High end ολοκληρωμένος


gonis

Luger
Μηνύματα
4.226
Reaction score
11.516
κογια δεν κανεις για εμπορας......
αμα δεν ζεματηξεις τους πυκνωτες σου πως θα πουλησεις κανα ανταλλακτικο
οσο τις πορνες (με εφυγε το μου)
και εκει σηκωνει μια σειρουλα μεγαλη φουρουτεκες..(furutech)...
.να λες μετα οτι αναβαθμιστηκε με πορνες (παλι μου εφυγε το μου)
με κοροιδιου πεταλουδατες.......
μη σε πω να κουμπωξεις και ενα iec inlet με χαλκο τελουριο........
κΑι αμα τρωγεσαι ακομα αλλαζεις και τα rca....και κουνας το εμποριο......
Με αυτες τι τσιγκουνιες φταξαμε ως εδω........ασε τον κοσμο να ζει την πσεβδεσθη του....
αιλαιωσ
Λαϊκ βρε άρτζι αν και κάνω κανα πεντάλεπτο το ποστ
Ευτυχώς δεν διαβάζει ο Αρβανικ:p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Μάλιστα... TW037 που σημαίνει χαμηλότερη συχνότητα συντονισμού, άρα και δέσιμο με το δίπολο mid προφανώς χαμηλότερα.

Θα έλεγα να γνωρίζεις τι συμβαίνει με το ηχείο σου πριν ψάξεις γενικά για ενισχυτή, πόσο μάλλον της κατηγορίας τιμής που σκέφτεσαι.
 

Μηνύματα
9.776
Reaction score
1.831
Εί View attachment 91833 View attachment 91834 ναι παλιά ηχεία της ypsilon electronics...Κάπως έτσι είναι και από άλλη γωνία...
Παιδιά πείτε μου αν είναι για πέταμα να μην ψάχνω και ακριβό ενισχυτή να τα οδηγήσει!!!

[DOUBLEPOST=1520876167][/DOUBLEPOST]

Το γούφερ είναι μακριά από τα υπόλοιπα σε πάρα πολλά ηχεία, συνήθως σε πολύ "high end" υλοποιήσεις που λέτε και εσείς οι "γνώστες"...
Φίλε μου οτιδήποτε έχει βγάλει η ypsilon είναι απολύτως κορυφαίο σε παγκόσμιο επίπεδο, το ίδιο ειμαι σίγουρος ισχυει και για το ηχείο σου.
 

A

AKARL

Guest
Παιδιά πείτε μου αν είναι για πέταμα να μην ψάχνω και ακριβό ενισχυτή να τα οδηγήσει!!!
1) Μπα, του πεταματού δε φαίνεται να είναι, χαουέβα ίσως να μην είναι και τόσο σούπερ-ντούπερ όσο νομίζεις ότι είναι ή όσο τα πλέρωσες για να είναι. Τσεπά.

2) Ο ενισχυτής που πσάχνεις πρέπει ντε και καλά να είναι ακριβός ή δύνασαι να συμβιβαστείς και με κάτι που δεν είναι D και καλά πανάκριβο (μη σου πω και ... πάμφθηνο);

Το γούφερ είναι μακριά από τα υπόλοιπα σε πάρα πολλά ηχεία, συνήθως σε πολύ "high end" υλοποιήσεις που λέτε και εσείς οι "γνώστες"...
Εδά σε τρώει το κωλιό σου, αλλά, καλόν είναι να μη το κσύνεις στη γλίτσα των τσομπάνηδων επαέ πέρα. :sneaky:


Τέλος, μπορείς, σε παρακαλώ, να μου λύσεις δγυό απορίες;

1) Τι είδος φίδι είναι αφτό το μάβρο πίσω απ΄το ηχείο σου και τι γυρεύει εκεί;

2) Τι, ακριβώς, είναι αφτό το κσύλινο καβλιντζέκι κάτω αριστερά του ηχείου σου;

 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αφου ρε παλκαρ δεν εχς ιδεα απο γρυλοκαλωδια.....
οχι για πεζμ εχς ?
και το φιδι οσο πιο χοντρο τοσο πιο πολυ δαγκανει.....
Το φαουλ ειναι οτι καλως εχει γρυλο...στο τελος το καλωδιο ακουμπα γη.....δωρο αδωρο......
εκτος βεβαια αυτο που ακουμπα καταης (κατα γης) ειναι αλλο καλωδιο....οχι του ηχειου....
 

Μηνύματα
16
Reaction score
22
1) Μπα, του πεταματού δε φαίνεται να είναι, χαουέβα ίσως να μην είναι και τόσο σούπερ-ντούπερ όσο νομίζεις ότι είναι ή όσο τα πλέρωσες για να είναι. Τσεπά.

2) Ο ενισχυτής που πσάχνεις πρέπει ντε και καλά να είναι ακριβός ή δύνασαι να συμβιβαστείς και με κάτι που δεν είναι D και καλά πανάκριβο (μη σου πω και ... πάμφθηνο);



Εδά σε τρώει το κωλιό σου, αλλά, καλόν είναι να μη το κσύνεις στη γλίτσα των τσομπάνηδων επαέ πέρα. :sneaky:


Τέλος, μπορείς, σε παρακαλώ, να μου λύσεις δγυό απορίες;

1) Τι είδος φίδι είναι αφτό το μάβρο πίσω απ΄το ηχείο σου και τι γυρεύει εκεί;

2) Τι, ακριβώς, είναι αφτό το κσύλινο καβλιντζέκι κάτω αριστερά του ηχείου σου;

αφου ρε παλκαρ δεν εχς ιδεα απο γρυλοκαλωδια.....
οχι για πεζμ εχς ?
και το φιδι οσο πιο χοντρο τοσο πιο πολυ δαγκανει.....
Το φαουλ ειναι οτι καλως εχει γρυλο...στο τελος το καλωδιο ακουμπα γη.....δωρο αδωρο......
εκτος βεβαια αυτο που ακουμπα καταης (κατα γης) ειναι αλλο καλωδιο....οχι του ηχειου....
Είναι άλλο καλώδιο αυτό που ακουμπάει κάτω. Τέλος πάντων φίλοι μου μην ασχολείστε με τα καλώδια, τα φίδια και τα καβλιντζέκια (τα δικά μου τουλάχιστον γιατί δεν έχουν και πολύ σημασία στην παρούσα φάση...).
Δεν ξέρω αν είναι σούπερ-ντούπερ το ηχείο γιατί δεν έχω ακούσει και πάρα πολλά. Από όσα έχω ακούσει στις εκθέσεις που πηγαίνω κάθε χρόνο και σε μαγαζιά διάφορα, μου ακούγονται πολύ καλύτερα, αλλά αυτό τώρα είναι απλά η δική μου εντύπωση. Ας πούμε απλά ότι μου αρέσουν ή μου "κάνουν" αυτά τα ηχεία.
Το καλύτερο είναι ότι δεν πλήρωσα καν για να τα αποκτήσω καθώς τα κληρονόμησα από τον "παπού" εξάδελφό μου...οπότε για μένα είναι BEST VALUE FOR MONEY !!!
ΔΕΝ με ενδιαφέρει να είναι ακριβός ο ενισχυτής, για να απαντήσω και στο 2).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............μιας και εχουν αλλαξει πολλα...δεν μπορεις να ακουσεις και τους 2 στον χωρο σου. ?
εδω κανουν τουμπες καμποσοι για να πουλησουν κατι......
για πες .....το εχεις προπσαθησει να δανειστεις καποιον απο τους 2 ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Από την στιγμή που μιλάμε για την οδήγηση ενός άγνωστου ηχείου, προερχόμενο από κάποιον Χ κατασκευαστή, που διανύει την τρίτη δεκαετία της ζωής του, πιστεύω πως ένας σύγχρονος ενισχυτής των 1500 ευρώ σε καλύπτει.
Αν έχει γίνει κάποια στοιχειωδώς καλή δουλειά στο κύκλωμα διαχωρισμού, δεν θα είναι και δύσκολο φορτίο.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Πού είναι επίσης η υπεράνω πάσης υποψίας ένωση κατά τις διεπαφές σε πλακέτα και μπόρνες,οεο;
Αυτό φυλασσεται ως αναβάθμιση για το....ακριβότερο μοντέλο.
Βλέπω ομως με εκπληξη, ότι πολλοί (και εδώ μέσα) ....ακούν με τα μάτια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
......αυτο ειναι που λενε....
ακου να δεις....
.αμα δεν χορτασει το ματι......δεν ανοιγει το πορτοφολι....ετσι ειναι......
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.805
Reaction score
11.047
Μάλλον κάτι χάνω...δίπολο το μιντ, και tweeters μόνο στην μπροστινή μπάφλα...Βοηθήστε πληζ. Μήπως έχει και προς τα πίσω tweeters και δε φαίνονται στις φωτό;
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ρηβγιούερζ και ρηβγιούζ μ@λ@κί@ς το ανάγνωζμα πρόσχωμεν - Part Deux!

Karan Acoustics KA I180 Mk2

Mμιλάμε για μηχανάκι που κοστίζει καμμιά 15αριά αβουγουδού!

Just a glance at the front panel of the Karan KA I 180Mk2 will show that it’s been designed as a true ‘audiophile’ amplifier, because there are no tone controls, no loudness contour buttons, no speaker selectors, no record output selectors… there’s not even a headphone socket or a power on/off switch.

The amplifier is so ‘audiophile’ that these controls aren’t even labelled!

The second is that the Karan does not have a ‘Standby’ power mode, so it will always be ‘ON’ if you don’t switch it off, drawing 35 watts continuously from your mains power supply. This is apprently exactly as Milan Karan intended, because according to Radiance AudioVisual, Karan’s Australian distributor, ‘Karan designed the amplifiers to be ‘always on’ as this provides the best possible sonic performance. Milan believes that his amps need at least 48 hours of standby before they really sing.’

The volume control on the right of the front panel has a smooth action and what appears to be a LED inset into it. However, no matter what I did, I couldn’t get the LED to glow, so figured it was either not a LED at all, or it was not connected, or it was a LED and it was connected, but it didn’t work. All this guesswork was entirely wrong. It turns out that what I though was a LED is actually a cubic zirconia, which is intended to reflect light from within the room to allow easy identification of the rotational position of the control from any distance.

In fact the tactile ‘feel’ and feedback you get when operating the volume control is fantastic.

Speaking of the remote, it is very strange! Firstly, perhaps taking its design cues from Denmark, it’s circular, rather than rectangular. Second, it has only two buttons: Volume Up and Volume Down. In other words, you can’t use it to select input source, nor is there a ‘Mute’ function

I was pleased to find that either Karan or its Australian distributor had fitted good-quality alkaline batteries

All the connectors on the rear of the Karana KA I 180 Mk2 are gold-plated

Karan doesn’t want you to remove the lid on its amplifiers, because there are dangerous voltages inside, yet the company realises that many people will be curious about a hand-made amplifier, so it has included in the Owners’ Manual a very large photograph showing the inside of the amplifier with the caption: ‘This is your amplifier inside please don’t open.’

It also has that unique—as in ‘how does he do it?’—Class-A sound without Class-A inefficiency. (ΜΠΡΑΒΟ, ΕΥΓΕ!!!)

ΔΗΛΑΔΗ:
the Karan needed to consume more than a kilowatt from the 240V mains supply for the amplifier to be able to deliver such high power output levels.
(180 ολόκληρα βατ! :eek::eek::eek:) If you look at the power consumption figures you can see that the Karan KA I 180 Mk2 is fairly power-hungry no matter how you’re using it, and as it has no standby mode you should probably switch it off whenever you’re not using it.

Mains power consumption was very high, with the Karan needing to consume more than 100-watts from the 240V mains to deliver just one watt to the loudspeakers, and more than one thousand watts (1kW!) to deliver its rated output at 8Ω (180-watts). ΔΗΛΑΔΗ Class-A sound without Class-A inefficiency.!!!

Οπότε λογικό επόμενο είναι:

Because of this, I’d suggest considering installing a dedicated power-point exclusively for use by the KA I 180 Mk2 in order to ensure you can extract the best performance from this powerful, extremely wide-band amplifier. :rofl::rofl::rofl:

Look closely and you’ll see audiophile-approved names like Vishay and WBT in place of the standard fare. This not only adds to the cost of the product, but seriously ups the performance, as we’ll see.’

Also, the high-quality goldplated speaker terminals have no insulating shroud, so that if you use bare-wire connections, rather than pins or spades, you will need to make very certain that no stray bits of wire come into contact with each other, or with the chassis. :headbang:

the amplifier is ‘not recommended for loads less than 3Ω’ so you should take heed of this very specific recommendation also.

The sound quality of the Karan also reveals that it’s been designed by someone who really cares about sound, because it manages to combine the raw power of solidstate with the rich warmth of valves, so you get the best of both worlds: impressive dynamics and superb musicality.

the KA I 180 Mk2 easily met its specification into 8Ω loads, returning test result figures of 223-watts (23.4dBw) per channel at 20Hz

when driven into 4Ω loads, the Karan fell a little shy of specification, returning figures of 222-watts (23.4dBw) per channel at 20Hz :gotcha:

Δε διπλασιάζει, νταξ μωρέ δεν τρέχει και τίποτα, αλλά αυτός ο, στερεοκαταστασιακός θυμίζω, ενισχυτής μειώνει την ισχύ στα 4 Ω!!! :lol::lol::cry::cry::rofl::rofl::rofl:

Τελικά, έχοντας δγιαβάσει το ρηβγιού, πιστεύω ότι πρόκειται περί εξαιρετικού VFM ενισχυτή, που δικαιολογεί και το τελεφταίο (το 15ο ντε) αβουγουδού που ζητάει και παίζ΄ και πολύ παν απ΄ τα λ7 του!
Για πάρτη σου ρε AKARδε:

http://www.avmentor.eu/forum/showthread.php/559-Κοινωνικά-Πολιτικά-κ.λπ./page22

https://www.avsite.gr/forum/threads/karan-ka180.97095/
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Να ανοιξουμε ενα thread με hi end, ακριβα μηχανηματα, που ομως ειναι εξαιρετικα σε κατασκευη και τεχνικες προδιαγραφες.
Δε λεω « να αξιζουν τα λεφτα τους», γιατι αυτο δεν υπαρχει.
Αλλα να ειναι παραδεκτο γενικα, οτι καλυπτουν τις προσδοκιες και των χαϊενταδων και των τεχνοφρικουλορθολογιστων.
Ενδιαφερον θα ειχε. Θα λυνονταν και καποιες παρεξηγησεις.
Σκοπεύω να το κάνω.
Άμεσα. (...σχεδόν)



Αντίο για την ώρα.
Τα λέμε σύντομα...
[DOUBLEPOST=1520889439][/DOUBLEPOST]Α, ξέχασα:

Ο τίτλος του Thread είναι "High End ολοκληρωμένος".

Ο Ypsilon είναι πιο High End, άρα ψηφίζω Ypsilon.

Επίσης, έχω την ενδύπωσις ότι αν αγοράσει "factory direct" η τιμή μειώνεται σημαντικά.
Επίσης, με Ypsilon τα λεφτά "μένουν Ελλάδα".
 

A

AKARL

Guest
Δη Ζαπ ιζ Μπακ! :party: :welcome:

Τι θρέντ είναι αυτό στο αβμέντορ! Legen - wait for it - dary! Δεν το είχα ανακαλύψει...

Αυτό πρέπει να υπάρχει και εδώ:

"Εκείνο το οποίο με εξοργίζει είναι η εκ μέρους σου, Σαμάνε, υποτίμησις των Karan. H Donna Karan βγάζει πολύ ωραία ρούχα. Ιδίως γκρί. Για άλλα χρώματα δεν ξέρω, αλλά τα γκρι της είναι το κάτι άλλο. Και επειδή ο Donna Karan KA180 είναι γκρί, είναι αναποφεύκτως εξαίσιος. Εκτός και αν είναι μαύρος και φταίει η φωτογραφία. Τότε δεν είναι εξαίσιος. Διότι την σήμερον ημέραν ούτε τις κάμερες δεν μπορείς να εμπιστευθείς: παίρνουν το μωβ επιταφιί και το κάνουν πρασινάκι της χολής. ΑΙΣΧΟΣ!

Εις αυτό το σημείο όμως θα ήθελα να επαινέσω δημοσίως τον apo1 δια την εχέφρονα και νουνεχή συνεισφοράν του, την εκπεφρασμένην εις την μητρικήν γλώσσαν του Μιχάλη, πλην επί το λακωνικότερον. Είναι κρίμα που ο Μιχάλης παριστάνει ότι δεν αντιλαμβάνεται. Υποψιάζομαι σνομπισμόν! Ο σνομπισμός δεν είναι υγιές φαινόμενον. Εγώ, π.χ., δεν είμαι διόλου σνομπ, παρά μόνον προς τας δευτεράντζας. Και τας τριτάντζας. Και τας τεταρτάντζας. Και τας νυ-άντζας, ούτως ειπείν. Η μαθηματική επαγωγή απαιτεί όμως την ισχύν μιας προτάσεως δια ν=1 και κατόπιν, εφοσον δεχθώμεν ότι ισχύει δια το ν, αποδεικνύομεν ότι ισχύει και δια το ν+1. Εφόσον όμως δεν ισχύει δια ν=1 (διότι ποτέ δεν σνομπάρω εαυτόν), η επαγωγική μέθοδος δεν δύναται να εφαρμοσθή. Άρα επανέρχομαι εις τα γοητευτικά γκρι της Donna Karan [mode Χάρης Καστανίδης]και λέγω τούτο[/mode Χάρης Καστανίδης]:
Η Donna Karan δεν είναι τάξεως Α.
Είναι τάξεως ΑΑΑ!

Επίσης μου αρέσουν ορισμένες κρεασιόν των DsquareD, αν και είναι πιο πολύ για πρωί. Γι' αυτό και δεν τις αγοράζω - τα πρωινά συνήθως κοιμάμαι." Zonepress
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φίλε μου οτιδήποτε έχει βγάλει η ypsilon είναι απολύτως κορυφαίο σε παγκόσμιο επίπεδο, το ίδιο ειμαι σίγουρος ισχυει και για το ηχείο σου.
Ήμουν έτοιμος να φέρω αντιρρήσεις,αλλά το κατηγορηματικό ύφος του πρώην...Diablo με αποστόμωσε.:tongue:
Αυτό φυλασσεται ως αναβάθμιση για το....ακριβότερο μοντέλο.
Βλέπω ομως με εκπληξη, ότι πολλοί (και εδώ μέσα) ....ακούν με τα μάτια.
......αυτο ειναι που λενε....
ακου να δεις....
.αμα δεν χορτασει το ματι......δεν ανοιγει το πορτοφολι....ετσι ειναι......
Καθένας μας έχει τέτοιο δικαίωμα,Σε όλα υπάρχει νόμος,στα μάτια όχι όμως,
Το αιώνιο χαϊενδικό δίπτυχο έγκειται αλλού...
Άλλοι το μάστορα κοιτούν στα μάτια και οι τιμές μειώνονται,ενώ άλλοι κοιτούν τη μαστοριά στα μάτια και οι τιμές...γειώνονται.:sneaky:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Ο τίτλος του Thread είναι "High End ολοκληρωμένος".

Ο Ypsilon είναι πιο High End, άρα ψηφίζω Ypsilon.
Ο Karan όμως είναι πιο...ολοκληρωμένος.
Λάμπα με τα όλα της χωρίς να έχει λάμπα.
Τάξη Α με τα όλα της χωρίς την...τάξη Α.
Το θέμα είναι τι κάνει τον ήχο να απογειώνεται...
Ορισμένοι κατασκευαστές, ανεξαρτήτως τιμής και τεχνολογιας, φαινεται να το γνωρίζουν καλά....
...Το πελατολόγιό τους.;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Άλλοι το μάστορα κοιτούν στα μάτια και οι τιμές μειώνονται,ενώ άλλοι κοιτούν τη μαστοριά στα μάτια και οι τιμές...γειώνονται.

Το θέμα είναι τι κάνει τον ήχο να απογειώνεται...
Ορισμένοι κατασκευαστές, ανεξαρτήτως τιμής και τεχνολογιας, φαινεται να το γνωρίζουν καλά
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.805
Reaction score
11.047
Τελος παντων, το ηχειο αυτο φαίνεται να εχει πολυ περιεργη διασπορα: μονοπολο στα μπασα (σφαιρικη διασπορά), δίπολο στα μεσαια (σχημα 8 διασπορα) και κλασσικη διασπορα προς τα εμπρος στις υψηλες. Δε νομιζω να εχουμε δει αλλη τέτοια σχεδιαση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.090
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top