High End Munich 2019

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
2 ηχεία αρκούν.
Για το σασί της τηλεόρασης.:p




Ψέματα, ηχόμπαρα από κάτω, με κεντρικό.8-)


Δεν βλέπω πουθενά νόημα 2 ηχείων. :fuckyou:
Σόρρυ γκαιζ... Προσπάθησα να βρω χρήση, απέτυχα. :idk:
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μία δεν σας νοιάζει η γνώμη των άλλων (όταν είναι αντίθετη με τις δικές σας), μία σας νοιάζει (όταν είναι σύμφωνη με τις δικές σας) :rolleyes:. Αποφασίστε :p! Γιατί αυτά που βάλατε είναι απλά.. λόγια χωρίς νούμερα, σχεδιαγράμματα, pdf κλπ. :idk:
 



I

iason

Guest
Δεν το βρήκαμε Νικ, μόνο τα Κ2 είδαμε...
Βλακεία...
Κώστα σου κάνω πάλι την ίδια ερώτηση την οποία δε μου απάντησες. Με παθητικά Geithain αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος?
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δεν το βρήκαμε Νικ, μόνο τα Κ2 είδαμε...
Βλακεία...
Δεν είναι μέσα στη έκθεση ρε φίλε.

Eίναι το πρώτο Ηarman experience store στην Ευρώπη.

Φταίω κι εγώ που δεν το θυμήθηκα να σας το πω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Κώστα σου κάνω πάλι την ίδια ερώτηση την οποία δε μου απάντησες. Με παθητικά Geithain αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος?
Δεν θέλω να σου απαντήσω, είναι βλάσφημο το ερώτημα...:o

Αν πάρεις γκεϊθαιν, και τα πάρεις παθητικά, είσαι ...για δέσιμο. :D
 

I

iason

Guest
Δεν θέλω να σου απαντήσω, είναι βλάσφημο το ερώτημα...:o

Αν πάρεις γκεϊθαιν, και τα πάρεις παθητικά, είσαι ...για δέσιμο. :D
Ξέρεις δε μου αρέσει να λέω ψέματα ,πριν από σένα δεν είχα ξανακούσει για την συγκεκριμένη εταιρεία.
Μου έκανε εντύπωση ο Ενθουσιασμός σου και κάθησα και ασχολήθηκα λίγο στο σάιτ της εταιρείας .
Εάν μου δοθεί η ευκαιρία θα τα ακούσω ,αν και το βλέπω δύσκολο .
Πάντως σε Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Μερικές τελικές σκέψεις αναφορικά με την έκθεση:

Σχεδόν ολα τα δωμάτια είχαν room treatments, κάποιες φορές με την αντίστοιχη εταιρία να προβάλλεται με φυλλάδια (προφανώς συμμετέχοντας στα έξοδα), κάποιες άλλες φορές χωρίς διαφημιστική παρουσία.
Μπορούμε να πούμε πως είναι πλέον κατανοητό απο την μεγάλη πλειοψηφία πόσο μεγάλη σημασία έχει ο χώρος στην αναπαραγωγή μουσικής. Και είναι πια και πολύ όμορφα.

Καλώδια, σηκωτήρια, εντομοκτόνα κτλ είχαν πολυ έντονη παρουσία. Μάθανε πως αποβλακωνόμαστε, πλακώσανε και οι Κινέζοι, με πολλές εταιρίες.

Πολλά καταστήματα με βινύλια, πολύς κόσμος να ψωνίζει, πολλά πικαπ στα εκθέματα. Στα δωμάτια ευτυχώς συνήθως παίζανε Flac, με το πικαπ να γυρίζει για το εφέ. Ο κόσμος του Hifi πάντως έλκεται από το βινύλιο ακόμα, σε αντίθεση με την μεγάλη πλειοψηφία τουλ πληθυσμού που προτιμάει steaming, οπως δείχνουν οι πωλήσεις. (Το βινύλιο βρίσκεται κάτω απο το 5% του τζίρου παντού).
Ειναι τρελοί αυτοί οι χαϊεντάδες, που θα έλεγε και ο Οβελίξ.

Η έκθεση είναι τεράστια. Δεν γίνεται να επισκεφτείς ολα τα περίπτερα σε τρεις μέρες, αναγκαστικά πρέπει να πας στοχευμένα. Άσε που αν κολλήσεις σε κανένα με υπέροχο ήχο, δεν θα βγαίνεις απο μέσα με τίποτα :whistling:.
Και σχεδον σε ολα τα περίπτερα παίζουν νανουρίσματα, στην αντίστοιχη ένταση. Τολμήστε ρε, βάλτε συμφωνική, βάλτε ροκ, βάλτε Moby που λέει και ο Εαρ, βάλτε πιάνο δυνατά, να δούμε ποσα απίδια πιάνει ο σάκος. Κότες. :p. (Στο περίπτερο της Genelec, πήγαμε μετα τις 18:00 το Σάββατο, δηλαδη εκτός ωραρίου έκθεσης και ψησαμε τον υπεύθυνο να γκαζώσει, γούσταρε και αυτός και μετα δεν μας άφηνε να φύγουμε:roflmao:.)
Κατι έγινε τη τελευταία μέρα, κάποιοι ξεθάρρεψαν και βαρούσαν, αλλά ήταν η εξαίρεση.

Το τυπικό Hi End σύστημα δεν εξελίσσεται πλέον. (Σχεδον) όλοι μια απο τα ίδια είναι, άλλος παίζει μέτρια, άλλος άσχημα, και άλλος πολύ άσχημα, και ζητάνε την Αρτα και τα Γιάννενα. Ολα αυτά τα πανάκριβα γυαλιστερά υπερσυστήματα δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια κοροϊδία, μια εκμετάλλευση της αφέλειας και της ματαιοδοξίας των πελατών τους. Ακριβά αλλά όμορφα έπιπλα για το σαλόνι, που παρεπιπτόντως παίζουν και μουσική. Στο μεταξύ, με το 30% των χρημάτων παίρνεις πολύ καλύτερο ήχο απο “απέναντι”, αλλά πως θα τα μοστράρεις αν δεν γυαλίζουν; Και αν δεν μπορείς να καυχηθείς για την τιμή τους;
Ειδα όμως και πολλές μικρές εταιρίες ηχείων με έξυπνα σύγχρονα προϊόντα, να δούμε ποιες θα επιζήσουν μακροπρόθεσμα. Δεν έμπαινε κόσμος να ακούσει, κρίμα. Δεν γυάλιζαν αρκετά.

Τα δυο δωμάτιο με πολυκάναλο είχαν μεγάλη απήχηση, ειδικά της PMC που παρακαλούσες τον πορτιέρη να σε βάλει μεσα, ηταν μονίμως τίγκα. Της Geithain ηταν κρυμμένο εκτός εκθεσης, δεν είχε καν πινακίδα, αλλα κι πάλι δεν έβρισκες καρέκλα εύκολα. Όσοι το βρήκαν, ήξεραν τι έψαχναν, και μάλλον πολλοί απο αυτούς ηταν άνθρωποι της βιομηχανίας.

Έλειπαν εταιρίες που θα ήθελα να ακούσω και να πάρω κάποιες πληροφορίες για νέα προϊόντα:
Adam, Wisdom, GoldenEar, powersound, Trinnov, Storm, Datasat, Dirac. Α, και magnepan

Μάλλον δεν εχει νόημα να πηγαίνεις κάθε χρόνο, ίσως το 2020 να πάμε σε καποια έκθεση home cinema, τι λες @TERMATOGAZI, ποια ειναι καλή; Συνολικά σαν εκδρομή, περάσαμε καταπληκτικά, πρέπει να καθιερωθεί. :drinks:
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δεν θέλω να σου απαντήσω, είναι βλάσφημο το ερώτημα...:o

Αν πάρεις γκεϊθαιν, και τα πάρεις παθητικά, είσαι ...για δέσιμο. :D
Τελικά προφερεται ''Γκάιτεν'' (Geithain) ή ακομα πιο γερμανικα, ''Γκάιτν'' και φερει το ονομα της ομονυμης πολης στη Λειψία της Σαξονίας, στη Νικολάι-στράσσε 7...Ωραία μερη...:beach:
 



TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
πολυ ωραια η εκθεση , αξιζε που την επισκεφτηκα και ιδιως με την ωραια παρεα μου ημουν.
γενικα απογοητευτηκα που ολοι παιζανε χαμηλα (λογω του προστιμου που υπαρχει αν ανεβεις τα 75db μ.ο.) , πιο δυνατα παιζαν καποια demo rooms που ηταν πιο καλα κλειστα.
οι επιλογες μου ειναι κοινες με των υπολοιπων και πιστευω οποιος και να ακουγε τις ιδιες επιλογες θα εκανε.
γενικα στην εκθεση πολυ ανακοντα (καλωδια) , λαμπα και πικαπ.
τα demo rooms που ηταν στημενα γαι hc ηταν πολυ κατω των προσδοκιων μου και πολυ κατω του επιπεδου της ISE.

της focal επαιζε καλα εκτος απο τα sub που απλα ηταν παρα πολυ λιγα για τον χωρο , ισως 8 κατι να κανανε.
πολυ πλακα ειχε με το demo του got , ρωταει ποσοι ειναι "av guys" και σηκωνουμε μονο εμεις τα χερια , ρωταει ποσοι βλεπουν got , παλι μονο εμεις.
και πριν την εκρηξη του πρασινου υγρου δεν ντραπηκε και εκλεισε τα αυτια του με 2 10ιντσα σε ενα χωρο περιπου 70τμ και 4-5 μετρα υψος.

το demo room της svs ειχε ενα ported 12ιντσο που γεμιζε πολυ καλα τον μικρο χωρο αλλα τα ηχεια δεν μπορουσαν να ακολουθησουν.

το demo room της sound united οπου ειναι denon -marantz- definitive- polk- classe- boston acoustics .
ειχε τον denon 8500 , sony προβολεα κτηνος που επαιζε παρα πολυ καλα με definitive ηχεια και 2 subακια μαλλον 10 ιντσα που παιζαν πολυ καλα . αισθητη η αδυναμια του μικρου κεντρικου να αποδωσει .
αυτο που μας εκανε εκπληξη ειναι οτι με υλικο atmos και dtsx δεν επαιζε καθολου καλα , με auro upmixing βελτιωθηκε αρκετα (ειχε και hc) αλλα οταν εβαλε imax enhanced υλικο τοτε το συστημα επαιξε πολυ καλυτερα .
ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει σε ενα συστημα που παιζει καλα τα παντα τι θα γινεται με το imax ...

ενα αλλο demo room , ειχε τον jvc nx9 , φανταστικος προβολεας με πολυ μαυρο.
yamaha προ και ενισχυτη και quadral ηχεια με 2 subακια. παλι τιποτα το ιδιαιτερο.

επισκεφτηκα και ενα ακομα που ηταν τοσο καλο που ουτε θυμαμαι τι ειχε μεσα , αν μπορει ας με βοηθησει ο marios.

το οτι καταφερναν και παιζανε στα 75 db ηχεια 100δων χιλιαδων ευρω μουσικη μονο με φωνες ή ρυακια με ξεπερναει.
[DOUBLEPOST=1557905963][/DOUBLEPOST]
Τελικά προφερεται ''Γκάιτεν'' (Geithain) ή ακομα πιο γερμανικα, ''Γκάιτν'' και φερει το ονομα της ομονυμης πολης στη Λειψία της Σαξονίας, στη Νικολάι-στράσσε 7...Ωραία μερη...:beach:
γκειταιν
[DOUBLEPOST=1557906134][/DOUBLEPOST]https://www.iseurope.org/
εχει ενδιαφεροντα workshops και παρα πολυ καλα hc demo rooms , οπου παιζουν σε σωστες εντασεις.
https://www.iseurope.org/shop/#ticketshop-home
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
πολυ ωραια η εκθεση , αξιζε που την επισκεφτηκα και ιδιως με την ωραια παρεα μου ημουν.
γενικα απογοητευτηκα που ολοι παιζανε χαμηλα (λογω του προστιμου που υπαρχει αν ανεβεις τα 75db μ.ο.) , πιο δυνατα παιζαν καποια demo rooms που ηταν πιο καλα κλειστα.
οι επιλογες μου ειναι κοινες με των υπολοιπων και πιστευω οποιος και να ακουγε τις ιδιες επιλογες θα εκανε.
γενικα στην εκθεση πολυ ανακοντα (καλωδια) , λαμπα και πικαπ.
τα demo rooms που ηταν στημενα γαι hc ηταν πολυ κατω των προσδοκιων μου και πολυ κατω του επιπεδου της ISE.

της focal επαιζε καλα εκτος απο τα sub που απλα ηταν παρα πολυ λιγα για τον χωρο , ισως 8 κατι να κανανε.
πολυ πλακα ειχε με το demo του got , ρωταει ποσοι ειναι "av guys" και σηκωνουμε μονο εμεις τα χερια , ρωταει ποσοι βλεπουν got , παλι μονο εμεις.
και πριν την εκρηξη του πρασινου υγρου δεν ντραπηκε και εκλεισε τα αυτια του με 2 10ιντσα σε ενα χωρο περιπου 70τμ και 4-5 μετρα υψος.

το demo room της svs ειχε ενα ported 12ιντσο που γεμιζε πολυ καλα τον μικρο χωρο αλλα τα ηχεια δεν μπορουσαν να ακολουθησουν.

το demo room της sound united οπου ειναι denon -marantz- definitive- polk- classe- boston acoustics .
ειχε τον denon 8500 , sony προβολεα κτηνος που επαιζε παρα πολυ καλα με definitive ηχεια και 2 subακια μαλλον 10 ιντσα που παιζαν πολυ καλα . αισθητη η αδυναμια του μικρου κεντρικου να αποδωσει .
αυτο που μας εκανε εκπληξη ειναι οτι με υλικο atmos και dtsx δεν επαιζε καθολου καλα , με auro upmixing βελτιωθηκε αρκετα (ειχε και hc) αλλα οταν εβαλε imax enhanced υλικο τοτε το συστημα επαιξε πολυ καλυτερα .
ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει σε ενα συστημα που παιζει καλα τα παντα τι θα γινεται με το imax ...

ενα αλλο demo room , ειχε τον jvc nx9 , φανταστικος προβολεας με πολυ μαυρο.
yamaha προ και ενισχυτη και quadral ηχεια με 2 subακια. παλι τιποτα το ιδιαιτερο.

επισκεφτηκα και ενα ακομα που ηταν τοσο καλο που ουτε θυμαμαι τι ειχε μεσα , αν μπορει ας με βοηθησει ο marios.

το οτι καταφερναν και παιζανε στα 75 db ηχεια 100δων χιλιαδων ευρω μουσικη μονο με φωνες ή ρυακια με ξεπερναει.
[DOUBLEPOST=1557905963][/DOUBLEPOST]
γκειταιν
[DOUBLEPOST=1557906134][/DOUBLEPOST]https://www.iseurope.org/
εχει ενδιαφεροντα workshops και παρα πολυ καλα hc demo rooms , οπου παιζουν σε σωστες εντασεις.
https://www.iseurope.org/shop/#ticketshop-home
του χρόνου φορτώστε μια νταλίκα πράματα και νοικιάστε δικό σας περίπτερο να τους δείξετε πως γίνετε η δουλειά:p:roflmao:

Υ.Γ. α! πάρτε και 2-3 γεννήτριες γιατί δε βλέπω να σας αφήνουν με ρεύμα:laugh:
 

A

AKARL

Guest
Τελικά προφερεται ''Γκάιτεν'' (Geithain) ή ακομα πιο γερμανικα, ''Γκάιτν'' και φερει το ονομα της ομονυμης πολης στη Λειψία της Σαξονίας, στη Νικολάι-στράσσε 7...Ωραία μερη...:beach:
Καλή μου Ρόζι, η λέξη Geithain στα γερμανικά προφέρεται Γκάϊτχάϊν, όμως υπάρχει ευρεία συναίνεση να αναφέρεται ως Γκεϊθάιν (κατ' αντιστοιχία με την Κλάϊν Μάϊν) ως φόρος τιμής στον ΕΑΡ που την πρωτοανέφερε, αν δεν απατώμαι, στο αβουσάιτ. ;)

Προσωπικά, επιλέγω να χρησιμοποιώ την Νταπόστειο απόδοση ως Γκεϊπράϊντ κυρίως αναλογιζόμενος τι τιμές χρεώνουν οι πούστηδοι... >:(>:(>:(

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Καλή μου Ρόζι, η λέξη Geithain στα γερμανικά προφέρεται Γκάϊτχάϊν, όμως υπάρχει ευρεία συναίνεση να αναφέρεται ως Γκεϊθάιν (κατ' αντιστοιχία με την Κλάϊν Μάϊν) ως φόρος τιμής στον ΕΑΡ που την πρωτοανέφερε, αν δεν απατώμαι, στο αβουσάιτ. ;)

Προσωπικά, επιλέγω να χρησιμοποιώ την Νταπόστειο απόδοση ως Γκεϊπράϊντ κυρίως αναλογιζόμενος τι τιμές χρεώνουν οι πούστηδοι... >:(>:(>:(

:roflmao::roflmao::roflmao:
English (Welsh) Pronunciation, από το Λίνκ σου.
Που θα με πείτε μένα, γατάκια.
:lolsign::lolsign::lolsign:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Καλή μου Ρόζι, η λέξη Geithain στα γερμανικά προφέρεται Γκάϊτχάϊν, όμως υπάρχει ευρεία συναίνεση να αναφέρεται ως Γκεϊθάιν (κατ' αντιστοιχία με την Κλάϊν Μάϊν) ως φόρος τιμής στον ΕΑΡ που την πρωτοανέφερε, αν δεν απατώμαι, στο αβουσάιτ. ;)

Προσωπικά, επιλέγω να χρησιμοποιώ την Νταπόστειο απόδοση ως Γκεϊπράϊντ κυρίως αναλογιζόμενος τι τιμές χρεώνουν οι πούστηδοι... >:(>:(>:(

:roflmao::roflmao::roflmao:
Κρητικακι κατσε στ' αυγα σου!!!:D Η ξαδερφη μου στη Φρανκφουρτη εχει αλλη αποψη. Εξ' αλλου, το Γκαιτ(χ)αιν ειναι στα αγγλικά. Στα γερμανικα το χ δεν προφερεται σχεδον ποτε και στα αγγλικα, σπανιοτατα.:p. Μη γινεστε επιστημονες με το ιντερνετ. Δεν ειναι πανάκεια το ιντερνετ.
Ο διφθογγος ei στα γερμανικα ειναι άι και οχι έι. Τις περισσοτερες φορες ισχυει και στα αγγλικα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top