυναμικό εύρος σύγχρονων ηχογραφήσεων και φορμά υψηλής ανάλυσης, μέγιστη στιγμιαία στάθμη, αναγκαίο χεντρουμ ενισχυτικών σταδίων, μέγιστη επιτρεπόμενη παραμόρφωση για να ονομάζεται "Hi-Fi".
Τι σχέση εχουν οι μετρήσεις;
Μουσική ακούμε.
Το θέμα ειναι να βρεις την ισορροπία.

Δεν εχεις εμπειρία.
Τα έχεις ακούσει;

Που θα μου πεις εμένα.
Δεν ξέρεις εσύ.
Με τους ενισχυτές του μισού κιλού, που κάνουν 700€ ο ενας. Ασχιετε

:D
 


T

Tadakis

Guest
Ωραία τα λέει ο Κώστας Ear. Μην τον αποπροσανατολίζεις. Αγαπητέ πως το βλέπεις και το Diablo 300? same shit ή όντως state of art?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Ωραία τα λέει ο Κώστας Ear. Μην τον αποπροσανατολίζεις. Αγαπητέ πως το βλέπεις και το Diablo 300? same shit ή όντως state of art?
Αν δέχεσαι ότι βλέπω τον φτηνό Κράουν που πήρε ο ακαρλ ως "state of the art" ενισχυτικό, τότε μάλλον δε χρειάζονται περισσότερες ερωτήσεις για οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα, εκτός κι αν αναφέρεσαι στην εμφάνισή του. ;)
 



T

Tadakis

Guest
Αν δέχεσαι ότι βλέπω τον φτηνό Κράουν που πήρε ο ακαρλ ως "state of the art" ενισχυτικό, τότε μάλλον δε χρειάζονται περισσότερες ερωτήσεις για οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα, εκτός κι αν αναφέρεσαι στην εμφάνισή του. ;)
μου το ξαναγυρνας το γράψιμο σου....στο παλαιό γνωστό. :(

Για το Diablo 300 εχεις δει specs και γραφήματα? Αν ναι, πως τον βλέπεις?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
@vet να πω κι εγώ, ή θα μου κόψεις την καλημέρα;
Γιατί, έμπορας τους είμαι;
Πες ότι θες , εδώ ο άλλος είπε ότι ο κραουν είναι το τέλος.... Τι άλλο νήμα θα συντονίσω εδώ μέσα θεέ μου...
[DOUBLEPOST=1520851637][/DOUBLEPOST]
μου το ξαναγυρνας το γράψιμο σου....στο παλαιό γνωστό. :(

Για το Diablo 300 εχεις δει specs και γραφήματα? Αν ναι, πως τον βλέπεις?
Άμα θες pdf και γραφήματα πάρε ncore, άμα θες μουσική πάρε τον Diablo
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Pink Noise RMS power...
Τι είπες τώρα!!! Έχω πέσει και παίρνω κάμψεις μόλις το είδα.
Αυτά που αναφέρει ο Αυστραλός στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή του είναι αλλού για αλλού.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.337
Reaction score
79.276
Γιατί, έμπορας τους είμαι;
Πες ότι θες , εδώ ο άλλος είπε ότι ο κραουν είναι το τέλος.... Τι άλλο νήμα θα συντονίσω εδώ μέσα θεέ μου...
[DOUBLEPOST=1520851637][/DOUBLEPOST]

Άμα θες pdf και γραφήματα πάρε ncore, άμα θες μουσική πάρε τον Diablo
Εκανα Like στο πρώτο ποστ, και όταν έβαλες το δευτερο με auto merge, αναγκαστικά unlike...καταλαβαίνεις :D
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.356
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top